زمان بارگزاری این صفحه: 10:49 PM UTC

آستارا و تالش تا ابد گیلانی است با دلیل و برهان

آستارا و تالش تا ابد گیلانی است با دلیل و برهان

جالب این است که با وجود ارائه پاسخ های منطقی درطول دو دهه گذشته در خصوص عدم امکان هرگونه جداسازی یا تفکیک و الحاق مناطقی از استان گیلان به سایر استانها ، متاسفانه همچنان ادعاهای واهی و بی اساس تکرار می گردد.

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

متن زیر ارسالی یکی از کاربران این سایت با نام مستعار سرباز سردار بزرگ جنگل بوده و این نکته نیز قابل یادآوری است که دیدگاه کاربران الزاما بیانگر رویکرد این سایت نیست و در راستای حق آزادی بیان و اندیشه منتشر می شود.

*

عنوان : دلایل محکم و منطقی در خصوص عدم امکان الحاق شهرهای آستارا و تالش به استان اردبیل.

در ابتدا برای همه ایرانیان عزیز و تمامی دلسوزان برای این نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در سراسر عالم هستی آرزوی توفیق روزافزون داشته و از خداوند بزرگ خواستارم بتوانیم دست در دست یکدیگر ایران اسلامی و زیبا را هرچه بیشتر و بهتر در رسیدن به اهداف بزرگ و والایش یاری نماییم . هدف خدمت است نه چیز دیگر
( ان اکرمکم عندالله اتقیکم )

این مهم بدست نخواهد آمد جز در سایه اتحاد همه اقوام و گروهها در سراسر کشور و وجود خویشتنداری و تفکرات منطقی در همه .

*
موضوعی که در اینجا به آن پرداخته خواهد شد ، موضوع جدیدی نیست و همه افرادی که با استانهای اردبیل و گیلان و البته قزوین تا حدودی آشنایی داشته باشند ، این موضوع را بارها و بارها شنیده اند . موضوع چیزی نیست جز ادعای همسایه های غربی و جنوبی استان گیلان جهت مالکیت و تصاحب برخی از شهرستانها و مناطق این استان کوچک!!! ( منظور استانهای اردبیل و قزوین و چشم طمع آنها به شهرهای آستارا و تالش و همچنین لوشان و منجیل است ).

تهاجم به گیلان

تهاجم به گیلان

جالب این است که با وجود ارائه پاسخ های منطقی درطول دو دهه گذشته در خصوص عدم امکان هرگونه جداسازی یا تفکیک و الحاق مناطقی از استان گیلان به سایر استانها ( با دلیل و برهان ) ، متاسفانه باز هم از تاریخ درس گرفته نمی شود و همچنان ادعاهای واهی و بی اساس تکرار می گردد.

*
مسئولین محترم استان تازه تاسیس !!! اردبیل در دو دهه گذشته بارها با ادعاهای مختلف ، اینگونه وانمود کرده اند که شهر آستارا از ازل جزء لاینفک این استان بوده است و در اقدامی جدید که دهان هر انسان منطقی باز می ماند ادعای مالکیت شهرستان تالش را هم داشته اند !!!

 

در این نوشتار با هم و با حوصله برخی از مهمترین دلایل مطرح شده از سوی مسئولین استان اردبیل را درخصوص مالکیت آستارا و تالش و همچنین سایر اظهار نظرهای این عزیزان را مرور می کنیم و در ادامه برای هر سوال پاسخ های روشن و واضح مطرح خواهد شد .

 

امید است این نوشتار تا حدودی راهگشا و چراغ راهی باشد برای مسئولین محترم اردبیلی تا ان شاالله از این پس به مسائل مهمتر و کلان حوزه زیرمجموعه خود پرداخته و یک بار هم که شده این مساله بی فایده و نخ نماشده پیگیری الحاق آستارا و تالش ! به اردبیل منتفی گردد . اگر خدا بخواهد …

 

* دلیل /بحث اول مسئولین اردبیل : مردم آستارا و حتی تالش !! به شدت علاقمند و پیگیر الحاق شهرهایشان به استان اردبیل هستند.

پاسخ : مسئولین محترم اردبیلی ! این ادعای شما با کدام مدرک معتبر علمی / کدام نظرسنجی / کدام حضور درصحنه / و با کدام مصاحبه بدست آمده است ؟ کدام مقام مسئول در آستارا ( شورای شهر – فرمانداری – بخشداری ) رسما” این موضوع را تایید کرده و این نظرات بصورت رسمی در کدام مقاله یا مجله چاپ شده است ؟ جالب این که ما می بینیم اکثریت قریب به اتفاق مسئولین آستارا از جمله فرماندار – معاون سیاسی امنیتی فرماندار آستارا – شهردار و سایر مسئولین این شهر به شدت مخالفت خود را با این قبیل طرح های تکراری و غیر ممکن اعلام کرده اند و نظراتشان در اینترنت و سایتهای خودشان قابل مشاهده است . اگر لازم شد بنده حقیر می توانم دهها مقاله خود مردم آستارا و تالش و سخنان مسئولین ارشد آستارا را بر علیه اردبیل در معرض قضاوت افکار عمومی بگذارم.
نمونه : مقاله آقای آرمین حیدریان آستارایی ( کارشناس ارشد حقوق + ساکن در خود آستارا )

عنوان مقاله : پاسخ به توهمات مسئولین اردبیلی در تجاوز به آستارا و تالش

سایت منشر کننده : هفته نامه شریف تالش زبان ( نه گیلک زبان )

استقبال مسئولین استارایی از استاندار گیلان و هیات همراه

استقبال مسئولین استارایی از استاندار گیلان و هیات همراه

همچنین در پرتال جامع شهرستان آستارا بعنوان بزرگترین سایت اطلاع رسانی شهرستان آستارا چندین مقاله به قلم خود نویسندگان آستارایی در خصوص مخالفت شدید با الحاق به اردبیل بیان شده است ..
حتی نماینده محترم آستارا به گیلانی بودن آستارا بارها اشاره کرده ولی گلایه خود را در خصوص لزوم رسیدگی بیشتر به مشکلات این شهرستان از سوی مسئولین گیلان اعلام کرده نه اینکه خواستار جدایی از گیلان باشد و هم اکنون نیز بیش از هر چیز به فکر تاسیس فرمانداری ویژه در آستارا می باشد نه الحاق به اردبیل .

 

جدایی یک شهر از یک استان که فقط به مردم و مسئولین همان شهر مربوط نمی شود و سایر مسئولین و نمایندگان مجلس آن استان هم در آن دخیلند .

استقبال مردم استارا و لوندویل از استاندار گیلان

استقبال مردم استارا و لوندویل از استاندار گیلان

ما می بینیم که در دنیای مدرن امروز وقتی یک ادعا می کنیم یا وقتی یک مقاله برای ISI یا سایر نشریات معتبر دنیا می فرستیم ، سریعا” مسئولینش از ما رفرنس و منابع معتبر و به روز می خواهند . اینکه تعدادی از مردم به فرض در آستارا تمایل به الحاق به اردبیل داشته باشند که شرط نیست . در انتخابات ریاست جمهوری یا مجلس هم تعدادی طرفدار این کاندیدا هستند و تعدادی طرفدار آن کاندیدا . باید ببینیم که اکثریت چه می گویند ؟ در کدام مقاله یا سایت یا نشریه معتبر با منبع و ماخذ اعلام شده که اکثریت مردم آستارا و تالش !! خواستار الحاق به اردبیل هستند . اگر فقط حرف خالی ملاک باشد در همان آستارا افراد زیادی هستند که اصلا تمایلی به این الحاق ندارند . پس یادمان باشد در زمان اظهار نظر حتما رفرنس و منابع معتبر علمی و تایید شده کشور را با نام و تاریخ مربوطه بیان کنیم و فقط به حرف اکتفا نکنیم .

 

نکته بعدی :
در همان آستارا تعداد زیادی مهاجر اردبیلی و خلخالی سکونت دارند . خب بر همگان آشکار است که وقتی در نظرسنجی در داخل شهر آستارا با این افراد مصاحبه کنیم ، صد در صد آنها تمایل خواهند داشت . باید شفاف تر بود و با مردمی در آستارا مصاحبه کرد و نظراتشان را پرسید که صد در صد آستارایی باشند و شناسنامه شان بررسی گردد نه مهاجرین اردبیلی .

استقبال مردم استارا و لوندویل از استاندار گیلان

استقبال مردم استارا و لوندویل از استاندار گیلان

مسئولین محترم اردبیل از طرف مردم آستارا تمایل به الحاق به آن استان را مطرح می کنند ، ولی درخصوص تمایل شدید مردم پارس آباد مغان و حومه جهت تاسیس استان جدیدشان به نام استان مغان و تمایل مردم خلخال جهت الحاق به استان گیلان هیچ گاه حرفی شنیده نمی شود !!

مسئولین محترم اردبیلی بارها به ضعف مسئولین گیلانی اشاره نموده اند ، ولی جالب است که اگر سایتهای خبری شهرهای ترک زبان خلخال و پارس آباد و بیله سوار و اصلاندوز و …. را موشکافی نماییم ، به صدها و هزاران نارضایتی و گلایه از مسئولین اردبیلی برمی خوریم که مستنداتش همه موجود است .

