زمان بارگزاری این صفحه: 2:17 PM UTC

آستارا یا باید فرمانداری ویژه شود و یا به اردبیل الحاق شود!

نماینده مردم آستارا با اشاره به اینکه فاصله آستارا با رشت 190 کیلومتر و با اردبیل 75 کیلومتر است و با ایجاد فرمانداری ویژه در آستارا این مشکل برطرف می شود اضافه کرد؛ اگر این فاصله کوتاه نشود، الحاق آستارا به اردبیل تنها راه حل رفع این مشکل است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان، حکایت الحاق استارا به اردبیل حداقل در یکسال اخیر در چند سناریوی مختلف و به اشکال گوناگون مطرح شد که در اکثر قریب به اتفاق واکنش هایی که نسبت به این موضوع صورت گرفت ، عدم رضایت مسولین و مردم گیلان به چنین الحاقی بود.

حال البته این مساله در قالب دیگری مورد توجه قرار گرفته و انهم طرح این موضوع از طرف نماینده مردم شهرستان استارا است که خواستار تشکیل فرمانداری ویژه در این شهرستان شده است و عدم تحقق چنین اقدامی را به عنوان یک ضرورت در الحاق استارا به اردبیل بیان می کند.(هر چند در این مورد به نظر می رسد رویکرد نماینده مردم استارا با یک استدلال منطقی همراه بوده و آنهم رفع مشکلات شهروندان این شهرستان است.)

نعیمی رز با بیان اینکه مساله الحاق استارا به اردبیل به دیگر نماینده گان گیلان ربطی ندارد به مسافت زیاد استارا با رشت اشاره کرده و در گفتگویی با ایسنا می گوید؛ این شهرستان باید یک فرمانداری ویژه تحت نظارت استان گیلان باشد.

صفر نعیمی رز با انتقاد از برخی تحرکات در خصوص الحاق آستارا به استان اردبیل، اظهار کرد: جدایی آستارا از گیلان به سایر نمایندگان مربوط نمی‌شود، بلکه تصمیم گیرنده نهایی در این خصوص مردم آستارا هستند.

وی با تأکید بر اینکه بندر مرزی آستارا متعلق به استان گیلان است، ادامه داد: الحاق آستارا به استانی دیگر اتفاق نمی‌افتد و مردم آستارا به گیلانی بودن و گیلانی ماندن خود می‌نازند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس از مردم آستارا به عنوان مردمی مرزنشین و مرزبان نام برد و اضافه کرد: این ویژگی شهروندان آستارایی از این حیث نسبت به سایر مناطق استان و کشور منحصر به فرد است.

نعیمی رز به قرابت سببی و نسبی آستارایی‌ها با مردم استان‌های گیلان و اردبیل، اشاره و تصریح کرد: فاصله آستارا با رشت 190 کیلومتر و با اردبیل 75 کیلومتر است و تنها چیزی که بیش از هر چیزی مردم آستارا را می رنجاند بعد مسافت طولانی این شهر با مرکز استان گیلان و رفت و آمد برای کوچکترین کار اداری است.

وی، توجه ویژه استاندار گیلان به این مقوله را از مهمترین راهکارهای پایان دادن به همه تحرکات و اظهارنظرها در این زمینه دانست و توضیح داد: با ایجاد فرمانداری ویژه و تفویض اختیارات مدیران کل به روسای ادارات در کسوت قائم مقامی، فاصله 190 کیلومتری آستارا با رشت به 10 دقیقه بین منازل مردم و ادارات کل مستقر در شهرستان کاهش می‌یابد و آستارا یک فرمانداری ویژه تحت نظارت استان گیلان می‌ماند.

نماینده مردم آستارا در مجلس، تدبیر استاندار گیلان را به عنوان نماینده عالی رئیس جمهور در استان گیلان برای تحقق خواسته به حق مردم آستارا خواستار شد و اظهار کرد: اگر این فاصله کوتاه نشود، الحاق آستارا به اردبیل تنها راه حل رفع این مشکل است.

شهرستان مرزی بندر آستارا با بیش از 86 هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان، 190 کیلومتری رشت و همجواری استان اردبیل و کشور جمهوری آذربایجان واقع شده است.

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ،۸۲ نظر یا دیدگاه برای “آستارا یا باید فرمانداری ویژه شود و یا به اردبیل الحاق شود!”

 1. سرباز میرزا نوشته است:

  سرباز سردار جنگل – مجبور شدم دوباره نظر دهم
  با سلام – نمی خواستم دوباره نظر بدهم چون چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است ولی در چند روز گذشته بیانات جدید ناب و شیوا و قشنگی !!!!!!! از جانب مسئولان اردبیلی دوباره منتشر شد که وقتی خوب به آن صحبتها فکر میکنید انگار که بگویند شب ها خورشید بیرون می آید و روزها ماه . البته شاید اینطور باشد و ما خبر نداریم ! لذا برحسب وظیفه و پاسخ ( که وظیفه شرعی خود می دانم ) این صحبتها را دوباره مطرح می کنم . جالب است که مسئولین اردبیلی نصف بیشتر شهرهای گیلان را ترک زبان معرفی می کنند و اهالی استانهای دیگر را گمراه می کنند و ولشان کنی اسم استان را هم عوض می کنند . به دلایل بنده توجه فرمایید و قضاوت منصفانه داشته باشید . بنده با ترک زبانان هیچ مشکلی ندارم قبلا” هم عرض کرده ام که تعداد زیادی دوست آذری دارم و همه هموطن و برادر دینی هستیم و گیلک بودن یا ترک بودن ملاک نیست و مهم تقواست که هر که بیشتر داشته باشد نزد خدا محبوبتر است حتی یک آمریکایی .

  پاسخ در زمینه مراجعات زیاد مردم آستارا به اردبیل :
  اگر آستارایی ها که زیر صدهزار نفر جمعیت دارند به گفته مسئولان اردبیلی برای دوا و درمان به اردبیل می روند خدا گواه است و مردم و پیر و جوان از نزدیک دیده اند و می بیینند که میلیونها!!! اردبیلی و خلخالی در 50 سال گذشته رشت و انزلی و فومن و صومعه سرا و … را اشغال کرده اند و از آخور گیلان و کسب و کارشان در گیلان نان می خورند . چه توجیهی دارد که در دهها محله رشت ( مثلا” محله جماران که ربطی به ترک زبانی و اردبیل ندارد ) پر از ترک اردبیلی و خلخالی باشد ؟؟؟ حتی در شهرهای مازندران هم پر از ترک خلخال و اردبیل ( به ویژه زرج آباد ) است . شما بروید در تنکابن و رامسر و ساری و … که صدها کیلومتر با اردبیل فاصله دارند ببینید چقدر ترک زبان مهاجر آنجاست . چرا اینجوری است ؟ خب معلوم است یا کار در اردبیل نیست یا زیرساختهای این دو استان گیلان و مازندران قویتر است که اینهمه ترک مجذوب آن شده اند وگرنه اگر گیلان بد است و مسئولینش ضعیف هستند ترک ها آنجا چه می کنند؟ . ( به قول زنده یاد شیون فومنی : کافر راسته مسلمان چی کنه ؟ ) در این شهرها مسجد آذری زبانان و انجمن آذری ها نیز وجود دارد
  ای مردم فهیم ایران حالا بروید حرف مسئولین اردبیلی را دوباره بررسی کنید که فرموده اند آستارایی ها برای امرار معاش و دوا درمان به اردبیل می روند والله ما که هر چه در گیلان و مازندران می بینیم ترک اردبیل و خلخال و پلاک ماشین های با نمره 91 است . حالا بروید ببینید چند تا گیلک زبان در شهرهای اردبیل برای کار و … وجود دارد . 2 هزار نفر هم نمی شوند در مقابل چند میلیون ترک در استانهای مازندران و بخصوص گیلان . آن وقت مسئولین اردبیلی برای رد گم کردن می فرمایند شهرهای آستارا و تالش ترک زبانند . کار دنیا بجایی رسیده که برخی افراد نادان انزلی و فومن و صومعه سرا را هم ترک زبان نشان می دهند . همه این ترک ها از اردبیل و خلخال آمده اند کاری ندارد بروید و شناسنامه شان را بررسی کنید .
  ایهاالناس !! این شهرها تا 40-30 سال پیش ترک نداشت بخاطر بیکاری ترکهای اردبیل و خلخال به آنجاها مهاجرت کرده اند حتی یکی از همکلاسی های سابق من می گفت من اهل تالشم و ترکم بعدا” خوب بررسی کردم دیدم پسوندش ” کزج ” هست از توابع خلخال که به تالش مهاجرت کرده اند
  بروید برای بیکارانتان کار درست کنید الکی هم بیانیه توخالی ندهید صد سال دیگر آستارا به شما نمی رسد آخر خود مردمش هم تمایلی ندارند مگر فقط بحث فاصله هست ؟ چرا بحث های دیگر مثل آب و هوا / ساحل / بارندگی / محصولات کشاورزی / سنخیت آب و هوایی و محصولات با دیگر شهرهای استان را ملاک قرار نمی دهید ؟
  در آخر دهها دلیل دیگر هم دارم که در کامنت دفعه قبل عرض کرده ام . از جمله تمایل مردم خلخال و اطراف به الحاق به گیلان / زبان متفاوت مردم خلخال و اطراف نمین و عنبران که تالشی است و ربطی به ترکی ندارد / پیگیری مردم پارس آباد برای تشکیل استان جدید و رهایی از دست اردبیل / گردنه حیران که مال گیلان است و به دروغ می گویند مال اردبیل هست دلیلش هم را که گفتم مردم آن مناطق در زمان انتخابات به کاندیدهای شهر آستارا رای می دهند / و …………………………………………………………………… خدایا چقد زیاده ..
  من یادمه که در روزهای پایانی دوره آموزشی سربازی ام در شهرستان کرج یک نظرسنجی از 250 نفر از سربازان کردند که دوست دارید بین دو استان گیلان و اردبیل برای ادامه خدمت بعد از آموزشی ، کجا را انتخاب کنید . بیش از 200 نفر استان گیلان را انتخاب کردند . حالا هی بگویید گیلان بد است و ….. / از تعداد گردشگران داخلی و خارجی هم می توان فهمید کجا را بیشتر می پسندند .
  اساتید محترم اردبیلی ! اوضاع مملکت خراب است . بفرمایید به فکر رفع مشکلات حوزه خود باشید و از استان با فرهنگ گیلان دست بردارید . خدایی خسته نشدید از اینهمه تلاش بیهوده و آب در هاون کوبیدن . هر کس بود تا حالا ول کرده بود . شما دیگه کی هستید؟

 2. قدیمی رشتی نوشته است:

  خوب که به صحبتهای این آقای نماینده دقت کنید یک تناقض بزرگ توی صحبتهاشه
  از یک طرف میگه ما گیلانی باقی می مانیم و گیلانی هستیم از یک طرف تهدید میکنه که اگر فلان و بهمان نکنید آستارا رو به اردبیل الحاق می کنیم ( بالاخره رومی روم یا زنگی زنگ ؟؟ )
  یک جای دیگر هم فرموده الحاق آستارا به اردبیل ربطی به بقیه نمایندگان و مردم گیلان نداره
  آقای نماینده مثلا” شما توی کمیسیون امنیت ملی مجلس هستی و سابقه رزمندگی داری
  آیا این حرفها توی شرایط فعلی مملکت که باید وحدت رو حفظ کنیم و گوش به فرمان ولایت باشیم درسته ؟ آیا حفظ یکپارچگی نظامه ؟ مگه گیلان بی صاحب است که هر نماینده بگوید من شهرم را جدا می کنم ؟ بقیه نماینده ها و مردم گیلان بوقند ؟
  بدبختی اینه که توی شرق گیلان هم این معضلات رو داریم . جناب آقای دکتر رهبری املشی این نماینده بزرگوار و کاردان و متعهد مردم املش و رودسر اخیرا” به فکر جدایی رودسر و املش و الحاق اون به غرب مازندران افتاده … عجب تعهدی بین نمایندگان ما به استان نیم وجبی گیلان وجود داره !!!!

  در این استان را باید با این مسئولین گل بگیریم

 3. ممد نوشته است:

  تاسیس منطقه آزاد تجاری و صنعتی و گردشگری در استان اردبیل به تصویب دولت رسید که شامل شهرهای اردبیل و مشکین شهر و سرعین و پارس آباد و بیله سوار می باشد که قطعا فصل نوینی در منطقه پدید میایذ و اگز آستارا جزو استان اردبیل بود یقینا دروازه منطقه آزاد اردبیل میشد .
  ساهای بعد گیلانیها برای سفر چند روزه به منطقه ازاد اردبیل پز خواهند داد و آنوقت آستاریی های عزیز به مخالفان والحاق استارا به اردبیل لعن خواهند فرستاد .
  استارا با اون قابلیتهای بی شمار واقعا در گیلان مظلوم واقع شده است

 4. نوید نوشته است:

  همشریان عزیز باید به خودمان بیاییم و به منافع خود فکر کنیم با الحاق استارا به اردبیل استارا به عروس شهرهای ترک نشین تبدیل می شود گیلان به دلیل داشتن بنادر نیازی به توسعه بندر استارا نیست ولی اردبیل برای تجارت به بندر استارا نیاز دارد استارا می تواند به بزرگترین شهر توریستی اذربایجان تبدیل شود امید بستن به گیلک ها حماقتی بیش نیست در خود شهر رشت فساد اداری بیداد می کند و اصولا بدون رشوه کاری پیش نمی رود اردبیل جاده ای ساخت که رفت و امد به تهران را 3 ساعت کاهش داد فکر کنم ادبیلی ها راه اهن اردبیل راخیلی زودتر از گیلان راه اندازی می کنند ماتالش های استارا خواهان الحاق استارا به اردبیل هستیم

 5. مهرداد نوشته است:

  درودبر نماینده غیور شهرمان جناب آقای نعیمی رزکه واقعیت راگفته اند مشکل آستارا با الحاق به استان اردبیل رفع میشود آقایان مسئول استان گیلان ما دیگر چه جوری به شما تفهیم کنیم که ما میخواهیم جزءاستان اردبیل باشیم شما مسئولین محترم گیلان نمیتوانید مارا دریابید ما میخواهیم با همزبانان وهم فرهنگهای خودمان در استان اردبیل ودرکنارهم باشیم .دست ازسرما بردارید آخه چرا یک آستارائی مسافت 200کیلومتری رابرای کاراداری تا رشت را طی کند درحالی که 50دقیقه در اردبیل هستیم اینقدر لج بازی نکنیدو…

 6. مهرداد نوشته است:

  با سلام از مسئولین محترم استان گیلان میخواهیم دست ازسرما مردم آستارا بردارند چرا یک آستارائی مرزنشین مسافت200 کیلومتری تا رشت رابرای کارکوچک اداری طی کندما تاردبیل 70 کیلو متر راه داریم که اتوبان شدن آن به تصویب رسیده دراینصورت نیم ساعته اردبیل هستیم پس چه لزومی دارد ما درقالب استان گیلان باشیم ما آذریها وتالشهای آستارا خواهان الحاق به اردبیل به جهت عقلانیت ومنطق میباشیم گیلان نیاز به بندر آستارا به جهت دارا بودن بنادر ی مثل انزلی و… را ندارد ولی با الحاق آستارا به اردبیل بندر آستارا یکی از زیباترین وکاملترین بندر استان اردبیل خواهد بود وآذریهای کل ایران به آن افتخار خواهند کرد پس عقل ومنطق ایجاب میکندکه آستارا به استان شهید پروروقهرمانپرور اردبیل الحاق شود.زنده باد اردبیل.زنده بادگیلان زنده باد آستارا ودریک کلام زنده باد ایران همیشه سرفراز….

 7. سراب و رویایی بنام اردبیل نوشته است:

  اردبیلی ها نه دریا دارند نه جنگل / واسه همینه که 20 ساله بدنبال تصاحب تالش و آستارا هستند تا شاید ساحلی بشن یک کم کلاسشون بالا بره

  به یک اردبیلی گفتند آیا دوست داری اردبیل پایتخت ایران بشه ؟ گفت بله از خدامه … دوباره پرسیدند چرا دوست داری ؟؟ گفت آخه اون موقع به ما میگن بچه تهرون !!!!!

  یکی به این اردبیلی های ….. بگه که آقایان محترم ! شما که همین جوری و در حالت عادی تمام ایام سال در تمام آستارا و تالش و رشت و انزلی و فومن و صومعه سرا و ……. هستید نصف ماشین ها در این شهرها با پلاک 91 هستند . حالا مثلا” میخواهید به کارهاتون رسمیت بدید ؟؟!!

  اگه شرط فاصله آستارا تا اردبیل مطرح باشه ، شهرهای رامسر و تنکابن هم در مازندران دو ساعت به رشت نزدیکترند . پس آنها هم مال گیلان …

  مگه خلخال به تالش و گیلان نزدیکتر نیست تا اردبیل ؟؟ پس آن شهر هم مال گیلان ….

  ضمنا” اگه بحث فاصله باشه که در مملکت ما باید هزاران شهر را از استان خودشان جدا کنیم و به استان مجاور بدهیم ….

  معلومه که تمام خواب و خوراک اردبیلی ها شده تصاحب آستارا و تالش ……

  اینهمه بیکار دارند که در شهرهای همین گیلان پلاسند در خود رشت که وحشتناکه

  اونوقت مدعی هم هستند …… !!!

  توجه ! توجه ! :::

  یک کلک اردبیلی هم بعضی از این اردبیلی ها می زنند که میان در سایتهای مختلف به اسم مردم آستارا و تالش نظر می دهند که ما با گیلان مشکل داریم !!!! که مثلا” آمار طرفداران خودشون درخصوص تمایل مردم آستارا و تالش رو برای الحاق به اردبیل بالا ببرند . آی ما مردم آستارا و تالش طرفدار الحاق به اردبیلیم !!!!!!

