زمان بارگزاری این صفحه: 6:20 AM UTC

آیا گیلانی ها با مفاخر خود آشنایند؟

گیلان سرزمین اندیشمندان، بزرگان و مفاخری از جمله سالار دیلمی، کوشیار گیلانی، کیکاووس زیاری، عبدالقادر و شیخ زاهد گیلانی و میرزا کوچک جنگلی است که هرکدام در زمان خود خدمات بزرگی انجام داده اند.

 صدای گیلان – معرفی مفاخر، تعلق و تعصب ملی علاوه بر تقویت روحیه خودباوری، امید و انگیزه را در قشرهای مختلف به ویژه جوانان تقویت می کند و گذشته مفاخر را چراغ راه نسل جدید قرار می دهد.
گیلان سرزمین اندیشمندان، بزرگان و مفاخری از جمله سالار دیلمی، کوشیار گیلانی، کیکاووس زیاری، عبدالقادر و شیخ زاهد گیلانی و میرزا کوچک جنگلی سردار نهضت جنگل است که هرکدام در زمان خود خدمات ارزنده و آثار ارزشمندی به دنیای علم و ادب، فقه، هنر و سیاست ارائه دادند .
مفاخر و بزرگان دیگر ازجمله آیت الله محمدتقی بهجت فومنی، مرجع عالیقدر جهان تشیع، پروفسور فضل الله رضا پایه گذار نظریه اطلاعات و مخابرات، دکتر محمود بهزاد، دکتر محمد معین، پروفسور مجید سمیعی، گلچین گیلانی، کیومرث صابری معروف به گل آقا، شیون فومنی و استاد جعفر خمامی زاده هم در عصر حاضر توانستند مایه فخر و مباهات این سرزمین باشند.
رئیس پژوهشکده گیلانشناسی با تاکید بر معرفی مفاخر و مشاهیر بنام گیلان، از این مفاخر به عنوان اعتبار سرزمین گیل و دیلم یاد می کند و وجود آنان را پشتوانه ای برای شکل گیری و تقویت هویت فرهنگی این استان عالم پرور برمی شمرد.
آقای موسوی می گوید: جوانان با الگوپذیری و بهره‌گیری از افکار و شیوه زندگی مفاخر و مشاهیر جامعه می توانند به قله هایی فراتر از آنچه پیشینیان رسیدند، دست یابند و بدین ترتیب زمینه ساز توسعه جامعه در عرصه های مختلف علمی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و هنری باشند.
استاد مردم شناسی دانشگاه گیلان معتقد است، نسلی که خود را بدون پیشتوانه و پیشینه علمی و فرهنگی بداند، ظواهر فریبنده و الگوهای فرهنگ مهاجم را به راحتی می پذیرد و این امر با از خودبیگانگی فرهنگی نسل جوان، به بروز بحران هویت و پویا نبودن این نسل می انجامد.
با وجود تاثیرگذاری مفاخر و نخبگان در جامعه به نظر می رسد تعداد زیادی از گیلانی ها با مفاخر و مشاهیر استان خود آشنا نیستند یا دست کم فقط نامشان را شنیده اند و شناخت چندانی از شخصیت و عرصه فعالیت آنها ندارند .
خبرنگار ما برای بررسی اقدامات انجام شده در گیلان برای معرفی مفاخر این استان ابتدا سراغ سرپرست اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان می رود.
آقای رنجکش می گوید: معرفی مفاخر و نخبگان استان به قشرهای مختلف جامعه بر عهده دستگاههای فرهنگی به ویژه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان است و دفتر امور اجتماعی استانداری گیلان، فقط سیاست گذاری و نظارت برعملکرد دستگاههای متولی را در دستور کار دارد .
وی با اشاره به اینکه دستورالعمل و نقشه راه معرفی مفاخر به دستگاه های فرهنگی استان ابلاغ شده است، می افزاید: اگرچه در 2 سال گذشته علاوه بر چاپ 15 عنوان کتاب و برگزاری حدود 64 مراسم با مضمون بزرگداشت مفاخر گیلان، گام هایی درخصوص شناساندن آنان برداشته شده است اما این اقدامات کافی نیست .
آقای رنجکش از نبود مدیریت واحدفرهنگی و جزیره ای عمل کردن دستگاههای فرهنگی در این باره گلایه و اضافه می کند: سپردن یک کار فرهنگی به چند دستگاه، عامل اصلی موازی کاری دستگاه هاست که براین اساس نهادهای دست اندرکار باید با تعامل و هماهنگی بیشتر برای رسیدن به اهداف تعیین شده در زمینه معرفی بهتر و اصولی مفاخر و تجلیل از مشاهیر معاصر گام بردارند.
