زمان بارگزاری این صفحه: 3:20 PM UTC

ابعاد دبه جدید امریکایی در واپسین لحظات مذاکرات

امریکا عنوان کرده است ایران اگر خواستار رفع تحریم هاست، باید دست از حمایت از تروریسم (حزب الله، یمن، فلسطین و …) بردارد!

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

در حالیکه رئیس جمهور و تیم مذاکره کننده با قاطعیت به ملت ایران وعده ی جشن هسته ای در روز جمعه (امروز) را داده بودند، تاریخ بار دیگر تکرار شد تا همگان با چشم خود ببینند که امریکا هیچگاه قابل اعتماد نبوده و نیست. اگرچه هنوز تا پایان روز چند ساعتی باقی است اما با توجه به متن و حواشی چند ساعت گذشته ی مذاکرات رسیدن به توافق فعلا امری بعید به نظر می رسد.

اخبار مذاکرات هسته ای

با وجود اینکه مقامات مذاکره کننده ی ایرانی از حل و فصل مباحث اصلی خبر داده و اعلام کرده بودند چیزی تا توافق نهایی نمانده است، اما امریکا در ساعات پایانی تغییر رویه داده و با زیاده خواهی های ذاتی خود روند مذاکرات را بر هم زد. امریکا عنوان کرده است ایران اگر خواستار رفع تحریم هاست، باید دست از حمایت از تروریسم (حزب الله، یمن، فلسطین و …) بردارد!

در همین رابطه رسانه های غربی بار دیگر با سوء استفاده از فضای به وجود آمده سعی در متشنج تر نمودن اوضاع کردند. نشریه ی تلگراف با توهین به ملت ایران نوشت: ”اعتماد به ایران برای متوقف کردن حمایتش از تروریسم مانند این است که فردی را که تعمدا ایجاد حریق کرده است، برای خاموش کردن آتش خبر کنیم!”

 

اما گاردین در رابطه با مانع به وجود آمده بر سر راه مذاکرات نوشت: ”یک مقام اسبق ایرانی که نخواد نامش فاش شود در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت مقصر اصلی، شش کشور مقابل ایران هستند که در ساعات پایانی یا مواضع خود را تغییر داده اند و یا به طور کامل از مواضع خود برگشته اند.” وی در ادامه افزوده است: ”این ماجرا اصلا شبیه گفتگوهای گذشته نیست که ایران مقابل شش کشور دیگر قرار داشت. اکنون به نظر می رسد همزمان پنج گفتگوی دوجانبه در حال انجام است زیرا ۵+۱ خود نیز با هم هماهنگ نیستند!”

 

این سخنان مقام ایرانی، پس از اظهارنظر عجیب جان کری بیان شد که گفته بود: ”ما صرفا برای رسیدن به توافق عجله نمی کنیم و هیچکس هم نمی تواند ما را مجبور به عجله کند. ما یک توافق خوب می خواهیم.” کری پیشتر با تهدید به ترک میز مذاکره اعلام کرده بود: ”ما قصد نداریم تا ابد بر سر میز مذاکره بنشینیم و اگر ایران قصد نداشته باشد تصمیم های جدی بگیرد مذاکرات به اتمام خواهند رسید!” وی در ادامه به منظور تاکید بر جدیت کاخ سفید در مواضع خود افزود: ”خواسته های ما مربوط به روز و ماه و سال نیستند. ما برای دهه های آینده تصمیم گیری می کنیم!”

 

بدین ترتیب مذاکراتی که به زعم برخی دولتمردانِ خوشبین به مذاکرات، رو به پایان بود و حتی فاصله ای با جشن و پایکوبی نداشت، باز هم برای یک روز دیگر تمدید شد. اما سوالی که به ذهن میرسد این است: چه اتفاقات دیگری باید واقع شود و چه رفتارهای جدیدی باید از طرف مقابل سر بزند تا ذات و ماهیت واقعی امریکا برای برخی از جماعت خوشبین مشخص شود؟!/ منبع؛ پایگاه خبری ۵۹۸

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ،


عناوین ویژه