زمان بارگزاری این صفحه: 5:11 PM UTC

احتمال اعطای «جایزه صلح نوبل» به رئیس جمهورایران

یک سایت مصری از احتمال اهدای جایزه صلح نوبل به دکتر روحانی رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران پس از امضای توافقنامه نهایی هسته‌ای خبر داد.

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

سایت خبری مصری «اخبار حصری» از احتمال اعطای جایزه صلح نوبل به دکتر روحانی رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران خبر داد.

 

در خبر این سایت مصری آمده است که احتمال دارد پس از امضای توافقنامه نهایی هسته‌ای جایزه صلح نوبل به دکتر روحانی رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران اهدا شود.

 

گمانه زنی‌ها همچنان در خصوص اهدای جایزه به دکتر روحانی در شهر «اسلو» نروژ مقر اصلی جایزه نوبل صلح ادامه دارد. برنده نهایی این جایزه در ماه دسامبر (آذرماه) معرفی می‌شود و در صورت امضای توافقنامه نهایی هسته‌ای تا سه ماه دیگر احتمال اهدای این جایزه به رئیس جمهور ایران زیاد است.

 

سایت خبری «اخبار الحصری» امضای توافقنامه هسته‌ای را یک پیروزی برای روحانی دانست و افزود: رئیس جمهور ایران با رسیدن به این توافق با یک تیر دو نشان می‌زند، از طرفی این توافقنامه باعث اطمینان یافتن جامعه بین المللی در خصوص برنامه هسته‌ای ایران می‌شود و از طرفی دیگر براساس توافقنامه نهایی هسته‌ای تحریم‌های ضد ایرانی لغو می‌شود. تحریم‌هایی که در سه دهه فشار اقتصادی زیادی به ایران وارد کرد، اما مانع از ادامه برنامه هسته‌ای ایران نشد.

 

در ادامه خبر این سایت مصری آمده است: انتظار می‌رود که اهدای جایزه صلح نوبل به روحانی سبب بازشدن صفحه‌ای جدید در روابط بین ایران با اتحادیه اروپا، آمریکا و استرالیا شود. چنین اتفاقی سبب گسترش همکاری‌ها بین ایران و اروپا در زمینه‌های حقوق بشر و محیط زیست می‌شود و توافقنامه هسته‌ای در نهادهای بین المللی را به روی ایران بعد از سه دهه از سقوط رژیم شاه باز می‌کند.

 

سایت اخبار الحصری پیش بینی کرده که اهدای جایزه صلح نوبل به دکتر روحانی با واکنش‌هایی از سوی برخی از کشورهای عربی همراه باشد./ابنا

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ،


عناوین ویژه