زمان بارگزاری این صفحه: 3:39 AM UTC

آستارا میزبان جشنواره غذاهای محلی/ مرمت خانه تاریخی قدیری رشت/ همایش خیرخواهانه هستمت/ برگزاری جشنواره بومی و محلی در کیسم

جشنواره غذاهای محلی، نان و شیرینی های سنتی در شهرستان آستارا برگزار می شود.

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

 

جشنواره غذاهای محلی، نان و شیرینی های سنتی در ساحل سفیر امید آستارا برگزار می شود.

 

هدف از برگزاری جشنواره غذاهای محلی اﺣﯿﺎی ﻏﺬاﻫﺎی ﺳﻨﺘﯽ و ﺑﻮﻣﯽ و ﻣﻌﺮﻓﯽ آداب و رﺳﻮم و ﻓﺮﻫﻨﮓ اﺻﯿﻞ ﮔﯿﻼﻧﯽ و اﺷﺎﻋﻪ ﻓﺮﻫﻨﮓدر راستای شعار بهداشتی سال ۹۴ ( ایمنی غذا از مزرعه تا سفره) و در جهت فرهنگ سازی استفاده از غذاهای سالم در بین عموم مردم می باشد.

 

ﺗﻮﻟﯿﺪ و ﻣﺼﺮف ﻏﺬاﻫﺎی ﻣﺤﻠﯽ ، ﺑﺎزﮔﺸﺖ ﻏﺬاﻫﺎی ﺳﻨﺘﯽ ﺑﻪ ﺳﺒﺪ ﻏﺬاﯾﯽ ﻣﺮدم ، اﻓﺰاﯾﺶ روﺣﯿﻪ ﻧﺸﺎط و ﺷﺎداﺑﯽاز دیگر اهداف برگزاری این جشنواره بوده است.

 

جشنواره غذاهای محلی، نان و شیرینی های سنتی که با همکاری فرمانداری،شهرداری، شورای اسلامی،اداره آموزش و پرورش و نمایندگی این اداره کل در شهرستان آستارا و حمایت مالی رستوران بین راهی زیتون دارنده پروانه بهره برداری درجه ۱ از این اداره کل برگزار می شود.

 

شایان ذکر است این جشنواره روز پنج شنبه ۲۴ شهریور ماه از ساعت ۱۶ الی ۲۰ برگزار خواهد شد.

 


 

خانه تاریخی قدیری رشت، در دست مرمت

خانه تاریخی قدیری رشت با عملیات مرمتی رخت تازگی برتن می نماید.

 

محمدرضا باقریان معاون میراث فرهنگی این اداره کل در تشریح این خبر اظهار داشت: خانه تاریخی قدیری بعنوان نمادی از معماری دوران پهلوی اول توسط محمدولی خان تنکابنی سپهدار حکمران گیلان در ضلع شرقی سبزه میدان رشت احداث گردید.

 

وی با بیان اینکه که این بنا دارای کتابخانه‌ای با کتب تخصصی مرمت، معماری، تاریخی، گردشگری و سایر زمینه هاست، اذعان نمود: هم اکنون این بنا بعنوان ساختمان اداری میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری شهرستان رشت مورد استفاده است.

 

باقریان با اشاره به اینکه خانه قدیری با شماره ۲۶۸۶ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده‌، از عملیات مرمتی این بنا در حال حاضر خبر داد و گفت: برای مرمت خانه قدیری از محل اعتبارات استانی در سال۹۳، پنجاه میلیون تومان با شرکت پیمانکار قراردادی منعقد گردید.

 

این مسئول بر لزوم حفظ و مرمت از آثار تاریخی تاکید نمود و گفت: امید است مرمت خانه قدیری در آینده نزدیک به پایان برسد.

 


 

همایش آغاز به کار فعالیت خیرخواهانه “هستمت” در گیلان

همایش آغاز به کار فعالیت خیرخواهانه “هستمت” در گیلان برگزار شد.