  […]

  اون افرادی که به اسم مردم آستارا نظر میدن یا اردبیلی هستند که کلک می زنند یا اردبیلی های بیکار و مهاجری هستند که در پناه حضور در آستارا و کار در آنجا الان کارشان به جایی رسیده که خود را آستارایی می دانند!!

  تفاوت فرهنگ آستارا و اردبیل در حد تفاوت شب و روزه

  آستارا که همه جنگلی و ساحلیه اردبیل که همش خشک و بی آب و علفه و فقط سیب زمینی میشه اونجا کاشت

  جالب اینه که تمام مسئولین آستارا از فرماندار گرفته تا شهردار و بخشدار و شورای شهرش هزار بار بیانیه دادند که ما گیلانی هستیم و اردبیلی ها مراقب صحبتهای خود باشند

  نشریات تالش و آستارا هم که اصلا” دولتی نیستند در چندماه گذشته بدجوری جبهه گرفتند

  شما اردبیلی ها به فکر شهرهای اصلاندوز و پارس آباد خودتون باشید که الان یک ساله مردم و نماینده مجلسشون به شدت به فکر جدایی از اردبیل و تاسیس استان مغان هستند

  چرا این چیزها رو اعلام نمی کنید ؟؟!!!!

  فکر کردید ما آمار شهرهای شما و اختلافاتشون رو با اردبیل نداریم ؟؟؟

  آمار آب خوردنتون رو هم داریم . خودتون داخل استان صد دسته اید و با هم اختلاف دارید اونوقت میخواهید آستارا و تالش رو تصاحب کنید !!!!

  مردم خلخال هم به شدت دنبال الحاق به تالش و استان گیلان هستند

  […]

  شما به فکر بدبختی های استان خودتان باشید

  شبها هم خواب مالکیت آستارا و تالش را ببینید و کیف کنید / آرزو بر جوانان عیب نیست

  هر جای ایران می رویم این ترکهای اردبیلی مهاجر را آنجا می بینیم بروید برای هزاران بیکار خود کار درست کنید

  این شماها هستید که باید دست از سر آستارا و تالش و کلا” استان گیلان بردارید نه مسئولین گیلانی

  مگر مسئولین گیلانی کاری با شما دارند جز پناه دادن به بیکاران شما در رشت و انزلی و …..

  جای تاسف است که خواب و خوراک مسئولین اردبیلی شده تصاحب آستارا و تالش

  این نشاندهنده این است که برای استان خود و با ظرفیتهای فعلی خود هیچ برنامه ای ندارند و دست به دامان شهرهای آستارا و تالش شده اند

  واقعا” باید تاسف خورد

 8. سرباز سردار جنگل ( از واقعیت تا خیال ) نوشته است:

  بنده اولا” به همه مردم شریف ایران عرض سلام و ادب دارم . با توجه به اینکه بنده خودم چندسال در منطقه آستارا و تالش بوده ام و خدمت سربازی را هم در استان اردبیل بودم ، اعلام می کنم که مردم آستارا و تالش هیچ تمایلی برای الحاق به استان اردبیل ندارند . بنده قبلا” بطور مفصل دلایل عدم امکان الحاق آستارا و تالش را به اردبیل خدمت افکار عمومی جامعه اعلام کرده ام که بحث مجدد آن ضرورتی ندارد .

  1– از مسئولین محترم اردبیلی تقاضا دارم با توجه به اینکه خودشان می دانند الحاق آستارا و به گفته خودشان تالش به استان اردبیل یک تصور محال و خواب و آرزویی بیش نیست ، جهت کاهش تنش ها و جلوگیری از صرف بودجه بیت المال در چاپ مطالب بیهوده و نخ نماشده ، یک بار هم که شده در یک موضع رسمی این بحثهای الحاق و پیگیری جدایی و بررسی بیشتر و …… را تمام کنند و در صدا و سیما یا مصاحبه با مطبوعات عنوان کنند که بحث الحاق آستارا و تالش برای همیشه تمام شده است
  این کار هم برای خود مسئولین محترم و هم برای دوستی مردم دو استان خیلی مفید و اثربخش خواهد بود .
  حیف است که بودجه ناچیز بیت المال صرف چاپ و انتشار مطالبی شود که معلوم است به هیچ جایی نمی رسد
  برای هزارمین بار می گوییم که آستارا و تالش تا ابد گیلانی هستند با دلیل و برهان

  2– از نویسندگان به نام و اندیشمندان و روشنفکران محترم اردبیلی که در دو دهه گذشته ، مردم و بخصوص شهروندان محترم آستارایی را با چاپ مقالات و نوشته های ناب خود درخصوص جدایی آستارا و الحاق به اردبیل به اندازه کافی روشن نموده اند و موجب آرامش !! اذهان عمومی را به اندازه کافی فراهم کرده اند هم انتظار می رود این بحث مسخره و کهنه و نخ نما شده الحاق آستارا و تالش به اردبیل را یک بار هم که شده به بایگانی تاریخ بسپارند .
  از روشنفکران و نویسندگان اردبیلی انتظار می رود بودجه موسسه و سایت خود و کلا” بودجه بیت المال را صرف چاپ مطالبی نمایند که هزینه – اثربخشی داشته باشد و باعث وحدت اقوام مختلف ایرانی شود .
  جالب است که مستندات و مدارک ارائه شده از سوی این دانشمندان و نویسندگان و صاحبنظران اردبیلی مربوط به دوران های جنگ و جدال و عهدنامه صلح با عثمانی و این مدل حرفهاست و چون به فرض مثال در 1000 سال پیش یک قرارداد و عهدنامه ای بسته شده ، باید همه چیز به عقب برگردد و دوباره آستارا و حتی تالش به اردبیل ملحق شود
  ولی این روشنفکران و دانشمندان و نویسندگان اردبیلی یادشان رفته که اگر بنا بر عهدنامه و تاریخ باشد ، خودشان تا دهه هفتاد زیرمجموعه استان آذربایجان شرقی بودند . معلوم نیست خودشان چرا دیگر حاضر نیستند به دامان و آغوش گرم تبریزی ها برگردند ؟؟؟!!!!

  3– از کسانی که به دروغ خود را آستارایی و یا تالشی معرفی می کنند و بر علیه گیلان و مسئولینش مطلب می نویسند برادرانه خواهش می کنیم که این شگردها و ترفندها مربوط به چند دهه پیش است و با این حقه ها نمی توانند نظر مردم اصلی و بومی آستارا را نسبت به استان عزیز گیلان تغییر دهند
  قبلا” هم گفته بودم وقتی در آستارا و تالش پر از هزاران مهاجر اردبیلی و خلخالی باشد ، معلوم است که این افراد تمایل به الحاق به اردبیل را خواهند داشت .
  معلوم نیست چه تشابه فرهنگی میان آستارا و مردمانش با اردبیل وجود دارد که باید جزء آن استان باشد ؟؟
  آب و هوایش ؟ ساحل و دریایش ؟ […] محصولات کشاورزی و میوه هایش ؟ رطوبت هوایش ؟ نوع ساختمان سازی اش ؟
  جنگل ها و مراتعش ؟ […]
  همان بحث زبان ترکی هم دلیل کاملی نیست … چون در خود استان اردبیل هم تالش زبان داریم که ربطی به زبان ترکی ندارد . پس حداقل در 4 شهر اردبیل تالش زبان وجود دارد تکلیف آنها چیست ؟

  4– افرادی که به دروغ از طرف مردم آستارا می فرمایند گیلان به آستارا توجهی ندارد ، یک آدرس به آنها می دهم که بروند مصوبات سفر چند ماه پیش جلسه شورای اداری استان گیلان در خود محل گردنه حیران را مرور کنند ببینند حداقل 100 پروژه مهم در آنجا به تصویب رسید . دو هفته قبل فرماندار محترم آستارا در مصاحبه خود فرمودند که بیش از 70% بودجه عمرانی روستاهای گیلان ، فقط و فقط به روستاهای شهرستان آستارا اختصاص یافت .
  اینها خدمت به آستارا نیست ؟؟؟؟؟ آیا پروژه چهاربانده کردن محور انزلی – آستارا که توسط وزیر راه و شهرسازی در تابستان 93 امضا شد خدمت نیست ؟ آیا پروژه راه آهن قزوین – رشت – انزلی – آستارا خدمت نیست ؟ آیا توسعه بندر آستارا و پیگیری بندر چندمنظوره و منطقه آزاد تجاری آستارا خدمت به این شهر نیست ؟؟؟

  جالب این است که وقتی ما به شهرهای دو استان گیلان و اردبیل بصورت منصفانه یک سری بزنیم و همچنین تعداد گردشگران و توریستهای دو استان را با هم مقایسه کنیم ، معلوم می شود کدام استان زیرساختهای قوی تری دارد که توانسته اینهمه گردشگر جذب نماید ///

  آیا اردبیل به اندازه نصف استان گیلان گردشگر دارد ؟؟ آن وقت ما می گوییم وضع اردبیل از گیلان بهتر است !!! راه آهن اردبیل هم که فعلا تعطیل شده ….

  5- البته در آخر به مسئولین گیلانی هم عرض می نمایم که بیشتر از قبل به فکر خدمت صادقانه و برابر به همه شهرهای این استان کوچک و البته با فرهنگ و غیور باشند خدمت به گیلان و گیلانی افتخار هر مسئولی است

  در آخر یک خاطره ( واقعی ) نقل کنم که یکی از اساتید روانپزشکی که خودش دارای مطب بود تعریف می کرد :
  یک روز یک خانم به مطب همین آقای دکتر روانپزشک مراجعه می کند و می گوید دکتر ! من چندماه است که افسردگی دارم و خود را آدم خوشبختی نمی دانم . دکتر پس از صحبتهای لازم و تجویز دارو به این خانم می گوید شما برو سه هفته دیگر بیا …. در این فاصله حداقل به 10 نفر که احساس می کنی خوشبخت هستند ( بخصوص افراد سرشناس ) سر بزن و راز موفقیت و خوشبختی آنها را سوال کن و بعد بیا مطب ……. سه هفته بعد خانم دوباره به مطب دکتر مراجعه کرد . دکتر دید این خانم برخلاف گذشته بسیار شادمان است و اصلا ناراحتی ندارد . وقتی دکتر علت را از این خانم پرسید ، ایشان گفتند که من به ده نفر از آشنایان خودم ( دکتر – مهندس – وکیل و … ) سر زدم و جزئیات زندگی شان را پرسیدم . این افراد آن قدر در زندگی درگیر بودند و مشکلات داشتند که من بعنوان یک زن خانه دار فهیمیدم خیلی از آنها خوشبخت ترم و اصلا” من اصلا” افسرده نیستم بلکه دیدم را به زندگی عوض کردم
  حالا شده بحث رویای اردبیل !!! که اگر آستارا جزء این استان شود تمام مشکلاتش یک شبه حل می شود و گلستان می شود !!
  اگر یک آدم بی طرف به شهرهای اردبیل رفته باشد و آنها را دیده باشد ، کاملا متوجه می شود که بجز خود اردبیل ، بقیه شهرهایش اصلا در حد آستارا و تالش نیستند و اصلا نصف این شهرها را مردم ایران نمی شناسند .
  حالا جالب است که اردبیلی ها ادعای محرومیت گیلان و آستارا و تالش را دارند و می خواهند مشکلات این شهرها را برطرف نمایند !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  آن چه شرط بلاغت بود گفتیم / یا علی مدد
  زنده باد اقوام گیل و تالش و دیلم و همه گیلانی ها
  با احترام فراوان / سرباز سردار بزرگ جنگل

 9. رودباری نوشته است:

  با سلام
  قابل ذکره که نماینده آستارا بعد از اینکه از همه طرف ( مسئولین گیلانی و حتی مسئولین آستارایی ) بخاطر این حرفهاش مورد اعتراض و انتقاد شدید قرار گرفت دوباره موضع خودش رو عوض کرد و گفت آستارا جزء استان گیلان هست

  آقای نماینده آستارا ! فرمانداری ویژه شدن چند شرط می خواد که مهمترین مواردش شامل 1) فاصله بیش از 125 کیلومتر با مرکز استان
  2) جمعیت بیش از 200 هزارنفری کل شهرستان
  فاصله تا مرکز استان درسته ولی آستارا با توابعش این قدر جمعیت نداره حتی انزلی هم زیر 200هزار نفر جمعیت داره

  ضمنا” از مسئولین هر شهر انتظار میره مشکلات خود را بصورت دوستانه و در فضای کاری حل کنند نه این که در شبکه استانی جلوی چند میلیون نفر اقدام به تهدید مسئولین گیلانی کنند

  درخصوص اینکه الحاق آستارا به اردبیل به بقیه نمایندگان گیلان ربطی نداره هم باید گفت که یک حرف کاملا” اشتباهه و همه نمایندگان گیلان باید حافظ یکپارچگی این استان باشند اصلا” وجود مجمع نمایندگان استان برای همین مسائل است دیگه

  البته خودم قبول دارم که آستارا حقش بیش از اینهاست و مسئولین محترم گیلانی باید به حق به مشکلات این شهر بیشتر رسیدگی کنند حق مردم شریف آستارا بیش از اینهاست و حتی اگر امکان دارد خواسته نماینده و مردم آستارا درخصوص فرمانداری ویژه عملی شود آستارایی های باغیرت مرزداران گیلان و ایران اسلامی هستند

  ما نباید فقط به شهر خود فکر کنیم باید به فکر همه شهرها باشیم / موفق باشید

 10. مهدی اردبیلی نوشته است:

  اینکه استارا به اردبیل ملحق می شود یا نه در نهایت مردم استارا تصمیم می گیرند انها باید تصمیم بگیرند که تابع رشت باشند و بپوسند یا اردبیل باشند و پیشرفت کنند شمایی که یک جوک اورده اید که اردبیلی خواسته اردبیل پایتخت بشه ازشما سوال دارم ایا تا به حال سفر خارج کشور داشته اید؟!تهران شهر نیست تهران مثل یک روستای بزرگ است به عنوان یک اردبیلی هرگز نمی خواهم اردبیل پایتخت بشه تا شما فارسها بیایید و اینجا را اشغال کنید من به تهران فکر نمی کنم به استانبول فکر می کنم زیباترین و توریستی ترین شهر جهان بالاتر از پاریس و لندن بروید تهران را برای افغانیها و افریقایی ها کلاس بگذارید هرچند تهران هم بیش از 6 میلیون ترک دارد و عملا یک شهر ترک نشین است از شما سوال دارم ایا افتخاراتی که اردبیل دارد را تهران دارد؟ اردبیل زادگاه زرتشت اردبیل زادگاه بابک خرمدین زادگاه شاه اسماعیل و شاه تهماسب زادگاه پرفسور لطفعلی زاده پدر هوش مصنوعی جهان زادگاه علی دایی و حسین زضازاده

 11. یک رشتی آگاه نوشته است:

  آقای مهدی اردبیلی جان ! سلام گرم ما را پذیرا باشید

  کسی نگفته اردبیلی ها خدای نکرده بد هستند و فلان و بهمنان

  هر کس گفته خودش مشکل دارد و ما هم بعنوان یک انسان قبول داریم توهین به اقوام مختلف یک اشتباه بزرگ است
  حرف اصلی این است که به فرض مسئولین گیلانی در حق آستارا و تالش بد کرده اند ما هم می گوییم به فرض بد کرده اند
  خب این موضوعات چه ربطی به اردبیل و مسئولینش دارد ؟
  شما که فرمودی مردم آستارا باید در نهایت تصمیم بگیرند درست ….. خب باز هم این موضوع چه ربطی به اردبیلیها و مسئولینش دارد ؟ مسئولین اردبیلی درخصوص آستارا و مشکلاتش چه کاره اند ؟ از نظر قانونی و اداری آیا مسئولین اردبیلی می توانند درخصوص آستارا و مشکلاتش که در یک استان دیگر است نظر دهند ؟ به فرض گیلانی ها و مسئولینش بد هستند استاندار اردبیل و نماینده اردبیل و مطبوعات و سایتهای خبری اردبیل چه کاره آستارا هستند که کاسه داغتر از آش شده اند ؟

  آیا آستارا نماینده و فرماندار و شورای شهر و بخشدار ندارد ؟ آیا آستارایی ها خدای نکرده بی عرضه اند که حقشان را باید مسئولین و نشریات و سایتهای اردبیلی بگیرند ؟

  آیا این کارها دخالت آشکار در امور داخلی استان گیلان نیست ؟؟

  باز هم می گویم اگر کسی به اردبیل و مردمش توهین کرده خیلی بی جا کرده است ما هم می گوییم اردبیلی ها باغیرت هستند

  ولی برادر من مهدی جان اردبیلی !! مسئولین ارشد اردبیلی از روزی که استان شدند دارند بیانیه می دهند که آستارا را می گیریم ( مثل صدام که می گفت تهران را سه روزه می گیریم ) جدیدا” هم که می گویند تالش را هم می گیریم

  مهدی عزیز ! شما اردبیلی ها تاج سر مردم ایران هستید
  ولی دلیل نمی شود مسئولین شما 20 سال به فکر تصاحب شهرهای گیلان باشند
  به فرض گیلانی ها بد مسئولینش هم بدتر ما هم می گوییم درست
  مسئولین اردبیلی از نظر قانونی چه کاره اند که درباره مشکلات شهرهای گیلان اظهار نظر کنند ؟
  آیا تا بحال به سایت moghane.ir سر زده اید ؟؟ حتما” سر بزنید
  این سایت رسمی متعلق به مردم شهر پارس آباد در استان اردبیل است که نصف بیشتر مطالبش گلایه از مسئولین اردبیلی و حتی درخواست استان شدن و جدایی از اردبیل است دهها نفر از مردم پارس آباد و حومه در این سایت نظر گذاشته اندکه از دست مسئولین اردبیلی خسته شده اند و می خواهند جدا شوند و استان جدید داشته باشند

  خلخالی ها هم که دوست دارند به استان گیلان الحاق شوند و این در صحبتهای مردم و نماینده این شهر کاملا” مشخص است

  ولی می بینیم گیلان و مسئولینش و سایتهای خبری گیلان هیچ گاه کاری به کار اردبیل و شهرهایش ندارند و نظر نمی دهند و این کار را دخالت آشکار در امور داخلی اردبیل می دانند

  اردبیلی ها همه بزرگوارند فقط خواهش می کنیم دست از سر شهرهای گیلان بردارند و به فکر بیکاران و مهاجرین خودشان باشند
  الان حداقل صد تا دویست هزار اردبیلی و خلخالی در شهرهای گیلان ساکن هستند

  چرا اینجور است مهدی جان !! چند تا گیلک در شهرهای اردبیل است ؟؟؟

  جان مادرتان بی خیال شهرهای گیلان شوید

  ما هم کاری به کار شما نداریم فقط مرتب نفرمایید آستارا را می گیریم تالش را می گیریم

  ما هم بلدیم جواب دهیم ولی به امنیت کشور و نظام فکر می کنیم

 12. روزبه نوشته است:

  حالا نماینده آستارا برای خودش یک حرفی زده و یک قمپزی در کرده و خواسته الکی یک تهدیدی بکند این که دلیل نمی شود
  جالب است که مسئولین ارشد مملکت و نمایندگان مجلس در این برهه حساس مملکتی بجای گفتمان و آرامش و وحدت ، مرتب تهدید می کنند
  خب وقتی مجلس و دولت همدیگر را تهدید کنند ، نماینده مجلس هم به خودش اجازه می دهد استاندار گیلان را تهدید کند !!!

