زمان بارگزاری این صفحه: 3:08 PM UTC

آسوشیتدپرس: ایران و آمریکا به سمت توافق هسته ای پیش می روند

صدای گیلان – خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی از وین اعلام کرده است: آمریکا و ایران بتدریج به سمت یک توافق هسته ای پیش می روند که نه چندان خوب است که باب میل بنیامین نتانیاهو باشد و نه چندان بد که وی می گوید.

توافق هسته ای

 پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

رژیم صهیونیستی از مخالفان سرسخت مذاکرات هسته ای میان ایران و آمریکا و رسیدن طرفین به توافق نهایی است که این روزها بیش از گذشته در تلاش برای جلوگیری از شکل گیری این توافق است.

در روزهای اخیر میان واشنگتن و تل آویو تنش بر سر افشای جزییات مذاکرات هسته ای با ایران افزایش یافته و به رغم گزارش رسانه های آمریکایی و صهیونیستی در تایید این موضوع، برخی مقام های کاخ سفید موضوع اختلاف آمریکا با هم پیمان استراتژیک خود را تکذیب می کنند.

به نظر می رسد دمکرات های حاکم بر کاخ سفید به وی‍ژه «باراک اوباما» رییس جمهوری این کشور به رغم آنکه هر از گاهی به شیوه سلطه مابانه دولتمردان پیشین خود، اظهاراتی را بیان می کند اما در روزهای اخیر سخت در تلاشند با ارائه تحلیل هایی، ضرورت های دستیابی به این توافق را که خود بیش از پیش به آن نیازمندند، برای افکار عمومی خود تبیین کنند.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی سال گذشته نیز پس از انعقاد توافق اولیه ژنو میان ایران و گروه 1+5 بر سر بحران ساختگی درباره برنامه صلح آمیز هسته ای ایران، آن را «بزرگترین اشتباه قرن» توصیف کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، رژیم صهیونیستی می گوید هرگونه قرار دادی بدون برچیده شدن برنامه های کامل هسته ای ایران سخت ناقص است.

این خبرگزاری آمریکایی نوشته است: سخنرانی پیش بینی شده نتانیاهو در کنگره امریکا در سوم مارس درست چند هفته قبل از تاریخ مورد نظر برای رسیدن به یک توافق عمومی، تریبون پر سر و صدایی در اختیار وی قرار خواهد داد.

آسوشیتدپرس در عین حال نوشته است: اما مدافعان چنین معامله ای می گویند چنین گریزی بسیار دشوار خواهد بود.

«داریل کیمبال» عضو اتحادیه کنترل تسلیحات مستقر در واشنگتن می گوید که نظارت دقیق باعث ایجاد وقت کافی برای ردیابی هرگونه تلاش ایران برای تحریف از برنامه صلح آمیز خود و نیز مختل ساختن این روند خواهد شد.

آسوشیتدپرس سپس نتیجه گیری کرده است: به هرحال ، گزینه تاکید بر برچیده شدن کامل برنامه های ایران ظاهرا واقع گرایانه نیست.

این خبرگزاری آمریکایی نوشته است: در دنیایی که آمریکا دیگر دل و دماغ یک مداخله نظامی دیگر در خاورمیانه را ندارد و روسیه و چین نیز بعید است به تحریم کامل اقتصادی ایران بپیوندند، موافقان این توافق احتمالی آن را «گزینه بد حداقلی» تلقی می کنند.

** مناقشه اصلی چیست و چه کسی جلوتر است ؟

آسوشیتدپرس می نویسد: در حالی که تنها چند هفته تا ضرب الاجل ماه مارس باقی مانده، ایران ظاهرا در سوق دادن طرف دیگر به سمت یک مصالحه دست پیش دارد و اختلاف اصلی بر سر اندازه و قابلیت برنامه غنی سازی اورانیوم است.