استقبال مردم استارا و لوندویل از استاندار گیلان

استقبال مردم استارا و لوندویل از استاندار گیلان

نکته مهم : در بازدیدی که در تابستان ۹۳ استاندار محترم گیلان و هیئت همراه از شهرستان آستارا و لوندویل داشتند و همچنین در بازدید دیگری که توسط ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی گیلان از مراکز بهداشتی درمانی آستارا صورت گرفت ، مردم شریف و فهیم این مناطق سنگ تمام گذاشته و با نصب دهها پارچه و پلاکارد به خادمین خود در استان گیلان خیر مقدم گفتند . نکند این همه مردم همگی از رشت و انزلی و با اتوبوس به آنجا برده شده بودند ؟؟!! برای اطمینان می توان جمله یا واژه ” سفر استاندار گیلان به آستارا در تابستان ۹۳ ” را در اینترنت جستجو کرده و تصاویر مربوط به حضور انبوه مردم آستارا و لوندویل در استقبال از مسئولین گیلان گواه همه چیز خواهد بود . خدا را شکر از طریق اینترنت و رایانه خیلی از چیزها قابل اثبات است .

 

* دلیل / بحث دوم مسئولین اردبیل : ما بصورت آرام و منطقی پیگیر الحاق این شهرها به استان خود هستیم.

پاسخ : مسئولین محترم اردبیلی ادعای الحاق آستارا با اردبیل را بصورت آرام و منطقی و قانونی مطرح کرده اند و فرموده اند که این موضوع را از مجاری قانونی پیگیری خواهند کرد . جالب است که می بینیم تعدادی از مسئولین محترم اردبیل بدون اجازه استانداری گیلان یا نماینده ولی فقیه گیلان در طول سالهای گذشته در نماز جمعه آستارا حضور یافته ، سخنرانی کرده و مردم را از برکات و مزایای جدایی از گیلان و الحاق به اردبیل آگاه نموده اند ( اوج قانونمندی !!! )

همچنین ما می بینیم که در ۲۰ سال گذشته همه روزه و بدون وقفه ، هجوم رسانه ای اردبیلی ها به گیلان و آستارا روز به روز بیشتر شده تا جایی که نمایندگان مجلس و استاندار اردبیل به خود اجازه می دهند در هر محفل رسمی و در حضور اصحاب رسانه و روزنامه ها و خبرنگاران به سادگی هر چه تمامتر سخن از الحاق آستارا به اردبیل را مطرح نمایند . در صورتی که نماینده مجلس و استاندار ، خودشان از بزرگترین نمادهای حفظ امنیت و تبعیت از مقام رهبری و پیشگیری از مناقشات مرزی و منطقه ای هستند.

کار گیلان و دنیا به آنجایی رسیده که اندیشمندان و متفکرین و دانشمندان اردبیلی در سایتهای خود ( امید اردبیل / ساوالان خبر / آذر سلام ) حتی اعلام می کنند که شهرستان تالش با ۱۵۰ کیلومتر فاصله تا اردبیل !!!!!! هم جزء خاک اردبیل است .

احتمالاً شهرهای انزلی و رشت و لاهیجان و حتی شهرهای مازندران هم به زودی در زمره شهرهای مورد درخواست برادران عزیز اردبیلی قرار خواهد گرفت. !!!!

* دلیل / بحث سوم مسئولین اردبیل : شهرهای گیلان از جمله آستارا محروم هستند.

پاسخ : در این که متاسفانه تعدادی از شهرهای استان گیلان ( مثل خیلی از نقاط کشور ) آنگونه که شایسته است پیشرفت نکرده اند شکی نیست ولی افراد یا مسئولینی باید در این مورد نظر دهند که خودشان گل سرسبد باشند و استانشان نمونه بارز یک استان توسعه یافته و آباد باشد و پس از آباد کردن شهر و دیار خود به یاد آبادانی شهرهای یک استان دیگر بیفتند و فیلشان یاد هندوستان کند . از مسئولین اردبیلی سوال می کنیم که آیا مثلا” شهرهای خود شما خیلی آبادتر از گیلان است .

 

بنده به واسطه دوسال حضور و خدمت سربازی در استان اردبیل تا حدود زیادی با حداقل ۶ – ۵ شهرستان اردبیل آشنایی دارم . شهرها و مناطقی در اردبیل هستند که هنوز گاز ندارند ، آسفالت ندارندو اوضاع اسفباری دارند . مثلا” وضعیت اصلاندوز و پارس آباد در شمال استان اردبیل خیلی خوب است ؟ اصلا”همین دو شهر اردبیل که نام برده شد به همراه چند شهر دیگر به دلیل بی توجهی مرکزنشینانشان ادعای جدایی و تشکیل استان مغان را دارند و نمایندگان مجلس آنان به شدت هرچه تمام پیگیر موضوع هستند !! درست است که حق آستارا بیشتر از اینهاست ولی حداقل در مقایسه با شهرهای اردبیل که آبادتر است و با پیگیری مسئولین گیلانی بزودی منطقه آزاد و بندر تجاری آستارا بصورت صد در صد شروع بکار خواهد کرد . همچنین با رسیدن خط راه آهن ( قزوین – رشت – انزلی – آستارا ) این شهر و بندر زیبا بزودی با اروپا رابطه برقرار کرده و دهها برابر رشد خواهد کرد و ما می بینیم که اینها همه نشانه پیگیری مسئولین کشوری و استان گیلان در جهت آبادانی هرچه بیشتر و سریعتر آستارا و تالش می باشد .

 

اگر کسی وقت و حوصله داشته باشد و بیشتر بخواهد پیگیر موضوع باشد می تواند به ساختمان وزارت کشور در میدان فاطمی تهران مراجعه نموده و آمار تعداد مناطق محروم دو استان گیلان و اردبیل را در مستندات این وزارتخانه مشاهده و قضاوت نماید .

 

آمار تعداد مراجعین و گردشگران داخلی و خارجی هم در دو استان اردبیل و گیلان قابل بررسی است . استان گیلان همه ساله بخصوص در ایام نوروز و تابستان پذیرای میلیونها نفر مسافر می باشد که نشان از زیرساختهای قوی تر این استان دارد ( براساس اعلام گزارش سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور و توجه به اخبار سراسری در ایام نوروز و تعطیلات در خصوص تعداد مسافرین ).

 


با توجه به تعداد صدها هزار نفری مهاجرین اردبیلی و خلخالی ساکن در شهرهای گیلان ( رشت + انزلی + فومن + انزلی + ماسال + صومعه سرا + حتی مازندران و … ) کاملاً مشخص است که استان اردبیل در ایجاد کار و اشتغال برای جوانان خود چقدر از استان گیلان پیشروتر است !!!

تا جایی که برنامه های شبکه سبلان اردبیل به صورت ۲۴ ساعته در خیابانهای شهرهای گیلان در حال پخش است و قطع هم نمی شود .

 

* دلیل / بحث چهارم مسئولین اردبیل : شهرهای آستارا و تالش ترک زبان هستند، پس باید جزء اردبیل باشند .

پاسخ : این هم از جمله دلایل زیبایی ! است که اگر به آن توجه کنیم باید یک بار دیگر تمام کشور ایران را کن فیکون کنیم و یک ایران جدید بسازیم . در پاسخ به این دلیل مسئولین اردبیلی باید عرض کنم که :

۱- در استان آذربایجان غربی که نام آذربایجان را یدک می کشد و مرکز آن یعنی ارومیه اکثرا” ترک زبان هستند ، در همان استان چندین شهرستان بالغ بر ۵۰۰ هزار نفر یا بیشتر به زبان کردی صحبت می کنند و اهل سنت هستند ( مثل بوکان و مهاباد و … ) . در صورتیکه در فاصله نزدیک همین شهرها استان کردستان به مرکزیت سنندج قرار دارد که مثل آنان کرد زبان بوده و اهل سنت هستند و فاصله شان نزدیک تر است . با این حساب این شهرها هم باید به کردستان داده شود ؟ و به همین ترتیب :

۲- اکثریت ترکمن ها در گلستان حضور دارند و تعداد کمتری از آنها در استان خراسان شمالی / پس باید جزء استان گلستان شوند ؟

۳- در ملایر در استان همدان همگی لر هستند و استان مجاورشان لرستان است . پس آنها هم باید جزء استان لرستان شوند ؟

۴- در استان خوزستان شهرهایی مثل مسجد سلیمان و دزفول لر هستند و به همین ترتیب هموطنان لر زبان ما در اصفهان و اراک و … هم هستند . پس باید همه این شهرها به استان لرستان داده شود که حتی برخی از این شهرها به خرم آباد مرکز لرستان هم نزدیکترند .