  مگر مال شخصی و ارث پدرش است که آستارا به اردبیل الحاق شود

  آخه اردبیل چه محاسنی دارد ؟؟ اصلا” به فرض اردبیل پر از محاسن هم باشد نماینده مجلس مگر اینقدر اختیار دارد که بگوید من یک شهر را از یک استان جدا می کنم!!

  اردبیل که خشک و بی آب و علف است . آیا نصف گیلان هم گردشگر دارد ؟؟

  درخود آستارا که پر از ترکهای اردبیلی است …..
  همان آستارا وضعش از شهرهای اردبیل که بی نام و نشان هستند خیلی بهتر است

  خیلی ناراحت است تشریف ببرد همان اردبیل با برادرانش زندگی کند

  البته من هم شنیده بودم که بعدا” مصاحبه کرد و حرفش را پس گرفت

  یعنی استاندار و نماینده ولی فقیه گیلان و فرماندار و شهردار و بخشدار آستارا بوقند که فقط نماینده مجلس برگردد بگوید من به تنهایی فلان و بهمان می کنم

  این اردبیلی ها هم پدر ما را درآورده اند آن قدر تحریک و تهدید کردند که نماینده آستارا هم خام شده
  نمی دانم کی از دست این تهدیدها راحت میشیم خدایا

  ضمنا” اون آقای مهدی اردبیلی هم که گفته در نهایت مردم آستارا هستند که باید تصمیم بگیرند ما هم می گوییم قبول و حرف شما درست ….. خب این وسط شما اردبیلی ها چه کاره هستید که مرتب تهدید و تطمیع و تحریک می کنید شما چرا از طرف آنها صحبت می کنید ؟؟
  خودتان دو تا شهر بدردبخور ندارید می خواهید آستارا و ساحلش را تصاحب کنید که به شما بگویند با کلاس و شمالی !!!
  ای زرنگ های روزگار !!!
  آستارا مشکل دارد قبول / شما چه کاره اش هستید ؟ مگر آستارا مسئول ندارد ؟؟/

 13. سوسن نوشته است:

  معلوم نیست کی این بحث مسخره و مزخرف و تکراری و جنجالی الحاق آستارا به اردبیل تمام خواهد شد ؟؟؟
  کشورهای اروپایی با هم یک اتحادیه دارند آن وقت در مملکت ما همه افتاده اند به فکر تجزیه این استان و آن استان
  کی می خواهیم یک صدم اروپا پیشرفت کنیم خدا می داند

  فقط تفرقه و جدایی و تهدید

 14. درخواست عاجزانه از اردبیلی ها نوشته است:

  اردبیلی های بزرگ و بافرهنگ ! ای همه خوبیها در شما جمع ! ای نماد های پاکی و محبت ! ای نشانه های علم و دانش و هوش !!
  شما را به جان کریم دایی و علی باقری و رسول خطیبی و شیرزاد پلنگ و ببر مازندران و جمشید خطر و مخصوصا” سیروس دین محمدی ( ملقب به سیروس کارلوس ) دست از سر گیلان بردارید

 15. ممد نوشته است:

  واقعا شما گیلک ها عجب رویی دارید این شمایید که باید دست از سر استارا بردارید نه ما گیلان کوچکترین استان ایرانه به ما چه جمعیتتان کم است استانتان کوچک است یا فکر می کنید خدا مردم ترک و تالش را برای نوکری شما افریده است اقا استارای ما را بدید به ما اینقدر هم خون مردم را به جوش نیاورید باید در خواب ببینید که استارا را بی خیال می شیم شما هم برید رامسر تنکابن هر کجا که گیلک وصل کنید به خودتان

 16. اراز نوشته است:

  استارا جزیی از آذربایجان است و مردم استارا ترک با اصالت هستنداین منطقه در زمان رضا پالانی به طور موقت به گیلان واگذار شد و الان باید به اغوش وطن بازگردد یاشا استارا

 17. اراز نوشته است:

  متاسفانه دوستان بحث سطحی میکنند استارا اردبیل فامیل هم هستن و بیشتر از رشت با هم ارتباط دارن دلها به هم نزدیک است فقط از لحاظ سیاسی جدا هستن اونم که حل خواهد شد کل گیلان خودش یه جاده رو نمیتونه باز کنه از راهداری اردبیل کمک میگیره چه برسه استارا رو گلستان کنه!!!

 18. اراز نوشته است:

  البته فکر نکنم حرفهام و بزارن ولی خوب بازم میگم.بحث کلی اینه عزیزان اردبیل اصلا بیابانه به قول دوستان هیچی نداره خوب اوکی.بحث اینجا زبان و نژاده اردبیل تورک استارا تورک .تمام این دیگه به کل سوالات جواب میده شما به چه حقی میخای این دو برادر و از هم جدا کنی اقایی که تو رشت نشستی فرمان میدی من به عنوان یه آذربایجانی پای استارا را هم میبوسم چون برادرمه.چون ترکه.ما تو استارا فامیل داریم از رنجها و مشقتهای فراوان اداری میگه ادم متاسف میشه.گیلان به فکر خودش باشه با استارا کاری نداشته باشین از رودبار حرف میزنی و راجبه استارا نظر میدی .الانم اردبیل و استارا به هم وصل هستن نیازی به نقشه سیاسی نیست ولی اگه باهم باشن و ملحق خیلی هم بهتر

 19. بهت و حیرت از این همه انرژی و تلاش اردبیلی ها نوشته است:

  آقای اراز و سایر برادران عزیز اردبیلی !!
  شما هزار سال دیگه هم بدوی آستارا و تالش را در خواب هم نمی بینی

  آخه شما اردبیلی ها خسته نشدید از این همه تلاش و کوشش بیهوده و بی فایده و ایجاد تنش و مسخره بازی

  *** نکته قابل توجه شما :

  همون نماینده محترم و استاندار محترم اردبیل هم دیگه دیدند آبی از آستارا برایشان گرم نمیشه و فرماندار و شهردار و بخشدار آستارا و همه نمایندگان گیلان خوب جوابشون رو دادند بعدا” مصاحبه کردند که ما دیگه به آستارا و تالش کاری نداریم و این از شیطنت های رسانه ها بوده و فعلا” این بحثها در دستور کار ما قرار ندارد و ما به دنبال رفع مشکلات استان خود هستیم ( که البته جای تقدیر داره )

  شما برادران سختکوش اردبیلی هم از مسئولین ارشد خود کاسه داغتر از آش نشید
  هیچ خبری نخواهد شد هیچ آبی از آستارا و تالش برای شما گرم نخواهد شد
  به فکر نان شب و خرج عید خود باشید

  آن قدر دنبال آستارا و تالش بدوید که شاید صبح دولت شما بدمد

  آقای اراز ! آقایان اردبیلی ! اگر قرار بود آستارا و تالش مال شما شود توی این 20 سال شده بود

  هزار سال دیگر هم خواب این شهرها را نمی توانید ببینید

  *** حالا اینجا را خوب بخوانید : مردم ایران خوب بخوانید :

  اگر آستارایی ها و تالش ها به فرض با رشتی ها بد هم باشند حداقل دو نژاد و دو قبیله متفاوتند که یک مقدار قابل توجیهه که همزبان نیستند

  نه این که مثل مردم صد در صد “” ترک زبان “” پارس آباد و اصلاندوز و خلخال که هم نژاد و هم زبان شما اردبیلی ها هستند ولی یکی دو ساله که به شدت به شدت به شدت با تمام قوا و امکانات دنبال جدایی از استان پرتوان اردبیل هستند و حتی می خواهند استان جداگانه داشته باشند

  ** یک آدرس هم بدهم :
  مردم ایران ! به سایت moghane.ir که مخصوص مردم پارس آباد ( هم زبان و هم نژاد مردم اردبیل ) است یک سری بزنید .

  99% نظرات “” مردم ترک زبان “” پارس آباد و اصلاندوز فقط شده شکایت از مسئولین اردبیلی و نارضایتی و ……..
  همه خبرها فقط گلایه از اردبیل و مسئولینش

  حتی یکی از تیترهای بزرگ در این سایت این بود : آقای استاندار! پارس آباد هم جزء اردبیل است آیا می دانید ؟؟

  حالا اردبیلی ها که در الفبای خدمت به شهرهای ” همزبان و ترک و هم نژاد ” خود در مانده اند ، دایه مهربانتر از مادر شده اند و می خواهند مشکلات آستارا و تالش را حل کنند !!!!!!!!!!!

  آستارا و تالش در بدترین حالت خود از شهرهای اردبیل خیلی سرتر هستند

  *** سوال قدیمی خود را دوباره می پرسیم :

  مگر از نظر برادران اردبیلی :
  گیلان یک استان ضعیف نیست ؟؟ مگر مسئولینش بد و ضعیف نیستند ؟؟؟ مگر در حق شهرهای خودش ظلم و تبعیض نمی کند ؟؟؟ مگر مسئولینش بی کفایت نیستند ؟؟ مگر باند بازی در گیلان بیداد نمی کند ؟؟ مگر در کوچکترین کار و عمران و آبادی و پروژه های خود وانمانده ؟؟
  ما گیلانی ها هم می گوییم که خب اردبیلی ها راست می گویند و گیلان و مسئولینش بدترین مسئولین و استان در ایران و جهان هستند …..

  یک سوال از افکار عمومی منصف جامعه :

  اگر گیلان و مسئولینش این قدر بد هستند که اردبیلی ها می گویند ای اهل عالم ! ای دنیا ! ای ایرانی ها ! ای خود اردبیلی ها ! […] ! ای شیرازی ها ! ای همه کائنات ! ای تمام مردم دنیا !
  شما بگویید :
  به فرض آستارا و تالش 100% ترک باشند

  این صدها و هزارها اردبیلی ترک مهاجر در شهرهای رشت و انزلی و لاهیجان و فومن و صومعه سرا چه می کنند ؟؟ چه از جان ما می خواهند ؟ چرا هر روز تعداد مهاجرینشان در رشت و انزلی بیشتر می شود ؟؟!! چرا برای خودشان در رشت و انزلی مسجد دارند ؟؟؟ چرا همه نانوایی ها و قصابی ها و دست فروش ها و عمله بنا در گیلان بخصوص رشت همه ترک اردبیل هستند ؟؟!!!
  مگر گیلان بد نبود ؟؟؟ مگر گیلان ضعیف نبود ؟؟ مگر استان بی عرضه ای نبود ؟؟ مگر مسئولینش ظالم نبودند ؟؟ مگر بی کفایت نبودند ؟؟ مگر گیلان جزء استانهایی نبود که به شهرهای خود توجهی ندارد ؟ و………..

  ای اردبیلی ها !! […] !! اگر گیلان و مسئولینش بد و ضعیف بودند پس شما میلیونها اردبیلی در شهرهای گیلان و بخصوص رشت چه می کنید ؟؟؟!!!!!!!

  همه شما در رشت و انزلی و لاهیجان و …… از … همین گیلان که می گویید بد و ضعیف و بی کفایت است صاحب همه چیز شده اید ؟ صاحب زمین و زندگی شده اید

  همه مردم ایران این مطالب را می دانند ولی شما … موقع … و مسخره کردن گیلان که می رسد تا می توانید مسخره می کنید و می گویید گیلان بد است ضعیف است و به شهرهایش توجه ندارد

  آن وقت خودتان از یک استان دیگر دسته دسته و با ایل و طایفه و هزار تا هزار تا به رشت و انزلی و فومن و …. مهاجرت کرده اید و همه جا پر شده از ترک های اردبیلی

  حالا مردم ایران !!
  گیلان که چیزی نیست / یک سری به شهرهای مازندران بخصوص تنکابن و رامسر و چالوس بزنید / آن شهرها هم همه پر شده از ترک های اردبیلی و خلخالی که دیگر خیال بازگشت به اردبیل ندارند

  آقایان اردبیلی ! شما خوب شما فرشته شما همه چیز تمام مسئولین شما هم از همه مسئولین ایرانی توانمند تر ما هم می گوییم قبول

  اگر استان خود شما خیلی خوب است اگر به شهرهایش توجه ویژه دارد اگر تبعیض در شهرهای شما نیست اگر مسئولین شما توانمند هستند :
  1) پس چرا پارس آبادی ها با شما خوب نیستند و بخصوص نماینده شان دنبال جدایی و تشکیل استان جدید هستند ؟؟
  2) چرا خلخالی ها دنبال جدایی هستند و حتی نماینده شان دوست دارد به همین استان گیلان ( از نظر شما ضعیف و بد ) ملحق شود خدا شاهد است من خودم یک بار مصاحبه نماینده خلخال را در خصوص نارضایتی شدید از اردبیل شنیدم

  اینها که مثل شما ترک هستند پس چه شده ؟؟ جریان چیست برادر من ؟؟!!!!

  نماینده و استاندار اردبیل بی خیال موضوع شده اند شما این وسط چه کاره اید ؟؟

  **** با این همه تلاش های بیست ساله و خستگی ناپذیر اردبیلی ها در تهاجم به شهرهای گیلان و پیگیری تصاحب شهرهای استارا و تالش یک آدم بیطرف اگر پیگیری کند به چند نکته می رسد :
  1) ظاهرا” آستارایی ها و تالشی ها خدای نکرده بی عرضه اند و زبان ندارند که شما اردبیلی ها 20 سال است مشکلات آنها را مطرح می کنید !!!!!!

  2) هیچ شهر بدردبخور و هیچ زیر ساختی ندارید که حاضرید برای ارتقاء شاخص های استان خود ، شهرهای یک استان دیگر را تصرف کنید تا شاید یک مقدار آمارهای شما تکان بخورد

  3) مورد آخر که احتمالش ان شاالله کم است این است که هیچ کاری برای انجام دادن در استان خود ندارید که 20 سال است آب در هاون می کوبید و به هیچ نتیجه ای هم نمی رسید

  شما از ترک زبانی مردم آستارا دم نزنید که مردم و تاریخ خوب به خاطر دارند که با چه دعواها و جنجال و مکافاتی از استان آذربایجان شرقی و تبریز جدا شدید و موضوع داشت امنیتی می شد
  همه مردم ایران خوب یادشان است که چه دعواهایی شد

  حالا می گویید مردم آستارا ترک هستند ؟؟؟!!!! نصف آن ترک ها همین مهاجرین اردبیلی مقیم آستارا هستند

  مگر نمی گویید آستارایی ها ترک هستند پس چرا پارس آبادی های ترک با شما کارد و پنیر هستند و دوست دارند یا استان شوند یا به تبریز بپیوندند ؟؟!!!!!

  **** سخن آخر :
  اردبیلی های محترم و سختکوش و باهوش !!

  بیخود انرژی خود را هدر ندهید بیخود آب در آسیاب دشمن نریزید بیخود خون خود را قرمز نکنید

  هزار سال دیگر هم آستارا و تالش مال شما نمی شود

  در چند ماه گذشته تمام مسئولین آستارا ( فرماندار – معاون سیاسی امنیتی او – شهردار – بخشدار – رئیس بیمارستان شهید بهشتی – رئیس اداره فرهنگ و ارشاد و …….. ) مصاحبه رسمی کردند و به شدت مخالفت خود را با این طرح های مسخره و تکراری و خسته کننده ابراز داشتند
  ( اگر کسی باور نمی کند می تواند در اینترنت سرچ کند : نظرات مسئولین آستارا در خصوص الحاق به اردبیل ) بعد معلوم می شود آستارایی ها چقدر مشتاق الحاق به اردبیل هستند !!!!!

  عزیزان اردبیلی !! بجای این کارهای بی فایده و هزینه بر و مسخره و تکراری بروید برای جوانان بیکار خود کار و اشتغال درست کنید تا صدها هزار مهاجر بیکار اردبیلی در شهرهای گیلان از جمله رشت دنبال کار نچرخند

  تمام رشت که قدم بزنی نصف میوه فروش ها و دست فروش ها و نانوایی ها ترک های اردبیلی هستند
  حالا ما که خدای نکرده ادعایی نداریم و همه برادر و مسلمانیم و رشت مال همه ایرانی هاست
  ولی حداقل از اردبیلی ها انتظار می رود که نمک رشت و گیلان را می خورند نمکدانش را نشکنند

  با وضع فعلی مملکت و تحریم ها و مشکلات عدیده اقتصادی و سایس تا هزار سال دیگر هم نه استان جدیدی تشکیل می شود نه شهری به استان دیگری الحاق خواهد شد

  *****
  اگر گیلان بد است اگر خدای نکرده آستارا و تالش و رشت و انزلی مشکل دارند این مردم همان شهرها و مسئولین گیلانی هستند که باید پیگیر باشند نه برادران محترم اردبیلی که خودشان هزاران بیکار و خرابی در منطقه خود دارند

  اگر یک صدم این تلاش ها و پیگیری ها را مسئولین اردبیلی در این 20 سال برای رفع مشکلات بیکاری و اشتغال و آبادانی استان اردبیل صرف می کردند :

  – الان نه این همه مهاجر در استانهای دیگر داشتند
  – و نه شهرهای اردبیل مثل پارس آباد ترک زبان ادعای جدایی و تشکیل استان جدید را داشتند

  اراز جان / عزیز دل برادر / امید همه مردم اردبیل ! ای تمام خوبی ها !!

