زمان بارگزاری این صفحه: 8:48 AM UTC

اجرای گروه موسیقی گیلکی در اکسپوی میلان

آیین شکرانه نعمت مردم گیل و دیلم به همراه موسیقی محلی این منطقه در اکسپو ۲۰۱۵ میلان ایتالیا اجرا می شود.

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

آیین شکرانه نعمت مردم گیل و دیلم به همراه موسیقی محلی این منطقه در اکسپو ۲۰۱۵ میلان ایتالیا اجرا می شود.

گروه دیلمون با رقص گیل مردان در آیین شکرانه نعمت که در واقع جشن خرمن بوده و مجموعه فعالیت های به بار نشستن محصول برنج را به نمایش می گذارد، میزبان مخاطبان نمایشگاه میلان می شود.

 

ایران در نمایشگاه اکسپو ۲۰۱۵ میلان با اجرای سه نمایش آیینی از ساکنان کوهپایه های البرز و مردمان گیل و دیلم میزبان مخاطبان خواهد بود.

 

به گزارش موسسه توسعه هنرهای معاصر، عروس گوله آیینی در مردم گیلک است که در آن دیو به نماد زمستان و عروس به نماد بهار با هم مبارزه کرده و به کمک مردم، دیو شکست می خورد. این نمایش آیینی نیز توسط گروه دیلمون در اکسپو ۲۰۱۵ میلان به صحنه می رود.

 

علاوه بر عروس گوله، نمایش رابه چره و آیین آفتاب خواهی و باران خواهی گیلان که نشان از تلاش انسان برای شناخت راه های هموار کردن مسیر زندگی است، در میلان اجرا می شود.

 

این نمایش های ایرانی را موسیقی محلی که برای مردم گیل و دیلم همچون سایر مناطق ایران جزئی از زندگی آنهاست، همراهی خواهد کرد.

 

گروه دیلمون در اکسپو ۲۰۱۵ میلان با شادیانه های گیلان که موسیقی محلی مردم گیل و دیلم است؛ با همراهی سازهای کرنا، کمانچه، نقاره، دایره، سرنا و سنتور، زندگی جاری مردمان گیلان را برای مخاطبان بازگو می کند.

 

گروه دیلمون با حضور در چندین جشنواره داخلی و بین المللی و اجراهای خارج از کشور در تلاش است با پژوهش بر آیین های نمایشی، آواها و افسانه های گیل و دیلم، آنها را بازآفرینی کند.

 

اینک این گروه به نمایندگی از ایران در اکسپو میلان و به عنوان دومین گروه موسیقی نواحی در ایتالیا به صحنه خواهد رفت.

 

به همت موسسه توسعه هنرهای معاصر و کمیته فرهنگ و هنر اکسپوی ۲۰۱۵ میلان، ۱۲ گروه موسیقی نواحی کشورمان، موسیقی محلی، حرکات و آیین های نمایشی را برای معرفی آداب و رسوم و موسیقی خود در مدت برگزاری این اکسپو به اجرا درمی آورند.

 

اکسپو ۲۰۱۵ میلان با موضوع تغذیه زمین، انرژی برای حیات از ۱۱ اردیبهشت ماه تا ۹ آبان ماه سال ۱۳۹۴ در شهر میلان ایتالیا برگزار شده و ۱۴۵ کشور در این رویداد جهانی شرکت دارند./ایرنا

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ،


عناوین ویژه