۵- مردم ساکن در مناطق الموت قزوین به لهجه های مشابه مردم تنکابن و رامسر صحبت می کنند و اکثریت آنها هم در بخش خرم آباد شهرستان تنکابن ساکنند و کمتر برای امور خود به شهر قزوین می روند . با این حساب الموت را هم از قزوین جدا کرده و به تنکابن بدهیم . چون هم نزدیکتر است هم لهجه و گویش آنها شبیه تر به تنکابن و اصلا” شبیه قزوینی ها صحبت نمی کنند !!!

۶- مورد بعدی در استان مازندران : شهرهای تنکابن و رامسر گیلک زبان هستند و اصلا” فرهنگشان با ساری تناسب ندارد و بسیار شبیه رشت و گیلان هستند و همچنین فاصله شان تا رشت بین ۱۰۰ و ۱۵۰ کیلومتر نزدیکتر است ( نسبت به ساری ) . پس این شهرها هم باید جزء گیلان شوند …

۷- همچنین در شمال استان زنجان ( طارم – هم مرز با منجیل ) گروههایی از مردم زندگی می کنند که ترک زبان نبوده و لهجه شان به مردم لوشان شبیه است و اکثر کار و کاسبی و مشغله شان جهت فروش زیتون در رودبار و منجیل است . با این حساب آن مناطق هم مال گیلان . مگر نه ؟؟؟

۸- و اما نکته جالب این قسمت !!!! مسئولین محترم اردبیل که می فرمایند آستارا و تالش ترک زبان هستند و این موضوع یکی از دلایل الحاق آنها به اردبیل است ، چرا زحمت نمی کشند و نمی فرمایند که در تعدادی از شهرهای خودشان مثل بخشهایی از خلخال و کوثر ، عنبران ، نمین و … به زبان تالشی صحبت می شود ؟؟!!! اکثر تالش زبانان و خود شهرستان تالش در گیلان واقع است و مرداودات و رفت و آمدهای اهالی خلخال از جاده اسالم به سمت گیلان و شهر تالش انجام می شود . خب حالا چه کنیم برادران محترم ! چرا این شهرها را مطرح نمی کنید که جزء اردبیل هستند ولی تعداد زیادی تالش زبان در آنهاست ……………… !! شما چرا آن شهرها را به گیلان نمی دهید ؟؟

۹- در آخر هم باید گفته شود که درست است که بحث زبان مهم است ولی در این صورت خود اردبیل هم همزبان با جمهوری آذربایجان است ، پس هرچه استان ترک نشین در ایران داریم تقدیم جمهوری آذربایجان نماییم ؟؟؟ فاصله شان هم که تا باکو نسبت به تهران نزدیکتر است !!! همین گونه است ؟؟؟ یا کردستان را از ایران جدا کنیم و بدهیم به کردستان عراق !! به هر حال براساس یک سری امور و عرف و مصلحت ها شهرهای تالش و آستارا جزء استان گیلان شده اند نباید به همه چیز که بصورت یک طرفه نگاه کرد .

اهدای پیراهن تیم ملی به استاندار گیلان از سوی مسئولین آستارا

اهدای پیراهن تیم ملی به استاندار گیلان از سوی مسئولین آستارا

نکته بعدی : اگر فقط بحث زبان و نژاد و قومیت مطرح باشد ، در خود استان اردبیل هماگونه که گفته شد ، شهرهای شمالی آن از جمله پارس آباد و اصلاندوز و حومه پیگیر تشکیل استان جدید با نام « مغان » هستند و بیانیه ها و نظراتشان در اینترنت قابل مشاهده است . همین عنوان « استان مغان » را سرچ کنید مشخص خواهد شد . . این مردم که همگی و صد در صد ترک زبان و همزبان مردم اردبیل هستند . پس علت را در کجا بیابیم ؟ چه شده است ؟ مشکل کجاست ؟ مشخص می شود همه چیز به زبان و فرهنگ بصورت کامل بستگی ندارد و عوامل دیگری نیز مطرح است .

*
هم اکنون افغانستان و تاجیکستان هم در ظاهر شبیه ما ایرانی ها صحبت می کنند و فارس زبان هستند
خب آیا دقیقاً با ما یکی هستند ؟؟؟

ترک زبانی که دلیل نمی شود که دو شهر با هم اشتراکات فرهنگی هم داشته باشند .

الان شهرهایی مثل نوشهر یا چالوس در غرب مازندران و گلوگاه در شرق استان مازندران با هم بیش از ۲۰۰ کیلومتر فاصله دارند.

جالب است که این دو شهر ، هر دو هم مازندرانی ( مازنی ) صحبت می کنند ولی اگر کسی به این شهرها رفته باشد ، تفاوت فرهنگی این دو شهر را در حد زمین و آسمان خواهد دید. پس بحث زبان دلیل صد درصدی برای الحاق آستارا به اردبیل نیست .

 

*دلیل / بحث پنجم مسئولین اردبیل : به موجب عهدنامه صلح عثمانی ها با صفویان در سال ۹۶۳ هجری شمسی ، آستارا و تالش جزء قلمرو اردبیل است!!!

پاسخ : این موضوع در یکی از سایتهای خبری استان اردبیل ( ساوالان خبر ) با استناد به یک منبع که مربوط به چند قرن پیش !!! می شود نقل شده است ( با احترام به سایت مذکور بنا را بر درست بودن منبع و ماخذشان می گذاریم ) . در این عهدنامه تالش و آستارا جزء اردبیل بوده است . اگر بنا بر عهدنامه و این قبیل حرفها باشد که در این مملکت از هزاران سال قبل تاکنون دهها قرارداد امضاء شده است و تغییراتی در آن رخ داده است . خب عزیزان محترم اردبیلی ! قراردادها و معاهدات بنا به فراخور منطقه و زمان و مکان و مصالح کشوری می تواند تغییر کند . مگر خود شما تا دهه هفتاد جزء خاک آذربایجان شرقی و زیرمجموعه تبریز نبودید ؟؟؟ چه شد که با وجود ترک زبان بودن از آن شهر با فرهنگ جدا شدید ؟ خب پس طبق گفته شما ، الان تبریز دوباره می تواند مدعی باشد که استان اردبیل قبلا” جزء خاک آن استان بوده و دوباره باید به آذربایجان شرقی بپیوندد . همچنین خراسان شمالی و جنوبی باید به خراسان قبلی بازگردند و نیز گلستان به مازندران برگردد و … ضمنا” رامسر و تنکابن هم زمانی بدلیل گیلک بودن و فاصله نزدیک با رشت ، جزء خاک گیلان بودند .

آستارا

پس نتیجه می گیریم اگر در چند قرن پیش ( به فرض درست بودن عهدنامه شما ) قول و قراری گذاشته شد ، مرور زمان و تغییرات مختلف فرهنگی و آب و هوایی و مصالح کشوری می تواند باعث تغییراتی در استانها و مناطق مختلف کشور شود . همانگونه که در سی و پنج سال پس از انقلاب شاهد تاسیس چند استان جدید بودیم از جمله خود استان شما !! اردبیل که تازه تاسیس هستید ! پس باید همه این تغییرات به عقب برگردد ؟؟؟؟

 

در تقسیم بندی زمان رضاشاه در زمینه تشکیل استانهای جدید ( با ده استان ) در همان ابتدای کار ، قزوین و زنجان و تنکابن و رامسر در استان گیلان واقع می شد و مستنداتش را می توان در وزارت کشور یافت . پس بر این اساس قزوین و زنجان و تنکابن و رامسر هم باید مجددا” به گیلان بازگشت داده شوند ؟؟

 

دهها نقطه در ایران بوده که در سالهای گذشته از استان قبلی خود جدا شده اند آیا امکان بازگرداندن همه آنها به سرزمین اولیه خود وجود دارد ؟؟!!!

 

 *دلیل / بحث پنجم ؛ اظهارات غیررسمی برخی افراد : آستارا تا دهه ۱۳۲۰ متعلق به اردبیل بود ، حکومت پهلوی ( گیلان : زادگاه رضاشاه !!!! ) آن را به گیلان داد .

پاسخ : در برخی اظهار نظرهای غیررسمی در فضای مجازی ، رضا شاه عامل الحاق آستارا به گیلان معرفی شده و علت این موضوع ، گیلانی بودن رضا شاه عنوان شده است . این موضوع نیازی به پاسخ ندارد ولی باید گفته شود که رضا شاه کی گیلانی بوده که ما نفهمیدیم ؟!! زادگاه رضا شاه در شهر آلاشت مازندران نزدیک سوادکوه ( با بیش از دویست کیلومتر فاصله از گیلان ) بوده و جالب است که رضا شاه اصلا” با گیلانی ها رابطه خوبی نداشته است . ( مصداق : دشمنی شدید او با سردار بزرگ جنگل میرزا کوچک جنگلی و شهادت او و قتل عام دهها شهروند گیلانی توسط عمال او از جمله تیمورتاش در دوره نهضت جنگل ).

*

به فرض اگر هم در زمان رضا شاه این اتفاق افتاده است ، آیا دلیل می شود الان همه اتفاقات ۱۰۰ سال قبل به عقب برگردد ؟؟

*

پس باید منتظر نقشه جدید ایران باشیم .

 

 دلیل / بحث ششم مسئولین اردبیل : گردنه حیران متعلق به اردبیل است .