  بی خیال شو بی خیال شو تموم کن جان برادر بجایی نمی رسی مسئولین ارشد اردبیل هم چند ماهی است که موضوع را ول کرده اند

 20. مردم گیلان فرار کنید تا شمارو آواره نکردند نوشته است:

  ای خدا این اردبیلی ها چقدر شاخ شدند برای ما

  بهتره اسباب و اثاثیه مون رو جمع کنیم و همه فرار کنیم

  به خدا فردا این اردبیلی ها ( همانطور که به قلم پروفسورها و روشنفکران خود ادعا کردند براساس عهدنامه صلح صفویان با عثمانی ها شهرهای تالش و آستارا مال اردبیله ) از کجا معلوم دو فردای دیگه ادعا نکنند براساس فلان عهدنامه و قرارداد با خواجه نصیرالدین طوسی و وصیت نامه غزالی و فرمان هشت ماده ای امام و نمی دونم دستور مالک اشتر و اویس قرنی و وصیت آدم به حوا و …….. علاوه بر تالش و آستارا شهرهای رودسر و لنگرود و لاهیجان هم مال اردبیله رشت که همینجوری عادی هم مال اونهاست

  پس بهتره از الان فرار کنیم تا مارو نگرفتند

  گیلانی ها فرار کنید سپاه اردبیل در راه است

  راستی موقع فرار دستمال کاغذی و آب معدنی زیادتر بردارید هوا داره گرم میشه

  به مازندران و گلستان و خراسان هم هشدار می دهیم توصیه های ایمنی را جدی بگیرند

  گیلانی ها فرار کنید وقتی نمانده

 21. عسگر اردبيلي نوشته است:

  ممنون اراز ياشاسن زنده باد گيلان ولي ما نسبت به هموطناي استاراي نميتونيم بي تفاوت باشيم مثل روسيه كه نسبت به مناطق روس نشين بي تفاوت نيست ياشاسن اذربايجانم

 22. توصیه ارزان و بدون هزینه به اراز و ممد خوبم نوشته است:

  برادران عزیز ممد جان و اراز جان گل و گلاب و بلبل

  یک توصیه خیلی ارزان برای شما داشتم اینجوری احتیاجی نیست کرایه تا تالش یا آستارا رو هم بدید چون میگن کرایه ها بالا رفته :

  شبها موقع خواب عکس شهرهای تالش و آستارا رو بردارید و با دقت و آرامش و با فراغ بال به مناظر و سواحل زیبا و جنگلهایشان بنگرید . این مناظر در اردبیل پیدا نمیشه

  خب حالا این عکس رو به همه اردبیلی ها بلوتوس کنید تا همه اردبیلی های عزیز از لذت داشتن شهرهای آستارا و تالش سیراب بشوند خب اینطوری این شهرها هم مال شما میشه و هم دعوایی با گیلان نخواهید داشت تازه هزینه ای هم پرداخت نکرده اید

  از این راه بهتر کجا سراغ داشتید ؟؟؟

  خرجی هم که ندارد

  عزیزانم ! آرزو بر جوانان عیب نیست

  هر وقت واشنگتن شد پایتخت روسیه و هر وقت کویت رفت در قاره اروپا در آن موقع ما حتما” شهرهای آستارا و تالش را دو دستی در داخل یک جعبه زیبا با یک گل شقایق تقدیم برادران اردبیلی خواهیم کرد

  ضمنا” هر وقت روسیه هم رفت در قاره اقیانوسیه آن وقت ما حتی رشت و انزلی را هم برای شما کنار می گذاریم

  شما تقصیر ندارید اراز جان و ممد جان

  وقتی در استان اردبیل نه جنگلی هست و نه دریایی و نه رطوبتی باید هم این خواب ها را برای گیلان ببینید و هزار تا هزارتا مهاجر اردبیلی وارد رشت و انزلی و فومن و صومعه سرا و لاهیجان شوید و نمک گیلان را بخورید و نمکدان بشکنید

  واقعا” شما اردبیلی ها که میلیون میلیون در شهرهای ما هستید و همه صاحب خانه و زندگی شده اید و تازه قصد بازگشت هم ندارید بجای تشکر از گیلان و رشت و بقیه شهرها حالا باید اینطوری ناسپاس باشید؟؟؟؟!!!!!!!

  گیلانی ها چه بدی در حق اردبیل کرده اند ؟ جز پذیرش هزاران مهاجر

  به کدام شهر شما نظر بد دارند ؟

  در کدام مسایل داخل استانی شما دخالت کرده اند ؟

  چند تا گیلک زبان برای کار و اشتغال در شهرهای شما هستند ؟؟

  اراز جان من ممد جان من

  بی خیال شوید به هیچ جا نمی رسید
  از این کارهای بیهوده و تکراری و نخ نما شده به کجا می خواهید برسید ؟؟؟؟
  خودتان هم می دانید تالش و آستارا را به شما نمی دهند

  پس چرا زور الکی می زنید
  نماینده و استاندار شما هم سه چهار ماهه که بی خیال شده اند و دیگه حرفی نمی زنند
  حداقل از اونها یاد بگیرید
  شما نماینده قانونی مردم آستارا و تالش هستید ؟؟؟؟؟؟

 23. دو سوال از برادر باهوشم اراز جان نوشته است:

  در پاسخ به آقای اراز که گفته اردبیل تورک آستارا هم تورک پس همه چیز تمامه !!!
  دو سوال مطرحه :

  1) چطور خودتون که تورک !!! بودید با داد و دعوا از تبریزی های تورک !!!! با کلی مکافات جدا شدید و استان جدید دارید ؟؟
  داستان دعواهای شما هم که در ایران معروفه

  2) پارس آبادی ها و خلخالی ها که مثل شما تورک!!!!!! هستند پس چرا با شما دشمن هستند و می خواهند جدا شوند و استان جدید داشته باشند ؟؟

  مگر مثل شما تورک نیستند ؟؟؟ پس چه شده سایه هم را با تیر می زنید ؟؟؟؟!!!!!

  نگو با هم مشکل نداریم که من باورم نمیشه وجدانا” خودم دو سال کامل خدمت سربازی رو در اصلاندوز بودم و همه ماجرای دعواهای شما رو خبر دارم

  نماینده پارس آباد هم با شدت هر چه تمامتر به دنبال استان شدنه …

  اونها که تورک بودند پس چه شد برادر باهوش من ؟؟؟!!!!!

  پس تورک !!! بودن مردم آستارا دلیل کاملی برای الحاق به اردبیل نیست

  دلیل نمیشه هرجا تورک!!! باشند جزء اردبیل باشند

  در ایران هزار تا شهر داریم که یک قومیت دیگه دارند ولی در یک استان دیگر هستند

  چطور خود شما تالش زبان در اردبیل دارید اون هم خیلی زیاد

  تورک !!! بودن دلیل نمی شود اراز جان

  وگرنه مردم تورک !!! پارس آباد و همزبان شما ادعای جدایی واستان نداشتند

  من آمار همه جا رو دارم داداش من

  تورک تورک !!! دلیل نمی شود

 24. راستی تا حالا کسی پرسیده اردبیلی های مهاجر در گیلان چند نفرند ؟؟؟!!! نوشته است:

  اردبیلی ها …
  اردبیلی های مهاجر … در گیلان
  دست از سر ما بردارید
  ما بدیم شما خوبید
  بروید شهر خودتان
  همه… شهرهای ما هستید

  بروید حقتان را از مسئولینتان بگیرید تا برای شما کار درست کنند تا دسته دسته به رشت و انزلی و فومن ما نیایید
  تعداد ترکهای اردبیلی مهاجر در رشت و انزلی فکر کنم 300-200 هزار نفر بشه


  خیلی ترک ترک می کنید می رفتید به پادشاهان ترک قاجار می گفتید شهرهای ترک نشین ایران را که صدها کیلومتر مربع بود از روس ها پس بگیرند

  برای ما مدعی آستارا شده اید ؟؟!!

  یک سوال بی جواب از مردم ایران :

  راستی تا حالا کسی پرسیده اردبیلی های مهاجر در گیلان چند صد هزار نفرند ؟؟؟

 25. هادی ترک رشت نوشته است:

  اقایانی که سروصدا راه انداختید ترک ها نمک گیلان را می خورند و نمک دان می شکنند از شما سوال دارم ایا شما به ما مفتی زمین و خونه می دهید که بخواهید رو سر ما منت بگذارید؟اگر همین ترکها در گیلان نبودند شما داشتید از گرسنگی می مردید زمینی که روزی متری 5 هزار می فروختین الان متری 5 میلیون می فروشید مهاجرت ترکها به گیلان و مازندران گیلک ها و مازندرانی ها را میلیادر کرده تازه شما به اصفهان هم برین ترکهای زیادی انجا هستند از شما یک سوال دارم ایا تا حالا از خودتان پرسیده اید که چرا ما مهاجرت می کنیم ؟؟علت ناتوانی مسئولان اردبیلی در اشتغال زایی نیست علتش بی عدالتی و تبعیضی است که سران کشور انجام می دهند تمام بوجه کشور را صرف شهرهای فارس نشین می کنند تا ترکها مهاجرت کنند با این سیاست ظالمانه دو هدف را دنبال می کنند اول اینکه شهرهای ترک نشین ضعیف و کم جمعیت شود و فردا تهدیدی برای ما ایجاد نشود به طوری که الان جمعیت شهر رشت بیشتر از ارومیه شده جمعیت شیراز و اصفهان هم بیشتر از تبریز شده در حالی که 50 سال پیش کاملا بر عکس بود تهران هم شده بزرگترین پایتخت ترک نشین جهان (انکارا4 میلیون جمعیت داره تهران 6 میلیون ترک)دوم اینکه ترکها با مهاجرت زبان مادری اشان را فراموش کنند و ذوب شوند ولی کور خوانده اند انها در چاهی که خودشان کنده اند خواهند افتاد چون ما هر کجا برویم دلمان با اذربایجان است و زبان مادریمان را فراموش نمی کنیم همانطور که تالش ترک زبان شد فردا انزلی و زضوانشهر را هم ترک می کنیم چالوس و بابلسرو محمود اباد را هم ترک می کنیم تهران و کرج را هم ترک می کنیم شما هم اگر اعتراضی داری به سران مملکت بگو بیت المال را عادلانه تقسیم کنند تا ما به شهر و دیار خودمان بر گردیم و الا ما ذوب نخواهیم شد ذوب خواهیم کرد هر کجا باشیم دلمان با اذربایجان است یاشاسین اذربایجان جانم قانم دامارم

 26. حیرت جهانیان از اینهمه پیگیری اردبیلی ها نوشته است:

  آقای عسگر اردبیلی ! آقای اراز اردبیلی !
  واقعا” از این پیگیری ها شما همه ما شگفت زده شده ایم !!
  از این که این همه از یک استان دیگه نگران مردم آستارا و تالش هستید و نمی توانید نسبت به آنها بی تفاوت باشید واقعا” باید در کتاب رکوردهای گینس ثبت بشه
  چقدر تعصب ! چقدر پیگیری !
  مردم آستارا نام شما را باید در کتاب قهرمانان و ناجیان خود ثبت کنند

  فقط یک چیز یادتان نرفته باشه ها :
  یک دهم این نگرانی خود را در خصوص آستارا نسبت به شهرهای خلخال و پارس آباد ( که صددرصد همزبان شما و ترک هم هستند ) داشته باشید
  کلاغه خبر آورده دو سه ساله دنبال استقلال و جدایی و استان جدید هستند
  مواظب باشید از هول حلیم در دیگ نیفتید و همان دو تا شهر فعلی خودتون رو هم از دست ندید

  روسیه هم اون قدر درگیر مساله اوکراین شد که آمریکا و اتحادیه اروپا با تحریمهاشون پدرش رو درآوردند
  نظرم اینه شما بجای این پیگیری های بی فایده ، پیگیر بازپس گیری دهها شهر و منطقه ای بشید که در دوران پادشاهان بالیاقت و باتدبیر و درایت قاجار دودستی تحویل همین روسیه شد
  اتفاق” همه این شهرها هم که مجاور اردبیل شما هستند و مثل شما ترک زبان بودند
  اونها رو پیگیری کنید احتمالا” به نتیجه می رسید
  من که خوشبینم

 27. عسگر اردبيلي نوشته است:

  با سلام بنده ميخوام جواب شما رو يك جا بدم عزيز دل مهاجراني كه شما از ش صحبت ميكني اهل استان اردبيلن نه تنها شهر اردبيل پارس ابادي كه شما ازش صحبت ميكني وقتي مياد گيلان ميگه من اهل استان اردبيل و شهرستان پارس ابادم پس پارس ابد از اردبيل جدا نيست در ضمن نصف استان شما براي درمان ميان اردبيل همين شهرهاي كه سنگشو به سينه ميزني چون اصلا اونارو حسابم نميكني برنامه هاي شبكه باران و اگه نگاه كني به تبعيض گيلكي ها پي ميبري حتي يك برنامه به زبان توركي و تالشي ندارن در حالي كه استان اردبيل هم برنامه از تالش ها تهيه كرده هم از تات هاي خلخال عزيز دل تبعيض در گيلان داره بيداد ميكنه ما دشمن شما نيستيم ما در پي حق و حقوق هم زبانان خود هستيم

 28. اراز نوشته است:

  35میلیون ترک توی ایران هستن از سواحل خزر تا خود تهران مهاجری وجود نداره دوباره عرض میکنم راجبه استارای عزیز شما نمیتونید تصمیم بگیرید جز خود مردم استارا.اوکی استارا خودش استان بشه چه بهتر شما برو قانون تقسیمات کشوری رو بخون هر شهرستانی که مسافتش به مرکز استان نزدیک باشه به علت رفاه مردم باید ملحق به اون استان بشه.لطفا احساسی حرف نزنین.من میگم ااستارا به طور موقت به گیلان واگزار شد زمان رضا شاه شما به این سوال ج بدین نه از مهاجر و نانوایی و غیره

 29. یک بیت غزل تقدیم به برادران اردبیلی نوشته است:

  اردبیلی های عزیز !
  ای اراز بزرگوار ! ای عسگر اردبیلی روشنفکر !
  ای برادران سخت کوش و توانمند !
  ما همه باید پیگیری تصاحب شهرها را از شما یاد بگیریم
  این کار شما در اصل همان همت مضاعف و کار جهادی است
  احتمالا مردم عراق و افغانستان هم همین سیاست رو در پیش گرفته اند
  یک خواننده دور از وطن در ترانه های خود یک همچنین غزلی را مطرح کرده بود احتمالا” این غزل را برای مردم اردبیل خوانده است :
  ***
  در حسرت دیدار تو آواره ترینم / هرچند که تا منزل تو فاصله ای نیست
  ***
  در مورد اردبیلی ها شعر اون خواننده دور ازوطن اینطوری تعبیر میشه :
  در حسرت تصاحب آستارا و تالش آواره ترینیم / هر چند که تا این شهرها فاصله ای نیست
  ***
  یا : درحسرت مالکیت آستارا و تالش آواره ترینیم / هر چند که 20 ساله که دنبالش دویدیم ***
  اراز جان ! عسگر جان !