مدیرکل دفتر شهری و شوراهای استانداری گیلان هم اگرچه آمار دقیقی از تعداد تندیس ها، خیابانها و میادینی که در شهرهای گیلان به نام مشاهیر نامگذاری شده است، نداشت اما می گوید: بررسی های میدانی نشان می دهد بیشتر خیابانها و میادین شهرهای گیلان به نام مفاخر نامگذاری و تندیس مفاخر در آنها نصب شده است .
وی ایجاد بوستان مفاخر را هم در معرفی مشاهیر گیلان موثر می داند و می افزاید: رشت تنها شهر گیلان است که به تازگی بوستان مفاخر در آن ایجاد شده و در برخی از شهرها تصویر نخبگان و مفاخر روی دیوار خیابانهای اصلی نقاشی شده است .
اما مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر انجمن آثار و مفاخر فرهنگی گیلان که نهادش یکی از متولیان معرفی و تجلیل از مفاخر فرهنگی ، سیاسی و هنری است، می گوید: انجمن مفاخر فرهنگی گیلان ازسال 73 به طور رسمی فعالیت خود را برای معرفی و بزرگداشت مفاخر استان آغاز کرده است.
آقای فاضلی می افزاید: انجمن مفاخر گیلان برای ویژه برنامه، همایش، چاپ، نشر آثار و زندگینامه مشاهیر و مفاخر استان سالانه بطور میانگین 100 میلیون تومان هزینه می کند اما مشکلات مالی و هماهنگی و تعامل کم دستگاههای فرهنگی 2 مانع اصلی در شناساندن مفاخر گیلان زمین است.
وی اضافه می کند: اگرچه این انجمن زیرنظر انجمن مفاخر کشور است و هزینه های آن باید از محل اعتبارات این انجمن تامین شود اما در این سالها انجمن مفاخر کشور فقط در هزینه های برگزاری 2 ویژه برنامه همایش تجلیل از آیت الله محمدی گیلانی در سال 90 و مراسم بزرگداشت میرزا کوچک جنگلی در سال 91 مشارکت کرد و هزینه انجمن مفاخرگیلان از محل بودجه استانداری، فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر دستگاه های فرهنگی تامین می شود.
دبیر انجمن آثار و مفاخر فرهنگی گیلان برگزاری سالانه 10همایش و مراسم بزرگداشت مفاخر، چاپ 5 عنوان کتاب و 7 لوح فشرده زندگینامه و آثار مفاخر را از مهمترین برنامه های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در چهار سال گذشته بیان و اضافه می کند: این اداره کل با ایجاد صفحه اختصاصی در پورتال خود معرفی مفاخر گیلان را در فضای مجازی هم پی می گیرد .
آقای فاضلی اقدامات انجام شده را کافی نمی داند و تحقق اهداف تعیین شده در زمینه معرفی مشاهیر را مستلزم همراهی و هماهنگی بیشتر دستگاه های فرهنگ می داند .
اما خبرنگار ما برای بررسی عملکرد پژوهشکده گیلان شناسی برای معرفی مفاخر به سراغ رئیس این پژوهشکده هم رفت .
دکتر موسوی با اشاره به اینکه گیلان نخستین استانی است که پژوهشکده استان شناسی آن زیرنظر آموزش عالی و به صورت آکادمیک اداره می شود، می گوید: این مرکز از سال 83 با برگزاری مراسم بزرگداشت و جمع آوری آثار، زندگینامه و تصاویر مفاخر و نمایش آن برای عموم ، سعی در شناساندن این مشاهیر به مردم دارد.
وی همچنین از افتتاح مرکز کوشیار شناسی در این پژوهشکده تا 10 روز آینده خبر می دهد و می گوید: اسناد و آثار و یادداشت های کوشیار دیلمی منجم و ریاضیدان گیلانی قرن چهارم هجری، از سراسر دنیا جمع آوری شده و دراین مرکز در معرض دید پژوهشگران، دانشجویان و علاقه مندان به علوم ریاضی و نجوم قرار می گیرد.
آقای موسوی از ساخت مرکز موزه نهضت جنگل هم خبر می دهد و می افزاید: مکان نمایی برای ایجاد موزه انجام شده و در صدد جمع آوری اسناد در این باره هستیم .
وی اضافه می کند: زندگینامه و اسناد و آثار مفاخر گیلانی موجود در این پژوهشکده برای معرفی بیشتر به مردم در آینده در قالب لوح فشرده توزیع می شود./واحد مرکزی خبر

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،


عناوین ویژه