پاسخ : در خصوص گردنه حیران متاسفانه در ۲۰ سال گذشته مناقشات و درگیری های زیادی بین مسئولین دو استان ایجاد شده است . بدون هیچ گونه غرض و منظور شخصی اگر به اسناد تاریخی و روایات خود مردم حیران توجه نماییم ، متوجه می شویم که از زمانهای دور این منطقه متعلق به آستارا بوده است .

استاندار گیلان در گردنه حیران

استاندار گیلان در گردنه حیران

شرایط آب و هوایی و نوع پوشش گیاهی در دو طرف تونل در پایان گردنه یکی از دهها شواهد این موضوع است که این گردنه شباهت زیادی به آستارا در نوع پوشش گیاهی دارد .

نصب تابلوی شهدای گیلان و استارا در ابتدای گردنه حیران

نصب تابلوی شهدای گیلان و استارا در ابتدای گردنه حیران

سایر موارد و دلایل :

۱) اگر گردنه حیران مال اردبیل است پس چرا تمام امور اداری مردم این منطقه در شهر آستارا انجام می شود ؟

۲) چرا مردم ساکن در این مناطق به کاندیداهای مجلس شهر آستارا رای می دهند ؟

۳) چرا جلسه شورای اداری استان گیلان در تابستان ۹۳ در خود محل گردنه حیران برگزار شد ؟

۴) چرا عکس شهدای آستارا بعد از تونل به سمت آستارا نصب شده است ؟

۵) چرا در مستندات وزارت کشور این گردنه و شهر آستارا جزء استان گیلان است ؟

۶) چرا شناسنامه مردم ساکن در گردنه حیران صادره از آستارا است ؟

۷) چرا تمام پروژه ها در گردنه حیران را استاندار گیلان افتتاح می نماید ؟ ( هتل پارلا – تله کابین حیران و ….. )

۸) چرا پلاک خودروهای ساکنین گردنه حیران ۵۶ – د است ؟؟؟ و دهها دلیل دیگر .

افتتاح هتل پارلا در گردنه حیران توسط استاندار گیلان

افتتاح هتل پارلا در گردنه حیران توسط استاندار گیلان

و اما نکته جالب و حلقه گم شده ماجرا :

این که در برخی محافل و رسانه ها ما می بینیم که گردنه حیران آستارا را به دروغ به نام گردنه حیران اردبیل معرفی می کنند دو دلیل دارد :

الف ) صدا و سیمای اردبیل با زیرکی خاصی در این سالها با پخش برنامه از شبکه استانی خود و تبلیغات گسترده توانسته تا حدود زیادی نظر افکار عمومی کشور را به این سمت متمایل کند که این گردنه متعلق به اردبیل است. البته این موضوع با اعتراضات و واکنشهای منفی زیادی از سوی مردم و رسانه های شهرستان آستارا مواجه شده که مستندات آنها همه در اینترنت قابل ردیابی و نمایش است .

افتتاح هتل پارلا در گردنه حیران توسط استاندار گیلان

افتتاح هتل پارلا در گردنه حیران توسط استاندار گیلان

ب) حدود ۲۰ سال پیش پس از استان شدن اردبیل ، از آنجایی که قرار بود اداره کل راه و ترابری اردبیل تاسیس شود ، توافقی بین استانهای گیلان و اردبیل انجام شد که به موجب آن ۲۰ کیلومتر از راه ارتباطی آستارا از بهاستان تا تونل حیران به طور موقت به اردبیل واگذار شد تا این اداره کل راه بیفتد و سر و سامان بگیرد . قرار بود در ادامه این گردنه به استان گیلان و آستارا بازگشت داده شود. ولی متاسفانه مسئولین اردبیلی در ادامه خیانت در امانت کردند تا جایی که الان چند سال است ادعای مالکیت کامل گردنه حیران را هم در همه امور دارند .

جلسه شورای اداری گیلان در گردنه حیران استارا

جلسه شورای اداری گیلان در گردنه حیران استارا

همه ما خوب می دانیم که گردنه حیران و دهستان حیران متعلق به شهرستان آستارا می باشد .

 

 *دلیل / بحث هفتم مسئولین اردبیل : مسئولین گیلانی دارای عملکردضعیف هستند .

پاسخ : در این که مسئول قوی و ضعیف در هر شهر و دیاری و در هرجای دنیا وجود دارد شکی نیست ولی آیا کسی باید درخصوص عملکرد قوی صحبت کند که خودش در استان و حوزه کاری خودش دارای عملکرد مطلوب و قابل توجه باشد . متاسفانه خیلی کار ناپسندی است که مسئولین ( چه گیلانی – اردبیلی – و هر جای کشور ) در نظرات و مصاحبه های خود بخصوص در فضای مجازی اینگونه بهم تاخته و عملکرد هم را زیر سوال ببرند . متاسفانه برخی افراد ناآگاه در فضای مجازی به مسئولین شریف گیلانی انگ بی تعهدی و …. می زنند .

اهدای مدال قهرمان تدبیر و امید آستارایی ها به رئیس جمهور

اهدای مدال قهرمان تدبیر و امید آستارایی ها به رئیس جمهور

 

اهدای مدال قهرمان تدبیر و امید آستارایی ها به رئیس جمهورجز این است که سردار بزرگ جنگل شهید میرزا کوچک جنگلی و پرچمدار مبارزه با انگلیس و روسیه و بیگانه ، بنیانگذار اولین حکومت جمهوری ایران ، اهل رشت بود و جالب این است که تعداد زیادی از پیروان و سربازان او ترک های خلخال ( به رهبری عظمت خانم فولادلو – ایل شاهسون ) بودند .

 

سردار بزرگ جنگل الگوی همه وارستگان در گذشته و حال است .

بازدید وزیر بهداشت از روند اجرایی بیمارستان 132 تختخوابی آستارا

بازدید وزیر بهداشت از روند اجرایی بیمارستان 132 تختخوابی آستارا

به تعداد شهدای استان گیلان نگاه کنید؛ ( حدود ۸۰۰۰ نفر ) که جزء بالاترین تقدیم شهدا در جنگ تحمیلی بوده است .گلچین گیلانی – پروفسور سمیعی – شیون فومنی – آیت الله بهجت فومنی – دکتر معین و وجود بیشترین تعداد آرامگاه و مقبره امامزادگان عزیز در کشور که متعلق به گیلان است و … تنها گوشه ای از عظمت گیلان و گیلانی و تعهد به اسلام است .

 

آیا مردم و مسئولین گیلانی نبودند که یک روز قبل از پیام مقام معظم رهبری جهت خلق حماسه نهم دی در تاریخ هشتم دی به خیابانها ریختند و رهبر انقلاب این حرکت را بعدها در فرمایشات خود ستودند . جالب تر این که شیخ صفی الدین اردبیلی این انسان وارسته که خودم ارادت بسیار زیادی به ایشان دارم و چند بار بر مزارشان جهت ادای احترام حاضر شده ام ، شاگرد و مرید چندین ساله شیخ زاهد گیلانی در لاهیجان ( و به نقلی داماد وی بوده است ).

 

نباید به دلیل وجود چند مسئول ضعیف در یک استان ( که البته در همه جا هستند ) تمام یک استان و مسئولانش به عملکرد ضعیف و تعهد ناکافی متهم شوند بطوریکه می بینیم به مسئولین گیلانی در خصوص نگهداری از گردنه حیران انتقادهای شدیدی از سوی مسئولین اردبیلی وارد می شود و هیچ وقت بصورت رو در رو در یک فضای دوستانه این حرفها مطرح نمی شود شاید اصلا موضوع اینگونه نباشد !!!

بازدید استاندار گیلان از هتل پارلا - حیران

بازدید استاندار گیلان از هتل پارلا – حیران

در تعهد ترک زبانان عزیز به مملکت و ایران اسلامی شکی نیست و آنان امتحان خود را در طول تاریخ در پاسداری از اسلام پس داده اند و مورد تایید صد درصدی مقام معظم رهبری هستند ولی به فرض سلسله قاجار و پادشاهان ظالم و بی کفایتش که همگی ترک زبان بودند و نصف مملکت را به بیگانگان داده و تاراج کردند ، الان باید آن مورد را به همه ترک زبانان نسبت داد ؟؟

*

 

این که دلیل نمی شود . یادمان باشد در ارائه نظرات و اظهار دیدگاهها در خصوص چند مسئول ضعیف ، به کلیت یک استان نتازیم .

*

عملکرد قوی مسئولین اردبیلی بخصوص در ایجاد اشتغال را می توان از تعداد صدها هزار نفری مهاجرین اردبیلی و خلخالی در شهرهای گیلان و مازندران کاملاً متوجه شد !!!!!

 

 *دلیل / بحث هشتم مسئولین اردبیل : با الحاق آستارا به اردبیل ، این استان هم به دریای خزر راه خواهد یافت .