  قبلا” هم گفتم آرزو بر جوانان عیب نیست
  خب نه جنگل بدردبخوری دارید نه دریا نه ساحل نه هیچی
  ***
  ما هم به شما حق می دهیم زیاد سخت نمی گیریم

 30. حاکم قسنطنطنیه نوشته است:

  حاکم ایالت خودمختار قسطنطنیه دیروز به اردبیلی ها هشدار داد که بی خیال آستارا و تالش شوند و گفت ما خودمان به دنبال این شهرها هستیم
  این مقام مسئول در قسطنطنیه به اردبیلی ها همچنین گفت اگر زیاد پاپیچ ما شوید ممکن است دریاچه شورابیل را هم بگیریم
  ضمنا” این حاکم خبر از تصرف تبریز و سنندج و اهواز را هم داده

 31. نحوه جدید و ارزان پخش برنامه های شبکه سبلان اردبیل در شهرهای گیلان نوشته است:

  آقای عسگر اردبیلی !
  شبکه باران دیگه لازم نداره برنامه ترکی پخش کنه چون همین جوری در حالت عادی در همه شهرهای گیلان از جمله رشت بصورت 24 ساعته ، برنامه های شبکه سبلان اردبیل بصورت زنده از زبان مردم ترک مهاجر اردبیلی ساکن در رشت و انزلی و فومن و………………….. در تمام بازارها و میوه فروشی ها و بنایی ها و قصابی ها و … داره پخش میشه
  تازه هم برنامه زنده است هم هزینه نداره
  اثربخشی این روش هم خیلی بیشتر از صدا و سیماست

 32. آب در هاون کوبیدن اردبیلی ها تا کی ؟؟؟؟ نوشته است:

  آقای عسگر اردبیلی ! آقای اراز اردبیلی !
  شما که فرمودید می خواهید جواب ما را یک جا بدهید خب دادید
  جواب یک جای ما هم این است :
  ***
  آقایان اردبیلی !
  دو دهه ( به اندازه عمر یک جوان ) دویدید و دویدید و دویدید ولی به کجا رسیدید ؟
  جز این که سوژه رسانه ها شدید ؟
  جز این که در امور داخلی یک استان دیگر دخالت کردید ؟
  20 سال که گذشت ، 2000 سال دیگر هم بدوید فقط انرژی مصرف می کنید و استهلاک استان خود را بالا می برید
  خدایی از شما کله گنده تر ها در این 20 سال چه کار کردند ؟ چه کار می توانند بکنند ؟
  جز این است که وزیر محترم کشور در تابستان 93 به استاندار اردبیل تذکر داد که بحثهای قومی و قبیله ای و مرزی و …. در صلاحیت استاندار یک استان دیگر نیست ؟
  جز این است که آقای ابوترابی ( نائب رئیس مجلس ) و 7 نفر دیگر از نمایندگان گیلان در آذر 93 به نماینده اردبیل در صحن علنی مجلس !!!!! تذکر دادند که دیگر این اشتباهات را تکرار نکند
  چرا می خواهید آبروی خودتان را ببرید ؟؟؟!!!
  یعنی کار باید بجایی برسد که مسئولین شما در مجلس و دولت مورد تذکر و هشدار قرار بگیرند ؟؟؟؟
  چرا آب در هاون می کوبید ؟
  خودتان که می دانید به هیچ جا نمی رسید …
  خب اگر می خواهید هر روز در اینترنت بیانیه و نظر بگذارید اون بحثش جداست ما هم می خوانیم و از استدلالها و دلایل شما لذت می بریم
  خدا را چه دیدید شاید ما هم مثل شما به استان مازندران حمله ور شدیم که آقایان !! شهرهای گیلک زبان رامسر و تنکابن را که به رشت خیلی نزدیک هستند به ما برگردانید
  ( عجب راهکارهایی شما دارید ما هم یاد می گیریم )
  این راهی که می روید به ….. است
  به فکر خرج زن و بچه و شب عید باشید
  آستارا و تالش هیچ وقت به شما نمی رسد
  جالب است که یک نظر از مردم آستارا و تالش در این سایت نمی بینیم بعد شما شدید نماینده و سخنگوی مردم آستارا !!!!!!!!!
  خودشان زبان ندارند ؟
  توصیه من به شما عزیزان این است که اگر خیلی به فکر اتحاد مردم ترک زبان و رفع مشکلات آنها هستید :
  1) تشریف بیاورید در آستارا زندگی کنید و در ادامه برای نمایندگی مجلس همین شهر ثبت نام کنید . ان شاالله مردم آستارا با وجود این پیگیری های شما به شما رای 100درصدی خواهند داد
  در اینصورت شما بصورت قانونی وکیل مدافع مردم شریف آستارا هم خواهید بود
  2) اگر به فکر اتحاد هستید ، از وزارت کشور درخواست کنید به دامان گرم و نرم آذربایجان شرقی و تبریز قهرمان برگردید . تبریزی ها هم استقبال خواهند کرد
  3) می توانید همانگونه که نویسندگان اردبیلی درخصوص مالکیت آستارا و تالش به عهدنامه دوران صفویان و عثمانی ها استناد می کنند و می گویند این شهرها مال اردبیل است ، شما هم از سازمان ملل متحد یا عفو بین الملل یا یونیسف یا دیده بان حقوق بشر و جایزه نوبل هم بخواهید به دوران قبل از عهدنامه های ننگین !!! گلستان و ترکمنچای بازگردند و به آنها بفرمایید دهها شهر ترک نشین ایران را که قبلا” جزء ایران بودند و تازه ترک زبان هم هستند ( آن سوی رود ارس ) به ایران و استان اردبیل بازگردانند ( این مورد فکر کنم خیلی مهم باشه درسته ؟ )
  4) می توانید از وزارت کشور بخواهید 6-5 استان ترک نشین ایران از جمله تهران کاملا” ترک نشین را بهم وصل کنند وشما 50 میلیون برادر ترک در یک استان واحد باشید
  5) اصلا” چرا تمام ترک زبانان دنیا با هم یک کشور تشکیل ندهند ؟؟

  ما هم از این طرح ها استقبال خواهیم کرد
  به امید موفقیت شما برادران سختکوش و خستگی ناپذیر

 33. معنی واگذاری موقت آستارا رو هم فهمیدیم نوشته است:

  آقای اراز عزیز و احتمالا” ریاضیدان !!
  این چه جور واگذاری موقت آستارا به گیلان در زمان رضاشاه بوده که الان 90 سال طول کشیده ؟؟؟
  یک مقدار بحث رو کارشناسی کنید و زیر دیپلم صحبت کنیم ما هم بفهمیم
  شما باید برای ما که خیلی از ضرب و تقسیم سر در نمی آوریم طوری قضیه رو باز کنید تا ما بفهمیم که واگذاری موقت آستارا به گیلان منظور همون واگذاری 90 ساله است ؟/
  پس بچه ها !
  از این به بعد : هر وقت واژه ” موقت ” رو درخصوص الحاق یک شهر به یک استان شنیدیم منظور یک قرنه
  اشتباه نکنیدا
  این آخر عمری معنی واگذاری موقت آستارا رو هم فهمیدیم

 34. اراز نوشته است:

  از صدای گیلان تشکر میکنم.بابت شنیدن بحث ها زنده باشین

 35. تناقض های بزرگ در حرفهای برادران اردبیلی !! نوشته است:

  مردم ایران ! شما قضاوت کنید
  نکند بنده اشتباه می کنم
  شما بگویید جریان چیست ؟؟
  1) از یک طرف آقای هادی از ترک های محترم رشتی !! در نظرات بالای همین صفحه فرموده اند که سران حکومت ایران ( البته زبانم لال ) حق مردم ترک زبان را خورده اند !!!! و تبعیض و بی عدالتی نسبت به ترک ها روا می دارند !!!
  ***
  آیا در حکومت جمهوری اسلامی با رهبری مقام معظم رهبری و حضور مسئولین دلسوز نظام اصلا” همچین حرفهایی معنا دارد ؟؟؟!!!
  و علت مهاجرت اردبیلی ها به جاهای دیگر از جمله گیلان را همین تبعیض از سوی مسئولین حکومت !!!! اعلام داشته اند که دوست دارند ترک ها مهاجرت کنند !!!
  بالاخره همچین چیزی هست یا نه ؟؟
  ای داد و بیداد !!! مسئولین نظام اسلامی و این کارها ؟؟؟مسئولین کشور بودجه مملکت را صرف شهرهای فارس نشین می کنند ؟؟؟!!!
  ***
  حالا به فرض محال این موضوع درست باشد . به ادامه قضیه گوش دهید :
  ***
  2) جالب است که برادران دیگری از همان اردبیل از جمله آقای عسگر اردبیلی یا نوید اردبیلی ( در نظرات داده شده بالا خوب دقت کنید ) در سخنان چند روزه اخیر خود بر توانمندی های بی شمار استان اردبیل در مقایسه با گیلان به کرات و فراوان اشاره می نمایند و استان گیلان را که در مجموع غیر ترک است در مقایسه با اردبیل ضعیف می دانند !!
  از جمله فرمودند : رتبه دوم اردبیل در ایجاد کار و اشتغال / رتبه بالا در شهرسازی / پوشش مطلوب رسانه ای / مراجعه نیمی از گیلانیان به مراکز درمانی اردبیل / راه آهن / جاده ای که فاصله اردبیل تا تهران را سه ساعت کمتر کرد و ……………………………………..
  ***
  خب حالا عزیزان محترم اردبیلی !!
  آیا این همه توانمندی بی شمار در اردبیل را که شما دارید ، بدون دادن بودجه از سوی مسئولین ارشد نظام ( که به آنها تهمت تبعیض می زنید ) بدست آورده اید ؟
  آیا بودجه استان اردبیل برای این همه کار که شما مدعی هستید را خود اردبیلی ها داده اند ؟ آیا راه آهن اردبیل / بیمارستانها و مراکز درمانی اردبیل / اتوبان اردبیل – تهران و ……. را که شما مثال می زنید ، بودجه اش را همین حکموت اسلامی به شما نداده است ؟؟؟!!!!
  بیمارستان ها را مگر وزارت بهداشت نمی سازد و بودجه اش را تامین نمی کند ؟
  راه ها را مگر وزارت راه و شهرسازی انجام نمی دهد ؟
  تمام این پروژه ها و کارخانه ها و بیمارستانها را که شما جزء زیرساختهای خود می دانید مگر همین حکومت در اختیار شما قرار نداده است ؟؟
  ***
  بالاخره نفهمیدیم حکومت حق شما را خورده و تبعیض قائل است و یا نه آن قدر به شما بودجه تزریق کرده که به گفته خودتان از گیلان خیلی جلوتر هستید !!!!!!!
  واقعا” ما با این نظرات متناقض اردبیلی ها مثل کامپیوتر هنگ کردیم ……..
  ***
  آقای هادی ترک عزیز رشتی !
  دولت و حکومت اسلامی هیچ مشکلی با 31 استان خود ندارد چون مقام معظم رهبری بر همه چیز ناظر است
  این خود استانها هستند که باید مدیریت خود را بکار گیرند و برای جوانان خود اشتغالزایی کنند تا به استانهای دیگر سرازیر نشوند
  جان قربان

 36. اراز نوشته است:

  از صدای گیلان تشکر میکنم.بابت شنیدن بحث ها زنده باشین.گفتنیها رو هم گفتیم بای

 37. درخواست از وزارت کشور جهت بررسی خواسته آقای اراز نوشته است:

  وزارت محترم کشور !
  توجه فرمایید توجه فرمایید :
  از آنجایی که بنا بر نظرات شفاف و واضح و روشن و کارشناسی شده و مبتنی بر قوانین برادر خوبم ” جناب آقای اراز ” که فرمودند بنا برقانون تقسیمات کشوری هر شهری که به یک استان دیگر نزدیکتر بود باید جزء آن استان شود ( مثل الحاق آستارا به اردبیل بدلیل نزدیک بودن ) لطفا” شما هم این تغییرات را در کشور ایران انجام دهید :
  البته می دانم که قرار است نقشه ایران کلا” بهم بریزد و دنیا غافلگیر شود و ایران فعلی کن فیکون شود ولی بخاطر آقای اراز هم که شده این کار شدنی است :
  1) تنکابن و رامسر در استان مازندران را بدلیل نزدیکی به رشت و گیلک زبان بودن به استان گیلان بدهید
  2) مهاباد و بوکان در استان آذربایجان غربی را بدلیل نزدیکی به سنندج و کرد زبان بودن به استان کردستان بدهید
  3) الموت در استان قزوین را بدلیل نزدیکی به تنکابن و شباهت زبانی به تنکابن به استان مازندران بدهید
  4) شهرهای نوکنده و بندر گز در استان گلستان را بدلیل نزدیکی به ساری و مازنی زبان بودن به استان مازندران بدهید
  5) از آنجایی که 80 درصد ترکمن ها در استان گلستان هستند ، پس شهرهای ترکمن نشین خراسان شمالی را هم به دلیل زبان و نزدیکی به گرگان به استان گلستان بدهید
  6) شهر ملایر در استان همدان را بدلیل لر زبان بودن و فاصله نزدیکتر به استان لرستان و خرم آباد به لرستانی ها بدهید
  7) شهر لوشان را بدلیل نزدیکی به قزوین به استان قزوین بدهید
  8) شهر دلیجان را در استان مرکزی بدلیل نزدیکی به شهر قم به استان قم بدهیم
  9) شهرهای مسجدسلیمان و دزفول را بدلیل لر زبان بودن و نزدیکی به لرستان از خوزستان فعلی به لرستان بدهیم
  10) برخی مناطق جنوبی استان فارس ( درنقشه کاملا” مشخص است ) با ساحل خلیج فارس فقط 15 دقیقه فاصله دارند ولی در نهایت آن منطقه ناچیز جزء استان هرمزگان است پس آن مناطق را هم به استان فارس بدهیم
  11) شهرستان گیلانغرب در استان کرمانشاه را بدلیل نزدیکی به ایلام به استان ایلام بدهید
  12) شهرستان فیروز کوه در استان تهران را که خیلی به سمنان نزدیک است به استان سمنان بدهید
  13) شهرستان گلپایگان در استان اصفهان را بدلیل نزدیکی به اراک به استان مرکزی بدهید
  14) شهرستان بندر دیلم در استان بوشهر را بدلیل نزدیکی با یاسوج به استان کهگیلویه و بویر احمد بدهید
  15 ) اراز جان باز هم بگویم ؟؟؟!!!!!!!!!!!! چند تا بگویم ؟؟؟؟ بخدا خسته شدم
  ***
  آقای اراز جغرافیادان !!!
  الان اگر نقشه ایران را جلوی خودتان بگذارید و نگاه کنید حداقل 50 شهرستان ( نه شهر و روستا ) و 100 شهر و روستا را در ایران می بینیم که به مرکز یک استان دیگر نزدیکترند ولی جزء آن استان نیستند
  نزدیکی آستارا به اردبیل مگر دلیل می شود که جزء آن استان باشد ؟؟؟؟
  تفاوت آب و هوایی شان مثل شب و روز است ………..
  ************************************
  در نهایت آقایان وزارت کشور !!
  آستارا را هم به عشق آقای اراز به دلیل نزدیکی به اردبیل تقدیم این استان باصفا کنید
  خدایی مدتهاست اردبیلی ها پیگیرند
  ما هم به بقیه شهرهای استانهای دیگر چیزی نمی گوییم تا آنها مدعی نشوند
  ****************
  البته آقای اراز !!
  حالا اگر بخواهیم شهر ها را به جاهای دیگر بدهیم ، آن وقت تکلیف دو تا از شهرهای شما که دو سه ساله مدعی استان شدن و جدایی هستند چیست ؟
  *******
  پارس آباد شما را به کدام استان بدهیم ؟؟ خیلی پیگیر جدایی هستند …..
  خلخال هم برای شما شاخ شده ……. اون رو به کدوم استان می دهید ؟؟؟
  *******
  نظرم اینه حالا که پیگیر الحاق آستارا به اردبیل هستید ، پیگیر تعیین تکلیف پارس آباد و خلخال خودتان هم باشید که به کجا ملحق خواهند شد ؟؟؟!!!

 38. ممد نوشته است:

  اقایان گیلانی فرض کنید که استارا در زمان رضا شاه به شما داده نشده با از دست دادن استارا
  گیلان مساحت زبادی را از دست نمی دهد ولی این الحاق باعث پیشرفت استارا می شود

 39. ستار - امان از این برادران باهوش اردبیلی !! نوشته است:

  جناب آقای ممد ( بزرگوار اردبیلی )
  سلام به شما بزرگوار هموطن
  شما هم فکر کنید که در زمان رضا شاه ، این شهرها را به ما هدیه داده اید و یک عمر ما گیلانی ها را مدیون خود نموده اید
  بخاطر این هدیه و عیدی بزرگ شما ، ما همیشه قدردان شما اردبیلی های عزیز خواهیم بود
  //
  ممد جان با معرفت
  شما که در زمان رضاشاه !!!! این شهر را به ما هدیه داده اید آیا دور از جوانمردی و معرفت شما اردبیلی ها نیست که هدیه را پس بگیرید ؟؟؟؟؟؟
  شما اردبیلی ها به هدیه دادن به گیلانی ها معروفید …..
  احسنت به این سخاوت و جوانمردی شما …

  شما اگر خیلی از برادری و اتحاد مردم غیور ترک زبان ایران صحبت می کنید :

  1- تشریف بیاورید در همین آستارا زندگی کنید
  2- اگر خیلی دنبال رگ و ریشه و این حرفها هستید ، معلوم نیست چرا از تبریز بافرهنگ جدا شدید ؟ مگر ترک نبودید ؟
  برای اتحاد هرچه بیشتر بهترین راهکار این است که تابع همان آذربایجان شرقی باشید نه این که شهرهای استانهای دیگر را به مشکل بیاندازید
  3- استان اردبیل از زمان استان شدنش تا حالا ، بجز خود اردبیل و سرعین هیچ پیشرفت آنچنانی در شهرهای دیگرش مشاهده نمی شود این از آمار مقایسه تعداد گردشگران دو استان گیلان و اردبیل کاملا” مشخص است
  بطوریکه مردم پارس آباد و خلخال از زمان استان شدن اردبیل تا حالا در چند نوبت ادعای جداشدن یا حتی استان شدن داشته اند
  از کجا معلوم وضعیت آستارا با الحاق به اردبیل بدتر نشود ؟
  مگر پارس آبادی ها و خلخالی ها بخاطر همین بی عدالتی ها دنبال جدایی و استان شدن نیستند
  آستارا اگر تابع اردبیل شود ، مشابه همان پارس آباد و خلخال این احتمال قوی وجود دارد که مورد بی مهری قرار گیرد .
  استان اردبیل همین الان از نظر وسعت از گیلان بزرگتر است
  خیلی شما زرنگ بودید ما خبر نداشتیم
  استان گیلان که سومین استان کوچک کشور است از این هم کوچکتر شود ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  عجب !!!!
  عجب !!!
  بفرمایید به هزاران مشکل استان خود برسید و بی خیال ما شوید

  این برای شما بهتر است اگر خوب بیاندیشید
  سنه قربان

 40. ممد نوشته است:

  اقای ستار (همان سرباز سردار قزوین خودمان!!)فکر نمی کنی زیاده از حدت درباره شهرهای اردبیل غیبت می کنی در مورد اختلافمان با پارس اباد گفتی به من بفرمایید شما چرا با انزلی چی ها مشکل دارین و اصولا سایه همدیگر را با تیر می زنین چرا می خواهد تالش استان شود (استان تالشستان )چرا می خواهد رسانه تالشی تاسیس کننند ایا اینها به دلایلی غیر از ظلم مادی و فرهنگی به انهاست؟ چرا لوشان می خواهد به علت عدم رسیدگی شما به قزوین ملحق شود ؟وضعیت استارا هم که معلومه از زمانی که جزو استان گیلان شدند کوچکترین پیشرفتی نکردند البته ما به اندازه شما به خبر چینی علاقه ندارم اگر وقت بگذارم می توانم در مورد هزار تا مشکل دیگری که با بقیه شهر ها دارید اطلاعات جمع اوری کنم به ما تیکه هوش میندازی! اخیرا ضریب هوش کشور ها را اندازه گیری کرده اند اگر می خواهی در مورد هوش بیشتر بدانی در گوگل بنویس ضریب هوش کشورها می اید متوسط ضریب هوش ایرانیان 84 است (اذربایجان 88 ترکیه 90) اگر بیاندیشید متوجه می شوید این 84 را هم مدیود 30 میلیون ترک ایران هستین و الا از این هم پایین می شد متاسفانه ما ایرانیان! فقط توهم باهوش بودن را داشتیم ما اگر باهوش بودیم با این همه نفت و گاز و موقعیت استراتژیک و ژئوپلیتیک وضعمان اینگونه نبود بهتر به خاطر ابروی خودتان هم که شده از این به بعد دم از هوش سرشارتان نزنید در مورد استارا هم که قبلا گفتم با توجه به جمعیت روز افزون رشت و گیلان و دوری استار از رشت و هزاران دلایل دیگر الحاق استارا به اردبیل بهترین راه حل است شما هم اینقدر روی شهری که هیچ اشتراک فرهنگی و … با شما ندارد اینقدر تعصب نداشته باشید با الحاق استار به اردبیل معلوم است پیشرفت و توسعه می یابد چون تنها بندر ادبیل می شود اینو بچه هم می تونه پیش بینی کنه همچنین در مورد عدالت و فساد اداری هم شاید مسئولان عادل رشت رکورددار ایران باشند

 41. ستار نوشته است:

  ممد جان چطوری برادر !!
  می دانم 20 سال که کله گنده های شما اردبیلی ها دنبال تصاحب آستارا و تالش هستند و هر دفعه سوژه رسانه ها می شوند
  اردبیل اگر خیلی هنر داشت فقط 300 هزار مهاجر بیکار را روانه همین استان گیلان ضعیف و محروم و بی عدالت نمی کرد
  **
  هر موقع آستارا و تالش را در خواب و خیالهای خودتان تصاحب کردید آن وقت ما هم به شما تبریکات ویژه را می گوییم
  **
  جالب است که یک مسئول آستارایی نیست که طرفدار الحاق به اردبیل باشد
  **
  آن قدر در حسرت این شهرها بمانید که علف زیر پای شما سبز شود
  **
  درکتان می کنم که چرا 20 سال است دارید می دوید و به هیچ جا هم نمی رسید
  **
  نه دریا دارید نه جنگل نه رطوبت
  فقط دویست سیصد هزار مهاجر خود را به گیلان فرستاده اید و تازه… هم طلبکارید
  **
  حالا هرچی

  آستارا و تالش مال ماست و به کوری چشم آمریکا و انگلیس و داعش و آلمان نازی ، تا ابد هم مال ما خواهد بود
  **
  راستی یک دوستی داشتم که از چابکسر یعنی با فاصله 310 کیلومتر با آستارا در آزمون استخدامی گیلان شرکت کرد و در یکی از ادارات آستارا استخدام شد
  **
  شما را درک می کنم که با فاصله 75 کیلومتری تا آستارا نمی توانید در این نوع آزمونها شرکت کنید
  **
  البته قبول دارم که میلیونها ترک مهاجر اردبیلی بیکار در شهرهای همین گیلان بد و ضعیف و محروم و البته مهاجر پذیر دارید دنبال کار می گردید
  **
  انزلی و رشت همدیگر را بخورند استخوان هم را دور نمی اندازند
  **
  تازه ممد جان
  مشکل اصلی انزلی هم با رشت این است که دهها هزار مهاجر بیکار اردبیلی در این شهر ساکن هستند و مثل حضرتعالی درحال توطئه جدایی شهرهای گیلان هستند
  **
  فرماندار آستارا ( که تالش زبان هم است نه گیلک ) در همین هفته اول اسفند در مصاحبه مطبوعاتی از استاندار گیلان بخاطر توجهات ویژه به آستارا تشکر کرد و بر گیلانی بودن آستارا تاکید مضاعف کرد
  **
  ضمنا”ممد جان
  همین فرماندار لایق آستارا اصلی ترین مخالف الحاق آستارا به اردبیل است قربانت برم من
  **
  به سایت فرمانداری آستارا سر بزن تا همه چیز دستت بیاد
  **
  شما که دم از هوش ترک ها می زنید تشریف ببرید با همان جمهوری آذربایجان عزیز و برادر خود باشید و الکی ترک و فارس راه نیاندازید
  **
  ضمنا” آقای الهام علیف رئیس جمهور آذربیاجان هم بدجوری دنبال تصاحب استانهای ترک نشین ایران است
  با طرفدارانی مثل شما حتما” موفق خواهد شد

 42. یک سوزن به خودمان / یک جوادوز به دیگران نوشته است:

  آقای ممد محترم !!
  سلام و رحمه
  میگم که شما خیلی دنبال کشف اختلاس و این حرفها و باندبازی و تبعیض می گردی ؟؟
  بنده یک گیلانی هستم
  به این قسمت هم کاری ندارم که آستارا مال گیلان است یا نیست یا هر چی
  اینجور مسائل رو باید استاندار گیلان جواب بده
  ما هم هرچی مسئولین ارشد حکومت بگن قبول میکنیم
  //
  برای من این قسمت حرفهای شما مهم بود که در چند نوبت به مسئولین گیلانی انگ باندبازی و رشوه و هرج و مرج در ادارات گیلان رو زدی و گفتی که در اردبیل این مسائل نیست !!
  بنده هم با شما موافقم که در گیلان برای خودم هم زیاد اتفاق افتاده که از نزدیک پارتی بازی رو ببینم
  ولی جالبه شما یک بار هم نگفتی که در اردبیل هم از این باندبازی ها وجود داره!!
  برای اینکه شما پیش خودت فکر نکنی که ما گیلانی ها هالو هستیم که هر چی بخوای بتونی بگی ، یک آدرس اینترنتی رو می نویسم تا همه ببینند :
  //
  در یک سایت رسمی کشور بنام سایت تحلیلی – خبری { معتدلان } با آدرس http://motadelan.ir از یک اختلاس بزرگ 12 میلیادری در ( سازمان تامین اجتماعی استان اردبیل ) به صراحت صحبت شده و در پایان گزارش هم مستندات این دزدی و اختلاس بزرگ کاملا” موجوده..
  ازاین نوع اختلاس ها در همه جای ایران و از جمله تهران و قزوین و خوزستان و گیلان و از جمله استان بدون باندبازی !! اردبیل به وفور دیده میشه
  حالا یکی برگرده بگه فقط در گیلان باندبازی و دزدی هست یا از مملکت بی خبره یا قصدهای دیگری داره ..
  آقای ممد از اردبیل !
  این بحثهای قومی و قبیله ای به من ربطی نداره
  فقط یادت باشه یکبار دیگر برگردی بگی فقط در گیلان باندبازی و اختلاس هست ، بنده در هر نوبت نظردادن یک نمونه از اختلاسهای استان اردبیل شما را ( با ذکر نام سایت و تاریخ ) رو می کنم
  /
  حالا خواهیم دید

 43. ممد نوشته است:

  ماشالله شما ها چه استعداد بالایی در حرافی دارین بیکار هم که هستین ولی ما بر خلاف شما نه بیکار هستیم نه اهل حرافی فقط یک چیزی رو به شما می گویم هرگز فراموش نکنین :هر وقت شما رشتیا اسمتان را فراموش کردین ما هم استارا را فراموش می کنیم استارا را دیر یا زود به اردبیل ملحق می کنیم

 44. ممد جان / یک کتاب تعبر خواب برای خودت بخر نوشته است:

  ممد جان !!
  حالت چطور است
  آخه برادر چرا اینهمه حرص و جوش الکی می خوری ؟؟
  یه طوریت میشه ها / خدای ناکرده سرما می خوری این دم عیدی …

  قبل از شروع جنگ تحمیلی ، همه یادشان است که صدام ملعون تمام رسانه های دنیا را در بغداد جمع کرد که با آنها مصاحبه کند
  یک دفعه وسط کار ، صدام مصاحبه را قطع کرد …
  همه تعجب کردند که جریان چیست !!!
  صدام ملعون برگشت به خبرنگاران گفت ادامه مصاحبه را سه روز بعد در تهران انجام خواهیم داد
  **
  ولی دیدیم که این آدم خبیث و پلید نه سه روز ، نه سه سال بلکه 8 سال در خواب و خیال و توهم خود می خواست ایران را فتح کند ولی حتی یک وجب از خاک ایران عزیز هم بهش نرسید که نرسید و آخر کار بلایی سرش آمد که سر ابن ملجم نیامده بود …

  ممد جان
  خوب یادمه وقتی شما تازه استان شده ها در دهه 70 با داد و فریاد و دعوا استان شدید ، مسئولین اردبیلی آن موقع اعتراض کردند که آقا !! آی وزارت کشور !! آی مسئولین مملکت !!!
  پس چرا آستارا را به ما ندادید ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  نصف مردم ایران برای این ادعای مضحک و خندا دار چنان خندیدند که نوز هم ادامه دارد

  در آن موقع مسئولین اردبیلی ادعا کردند که به زودی ( احتمالا” سه روزه یا سه ماهه !!!! ) آستارا را خواهند گرفت !!!!!!!!!!!!

  ولی معلوم نیست چرا الان 20 سال گذشته ( نه 20 روز بلکه 20 سال ) و از خوابهای خوش اردبیلی ها در تصاحب آستارا هیچ خبری نیست که نیست

  ممد جان به فکر شب عیدت باش و این آرزوهای 20 ساله را در بایگانی تاریخ دنبالش بگرد

  کجای کاری ممد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  این 20 سال کجا بودید ؟؟
  چه کردید ؟؟
  چه می توانید بکنید ؟؟؟
  از شما کله گنده ترها چه کردند ؟؟
  فقط یک قدم رو به پیشرفت خود را نام ببر …

  همان گردنه حیران که بغل گوش شما هم هست مال گیلانه ….
  اون وقت داری از ترک بودن زبان آستارایی ها سوء استفاده می کنید ؟؟؟

  هر وقت کویت رفت در قاره اروپا و لندن شد پایتخت اتریش ، احتمالا” آستارا هم به شما داده خواهد شد !!!!!!!!!!!

  در این 20 سال کجا بودی ارباب ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  چه کارها کردی ؟؟؟
  یک گزارش عملکرد بده در جریان باشیم بد نیست

  تی قربان / هومن رحیمی

 45. ستار نوشته است:

  ممد جان
  حالت چطوره
  از اختلاسهای بزرگ در گیلان و باندبازی و … گفتی
  زیاد هم گفتی
  ولی ای ناقلا
  از اختلاسهای بزرگ خودتان مثل اختلاس 12 میلیاردی در سازمان تامین اجتماعی اردبیل هیچی نگفتی
  ای کلک
  بابا تو دیگه کی هستی // دست شیطونو بستی

 46. ستار - پیشنهاد نصب روزشمار در آستارا نوشته است:

  راستی ممد جان
  این که فرمودی آستارا را دیر یا زود به اردبیل ملحق می کنید یک پیشنهادی هم بنده داشتم :
  .
  در برخی شهرها مثل تهران یا اردبیل شما ، برای پروژه های بسیار مهم و حیاتی و پرهزینه و در جهت شفاف سازی هر چه بیشتر و اطلاع رسانی به مردم آن شهرها ، یک ” تابلوی روزشمار ” نصب می کنند تا دقیقا” معلوم شود در چه تاریخی آن پروژه به بهره برداری می رسد ..
  شما هم یک لطفی بفرمایید
  از آنجایی که معلوم نیست این دیر یا زود شما برای مالکیت آستارا دقیقا” چه تاریخ و چه روزی می باشد و ما گیلانی ها بهتر در جریان از دست دادن شهرهای خود قرار بگیریم و همکاری لازم را با شما داشته باشیم :

  لطفا” شما هم یک « تابلوی روز شمار » درخصوص زمان دقیق تصاحب آستارا در ورودی های شهر آستارا نصب کنید تا مردم شریف آستارا بدانند در چه تاریخی دقیقا” مراسم جشن و سرور و شادی خود را برگزار نمایند
  اینجوری خیلی بهتره و در هزینه ها هم صرفه جویی میشه

  البته پیشنهاد بنده حقیر به شما مهندس ممد این است که تابلوی روز شمارتان حداقل هزار ساله باشد
  چون در این 20 سال گذشته که حرکت خاصی از شما اردبیلی های عزیز ندیدیم
  شاید در هزار سال آینده یک قدمی برای تصاحب آستارا برداشتید

 47. ستار - پیشنهاد مطالعه بیشتر به ممد جان نوشته است:

  ممد جان
  با عرض معذرت از مزاحمت مجدد
  *
  راستی خواستم عرض کنم به سایت هفته نامه شریف ( تالش زبان نه گیلک زبان ) حتما” یک سری بزنید و مقاله آقای آرمین حیدریان آستارایی آستارایی آستارایی آستارایی آستارایی آستارایی آستارایی آستارایی آستارایی آستارایی آستارایی آستارایی ( نه گیلک و رشتی ) را درخصوص ارادت شدید مردم آستارا بخصوص تحصیلکرده هایشان به شما بزرگواران اردبیلی ملاحظه بفرمایید
  *
  آن قدر این نویسنده آستارایی الاصل در مقاله خود به اردبیلی ها ارادت نشان داده که آدم واقعا” افسوس می خورد
  *
  آرمین جان گل کاشتی

 48. سرباز سردار بزرگ جنگل نوشته است:

  برادران عزیز گیلانی و اردبیلی
  با سلام
  پیشاپیش سال نو را به همه شما تبریک می گویم
  **
  آقایان همه ما می دانیم که با توجه به شرایط خاص کشور ( تحریم – اقتصادی – سیاسی و … ) نه امکان تشکیل استان جدیدی وجود دارد نه امکان الحاق یک شهر به یک استان دیگر
  *
  پس یک بار برای همیشه این بحث ها را تمام کنیم و به فکر خرج شب عید باشیم
  *
  والله بالله اگر قرار بود آستارا به اردبیل واگذار شود تا حالا توی این 20 سال شده بود
  *
  بی خیال شوید
  *
  بایراموز مبارک
  شیمی عید شمره مبارک ببه
  *
  الحاق ملحاق و استان مستان را وللش …
  *
  زنده باد مقام معظم رهبری
  زنده باد همه اقوام ایرانی
  **
  **
  سرباز سردار بزرگ جنگل

 49. ستار نوشته است:

  با سلام به همه ایرانی ها و گیلانی ها ی عزیز
  انشالله سال خوبی داشته باشید
  دیروز در خبرها متوجه شدم که بندر زیبای آستارا با پیگیری های مسئولین محترم گیلانی و آستارایی به منطقه ویژه اقتصادی آستارا ، ارتقاء یافت
  .
  این خبر خوش را که نشان از همت بالای مسئولین گیلانی و آستارایی جهت خدمت هرچه بیشتر به مردم شریف آستارا دارد به همه مردم آستارا و ایران تبریک عرض می نمایم
  .
  انشالله در آغاز سال نو ، باز هم از این خبرهای خوب بشنویم
  .
  زنده باد ایران و گیلان سرافراز وهمه شهرهای زیبایش

 50. هومن رحیمی نوشته است:

  مسئولین گیلانی و آستارایی با تبدیل شهرستان آستارا به منطقه ویژه اقتصادی ثابت کردند که نه تنها هیچ تبعیضی بین شهرهای گیلان وجود ندارد حتی برخی شهرها در اولویت اقدامات استان گیلان می باشند از جمله آستارا
  بنده ضمن تبریک این موضوع از مسئولین گیلانی و آستارایی تشکر می نمایم
  منتظر راه آهن و فرمانداری ویژه استارا هم باشید
  انشالله بزودی …

 51. هومن نوشته است:

  ای والله به معرفت و تلاش مسئولین گیلانی در خصوص توجه به همه مناطق گیلان
  .
  آستارا تا ابد گیلانی می باشد
  .
  انشالله استان گیلان زیبا و قهرمان با داشتن مردمی بافرهنگ و انقلابی روز به روز پیشرفت بیشتر داشته باشد

 52. سرباز سردار بزرگ جنگل نوشته است:

  روابط عمومی استانداری گیلان در آخرین روزهای کاری سال 93 اعلام کرد که تعداد پروژه های عمرانی در « غرب گیلان » در سال 93 رشد 20 درصدی نسبت به سال 92 داشته است و در سال 93 تعداد این پروژه ها از شرق گیلان بیشتر بوده است
  .
  آن وقت بعضی از دوستان ما از چندصد کیلومتر آن طرفتر فتوا صادر می کنند و می فرمایند استانداری گیلان به غرب استان ظلم می کند !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  .
  منبع : سایت روابط عمومی استانداری گیلان
  .
  انشالله همه ما تعصبات و غرض های شخصی را کنار بگذاریم و با آمار و ارقام سازمانهای معتبر صحبت کنیم نه باد هوا

 53. کوروش نوشته است:

  به نظر بنده که اهل استار هستم اقایانه اردبیلی راست میگن که ماها برای درمان به اردبیل می رویم چون بیمارستانهای اردبیل با بیمارستانهای استان ما فرق دارند تو اردبیل یه جورای با احترام رفتار می کنند بعدش استان اردبیل یه جورای به روز است به نظر بنده باید تالش و استار به یک استان تبدیل شود و نه به اردبیل ملحق شوند مثلآ استان آذربایجان شمالی یا اتروپاتکان شمالی این نام برازنده استان جدید ماست و لطفآ پان فارس و پان تورک دخالت نکنند و 000واستان گیلان در صدد ان است که از رشد جمیت شر ما جلوگیری کند حمیتی که به دیگر شهرهای خود میده با استار چرا در صدد تبیض است ایا اینها چون زبان ما تورک است این کار را می کنند پس بهتر است برای خود خاکستر باشیم نه اتیش شما 000 وقط یک کلم شهر ما را استان کنید

