زمان بارگزاری این صفحه: 5:40 PM UTC

آقای لاهوتی شما چرا؟اسامی نمایندگان گیلان که نامه جاده جنگل ابر را امضا کردند.

حتی اگر مهرداد لاهوتی بعد از آن امضا خود را طرفدار محیط زیست بداند: مي‌توان اشتباه عده‌اي را به پاي همه نمايندگان عضو فراكسيون محيط‌زيست نوشت

151نماینده مجلس شورای اسلامی به ابتکار رحمت الله نوروزی نامه ای را خطاب به رییس جمهوری مبنی بر احداث جاده در جنگل ابر امضا کرده اند. دلیلشان هم سهولت رفت و آمد و جلوگیری از وقت و انرژی و تسهیل روابط تجاری عنوان شده است.

به گزارش صدای گیلان ، خبر آنلاین نوشت : فضا را مه پوشانده. ابرها دور درختان سبز و نارنجی حلقه زده اند گو اینکه زمین را آسمان دیده اند. همین است که بالا رفتن را ترک کرده اند. بیشتر اوقات را اینجا اطراق می کنند لابه لای درختانی که از دور چون پنبه های رنگی رنگ های پاییزی به خود گرفته اند. دست نوازش به سر خرس و شغال و پلنگ و خوک وحشی می کشد. ابری که جنگل را به نام خود زده است تا سیطره اش بر جنگل ادامه یابد و جنگل برای همیشه، جنگل ابر بماند.

جنگل ابر شاهرود قسمتی از قدیمی‌ترین و زیباترین جنگلهای هیرکانی است که گونه های گیاهی و جانوری نادر آن را به بی نظیر ترین چشم انداز های ایران تبدیل کرده است.

جنگلی که از زمان دولت اول محمود احمدی نژاد عده ای قصد ویرانی و دخل و تصرف به این جنگل بکر و دست نخورده را داشتند. ماجرایی که از دور دوم سفرهای استانی آقای رییس جمهور شروع شد. پای ایشان که به گلستان رسید ساخت جاده ای در جنگل ابر برای اتصال علی آباد به شاهرود به تصویب رسید. حامیان آن نمایندگان شدند و وزارت کشاورزی و فعالان محیط زیست مخالفان.

حامیان پشتشان به 4مصوبه هیات دولت گرم بود تا 70هکتار از جنگل را برای جاده و ساخت و ساز و دهکده و گردشگری خرج کنند. هر چند جواب سازمان مسوول یعنی سازمان محیط زیست در آن زمان این بود که با احداث جاده در جنگل ابر هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد. موافقان تا جایی پافشاری کردند که در نهایت اقدامشان به قطع چند هزار درخت به صورت شبانه انجامید و نشست زمین نیز در پی آن آمد.

دولت یازدهم روی کار آمد تا از همان ابتدا موضعش در برابر این طرح منفی باشد و تمام قد جلوی هرگونه دست اندازی به جنگل بکر ابر را بگیرد.

حالا بعد از یک سال مقاومت، 151نماینده با امضای نامه ای دنباله روی نمایندگان قبل از خود شده اند و در نامه ای به ریاست جمهوری بر ساخت جاده در این جنگل اصرار کرده اند: «این جاده از زمان جنگ جهانی دوم محل عبور و مرور بوده است و رونق و تسهیل عبور و مرور و جلوگیری از اتلاف وقت و انرژی و تسهیل روابط تجاری با آسیای میانه از مهم‌ترین اثرات آن است که در دولت نهم و دهم سه بار در استان گلستان و سمنان مصوبه هیأت وقت بوده که ٨ کیلومتر آن باقی مانده است. از این رو مستدعی است دستور فرمایید تا نسبت به عملیات اجرایی الباقی این جاده اقدام نمایند.»

اسامی و امضای برخی از نمایندگان در حالی پای این نامه خورده است که به گفته عده ای از آنها محتوای نامه برای آنها نامعلوم بوده و از روی مرام و معرفت برای با ارزش ترین جنگل ایران تصمیم گیری کرده اند. عده ای نیز مانند نماینده نوشهر به عشق رحمت الله نوروزی، بانی جمع آوری امضا دست به امضا زده اند: «به عشق نوروزی امضا می کنم»!
4 نفر از اعضای فراکسیون محیط زیست هم دلشان برای محیط زیست نسوخت

آنچه در میان اسامی امضا کنندگان بیشتر به چشم می آید نام 4 نفر از اعضای فراکسیون محیط زیست در میان اسامی است. مهرداد لاهوتی، کمال الدین پیرموذن، موسی الرضا ثروتی و نظری مهر جزو 151نماینده ای هستند که خواستار احداث جاده در جنگل ابر شدند.

هر چند کمال الدین پیرموذن بعد از مدتی با بیان اینکه از متن نامه آگاه نبوده است امضای خود را به صورت شفاهی پس گرفت: «اعتراف می‌کنم که بدون مطالعه این نامه را امضا کردم و آن را پس می‌گیرم. همچنین تعدادی دیگر از نمایندگان عضو فراکسیون محیط‌زیست این نامه را امضا کرده‌اند و احتمال می‌دهم که آنها هم تنها به احترام همکاران و بدون مطالعه این کار را کرده باشند.»

حتی اگر مهرداد لاهوتی بعد از آن امضا خود را طرفدار محیط زیست بداند: مي‌توان اشتباه عده‌اي را به پاي همه نمايندگان عضو فراكسيون محيط‌زيست نوشت و نظر فراكسيون را نمي‌توان تنها براساس تعدادي امضا كه گاهي بدون مطالعه بوده ارزيابي كرد. به مردم قول می‌دهيم كه اجازه ندهيم ارزش‌هاي اين جنگل منحصر به فرد براي ساخت جاده ناديده گرفته شود.

و یا سید علی حسینی در زیر امضایش نوشته به شرط اینکه جنگل تخریب نشود.

غیر از اینها، نام کاظم جلالی، رییس مرکز پژوهش های مجلس و علی مطهری، نماینده تهران هم در بین امضاکنندگان هست.

به گزارش صدای گیلان ؛ با توجه اینکه 151 نماینده مجلس پای این نامه را امضاء کرده اند که اسامی کامل آنها در سایت خبر آنلاین ذکر شده است ما در اینجا فقط اسامی نمایندگان استان گیلان را ذکر می کنیم. هر چند جای تاسف است که 11 نفر از 13 نماینده گیلان در مجلس پای این نامه را امضاء کرده اند.نمایندگانی که خود در استان سرسبزی مثل گیلان زندگی می کنند و باید اهمیت منابع طبیعی و جنگل را بیشتر از نمایندگان دیگر درک کنند.

1- محمود شکری  (تالش،رضوانشهر ماسال)

2- صفر نعیمی رز  (آستارا)

3- جبار کوچکی نژاد (رشت)

4- حسن تأمینی (رشت)

5- غلامعلی جعفر زاده (رشت)

6- ایرج ندیمی (لاهیجان)

7- ناصر عاشوری (فومن و شفت)

8- محمد حسین قربانی (آستانه اشرفیه)

9- مهرداد لاهوتی (لنگرود)

10- حسن خسته بند (بندر انزلی)

11- حمید رضا خصوصی ثانی (صومعه سرا)

 

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،


عناوین ویژه