پاسخ : توسعه و پیشرفت بدون وصل شدن به دریا هم امکانپذیر است ( حرف های تزار روس که می گفت برای پیشرفت باید به آب های گرم دریاهای جنوب ایران راه پیدا کنیم در این قرن دیگر جایگاهی ندارد ) و نیازی نیست برای این کار حتما یک شهر ساحلی داشته باشیم و از دریایش استفاده کنیم . از داشته های خودمان با بهره وری کامل استفاده کنیم . الان گیلان قطب تولید چای و زیتون و برنج و اردبیل قطب تولید سیب زمینی و برخی از میوه هاست در همین خصوص بیشتر سرمایه گذاری کنید نتیجه خواهید گرفت . مگر ژاپن بعد از جنگ جهانی دوم جز مشتی خاک و سنگ بود ؟ وضعیت فعلیش را بروید و بررسی کنید . به همین ترتیب کره جنوبی و مالزی و ….

*
الان شهرهایی مثل تبریز و زنجان و ارومیه و اصفهان و شیراز و مشهد و …. به دریا راه ندارند ، پس چگونه است که از نظر زیرساختها و توسعه ، دارای شاخصهای بالایی هستند !!!!!!! ؟؟

تله کابین حیران آستارا

تله کابین حیران آستارا

*دلیل / بحث هشتم مسئولین اردبیل : مردم آستارا برای خرید و دوا درمان به اردبیل مراجعات فراوان دارند .

پاسخ : در اینکه در تمام دنیا شهرهای مجاور حتی در دو استان مختلف با هم روابط فرهنگی ، اقتصادی ، اجتماعی و … دارند و با هم رفت و آمد و مراوده دارند شکی نیست و یک امر طبیعی می باشد .

سوال این است که براساس گفته مسئولان اردبیلی ، آیا این رفتن ها و آمدن ها فقط از طرف مردم آستارا به سمت اردبیل صورت می گیرد و یک طرفه است ؟؟ در روزهای تعطیل و ایامی که هوا مساعد است ما می بینیم که در سواحل و جنگلهای آستارا ، پر است از خودروهایی با پلاک اردبیل (۹۱) که جهت تفریح و گذران ایام به این سواحل و جنگلها می آیند ؟ درست است یا نه ؟ در خصوص خرید از بازارچه های مرزی و ساحلی آستارا می بینیم که تعداد زیادی از مراجعه کنندگان اهل اردبیل و این استان هستند . جهت انجام امور گذرنامه و سفر به جمهوری آذربایجان باز هم می بینیم که تعداد زیادی از مراجعین اردبیلی هستند و آستارا را جهت ورود به جمهوری آذربایجان انتخاب می کنند . با توجه به شروع بکار بیمارستان سوختگی ولایت در رشت ، می بینیم که از استانهای قزوین و همین استان اردبیل هم مراجعه کننده وجود دارد ( بررسی پرونده بیماران بستری این بیمارستان این را تایید می کند ) درصورتی که قبلا فقط شهر ساری با ده ساعت فاصله دارای بیمارستان سوختگی بود و نصف بیماران تا رسیدن به آنجا جان می سپردند . پس می بینیم که این رفت و آمدها دوطرف است .

تله کابین حیران آستارا

تله کابین حیران آستارا

و اما نکته آخر در خصوص مراجعات فراوان مردم آستارا به اردبیل :

اگر آستارایی ها که زیر صدهزار نفر جمعیت دارند به گفته مسئولان اردبیلی حتی تمام مردمشان از پیر و جوان و زن و مرد ! همه روزه و همه ساعته و در هرلحظه شبانه روز !! برای دوا و درمان به اردبیل می روند خدا گواه است و مردم و پیر و جوان از نزدیک دیده اند و می بیینند که میلیونها هموطن شریف و بزرگوار اردبیلی و خلخالی در ۵۰ سال گذشته وارد رشت و انزلی و فومن و صومعه سرا و …… شده و درآمدشان را از راه حضور و اشتغال در گیلان و شهرهای آن کسب می کنند مشاهده تعداد فراوان پلاک ماشینهای با نمره ۹۱ در گیلان و حتی رشت بسیار راحت است . چه توجیهی دارد که در دهها محله رشت ( مثلا” محله جماران که ربطی به ترک زبانی و اردبیل ندارد و ۲۶۵ کیلومتر با اردبیل فاصله دارد ) پر از ترک اردبیلی و خلخالی باشد ؟؟؟ حتی در شهرهای مازندران هم پر از ترک خلخال و اردبیل ( به ویژه زرج آباد ) است . شما بروید در تنکابن و رامسر و چالوس و ساری و … که صدها کیلومتر با اردبیل فاصله دارند ببینید چقدر ترک زبان مهاجر آنجاست . همه در آنجا ساکن شده و فرزندانشان شناسنامه همان شهرها را دارند و خود را چالوسی یا تنکابنی و … می دانند . از همه واضح تر در شهرستان تنکابن در مازندران !! تمام نانوایی ها و میوه فروشی ها و … ترک اردبیل و خلخال هستند . چرا این طور است ؟ علت چیست ؟ جریان چیست ؟ مساله از کجا آب می خورد ؟ خب معلوم است یا کار و اشتغال در اردبیل نایاب شده یا زیرساختهای این دو استان گیلان و مازندران قویتر است که اینهمه ترک زبان با صدها کیلومتر فاصله مجذوب آن شده اند وگرنه اگر گیلان بد است و مسئولینش ضعیف هستند و از نظر مسئولین اردبیلی ، گیلان به شهرهایش توجهی ندارد و آباد نیستند این تعداد از ترک زبانان آنجا چه می کنند؟ا مسجد آذری زبانان و انجمن آذری ها نیز در تمام این مناطق گفته شده وجود دارد . الان طوری شده که یک فرد غریبه اگر از یک استان دوردست وارد گیلان و بخصوص شهرهای غربی گیلان شود فکر خواهد کرد که همه این شهرها ترک زبانند غافل از اینکه ۹۹% آنها مهاجر در ۵۰ سال اخیر بوده و هر روز بر تعدادشان افزوده می شود !!

تله کابین حیران آستارا

تله کابین حیران آستارا

آن وقت گفته می شود و طوری وانمود می شود که مسئولین گیلانی بد و ضعیف هستند و شهرهایشان محروم هستند .

*

به نظر من حقیر باید به مسئولین گیلان و مازندران به جهت پذیرایی از اینهمه مهاجر و وجود آرامش و امنیت مدال افتخار داده شود . حقشان است.

*
یکی از کارکنان شبکه بهداشت و درمان در بندر انزلی اعلام می کرد که روزی نیست که حداقل ۴ یا ۵ پرونده بهداشتی خانوار را برای خانوارهای جدید مهاجر اردبیلی یا خلخالی ( که به تازگی ساکن انزلی شده اند ) ثبت نکند !!!!!

گردنه حیران استارا

گردنه حیران استارا

اگر ما تعداد دهها هزار نفری ترک های اردبیل و خلخال را که برای کار و اشتغال ( نانوایی – میوه فروشی – قنادی – بنایی و ساخت و ساز ) در شهرهای گیلان و مازندران هستند بشماریم فکر می کنم به اندازه یک استان جمعیت داشته باشند و خدا شاهد است که مثل زمان پیامبر که مهاجرین و انصار در مدینه در کنار هم به خوبی زندگی می کردند ، این تعداد هموطنان عزیز و شریف اردبیلی ما نیز به راحتی در شهرهای گیلان و مازندران بدون هیچ مشکل قومی و نژادی زندگی می کنند و همه در آن مناطق صاحب خانه و زندگی شده اند .

*

حالا خواهش می کنم یک فرد منصف و بی طرف پیدا شود و بررسی کند چند نفر گیلک زبان برای کار و اشتغال در استان اردبیل هستند اگر هزار نفر شدند حق با شماست .

*
متاسفانه با وجود اینهمه مهاجر اردبیلی در گیلان که دارند به خوبی و خوشی زندگی می کنند و از امکانات گیلان اسفاده می نمایند ، مسئولین اردبیلی از طرف دیگر ادعای تصاحب شهرهای گیلان را هم دارند !!!!!!!!

گردنه حیران استارا

گردنه حیران استارا

*دلیل / بحث نهم مسئولین اردبیل : فاصله آستارا تا اردبیل کم است پس باید جزء این استان شود .

پاسخ : در اینکه فاصله یکی از شروط مهم در راحتی و آسایش مردم یک شهرستان می باشد شکی نیست ولی آیا در خود استان اردبیل شهرهایی مثل پارس آباد وجود ندارد که فاصله شان تا اردبیل اگر بیشتر از فاصله آستارا – رشت نباشد ، کمتر هم نیست . خوب که نگاه کنیم می بینیم فاصله خلخال تا تالش و دسترسی به گیلان برای مردم این شهر نسبت به اردبیل خیلی مطلوبتر است و این از تعداد دفعات مراجعه آنها به تالش کاملا قابل مشاهده است .