 54. ستار نوشته است:

  آقای کوروش هخامنشی …
  علیک سلام
  داداش
  از یک طرف گفته ای که باید آستارا و تالش استان شوند خب تا اینجا هیچی
  از طرف دیگر گفته ای که پان تورک ها و پان فارس ها در این امر دخالت نکنند
  در آخر هم گفته ای که بنده تورک آستارا هستم
  .
  آقای کوروش هخامنشی آستارایی
  شما چه جور تورک هستی که به پان تورکها حمله کرده ای که در کار شما دخالت نکنند !!
  .
  حالا این حرفها هیچی
  گفتی اردبیل از گیلان خیلی جلوتره ؟؟!!!!
  به قول شما UPDATE می باشد !!!!!
  شما یا ما را گیر آورده ای یا خدای نکرده خبر از اردبیل نداری
  اردبیل همان استانی است که صدها هزار مهاجر را روانه یا حتی آواره همین گیلان کرده است
  شما یک بار افتخار بده به رشت و انزلی و فومن و لاهیجان و حتی مازندران سری بزن
  شبکه سبلان اردبیل 24ساعته دارد در خیابانهای ما پخش می شود
  همه ما حالا ترکی را خوب یاد گرفته ایم
  هر چی میوه فروش و دستفروش و بنا و کارگر و …. همه مهاجرین بیکار اردبیلی هستند
  هزار سال دیگر هم قصد بازگشت ندارند
  .
  نمردیم و از توانایی های اردبیل هم شنیدیم
  .
  کوروش هخامنشی عزیز
  شما بجای این حرفها به پروژه هایی که در آستارا دارد از طرف مسئولین گیلانی برای شما اجرا می شود چرا هیچ اشاره ای نمی کنی ؟؟
  آن قدر هم بی معرفت بودن خوب نیست
  اگر آستارایی باشی ( که من مشکوکم ) خودت می دانی که :
  دو منطقه ویژه اقتصادی در گیلان هر دو در غرب استان است و یکی اختصاصا” در آستارا
  راه آهن دارد اول به غرب گیلان می آید نه شرق گیلان
  اسکله جدید آستارا چند روز پیش راه اندازی شد
  بیمارستان فوق تخصصی آستارا ( 132 تختخوابی ) بزودی افتتاح می شود
  فقط 70 درصد بودجه عمرانی گیلان در سال 93 به تنهایی به آستارا داده شد
  ضمنا” به سایت فرمانداری آستارا سر بزن و لیست پروژه ها را از زبان فرماندار محترمتان خوب ملاحضه بفرما
  .
  الکی سنگ اردبیل را هم به سینه نزن
  یا خودت اردبیلی مهاجر در آستارا هستی
  یا اینکه اصلا” در آستارا نیستی
  ما نخوردیم نان گندم ولی دیدیم دست مردم
  اگر اردبیل اوضاعش خوب بود ، این صدها هزار مهاجر چرا آواره شهرهای گیلان هستند ؟
  چرا در خود آستارا پر است از مهاجرین اردبیلی ؟؟
  الکی شلوغش هم نکن
  استان شدن شدن شرایط می خواهد
  از رضوانشهر تا آستارا جمعیتش 500 هزار نفر هم نیست/100 کیلومتر راه را که استان نمی کنند
  آن وقت شما دنبال استان جدید هستید
  یک مقدار مطالعه کن از تقسیمات کشوری و قانون استان شدن سردر بیاور
  بعد بگو استان جدید
  آخه با دو تا سه تا شهر و 500هزار جمعیت که استان جدید تشکیل نمی شود قارداش من
  اردبیل اگر خیلی خوب بود که نصف شهرهایش مثل پارس آباد و گرمی و اصلاندوز و بیله سوار تقاضای جدایی و استان شدن نداشتند
  جالبتر این که نماینده خلخال دنبال الحاق به گیلان است ( خبرش را داری یا نه ؟؟ )
  .
  روزهای تعطیل که در خود آستارا و تالش پر است از اردبیلی ها
  یک مقدار بیشتر مطالعه کن کوروش جان
  عجله هم نکن
  ناشکری هم نکن
  وضع آستارا به مراتب بهتر از شفت و املش و رودبار و سیاهکل و ماسال و …. است که نزدیک رشت هستند
  پس بهتر است همه ما عاقلانه صحبت کنیم
  اگر شما اعتراضی داری قابل احترام است
  ولی با آمار و ارقام بگو چه ظلمی به آستارا شده ؟ مستدل بگو آمار بده نه حرف خالی
  با آمار و ارقام بگو که کدام بودجه بقیه شهرها از آستارا بیشتر است که شما نگرفته اید ؟؟
  آقایان اردبیلی هم که فرمودی هیچ راست نمیگن
  نمونه اش تحریکات قومی و ارضی و تهدیدهایی که 20 سال راه انداخته اند و ما را هر روز تهدید می کنند
  آره داداش من …
  .
  حالاخدایی آستارایی هستی یا اردبیلی ؟
  بگو
  من به کسی نمیگم

 55. ستار نوشته است:

  راستی آقای کوروش
  شما چه جور آستارایی هستی که خبر نداری در همان آستارا دهها نفر مقاله بر علیه اردبیل نوشته اند ؟؟؟
  برو مقاله های همان آستارایی ها را بخوان ببین چه چیزهایی نوشته اند …
  آن وقت شما می گویی اردبیلی ها به شما احترام هم می گذارند !!!
  برو به پرتال جامع آستارا سری بزن
  خوب مقالاتی رو خواهی دید
  کیف می کنی
  بعدش دوباره نظرات جدیدت رو به ما بگو
  یادت نره ها

 56. ستار - توضیح به افکار عمومی منصف نوشته است:

  برای چندمین بار عرض کنم که بنده مثل همه مردم ایران یک بنده خدا هستم و ارزش هر کس به تقوای اوست
  پس ترک و لر و کرد و گیلک همه در نزد خدا یکسانند
  علت این که بنده هر بار نظر می دهم برای برخی اشتباه تصور نشود
  حرف من این است که استان گیلان مثل همه استانها یک حوزه مشخص سیاسی و جغرافیایی دارد
  حوزه هر استانی توسط وزارت کشور مشخص شده و قانونی است
  بنده و گیلانی های دیگر که کاری به کار بقیه استانها نداریم
  حرف من اول و آخر این است که بنده عاشق گیلان هستم
  همانطور که اردبیلی ها استان خود را دوست دارند
  پس تا جایی که قدرت و اختیار دارم اجازه نمی دهم نه این استان تجزیه شود نه مورد تمسخر و اهانت قرار گیرد
  تا آخرش هم هستم
  .
  هیچ وقت هم از طرف مردم آستارا صحبت نمی کنم
  چون حرف اصلی و حق اصلی مال آنهاست
  .
  زمانی که خود مسئولین ارشد آستارا از نماینده تا فرماندار ( بخصوص فرماندار مهندس شفقی ) و بخشدار و شهردار و شورای شهر و …… و همه ادارات مخالف الحاق به اردبیل هستند
  خب این وسط اردبیلی ها چه می گویند ؟
  مشکل آستارا چه ربطی به آنها دارد ؟
  .
  بنده وقتی می بینم تمام مسئولین آستارا از اول تا آخرشان به شدت با اردبیلی ها مخالف هستند ، من هم در ادامه صحبت آنها می گویم که آستارا تا ابد مال گیلان است و خواهد بود
  .
  خودم این قدر شعور دارم که مردم آستارا حرف اول و آخر را می زنند و بنده فقط می توانم بصورت کلی نظر دهم نه بجای مردم آستارا
  ولی بعنوان یک گیلانی نمی گذارم گیلان مورد چشمداشت و طمع واقع شود
  .
  تمام مسئولین آستارایی علاقه خود را به استان گیلان بارها و بارها نشان داده اند
  مستنداتش هم در اینترنت است
  .
  حرف این است اردبیلی های عزیز این وسط چه کاره اند ؟
  پرتقال فروش کجاست ؟
  زنده باد مردم بافرهنگ آستارا و تالش و گیلان
  وظیفه مسئولین گیلانی هم خدمت صادقانه به همه مردم استان بخصوص آستاراست

 57. استارا نوشته است:

  اقای ستار خان شما چه قدرتی دارین بفرمایین ما هم بدانیم تا جایی که من می توانم بفهمم یک بیکار هستی و از صبح تا روز هم نشسته ای پشت کامپیوتر در تمام سایت ها هم هستی

 58. ستار ( توضیحاتی در خصوص قدرت خودمان ) نوشته است:

  آقای اردبیلی
  علیک سلام
  الکی خودت را بجای آستارایی های بافرهنگ جا نزن
  تمام مسئولین آستارایی به شدت به اردبیلی ها هشدار داده اند که دست از شیطنت و کارهای بیهوده بردارند و در آستارا کسی برای اردبیل تره هم خرد نمی کند
  اگر خواستی 20 تا مقاله آستارایی ها بر علیه اردبیل را برایت بگذارم ببین و کیف کن
  .
  راستی چند تا نکته :
  – اول این که اسم جنابعالی هست آقای اردبیل ( نه آستارا ) ما هم که از پشت کوه آمده ایم !!!
  – الان 90 درصد گوشی ها اینترنت دارند لازم نیست کسی بشینه پشت کامپیوتر
  – بعدش هم همین که اردبیلی ها رو از خواب خوش و آرزوی اشغال آستارا بیدار کنیم خودش یک کار مهمه قارداش
  – آخرش هم : از صبح تا شب ///// نه این که از صبح تا روز !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  .
  الکی هم خودت را بجای آستارا جا نزن آقای اردبیل
  این کلک ها خیلی وقته قدیمی شده مال دوره لویی چهاردهمه
  .
  از قدرت ما پرسیدی قارداش …
  قدرت من و امثال بنده یکی اش این است که در گیلان از چابکسر می توانیم با فاصله 300 کیلومتری در آزمونهای استخدامی شهر آستارا و حتی گردنه حیران بعنوان بومی گیلانی شرکت کنیم
  ولی شما اردبیلی ها با فاصله 70 کیلومتری تا آستارا به دلیل غیر بومی بودن نمی توانید در آزمون استخدامی آستارا شرکت کنید
  حالا معنی قدرت را فهمیدی قارداش ؟؟!!!!
  بقیه منابع قدرت را بعدا” سر فرصت عرض می کنم
  عجله نکن آقای اردبیل …
  عجله کار شیطانه
  .
  راستی باز هم در آخر بگم من بجای مردم آستارا صحبت نمی کنم
  حرف مردم آستارا روی چشم من
  مخلص همه آنها هستم من چه کاره ام بجای آستارایی ها حرف بزنم
  ولی حرف این است
  اردبیلی ها این وسط چه کاره اند ؟؟
  آستارا چه ربطی به اردبیل دارد ؟؟
  آقایان بروند به لشکر بیکاران و مهاجرین خود در گیلان رسیدگی کنند ( 500هزار مهاجر در گیلان !!!! )
  من دارم جواب زیاده خواهی های اردبیلی ها را می دهم که همیشه دنبال اشغال استان گیلان هستند

  آستارا را عشق است

 59. حسین نوشته است:

  فقط آستارای گیلانی
  تمام شد و رفت

 60. سیروس نوشته است:

  کهن جامه خویش پیراستن
  به از جامه عاریت خواستن
  *
  اردبیلی ها بجای این که بخواهند آستارا را بصورت نمایشی و با تبلیغات داشته باشند عقل سلیم می گوید بروند همان استان فعلی خود را آباد کنند

 61. سعيد نوشته است:

  داداشهاش گيلك چرا ده نفر به يه نفر ابراز نظر ميكنين؟
  اين كار هميشگي شما گيلكهايت كه با زبان توهين و فرافكني صحبت ميكنين و حرف منطق سرتون نميشه…!
  […]
  اصلا شما وقتي يه چيزي تو كلتون فرو بره نعوذباا… خودو پيامبر هم بياد نميتونه از سرتون دربياره
  ضمنا اونايي كه گفتن اردبيل يه شهر باكلاس نداره و انزلي و لاهيجان رو با كلاس دونسته فكر كنم نهايت مال اين در دهاتهاي بيشمار گيلان باشه كه از دهات خودش زياد انور تر نرفته
  داداش گيلك شما به من ثابت كن كه همين انزلي شما تو ده سال پيش 10 درصد پيشرفت كرده
  يا تالش يا آستارا
  اما مثلا مشكين يا پارس آباد تو استان اردبيل چند برابر بزگتر شدن
  ببنيد شما تو گيلان هيچي ندارين و اگه شهرهاي گيلان يه ذره مسافر به خودش ميبينه به خاطر شرايط جفراقيايي اونه نه بخاطر امكاناتش
  اصلا امكانتتون يه تومن نميارزه
  من خودم بخاطر نسبت فاميلي و شرايط شغليم دائما با اهالي اين استان در تماسم و بايد اينو اذعان كنم كه يكي از عقب مونده تريت استانهاي كشور محسوب ميشه
  البته اردبيل هم چندان استان پيشرفته اي نيست ولي به مراتب اوضاع و پيشرفتش خيلي بهتر از گيلانه
  ضمنا بحث پيوستن آستارا به اردبيل از سوي مردم خود اين شهر مورد حمايته وگرنه كسي به زور آستارا رو از گيلان جدا نميكنه
  اينم بايد عرض كنم كه اون اردبيلي هايي كه شما گفتين تو گيلان و ديگر جاهاي ايران هستن از دهاتهاي اردبيل به اونجا سرازير شدنو اين مسئله كاملا برعكسش هم صادقه يعني شما بيا اردبيل من هزاران گيلاني بهتون نشون بدم
  مخصوصا اهالي آستارا يا تالش كه دائما برا دوا و دكتر و استفاده از امكانات اردبيل تو شهرمون به سر ميبرن و اردبيل با خاصيت مهمان نوازي وي‍ژه اي كه داره با آغوش باز اينارو تو خودش جا ميده كاملا برعكس گيلان كه بزرگترين افتخار و صفت بزرگشون تو كل ايران اينه كه غريبه يا مسافر هارو 50 نفري خوب كتك ميزنن…!
  البته اينم بايد اضافه كنم كه مهاجرت بين استانهاي همجوار كار عادي و طبيعيه نميدوم چرا شما اين مسئله رو هي تكرار ميكنين؟ حرف ديگه اي ندارين؟
  اصلا هزاران اردبيلي تو تبريز و هزاران تبريزي تو اردبيل هم هستن و اصلا چنين بحثايي هم بين اين 2 استان مطرح نيست
  فكر كنم اين شما هستين كه خيلي خاصين و اين قبيل مسائل رو نميتونين درك كنين…

 62. ستار نوشته است:

  آقای سعید
  گارداش گرامی
  یک مقدار وقت می گذاشتی یک چیز جدید می نوشتی گارداش
  ای تنبل …. واقعا” که …
  همین حرفهای تکراریت رو copy paste کردی یک جای دیگه
  .
  جواب شما رو به صورت کارشناسی در همون سایت و مطلب قبلی دادم
  فعلاً وقت ندارم دوباره جواب حرفهای تکراری و قدیمی و خسته کننده شما و امثال شما رو در خصوص اشغال و تهاجم به آستارا بده …
  اگه خواستی جوابهای بنده رو ببینی بفرمایید ر همون سایتی که جواب شما رو دادم

  فقط بدون تا سال 3000000000000000000000000000 باید دنبال آستارا بدوید
  بعدش مال شما
  سنه قوربان گارداش
  .
  در بین مردم ایران هم معلومه و مشهوره که به چه کسانی می گویند حرف در کله شان فرو نمی ره …….
  خودت بهتر میدونی ….
  پس دیگه از این شعرها و […] در نکن
  که نماد حرف تو کله فرو نرفتن در ایران معلومه چه کسانی هستند …. گارداش

 63. حسین نوشته است:

  آقایان اردبیلی
  ما می دانیم شما خیلی پیشرفته هستید و گیلان به گفته شما خیلی پس رفته است
  فقط شما را به خدا در همان شهرهای خودتان باشید
  و این طرفها تشریف نیاورید
  احتمال دارد ما از پیشرفتهای شما خدای نکرده سکته هه رو بزنیم
  بگذارید ما در همین عقب ماندگی خودمان بمانیم
  می ترسیم گیلان بیایید و کلاس کار شما خدای نکرده پایین بیاید
  آمار پیشرفتهای شما را هم داریم
  ما باید پیشرفت را از شما یاد بگیریم
  بخصوص لشکرکشی به استان گیلان را —
  چقدر شما بزرگوارید که حاضر شده اید بصورت ایل و طایفه ای از استان پیشرفته خود به استان پس رفته گیلان بیایید و ما را سرافراز کنید
  واقعاً سر ما منت گذاشته اید

 64. سعيد نوشته است:

  احسنت به اين قدرت تايپ و وقت نامحدود گيلكها!
  به نظرم بزرگترين سرمايتون تو اين اوضاع نابساماتون و رتبه اول بيكاريتون تو كل كشور همين قدرت تايپ شما باشه
  سخت بهش بچسبين كه اينم از دستتون نره
  حالا كه انقدر وقت اضافه دارين حد اقل اينو از دست ندين…..!

