زمان بارگزاری این صفحه: 10:49 PM UTC

طرح اتصال دریای خزر به خلیج فارس در حال پیگیری است

پیگیری جدی و برنامه ریزی شده برای اتصال دریای خزر به خلیج فارس با توجه به اینکه این طرح از پشتوانه جهانی برخوردار است و تحول زیست محیطی عظیمی به خصوص در مناطق کویری ایجاد می کند.

 پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

رئیس کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: استقرار سکوی نفتی امیرکبیر در منطقه ۱۷ درصدی دریای خزر با اهداف اقتصادی است.
به گزارش خبرنگار مهر، علاء الدین بروجردی صبح پنجشنبه در سومین اجلاس هم اندیشی دریای خزر اظهار کرد: تا رسیدن به وضعیت مطلوب راه دشواری در پیش داریم.

وی ادامه داد: هیچگاه در تمام سال های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی شناورهای ایران از خط عبور حسینقلی آستارا از ۱۱.۲ درصد دریای خزر عبور نکرده اند.

بروجردی با بیان اینکه این دریاچه صلح و دوستی است، افزود: همه ۵ کشور در حاشیه دریاچه خزر ذی الحق هستند و هر گونه اقدامی باید مبتنی بر توافق و تفاهم همه جانبه باشد.

وی با اشاره به همکاری همه جانبه و تاکید بر محیط زیست سالم خاطر نشان کرد: نظام جمهوری اسلامی اجازه نمی دهد هیچ نیروی نظامی خارج از منطقه در دریای خزر حضور پیدا کند.

به گزارش صدای گیلان به نقل از مهر، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: امنیت منطقه باید توسط کشورهای منطقه حفظ شود و نیازی به نیروهای بیگانه در منطقه نداریم.

بروجردی اظهار کرد: ارتش جمهوری اسلامی ایران در دریای عمان و دریاچه خزر بدون محدودیت سیاسی قویتر و قدرتمند حضور دارد.

وی توضیح داد: دریای خزر با وسعت ۴۱۳ هزار کیلومتر مربع حدود ۱۶۲ کیلومتر مربع از خلیج فارس بیشتر است و عمق آن با بیش از هزار متر، ده برابر عمیق تر از خلیج فارس است.

بروجردی ادامه داد: حجم آب دریاچه خزر ۷۷ هزار کیلومتر مربع و ۹ برابر حجم آب خلیج فارس است و منبع عظیمی از سوخت های فسیلی و طلای دریای خزر یا همان خاویار است.

اتصال دریای خزر به خلیج فارس باعث تحول زیست محیطی می شود

وی گفت: پیگیری جدی و برنامه ریزی شده برای اتصال دریای خزر به خلیج فارس با توجه به اینکه این طرح از پشتوانه جهانی برخوردار است و تحول زیست محیطی عظیمی به خصوص در مناطق کویری ایجاد می کند.

بروجردی تصریح کرد: تجارب متعدد جهانی نشان دهنده عملی بودن این موضوع است و قرارگاه خاتم الانبیاء در حال مطالعه دقیق و امکان سنجی این پروژه است و اگر این هدف در کشور ما محقق شود اتفاق خوبی در زمینه کمبود آب و حمل و نقل دریایی می افتد.

وی با تاکید بر ایجاد پژوهشکده ویژه خاویارافزود: برنامه ریزی دقیق وعلمی برای حفظ ثروت منحصر به فرد خاویار ایرانی در دریای خزر دارای اهمیت است.

بروجردی ادامه داد: برگزاری اولین جلسه کمسیون های سیاست خارجی مجالس کشورهای حاشیه خزر و اجلاس روسای مجالس این کشورها نیز در این زمینه یکی از کارهایی است که می تواند در همگرایی کشورها و حفظ مناطق تاثیر گذار باشد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: ادامه اکتشاف و بهره برداری چاه های نفتی دریای خزر باید تقویت شود.

وی با بیان اینکه از ۸ حوزه کشف شده ما تنها ۲ چاه احداث کرده ایم، افزود: اگر در این کار به عمل برسیم ۱۰ درصد در آمدهای حاصل از استخراج نفت صرف ۳ استان حاشیه دریای خزر می شود.

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،


عناوین ویژه