گردنه حیران استارا

گردنه حیران استارا

الان شهرهایی مثل تنکابن و رامسر ، فاصله شان تا رشت حدود ۱۵۰ – ۱۰۰ کیلومتر نزدیکتر از ساری است و جاده های گیلان هم در شرق گیلان اتوبان است و این مردم کمتر از دو ساعت به رشت می رسند در حالی که حدود ۴ ساعت تا ساری فاصله دارند . با استدلال مسئولین اردبیل این شهرها هم باید جزء گیلان شود . همچنین در کشور دهها و صدها شهر را می بینیم که فاصله شان به مرکز استان مجاورشان نسبت به مرکز استان خودشان به مراتب نزدیکتر و هموارتر است ( مثل همان مهاباد و بوکان که به سنندج نزدیکترند و مذهب و فرهنگشان هم یکی است و با ارومیه کاملا متفاوت است ) پس آنها را هم بدلیل نزدیکی به کردستان بدهیم و … .

*

در ایران شهرهایی هستند که با مرکز استانشان بیش از ۵۰۰ کیلومتر و یا ۱۰ – ۷ ساعت فاصله دارند ( مثلا فاصله چابهار با زاهدان را در نقشه ببینید !!!!! ) پس با این تفاسیر تمام نقشه ایران را عوض باید کرد ؟ خیلی دیدنی خواهد شد !!!

*
فاصله رشت تا آستارا در مقایسه با برخی از استانهای کشور و شهرهایشان اصلاً قابل صحبت نیست .

گردنه حیران استارا

گردنه حیران استارا

 

 

سایر نکات مهم :

۱- در این که آستارا و تالش و سایر شهرهای گیلان مثل تمام کشور مشکلاتی دارند و به حق مسئولین گیلانی باید در رفع آنها بکوشند شکی نیست ولی سوال این است که آیا درست تر و بهتر و عاقلانه تر این نیست که خود مسئولین محترم آستارا ( نماینده مجلس – فرماندار – شهردار – شورای شهر ) پیگیر مشکلات باشند و به قول سیاسیون و وزارت امور خارجه ، آیا این کار دخالت در امور داخلی یک استان دیگر نیست ؟

۲- چرا ما به موارد مهم دیگری مثل تفاوتهای بسیار زیاد آب و هوایی آستارا با اردبیل / ساحل دریا و نوار ساحلی آن / محصولات کشاورزی / رطوبت و دما / بارندگی / برخی ادارات خاص مثل دریانوردی / بنادر و کشتی رانی و … توجه نمی کنیم ؟ در کدامیک از این موارد اردبیل با گیلان و آستارا تشابه دارد ؟ از آستارا که کم کم به سمت اردبیل می رویم پس از گردنه حیران ناگهان آب و هوا و پوشش گیاهی و نوع منطقه جغرافیایی کاملا و بصورت صد در صدی تغییر می کند و منطقه خیلی خشک تر می شود . خب معلوم است که از آستارا به بعد یک منطقه و استان کاملا” متفاوت وجود دارد . خود شما قبول ندارید ؟ آستارا از نظر جغرافیایی و آب و هوایی و محصولات کشاورزی صد در صد شبیه سایر شهرهای استان گیلان است و هیچ تشابه جغرافیایی با اردبیل ندارد که بخواهد جزء آن استان باشد .

آیا فکر کرده ایم که در صورت الحاق آستارا به اردبیل ، فقط بخاطر یک شهر ساحلی و بدلیل داشتن دریا ، باید چندین اداره کل جدید مرتبط با حوزه دریا و دریانوردی با میلیاردها تومان هزینه در اردیبل تاسیس شود ؟ آیا به فرموده رهبر معظم انقلاب به دنبال صرفه جویی و اقتصاد مقاومتی هستیم ؟

۳- آیا تاکنون مسئولین محترم اردبیلی از خود سوال کرده اند که درصورت الحاق آستارا و تالش به این استان و همچنین جدایی لوشان و منجیل و الحاق آن به استان قزوین ، دیگر چیزی از خاک گیلان باقی خواهد ماند ؟؟؟ همین الان وسعت خاک استانهای اردبیل و قزوین از گیلان بیشتر است . یعنی یک استان بخاطر برخی توقعات و خواسته های نابجای دیگران به کلی نابود شود ؟؟؟ در ازای این الحاق ، چه چیزی عاید این استان کوچک خواهد شد ؟ جز این است که در نقشه ایران دیگر دیده نخواهد شد ؟

توصیه به مسئولین محترم اردبیلی :

به مسئولین محترم استان تازه تاسیس اردبیل در پایان توصیه میکنیم که به مشکلات عدیده این استان ( آبادانی – رفع مشکلات بیکاری روزافزون جوانان ) بیشتر و بهتر از قبل و با مدیریت جهادی رسیدگی کنند و دست از سر آستارا و تالش بردارند .

گردنه حیران استارا

گردنه حیران استارا

مسئولین محترم اردبیلی !! شما بنا را بر این بگذارید که اصلا آستارا و تالشی وجود ندارد و شما باید با همین شهرهای خودتان سر کنید . مگر آستارا و تالش جزء گیلان باشند چیزی از شما کم خواهد شد که این همه پیگیر الحاق آنها هستید ؟؟ مگر شما خودتان راضی هستید یا اجازه می دهید که یک استان دیگر به شهرهای شما نظر داشته باشد ؟ مگر خود شما الان مخالف تجزیه استانتان ( جدا شدن پارس آباد و شهرهای اطراف و تشکیل استان مغان ) نیستید ؟ مگر مسئولین گیلان نمی توانند ادعا کنند که خلخال هم شرایطش به گیلان تناسب بیشتری دارد و مردمش هم به تالش دسترسی بهتر دارند ؟؟؟ پس به گفته امام حسن مجتبی ( ع ) آن چه را برای خود نمی پسندید برای دیگران هم نپسندید .

*

الان رامسر و تنکابن که جزء مازندران هستند ، فرهنگ و زبانشان گیلانی است و نسبت به ساری ۱۵۰ – ۱۰۰ کیلومتر ( حدود ۲ ساعت ) به رشت نزدیکترند ولی ما می بینیم که مسئولین گیلانی مثل شما پیگیر جدایی رامسر و تنکابن نیستند و پیگیر رفع مشکات شهرهای خودشان هستند . بگذارید در این برهه حساس و با اینهمه گرفتاری و مشکلات کشور ، مشکلی به مشکلات ما اضافه نشود و به حق خودتان قانع باشید و به شهرهای خود بهتر رسیدگی کنید تا شهرهایی مثل پارس آباد و اصلاندوز ( که همزبان شما هستند ) ادعای استقلال و جدایی و تشکیل استان جدید بنام مغان نداشته باشند …… الان وقت وحدت و همدلی است نه دامن زدن به مشکلات راه و مسافت و زبان و نژاد .

بندر استارا

بندر استارا

نتیجه گیری :

در زمانی که به فرموده رهبرمعظم انقلاب ، دارای مشکلات عدیده اقتصادی و سیاسی هستیم و دوران مهم و برهه حساسی را پیش رو داریم و درحال مبارزه در چندین جبهه با دشمنان نظام اسلامی و به طور کلی دنیای استکبار هستیم ، آیا طرح این موضوعات که اصلا” هزینه – اثربخشی به همراه نداشته و باعث تشویش اذهان عمومی و انحراف از توجه به مشکلات اساسی کشور می شود ، چه دستاوردی برای ما خواهد داشت ؟ آیا جز این است که الان و در این دوره باید کاملا” گوش به فرمان ولی فقیه و فرماندهی معظم کل قوا باشیم ؟ جز این است که نباید به مسائل قومی و منطقه ای دامن بزنیم ؟ جز این است که باید اتحاد و همدلی داشته باشیم ؟ آیا منافعی که از الحاق آستارا به اردبیل عاید آن استان می شود ، بار مشکلات فعلی استان گیلان را کمتر خواهد کرد ؟ آیا نباید همه مسئولین بصورت سیستماتیک و همه جانبه به مسائل کشور بنگرند نه به مسائل جزئی منطقه ای ؟

 

مهم نگاه کل گراست؛ کشور ایران همین الان دارای مشکلات بسیار زیادی است که باید با رهنمودهای رهبر فرزانه انقلاب و با هوشیاری کامل و داشتن بصیرت لازم از این پیچ تاریخی به سلامتی عبور کنیم . متاسفانه با دامن زدن به این بحثهای قومی و قبیله ای و فاصله و رنگ و زبان فقط در آسیاب دشمن آب می ریزیم . متاسفانه همین الان هم بخاطر ناپختگی های برخی مسئولین از همه شهرها و بیانیه های رسمی و غیرکارشناسی ، تعداد زیادی از مردم گیلان و اردبیل بر سر همین جدایی ها و الحاق ها و زبان و فرهنگ با هم مشکل پیدا کرده اند . آیا این کارها پیروی از ولایت فقیه و حفظ یکپارچگی و وحدت کشور است ؟ می بینیم که شبکه های فرصت طلبی مثل VOA و BBC منتظر یافتن یک نقطه ضعف و تفرقه در این مملکت هستند تا آن را بصورت وارونه و با اهداف نابجای خود منعکس نمایند . در این دنیای فانی و زودگذر بهتر است به مسائل کلان کشور و منطقه بنگریم . از زحمات و دلسوزی های همه مسئولین در هر پست و مقام و هر استان و شهری صمیمانه قدردانی می نماییم . این ملت شریف لیاقت بهترین خدمت را از سوی مسئولین دارند .