 65. سعید جان گارداش !!! حقوقتو گرفتی ؟؟؟؟؟؟ نوشته است:

  آقای سعید گارداش
  شما همانی نیستی که سالی چند ماه می آیی در گیلان کارگری و عملگی می کنی و رشتی ها و فومنی ها و انزلی چی ها به شما حقوق می دهند تا در سرمای زیر صفر اردبیل یخ نزنی ؟؟؟؟؟
  .
  گارداش
  شما همان نیستی که در استان شما نصف شهرهایتان قرار است از اردبیل جدا شوند !!!!
  ( پارس آباد + مشکین + گرمی + اصلاندوز + بیله سوار + جعفر آباد و … )
  .
  دیگر چیزی برایتان باقی مانده ؟؟؟؟
  .
  راستی از عمله بناها و کارگرهای اردبیلی شما در گیلان اصلاً خبر داری ؟؟؟؟
  بیچاره ها راهی دیار غربت شده اند و منت گیلک ها را می کشند
  .
  کجایی سعید …
  بدو دیر شد گارداش …
  .
  گارداش
  راستی به بچه های انزلی و فومن سفارش می کنم حقوق کارگری شما را یک مقدار بالا ببرند
  .
  زیاد ناراحت نباش
  به فکر سیل مهاجرینتان در رشت و انزلی باش تا بیشتر از این انگشت نمای خلایق نشوید
  .
  سنه قوربان گارداش
  گارداش
  راستی لباس بیشتر بپوش گارداش
  هوا هنوز سرده
  زیر صفره گارداش
  گارداش سنه حیران

 66. سعید نوشته است:

  یکی روز ۳ اردیبهشت بازم از سر بیکاری که تو استان گیلان بیداد میکنه بازم کامنت گذاشته یا کامنط یا هرچی …! و این عزیز جونی قصد داره مثلا مارو کارگر قلمداد کنه …. نمیدونم این مغزش بیشتر از شغل عملگی گنجایش دیگر مشاغل رو نداره یا اینکه نه کلا خاصیت گیلک ها رو بهمراه داره که به آسونی توهین میکنن …
  باشه عشقم شما به اون انزلیچی ها یا فومنی ها بگو حقوق مارو زیاد کنن شما اصلا به همون خیال باش که بنده تو استان عزیزت با اون هوای مرطوبش دارم کارگری میکنم اصلا شما هرچی دوست داری فکر کن… این لحن کامنتت معرف شخصیتته!
  و ضمننا معلومه خیلی باسواد و دنیا دیده ای هم هستی که از مسائل شهرستانهای اردبیل هم با خبری … عجب ! جعفر آباد از اردبیل جدا میشود !
  قربون تو داداش گل من زیاد باهات بحث نمیکنم چون آب جاری راه خودشو پبدا خواهد کرد
  فقط یه چیزی یه زمان دوری خیلی از اردبیلیا سفرهای مشکوک به گیلان داشتن
  نمیدونم اونجا چه اتفاقایی افتاد که اکثر شما ترکی هم بلدین … !!!!!

  ستار جون داداش بنده تنبل نیستم عزیز فقط مشکل وقت دارم که با شما گیلک ها وارد بحث بشم و همچنین خدمت جنابعالی هم عرض کنم که تو کل ایران هم همه میدونن که چه صفتی به گیلکها اطلاق میشه ….! ! ! (بدون شرح)

  اصلا گیلان یه مرز دیگست و دنیاییه واسه خودش
  ای گیلان ای مرز پر گهر ای خاکش سرچشمه هنر …
  قربون شما…!

 67. ستار نوشته است:

  سعید جان
  با اون سوتی هایی که دادی عجب رویی داری این طرفها پیدات میشه …
  بقیه رو وللش
  گاز = غاز
  گزوین = قزوین
  گمپز = قمپز
  *
  ضمناً عکسهای حضور استاندار گیلان رو توی گردنه حیران دیدی ؟؟؟
  کیف کردی گارداش ؟؟؟
  یک جلسه فقط یک جلسه در حسرتش هستید که در حیران برگزار کنید
  راستی گارداش
  زیاد وارد مسائل حاشیه ای نشو که بنده اگه پاش بیفته دهها ضرب المثل و ….. رو در خصوص شماها برات رو می کنم
  .
  فعلاً یک ضرب المثل معروف فارسی رو داشته باش :
  این راهی که می روی به تورکستان !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! است
  *
  در حسرت آستارای گارداش خودتون هم فعلاً ۲۰۰۰۰۰ سال منتظر باش
  شاید خبرایی بشه
  گارداش
  فقط گمپز و گاز و گزوین رو بچسب
  *
  گارداش
  دوست داریم
  عملگی و کارگری شما برای ما باعث افتخاره ….
  *
  گارداش
  گارداش …………
  گمپز
  کمپوت ادبیات فارسی !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  آخرش نگفتی این چند روز کجا بودی ؟؟؟؟
  داشتی فارسی یاد می گرفتی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ

 68. ستار نوشته است:

  فقط گمپز – گاز – گزوین
  ( منظور از گاز هم نوشابه گازدار بوده !!!!!!!!!! )
  ههههههههههه
  خخخخخخخخخ

 69. هومن نوشته است:

  راستی سعید جان کلاس ادبیات فارسی خوب خواستی برات سراغ دارم
  خوب فارسی یاد می دهند که شما دیگر به قمپز ، گمپز نگویی
  و به غاز هم گاز نگویی
  تی فدا گارداش

 70. سیروس نوشته است:

  العجب از پیش بینی های این آقا رجب ……………


  آقای سعید اردبیلی
  سلام گارداش
  آقا شما اردبیلی ها خوب
  ما گیلانی ها بد
  همه خوبی ها هم در شما جمع شده
  در ایران هم که پشت سر ترک ها اصلاً هیچ حرف و حدیثی نیست !!!!! که در بالا فرمودی..
  والله در ده سال گذشته فقط ۱۰ تا روزنامه بخاطر …… به ترک ها بسته شدند
  یادت که نرفته ؟؟
  روزنامه سلام – آفتاب یزد – حتی روزنامه ایران !!!!!!
  آره به خدا خوب شد گفتی ..
  از نظر شما اردبیلی ها فقط گیلانی ها بد هستند و حاشیه !!!!!!!!!!!!!!!! دارند
  شما ترک ها خیلی خوبید
  ده تا روزنامه را فقط بخاطر شما بستند
  راستی چی نوشته بودند که درشان را تخته کردند ؟؟!!!
  آن وقت شما داری به ما تیکه می اندازی !!!!!
  بنده خودم ختم روزگارم
  از این دفعه حواست را جمع کن وارد مسائل حاشیه ای نشوی
  وگرنه ……………..

  خب این حرفها و کارهای شما را به حساب ناپختگی و بی تجربگی و جوانی شما می گذاریم که هنوز فرق قمپز را با گمپز بلد نیستید

  خب از کرامات اردبیل گفتید
  توروخدا دست این ایل و طایفه هزاران نفری ترکهای مقیم رشت و انزلی و فومن و … را بگیر
  ببر همان ولایت پیشرفته اردبیل تا در گیلان خدای نکرده به آنها بد نگذرد
  _
  یک سوال از افکار عمومی منصف جامعه :
  سوال :
  ۱- اگر گیلان خیلی بد است
  ۲- اگر مسئولینش ضعیف هستند
  ۳- اگر آب و هوای بدی دارد !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ( به گفته پروفسور سعید )
  ۴- اگر باند بازی زیاد است
  ۵- اگر همه جور مشکلی دارد
  ۶- اگر اردبیل در کار و اشتغال توانمند است !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  ۷- اگر در اردبیل باندبازی و تبعیض نیست !!!!
  ۸- اگر شهرهای اردبیل همه متحد هستند !!!! ( بخصوص پارس آباد و بیله سوار و خلخال )
  ۹ – و …………………  خب ای افکار عمومی منصف ایران :
  با این همه بدی که در گیلان است و با آن همه خوبی که در اردبیل است
  این تعداد عمله و بنا + دستفروش + قصاب + قناد + کارگر + میوه فروش و …. در استان بد و ضعیف گیلان چه می کنند ؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!

  چرا تا سال ۵۰۰۰ هم حاضر نیستند به ولایت خودشان برگردند ؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  در گیلان چنان به ترک های مهاجر اردبیلی خوش می گذرد که بیشتر ایام سال را در همین گیلان هستند و اگر وقت کنند یک سری هم به سرزمین آبا اجدادیشان می زنند

  آقای پروفسور سعید
  گارداش
  برو به فکر بیل زدن باغ خودت باش و لازم نکرده برای ما از گیلان و ویژگی هایش صحبت کنید
  انشالله در ولایت پیشرفته اردبیل به شما خوش بگذرد
  فقط وقت کردی یک کلاس فارسی هم برو که به قمپز نگویی گمپز و به غاز هم نگویی گاز
  سنه گوربان

 71. سیروس نوشته است:

  سعید جان
  توصیه من به شما اینه که یک مدت این طرفا پیدات نشه تا آبها از آسیاب بیفته و همه اون سوتی های شما رو فراموش کنند بعداً دوباره بیا
  ( قمپز = گمپز ………. غاز = گاز )
  خواستی اسمت را هم عوض کن
  رو که نیست
  سنگ پای گزوینه ( قزوینه )

 72. سعید نوشته است:

  جواب این مسخره بازی تورو تو اونیکی قسمت دادم
  واقعا که …
  خجالت نمیکشی ؟
  یه ذره سنگین باش لطفا
  جمع کن …
  ای بابا…!

 73. ستار نوشته است:

  آقای سعید اردبیلی
  گارداش ملقب به گمپز / گاز / گزوین / گارپوز
  باز هم که پیدات شد
  بابا این همه زور نزن سکته می کنی ها
  آستارا را به شما نمی دهیم می خواهی با یک زبان دیگر بگویم ؟؟
  گوش کن : آستارا به اردبیل داده نخواهد شد
  چرا شاخ را نمی کشی
  خودت باید خجالت بکشی …
  اسرائیل هم بعد از ۵۰ روز حمله به غزه دید که زورش به حماس نمی رسه بی خیال ادامه جنگ شد
  گارداش محترم اردبیلی
  ۲۰ سال زور زدید که آستارا را اشغال کنید نتوانستید
  چرا اینهمه آبروی خود را می برید
  این عجز و لابه های شما نشان میده که هیچی در بساط ندارید و دست به دامان اشغال آستارا شده اید
  به فکر بیکاران خود باش که همه شهرهای ما را اشغال کرده اند

  گارداش
  برو به فکر همون شهرهای تورکتون باش که از دست نره
  آن قدر بلا سر خلخال و پارس آباد آورده اید که می خواهند استان جدایی داشته باشند یا به گیلان ملحق شوند
  آستارا برای شما لقمه بزرگتر از دهانه
  آخه آستارا رو چه به …….
  برو به فکر سیب زمینی کاشتنتن باش گارداش

 74. سیروس نوشته است:

  سلام . بازپس گیری کامل گردنه حیران را که در هفته گذشته صورت گرفت تبریک می گوییم
  زنده باد گیلان و شهرهایش

 75. Ezzat نوشته است:

  آستارا متعلق به اردبیل است و انتقال به اردبیل به نفع مردم آستارا است وکمتر از ۱سال بعد از الحاق وضعیت اقتصادی مردم آستارا بهبودیافته وافسوس می خورند چرا زودتر انتقال داده نشده .در غیر اینصورت حتی فرمانداری کل هم باشد بدلیل بن بست بودن پیشرفت نخواهد کرد
  فقط کافی مردم اردبیل از جاده سرچم استفاده کنند .

 76. گیلانی نوشته است:

  عزت جان سلام عزیز دلم / هیچ آستارایی نمی خواهد تابع اردبیل باشد / اینها خواب و خیالهایی است که شما دوستان اردبیلی در محافل خودتان به راه انداخته اید / آرزو بر جوانان عیب نیست / زنده باد گیلان یکپارچه از آستارا تا چابکسر و لوشان / شما به فکر هبود وضعیت اقتصادی مردم خودتان باشید و برای آستارایی های عزیز لازم نیست آقا بالا سری و بزرگتری نمایید . آنها خودشان بلدند چه کار کنند

 77. ناشناس نوشته است:

  چه آستارایی باشیم چه اردبیلی چه گیلانی چه آذری حکومت هرتصمیمی بگیره بناچار تسلیم خواهیم شد پس الکی اعصاب خودتونو بهم نریزین زنده باد ایران وایرانی

 78. ابی نوشته است:

  با سلام خدمت همه ی عزیزان
  عزیزان من از همه ی شما درخواست می کنم بجای نظرات شخصی و دل بخواهی که بر خواسته از احساسات و وابستگی های هر کسی نسبت به شهرش هست بروید و تاریخ کهن آستارا را مطالعه بفرمایید یا می توانبد از همین دانشنامه ی آزاد ویکی پدیا مطالعه کنید آستاراچای، آستارای ایران را از آستارای جمهوری آذربایجان جدا می‌سازد یعنی این دو منطقه از هر لحاظ دارای فرهنگ و زبان و… مشترک هستند و فقط مرز کشور هاست که این دو منطقه را از هم جدا کرده است. در آستارای جمهوری آذربایجان هیچ گیلکی وجود ندارد و همه ی مردم آن ترک هستند یعنی کل آستارا چه آن طرف چه این طرف اصالتا” ترک هستند آستارا چه مال گیلان باشد چه مال ارذبیل در واقع جزیی از ایران بزرگ و سرفراز ما هست زنده باد ایران اسلامی، زنده باد مردم فهیم ایران، زنده باد همه ی اقوام ایرانی و زنده باد گیلان و اردبیل و آستارا.

 79. ستار نوشته است:

  آخه ابی جون قربون اون حنجره طلاییت بشم من
  .

  مشکل اینه که مردم آستارا هیچ تمایلی ندارندتابع اردبیل شوند ( به جز همون همشهری های مهاجر شما که در آستارا فت و فراوون به چشم می خورند )
  .
  تا حالا آمل یا بابل ( در مازندران ) رفته ای ؟؟؟
  .
  آمل و بابل دو شهرستان بزرگ و معروف در استان مازندران هستند و فقط ۲۵ کیلومتر با هم فاصله دارند و هر دو شهرستان هم به لهجه غلیظ مازندرانی صحبت می کنند
  .
  ولی اگه به این دو شهرستان رفته باشی تفاوت فرهنگی دو شهر را خوب می بینی و این موضوع که این دو شهرستان با هم رابطه خوبی ندارند ( به نقل از مردم خود آن دو شهر نه بنده )
  .
  مگر آمل و بابل همزبان نیستند ؟؟ مگر فقط نیمساعت با هم فاصله زمانی ندارند ؟؟
  .
  پس چرا با هم رابطه خوبی ندارند ؟؟ ( برو از مردم خود اون شهرها سوال کن عزیز من )
  .
  این که آستارایی ها ترک هستند ( البته تعداد زیادی تالش زبان هم در آنجا هست + ترکهای اردبیلی مهاجر ) دلیل نمیشه فرهنگ آنها هم با اردبیل یکسان باشه
  .
  لاهیجان و آستانه اشرفیه در گیلان فقط ۵ تا ۱۰ دقیقه با هم فاصله دارند و هر دو هم گیلک زبان هستند
  ولی نوع آداب و رسوم و برخی مسائل بومی و منطقه ای و نوع ساختمان سازی و انواع و اقسام امور زندگی دو شهر با هم تفاوتهایی دارد
  .
  با توجه به ساحلی بودن شهرستان آستارا و نوع خاص زندگی مردم شهر آستارا و محصولات کشاورزی و تفاوت نوع مسافرین و گردشگران اردبیل با آستارا کاملاً تفاوتهای فرهنگی آستارا و اردبیل از روز هم واضح تر است
  .

  راستی یک موضوع قدیمی را دوباره از شما می پرسیم :
  .
  چرا پارس آبادی ها و خلخالی ها ( که هر دو شهرستان ترک زبان و هم فرهنگ شما هستند دوست دارند از اردبیل جدا شوند و حتی نماینده خلخال پیشنهاد الحاق به گیلان را مطرح کرده !!!!!!!! )
  .
  عزیزمن دوست من این حرفها خیلی قدیمی شده
  .
  من فقط خط آخر حرفهای شما رو قبول دارم که فرمودی : زنده باد ایران و همه اقوام آن
  .
  یا علی مدد
  ما هم می گوییم : زنده باد ایران و همه اقوامش
  به شرطی که همه ما عاقل باشیم و دنبال حاشیه نباشیم

 80. ناشناس نوشته است:

  با سلام فقط اینو میتونم بگم که شهرستانهای تابعه گیلان التماس کنند که به استان اردبیل ملحق بشن چون آذریها هرجا بودند مایه غیرت وتعصب بوده وهمه جا تاثیر گذار بوده اندوهر جای دنیاروبگردی ردپایی ازآذریها مشاهده میکنی .

 81. ناشناس بعدی نوشته است:

  سلام ناشناس جان
  تو کدومشونی عزیزم ؟؟؟ ناشناس ۱ هستی یا ۲ ؟؟
  سرباز گمنامی ؟؟!!!
  عسگر آقای خودمون ؟؟
  بالاخره کدومی قارداش ؟؟!!
  میگم اینایی که گفتی رو خودت تنها گفتی یا با بچه های بالا مشورت کردی ؟؟
  تنها نکته ای که میشه به جنابوز بگم اینه که :
  ما التمــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــاس می کنیم که جان هر کس که دوست دارید یا این ۵۰۰ هزار !!!!!!!!! مهاجر خود را از شهرهای ما به خانه و کاشانه خود برگردانید
  یا این که دیگه مهاجر جدید سمت شهرای ما نفرستید
  بخدا دیگه جا نداریم برای شما
  یک دفعه به شما بد می گذره ها
  راستی این که نماینده خلخال به شدت دلش می خواست از اردبیل جدا شوند و به گیلان ملحق شوند ، التماس گیلانی ها از شما بود ؟؟؟؟!!!
  این که نماینده آستارا داشت پیگیری می کرد که ویلکیج و نمین و خلخال جزء گیلان بشه ، التماس ما از شما بود ؟؟
  این که نماینده پارس آباد پیگیر بود که از اردبیل جدا شوند ، اون پس چی بود قارداش ؟؟؟!!
  برو قارداش خودتی
  روزی ۱۰۰۰ نفر با ایل و طایفه بلند میشید میاید این طرفا
  اون وقت لاف در غریبی می زنی واسه ما !!!
  یوخ بابا…

 82. غریب آشنا نوشته است:

  سلام آقای ناشناس ما همچنان به شما التماس می کنیم که دست از سر این آستارای بینوا بردارید جان پدر مادرتان
عناوین ویژه