 

همایش “هستمت” بعنوان اقدامی فرهنگی-زیست محیطی با هدف جمع آوری درب ظروف پلاستیکی و تبدیل آن به ویلچر برای معلولان نیازمند استان ، در سالن همایش های اداره فرهنگ و ارشاد بندرانزلی برگزار گردید.

 

در این مراسم اهداف و برنامه های هستمت ، روش های نوین امحای زباله (کمپوست) و نقش سازمان های مردم نهاد برای توسعه و پیشرفت جوامع توسط سخنرانان تشریح شد.

 

حمیدرضا آذرپور معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان در این مراسم با تاکید بر مشارکت این اداره کل در فعالیت های مردمی ، خیرخواهانه و پاکسازی محیط زیست اظهار داشت: تمامی هتل ها و مجتمع های مشرف به دریا موظف به نظافت منطقه ی ساحلی خود هستند و اغلب رستوران های بین راهی نیز در تفکیک و امحای صحیح زباله مشارکت می نمایند.

 

وی با بیان اینکه حفظ و حراست از محیط زیست تلاشی برای زنده نگاه داشتن میراث کهن سرزمینمان است، اذعان نمود: حال که بستر حفظ جان افراد نیازمند جامعه با حفظ طبیعت گره خورده، بر همگان واجب است که در جاده نوع دوستی گامی برداریم و زمینه حیات هم نوعانمان تلاش کنیم.

 

آذرپور خواستار همکاری همه افراد در جمع آوری درب ظروف پلاستیکی جهت تبدیل آن به ویلچر برای معلولان نیازمند استان شد و افزود: ” هستمت” تلاشی برای احیای فرهنگ مهربانیست.

 

در پایان این مراسم که با حضور فرمانداربندرانزلی ، امام جمعه محترم این شهرستان، اعضای شورای شهر ، جمعی از دانشجویان ، اساتید دانشگاه و فعالان محیط زیست برگزار شد ؛ از معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان گیلان و جمعی از فعالان “هستمت” با اهدای لوح یادبود تجلیل به عمل آمد.

 


 

جشنواره بومی و محلی در کیسم برگزار می شود

دومین جشنواره بومی و محلی در دهستان کیسم آستانه اشرفیه برگزار خواهد شد.

 

علیرضا زارع کار مسئول نمایندگی این اداره کل در شهرستان آستانه اشرفیه در تشریح این خبر اظهار داشت:دومین دوره جشنواره بومی و محلی در دهستان کیسم آستانه اشرفیه به منظور حفظ و توسعه بازی های بومی و محلی در روستای کیسم این شهرستان برگزار می شود.

 

وی به نقش جشنواره مذکور در حفظ آئین های بومی و محلی اشاره نمود و گفت: اشاعه فرهنگ و هنر اصیل گیلان در بین جوانان و نوجوانان مهمترین دستاورد این مراسم خواهد بود.

 

زارع کار با بیان اینکه در جشنواره بومی و محلی کیسم برخی از بازی ها و آداب و رسوم بومی محلی گیلان بصورت نمادین برای علاقمندان به نمایش گذاشته می شود، لافند بازی، کشتی گیله مردی ، طناب کشی ، قیش بازی ، هفت سنگ، نمایش آئینی و همچنین برگزاری موسیقی سنتی و محلی را از بخش های جشنواره مذکور دانست.

 

این مسئول برپایی نمایشگاه صنایع دستی توسط هنرمندان شهرستان آستانه اشرفیه، برپایی نمایشگاه محصولات متنوع کشاورزی ، پخت نان های سنتی و … را از دیگر برنامه هایی خواند که در جشنواره کیسم اجرا می شود.

 

دومین جشنواره بومی و محلی کیسم عصرجمعه ۲۰ شهریور ماه امسال در زمین ورزشی دهستان کیسم آستانه اشرفیه برگزار می گردد.

 

 

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ، ،


عناوین ویژه