زمان بارگزاری این صفحه: 2:00 PM UTC

احتمال غرق شدن توکیو و سنگاپور

کارشناسان محیط زیست‌ و علوم زمین‌شناسی هشدار می‌دهند: احتمال دارد شهرهای بزرگی مانند توکیو و سنگاپور بر اثر پدیده گرم شدن زمین ناپدید شوند.

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

کارشناسان محیط زیست‌ و علوم زمین‌شناسی هشدار می‌دهند: احتمال دارد شهرهای بزرگی مانند توکیو و سنگاپور بر اثر پدیده گرم شدن زمین ناپدید شوند.

 

به گزارش ایسنا، با توجه به مطالعات اخیر، افزایش بیش از یک متر سطح آب‌های آزاد در فاصله ۱۰۰ تا ۲۰۰ سال آینده اجتناب‌ناپذیر است.

 

«میشائل فرایلیش»، رئیس بخش مطالعات جوی و زمین‌شناسی در آژانس فضایی ناسا ادامه این روند را تهدیدی برای زیر آب رفتن مناطق کم‌ارتفاعی مانند ایالت فلوریدای آمریکا و شهرهای جزیره‌ای و بزرگی مانند توکیو و سنگاپور می‌داند.

 

کارشناسان زیست‌محیطی بر اساس داده‌های جدید ماهواره‌ای از افزایش سطح آب‌های آزاد می‌گویند: بیش از ۱۵۰ میلیون انسان که بخش بزرگی از آنها در آسیا هستند، هم‌اکنون در ارتفاعی کمتر از یک متر بالای سطح آب‌های آزاد زندگی می‌کنند.

 

سال ۱۹۹۲ ناسا و آژانس فضایی “سی‌ان‌ای‌اس” فرانسه شروع به اندازه‌گیری سطح آب‌های آزاد کردند. از آن زمان سطح آب اقیانوس‌ها به‌ طور متوسط تا ۷٫۶ سانتیمتر بالا آمده‌ و در بعضی نقاط این افزایش حتی بیش از ۲۳ سانتیمتر بوده ‌است. دلیل اصلی این روند، آب شدن یخچال‌های طبیعی و همچنین گرم‌شدن اقیانوس‌ها هستند که باعث گسترش آب دریاها می‌شوند.

 

به گزارش دویچه‌وله، کارشناسان به خصوص نگران ذوب شدن یخ‌های گرینلند هستند. در طول دهه گذشته سالانه به طور متوسط ۳۰۳ گیگا تن یخ ذوب شده‌اند. این به معنای آن است که از حجم یخ‌های قطب جنوب سالانه به طور متوسط ۱۱۸ گیگا تن از دست رفته است.

 

«جاش ویلیس»، اقیانوس‌شناس ناسا اشاره کرده‌ است: یخ‌ها سریع‌تر از آنچه پیش‌بینی می‌شده ذوب می‌شوند. حتی این خطر وجود دارد که این سرعت ذوب افزایش پیدا کند.

 

ویلیس همچنین هشدار می‌دهد: باید آمادگی لازم را داشته باشیم، چراکه احتمالا در ۲۰ سال آینده سرعت متوسط افزایش سطح آب‌های آزاد شدت خواهد گرفت.

 

با توجه به گفته‌های کارشناسان، یک فرآیند ناشناخته در این جریان، پیامدهای خطیر فروپاشی کوه‌های یخ هستند.

 

«تام واگنر»، متخصص ناسا معتقد است که اگر این توده‌های یخی فرو بریزند، ارتفاع آب‌های آزاد می‌تواند در ۱۰۰ تا ۲۰۰ سال آینده تا سه متر افزایش یابند. به طوری که کارشناسان تاکید می‌کنند حتی ذوب یخچال‌های طبیعی با سرعتی که تا امروز داشته ‌است، چالش بزرگی برای بشریت به وجود می‌آورد.

 

مطالب بیشتر؛

  • پیام هاشمی به کنگره حزب مردمسالاری صدای گیلان - آیت الله هاشمی رفسنجانی در پیامی به کنگره حزب مردمسالاری، تاکید کرد: احزاب موجود با همه محدودیت‌هایی که دارند، نمی‌گذارند تک‌صدایی، مردم و جامعه را ناامید و مأیوس […]
  • سیاوش پور؛مردم از مشاوران حقوقی انتظار خاصی دارند. دفاترجدید استانی مراکز امور مشاوران حقوقی ، وکلا و کارشناسان قوه قضاییه با حضور ر احمد سیاوش پور رییس کل دادگستری ، تنی صدای گیلان ؛ چند از معاونین قضایی دادگستری استان ، تعدادی از مقامات ،اعضاء و هیئت مدیره مراکز امور مشاوران حقوقی ، وکلا و کارشناسان قوه قضاییه در استان گیلان طی مراسمی […]
  • توقيف اتوبوس حامل پرندگان حفاظت شده در رضوانشهر صدای گیلان - اتوبوس حامل پرندگان حفاظت شده امروز در خوشابر رضوانشهر توقیف شد .
  • غرق شدن جوان ۲۲ساله رودسری در دریا یک جوان رودسری در دریا غرق شد.
  • گیلان کمترین تخلف در سرعت غیر مجاز را دارد. به گزارش  صدای گیلان به نقل از روابط عمومي راه و شهرسازي استان گيلان ، مهندس خاوري مدير كل راه و شهرسازي استان در  جلسه كميسيون اجرايي ايمني راه هاي استان گيلان گفت : برابر اطلاعات دريافتي از مركز مديريت راه هاي كشور بر اساس 1238 دستگاه تردد شمار فعال بر خط راه ها ، به دليل آغاز دور دوم […]


عناوین ویژه