 

زنده باد جمهوری اسلامی ایران یکپارچه / زنده باد مقام معظم رهبری و همه مسئولین عزیز و دلسوز این کشور/ زنده باد همه مردم ایران.

 

*** نکته مهم آخر :

در سفر اخیر ریاست محترم جمهوری به استان گیلان ( فروردین ۹۴ ) درخواستهای مختلف مردم آستارا در سایتهای خبری این شهرستان از دکتر روحانی کاملاً بصورت شفاف بیان شده است .

منطقه ویژه اقتصادی استارا

منطقه ویژه اقتصادی استارا

در هیچ کدام از این درخواستهای متنوع ، نشانی از درخواست الحاق به اردبیل به چشم نمی خورد که این نشانه تلاش مسئولین گیلانی از سالهای قبل برای خدمت به آستارای بافرهنگ و زیباست .

از جمله :
۱) راه آهن قزوین – رشت – انزلی – آستارا ( در حال پیگیری )

۲) بیمارستان ۱۳۲ تختخوابی تخصصی و فوق تخصصی آستارا

۳) فاز جدید گمرک آستارا

۴) اسکله جدید در بندر آستارا

۵) اختصاص ۷۰ درصد بودجه عمرانی روستاهای گیلان در سال ۹۳ ( فقط به آستارا )

۶) بندر چند منظوره آستارا

۷) منطقه ویژه تجاری اقتصادی آستارا

۸) و دهها پروژه دیگر که در خصوص مردم بافرهنگ آستارا هنوز خیلی ناچیز است

*
پس بحث تبعیض به مردم آستارا و بی عدالتی متاسفانه ساخته و پرداخته ذهن برخی افراد سودجو و فرصت طلب می باشد .

سردار بزرگ جنگل
در آخر یک بیت شعر پر معنا جهت حسن ختام و فصل الخطاب خدمت همه خوانندگان تقدیم نمایم که منظور شعر و ارتباط آن با شهرستان آستارا کاملاً واضح است
**

کهن جامه خویش پیراستن //// به از جامه عاریت خواستن

با سپاس از همه مردم ایران – سرباز سردار بزرگ جنگل

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ،۱۶ نظر یا دیدگاه برای “آستارا و تالش تا ابد گیلانی است با دلیل و برهان”

 1. سیروس نوشته است:

  با سلام
  ظاهرا” افتخار دارم اولین کسی باشم که در ابتدای نظرات این مقاله زیبا و قاطع ، دیدگاه خودم را اعلام کنم
  متاسفانه در سالهای پس از استان شدن اردبیل ، مسئولین این ولایت ، بجای اینکه عزم خود را جزم کنند و به مشکلات بی شمار این استان و مردمان شریفش رسیدگی نمایند ، متاسفانه با دامن زدن به مسائل بی فایده و خطرناک که کشور را به قهقرا می کشاند ، باعث شده اند که بذر دشمنی بین دو استان گیلان و اردبیل پاشیده شود
  از مسئولین اردبیلی که نماد نظم و وحدت و تبعیت از رهبری هستند انتظار می رود به مشکلات بی شمار اردبیل برسند نه این که هر روز تهدید کنند ( البته همه توخالی )
  از جمله یک راه حلی برای هزاران مهاجر اردبیلی و خلخالی در شهرهای گیلان بیابند
  کار بجایی رسیده که به قول یکی از دوستان فقط 100 هزار نفر اردبیلی و خلخال در رشت هستند !!! انزلی و فومن و ماسال و …. را که اصلا” صحبتش را نکنید
  امیدوارم این مقاله آغاز راهی باشد برای اندیشیدن و تفکر مجدد مسئولین اردبیلی که به فکر مشکلات عدیده خودشان باشند و یک بار هم که شده دست از سر گیلان و شهرهایش و تهدیدهای 20 ساله بردارند
  در این 20 سال چیزی که ما دیده و شنیده ایم این است که انگار بدون آستارا ، زندگی برای مسئولین اردبیلی تمام شده است !!!
  *
  در نهایت :
  جناب سرباز سردار بزرگ جنگل ( نویسنده محترم مقاله )
  ما چندین ماه است که به جنابعالی ارادت داریم
  گل بگفتی
  آنچه خوبان همه گفتند …. تو یک جا گفتی
  دم شما گرم
  زنده باد گیلان و شهرهایش بخصوص آستارا و تالش

 2. اسکندر گیلانی نوشته است:

  سلام
  تصاویر اجتماع بزرگ مردم آستارا در استقبال از استاندار گیلان ، آدم را به یاد روزهای سفرهای استانی دکتر محمود احمدی نژاد می اندازد که هزاران نفر تجمع می کردند. در خیلی از استانها و شهرها حتی ده مسئول ارشد می آیند و می روند ولی خیلی از مردم حتی خبردار هم نمی شوند.
  *
  این استقبال مردم آستارا از استاندار گیلان مشت محکمی است بر دهان افرادی که صحبت از بی عدالتی و ظلم در آستارا می کنند. دیگر عکسش را هم که سایت صدای گیلان گذاشته و هیچ بهانه ای برای افراد سودجود باقی نمی ماند .
  *
  انشالله استان سرسبز ما به جایگاه اصلی و واقعی خودش برسد .
  *
  ضمناً تا جایی که بنده استاندار عزیز گیلان را به واسطه برخی از دوستان می شناسم ، خیلی آدم باکلاسی است و افکارش از حد و اندازه های شرایط فعلی خیلی بالاتر است . اگر بگذارند و فرصت کافی داشته باشد ، افکار خیلی ایده آلیستی دارد و گیلان را از این رو به آن رو خواهد کرد . مثل بوعلی سینا که در زمان خودش مظلوم ماند .

  از جمله پیگیری ها و نظارتهای خیلی خوبی روی طرح های زیربنایی گیلان دارد که زودتر گیلان را به قطب گردشگری کشور تبدیل سازد .همچنین پروفسور برزیگر رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان هم از جمله چهره های نیک گیلان است .
  *
  ما باید قدر این مسئولین بدون توقع و باکلاس را بیشتر بدانیم . مردم آستارا که عاشق چشم و ابروی یک مسئول نیستند حتماً یک چیزی از استاندار دیده اند که چنین به خیابانها ریختند وگرنه همانگونه که گفتم ممکن است دهها مسئول بیایند به یک شهر ولی هیچ کس حوصله نداشته باشد تا سر خیابان هم برود .

  زنده باد مسئولان پاسخگو و باکلاس و متعهد.

 3. بهادیوند از لوشان نوشته است:

  خدا به مسئولین گیلانی قوت بیشتری بدهد تا انشالله بیشتر از قبل به ملت شریف گیلان و همه شهرها رسیدگی نمایند

  من خودم قبول دارم گیلان در سالهای قبل خیلی پیشرفت نکرده بود هنوز هم خیلی کار دارد
  ولی به نظر می رسد با خواست خدا اقدامات خوبی در راه است

  از مسئولین سایت صدای گیلان درخواست می کنیم اقدامات انجام شده در شهرستان رودبار و اطراف را هم نمایش دهند .

  یکی از درخواستهای ما در لوشان این است که لوشان شهرستان شود تا برای کارهای اداری کمتر به رودبار برویم و در شهر خودمان کارهایمان انجام شود همچنین بیمارستان هم داشته باشیم خیلی خوب است الان مشکل بیمارستان جدی است

  لطفاً رسیدگی نمایید

  از مسئولین گیلانی هم متشکریم انشالله بیشتر از اینها هوای همه شهرها را داشته باشند
  زنده باشید

 4. گیلانی دوستدار تالش و استارا نوشته است:

  گذشته از مقاله عالی و باکلاسی که در این سایت گذاشته شده ، آخر مقاله متبرک شده به تصویر قهرمان ایران و گیلان یعنی میرزا کوچک خان جنگلی
  دست شما درد نکنه بخاطر این اقدام

  *
  ضمناً در خصوص حمایت از آستارا و تالش دهها مقاله دیگر هم توسط دوستان استارایی و تالشی چاپ شده که بیانگر حمایت همه مردم گیلان از استارا می باشد
  بقیه حرفها و ادعاها در حد خالی بستن و رجز خوانی الکی است
  یا علی

 5. هومن نوشته است:

  با سلام
  اگر به تمام تصاویر در مقاله بالا نگاه کنیم می بینیم که در همه تصاویر مسئولین آستارایی به بهترین نحو ممکن و با رویی گشاده از استاندار عزیز گیلان استقبال کرده اند

  این یکی از دلایلی است که معلوم می شود مسئولین آستارا هیچ تمایلی به الحاق به اردبیل ندارند

  نماینده آستارا هم در سال 93 به شدت دنبال فرمانداری ویژه است نه الحاق به اردبیل

  آسمانی و پاینده باشید

 6. کوروش نوشته است:

  ما سالهاست که به آستارای گیلانی عادت کرده ایم
  حالا خیلی سخته بگیم : آستارای اردبیل
  دوستان اردبیلی لطفاً بی خیال شوید
  ما حال نداریم کلی تمرین کنیم که : آستارای اردبیل
  اصلاً به هم تناسب ندارند
  ولش کنید جان مادرتان

 7. اکبر نوشته است:

  سلام
  در یکی از تصاویری که در مطلب بالا دیده می شود ، یک پیرمرد محترمی دیده می شود که دسته گل زیبایی در دست دارد
  این نشانه ارادت متقابل مسئولین گیلانی و مردم آستارا می باشد که از مسئولین و خادمین خود با دسته گل استقبال می کنند
  من بارها به آستارا رفته ام
  *
  تک تک مردمانش با معرفت هستند و حق آنهاست که بیش از اینها به آنها خدمت شود
  *
  آستارایی ها دوستتان داریم …

 8. بهروز نوشته است:

  سلام . چهره استاندار محترم گیلان آقای دکتر نجفی یک مقدار شبیه به آقای دکتر صالحی ( رئیس سازمان انرژی هسته ای کشور ) است
  خدا هر دو بزرگوار را حفظ نماید و همه گیلانی ها را سلامت بدارد

 9. مانی نوشته است:

  زنده باد گیلان

 10. اقبالی نوشته است:

  به نظر می رسد اردبیلی ها در استان خود خواب و خوراکی ندارند بجز آستارا و بخاطر الحاق آستارا دارند خودشان را می کشند و انگشت نمای خلایق شده اند

 11. اسکندر گیلانی نوشته است:

  یک گلایه از مسئولین و رسانه های گلانی دارم : مگر با حرفهای الکی اردبیلی ها آستارا و تالش از گیلان جدا می شود که شما نوشته اید آستارا و تالش تا ابد گیلانی است ؟؟ چند سال از این حرفا زدن ؟؟
  این حرفهای خنده دارشون فقط برای سرگرم کردن مردم و جوونای خودشونه که بگن مثلاً ما هم در دوران مسئولیتمون یک تکانی خورده ایم در راه خدا و پیغمبر
  زیاد تحویل نگیرید این اردبیلی ها رو
  خیلی هنر دارند هزار تا پروژه نیمه کاره استان خودشون رو درست کنند که موقع انتخابات که میشه همین پروژه های نصفه و نیمه رو به رخ همدیگه میکشن

 12. شهروند اردبیلی نوشته است:

  سلام. هم وطن. مطالب شمار را خواندم. نقاط مهمی را مطرح کردی. ولی چند تا چیز لازم است یاداوری بشود تا نقد و بررسی منطقی تر باشد.
  ۱- اول اینکه جبهه گیری نکنید. لطفن. بین اردبیل و گیلان.
  ۲- موضوعات و موارد یک سری اصلی هستند و یک سری جزیی. نمی توانیم مسایل جزیی را با مسایل اصولی مقایسه کنی.
  ۳- آستارا پیش بندر اردبیل بوده به ویژه از عهد ناصری تا حدود جنگ جهانی دوم. و انقلاب اکتبر روسیه ۱۹۱۷م. همانطور که انزلی با رشت همچنین رابطه ای دارد.
  ۴- جاده حیرانی که الان مشاهده می کنید در سال ۱۳۲۱ قمری ۱۲۸۰ شمسی با تامین هزینه تجار اردبیلی و توسط یک مهندسی از دارالفنون ساخته شده است. و اکثر تاجران اردبیل در آستار مال التجاره داشتند.
  ۵- اکثر اردبیلی های رابطه فامیلی با آستارایی ها دارند. و یا مدتی در آنجا خدمت کردند. پدر بزرگم در سال ۱۳۲۷ شمسی در آستارا معاون اداره دارای آستارا بود. پدر در آستارا متولد شده.
  ۶- آستارا تا سال ۱۳۳۷ شمسی جزو شهرستان اردبیل بود. بعد منفک شد. سرشماری سال ۱۳۳۵ شمسی که صورت گرفت آمار جمعیتی آستارا در فایل اردبیل آمده است.
  ۷- دوستان گیلانی به چشم آستارایی ها عاشق نیستند فقط به خاطر موقعیت سوق الجیشی است که می خواهند نگهش دارند. دلیل اردبیلی ها در جهت استرداد آستارا مسایل تاریخی و آن حافظه گذشته است.

 13. سیروس نوشته است:

  جناب آقای شهروند اردبیلی // هم وطن عزیز
  علیکم السلام و رحمت الله
  اگر شما خوب به مقاله بالا دقت می کردید ، جواب خودتان را می گرفتید . انگار لازم است یک بار دیگر مقاله را خوب بخوانید .
  به فرض در گذشته آستارا جزء اردبیل بوده است .
  خب که چه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  آیا خود اردبیل در گذشته تابع تبریز ( آذربایجان شرقی ) نبوده ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  شما چرا دیگر جزء آن استان نیستید ؟؟؟؟
  همانطور که در مقاله خواندید ، در ایران شهرهای بسیار زیادی وجود دارند که به یک مرکز استان دیگر نزدیکترند و ویژگی های فرهنگی و قومی و قبیله ای و فامیلی بسیاری هم دارند .
  در همین مقاله دهها دلیل آورده شده که هیچ الزام و اجباری وجود ندارد که آستارا تابع اردبیل باشد .
  شما بجای گفتن حرفهایی که ارزشی ندارد و هزار سال دیگر هم به هیچ جا نمی رسد :
  ۱- پیگیری کن که چرا مردم پارس آباد مغان و بیله سوار ( که همزبان و همشهری خودتان هستند ) این همه مشتاق هستند که از استان اردبیل جدا شوند و حتی دوباره به آذربایجان شرقی ملحق شوند ؟؟؟!!!!!!
  ۲- پیگیری کن که چرا نماینده خلخال در سال ۹۳ طرح و پیشنهاد الحاق خلخال به استان گیلان را مطرح کرد ؟؟؟؟؟
  ۳- پیگیری کن که چرا امام جمعه های پارس آباد و همین خلخال به شدت از تبعیض شبکه استانی اردبیل ( سبلان ) نسبت به شهرهای خود در تریبون نماز جمعه سخن گفتند ؟؟؟؟؟!!!!
  ۴- پیگیری کن که چرا هزاران مهاجر اردبیلی و خلخالی ترک خانه و کاشانه و شهر و دیار کرده اند و راهی همین استان گیلان شده اند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!

  اتفاقاً این شما اردبیلی ها هستید که بدلیل تبعیض و بی عدالتی در حق خلخال و پارس آباد ، کار به جایی رسیده است که آنها تقاضای الحاق به یک استان دیگر و تاسیس استان جدید را داشته اند
  شهروند اردبیلی جان
  طبق قانون مملکت ایران تا تونل گردنه حیران جزء استان گیلان است
  پس الکی خون قرمز خودت رو سرخ نکن و به فکر نان شب باش

  در انتخابات مجلس در اسفند ماه هم در اردبیل به کسی رای بده که به فکر اشتغال جوانان و جلوگیری از مهاجرت شما و خدمت رسانی به مردم استان اردبیل باشه
  بجای این که شما رو سر کار بذاره که آستارا رو به اردبیل الحاق می کنیم

  با این خوابها و آرزوها به هیچ جایی نمی رسید
  یک خورده به مسئولین خودتون بیشتر فشار بیارید تا استان خودتون پیشرفت کنه
  آستارا ماستارا و نمی دونم پیش بندر اردبیل و از این تخیلات برای شما آب و نونی نداره قارداش
  موفق و اردبیلی باشی انشالله

 14. قدیمی رشتی نوشته است:

  احسنت بر این مقاله و نویسنده اش
  .
  از سایت صدای گیلان هم بدلیل انتشار این مطلب متشکریم .
  .
  امیدواریم دوستان اردبیلی ما انشالله تعالی در سایه توجهات حضرت دوست دست از سر کچل ما بردارند و متوجه شوند که خودشان صدها هزار مشکل دارند و باید مشکلاتشان را خودشان حل کنند نه این که دست به دامان تصاحب شهرهای مجاور شوند.
  .
  در استان اردبیل مثل بقیه استانها بیکاری کم نیست مشکلات کم نیست .. پس چقدر خوب است که دوستان عزیز ما در شهر تاریخی اردبیل از تاریخ درس گرفته و مشکلاتشان را از طریق دیگران حل نکنند .
  .
  ضمناً به نظر می رسد پروژه الحاق آستارا به اردبیل در سالهای گذشته فقط یک بهانه و شعار انتخاباتی از سوی مسئولین و کاندیداها در اردبیل بوده و به قول بچه ها چیزی از توش بیرون نمیاد .

 15. آستارایی نوشته است:

  امیدواریم مشکلات آستارا زودتر حل شود
  ما هم می گوییم گیلانی هستیم . منتظر راه آهن هستیم انشالله زوتر به آستارا برسد و این شهر به جایگاه اصلی اش برسد

 16. ناشناس نوشته است:

  زنده باد آستارای بافرهنگ گیلان
  از افتتاح بیمارستان جدید چه خبر ؟؟؟؟
عناوین ویژه