به نوشته این رسانه آمریکایی، واشنگتن به همراه انگلیس و فرانسه و آلمان با درخواست برچیده شدن حدود 80 تا 90 درصد از حدود 10 هزار سانتریفوژ فعال فعلی به همراه تمام هشت هزار یا در همین حدود دستگاه سانتریفوژ نصب شده ولی در چرخه قرار نگرفته، پای میز مذاکره آمدند ولی دیپلمات ها اکنون می گویند، با توجه به مقاومت ایرانی ها ،اکنون آمریکا آماده پذیرش سانتریفوژهای فعال و شاید بیشتر از آن در صورت موافقت تهران با محدود ساختن کارایی حدود 4500 دستگاه دیگر باشد.

آسوشیتدپرس به نقل از دیپلمات ها نوشته است که آمریکا اکنون آماده پذیرش یک دوره زمانی 10 تا 12 ساله در مورد برنامه هسته ای ایران است.

این در حالی است که آمریکایی ها پیش از این دوره زمانی 20 ساله و حتی بیشتر را خواستار بودند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس با طرح این سووال که آیا می توان بن بست موجود را از میان برداشت؟ نوشته است: به گفته دیپلمات های آشنا با مذاکرات هسته ای، آمریکا ممکن است آماده پذیرش شمار بیشتری سانتریفیوژ باشد در صورتی که امکان بالقوه برای غنی سازی اورانیوم کاهش یابد.

این رسانه آمریکایی مدعی شده است: یک ایده مورد بحث این است که ایران اندازه ذخایر گاز اورانیوم خود را که به سانتریفیوژها برای غنی سازی تغذیه می شود، محدود سازد. میزان گازی که تهران اجازه ذخیره سازی دارد بسته به آن است که چه تعداد سانتریفیوژ در اختیار دارد.

آسوشیتدپرس نوشته است ‘اولی هاینونن ‘رییس سابق پرونده ایران در آژانس هسته ای سازمان ملل می گوید که ترکیبی از رویکردها می تواند کار ساز شود./ایرنا

مطالب بیشتر؛

  • فرمانده ناجا در رشت؛رفتار غرب درمبارزه با داعش یک رفتار کاریکاتوری است. فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه در عرصه مبارزه با داعش ایران اسلامی در کنار دولت و ملت عراق برتر میدان است، تاکید کرد: رفتار غرب در مبارزه با داعش یک رفتار کاریکاتوری […]
  • «مردی که بن لادن را کشت» شبکه خبری 'فاکس نیوز' اعلام کرد: 11 و 12 نوامبر امسال (20 و 21 آبان ماه) فیلم مستندی را پخش می کند که در آن هویت قاتل 'اسامه بن لادن' رهبر سابق گروه القاعده در سال 2011 معرفی می […]
  • پرحادثه‌ترین محور گیلان حادثه‌ساز شد لاهیجان - برخورد یک دستگاه خودروی پراید به تیر برق میانی کمربندی آستانه‌اشرفیه ـ لاهیجان به عنوان پرحادثه‌ترین محور گیلان موجب مصدومیت راننده شد.
  • نگاهی به دستاوردهای یکساله دولت روحانی در عرصه سیاسی ایرنا-عرصه سیاست پرکارترین حوزه یی است که دولت یازدهم طی یک سال گذشته، درگیر آن بوده است؛ به زعم بسیاری از کارشناسان بازسازی چهره ایران و تنش زدایی در روابط خارجی در کنار آرام شدن فضای سیاسی در داخل مهمترین دستاوردهای دولت روحانی در این حوزه بوده […]
  • وزیر راه و شهرسازی؛ ورود پای ثابت‌ها به «نظام مهندسی» ممنوع وزیر راه و شهرسازی با استناد به ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل، طی ارسال نامه‌ای به سازمان نظام مهندسی ممانعت از کاندیداتوری دولتی‌ها، کارکنان شهرداری‌ها و اعضای شورای اسلامی شهر و روستا در هیات مدیره سازمان نظام مهندسی را خواستار […]

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ،


عناوین ویژه