زمان بارگزاری این صفحه: 12:47 AM UTC

آغاز احیای تالاب انزلی با حضور ابتکار/ توقف برداشت چوب از جنگل های طبیعی(تصاویر)

حضور معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست در گیلان به منظور بازدید از طرح های جنگل داری و تالاب های استان.

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

عملیات اجرای تالاب بین المللی بندرانزلی با حضور رییس سازمان حفاظت محیط زیست آغاز شد.

 

به گزارش صدای گیلان، معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور که امروز به گیلان سفر کرده بود در حاشیه بازدید از طرح احیای جنگل های شنرود سیاهکل به صورت تلفنی دستور آغاز عملیات اجرایی طرح احیای سلکه صومعه سرا که بخشی از تالاب بین المللی انزلی است را صادر کرد.

 

معصومه ابتکار در مراسم آغاز این عملیات زیست محیطی گفت : این طرح با هدف احیای تالاب بین المللی انزلی به وسعت ۲۵ هکتار در ورودی رودخانه هندخاله صومعه سرا اجرا می شود .

 

وی افزود : این طرح شامل برداشت رسوب و دیواره سازی حاشیه رودخانه است و در آن ۲۰۰ هزار متر مکعب رسوب از دهانه این رودخانه برداشت خواهد شد.

 

معاون رییس جمهور با بیان اینکه احیای پناهگاه حیات وحش سلکه گام مهمی در جهت احیای تالاب بین المللی انزلی است گفت : این طرح قرار است تا اوایل سال آینده به اتمام برسد .

 

تالاب بین المللی انزلی با ۱۸ هزار هکتار وسعت به دلیل تنوع زیستی یکی از تالاب های مهم کشور است که سالهاست به دلیل ورود رسوبات و پسماند ۱۳ شهر گیلان و روستاهای اطراف ، عمقش از ۹ متر به ۲ متر کاهش یافته است.

 

طرح احیای تالاب بین المللی بندرانزلی توسط آژانس بین المللی همکاری های ایران و ژاپن – جایکا از سال ۸۲ آغاز شده است.

 

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه سفر خود از طرح احیای جنگل های شهرستان سیاهکل هم بازدید کرد.

 

معصومه ابتکار در این بازدید با اشاره به مصوبه دولت برای جلوگیری از تخریب جنگل های هیرکانی شمال کشور گفت : در این مصوبه فقط به مناطق جنگلی اجازه تخریب داده شده که دارای درختان آسیب دیده باشند.

 

وی در ابتدای سفرش به گیلان نیز در بازدید از مرکز دفع زباله سراوان رشت با بیان اینکه دولت برای حل مشکلات مدیریت پسماند در گیلان طرح های جدی دارد گفت: در مصوبه ماه گذشته دولت قرار شده تسهیلات ویژه ای برای سرمایه گذاران در این بخش درنظر گرفته شود.

 

خداکرم جلالی رییس سازمان جنگل ها و مراتع کشور هم در این بازدید با اشاره به سیر نزولی تخریب جنگل ها و کاهش قاچاق چوب در کشور گفت:در ۵ ماهه نخست امسال میزان قاچاق چوب و قطع درختان در مناطق جنگلی کشور ۴۰ درصد کاهش یافته است.

 

محمدعلی نجفی استاندار گیلان هم در این بازدید اجرای طرح احیای تالاب بین المللی را یکی از دغدغه های مهم زیست محیطی گیلان دانست و ابراز امیدواری کرد اجرای این طرح آغاز راهی برای حل مشکلات این تالاب ارزشمند باشد.


/خبرگزاری صداوسیما / ایرنا

مطالب بیشتر؛


عناوین ویژه