زمان بارگزاری این صفحه: 8:57 PM UTC

احیای معماری سنتی کاه و گل در ساختمان سازی توسط یک شهروند آستارایی

آستارا – صدای گیلان؛ یک شهروند خوش ذوق آستارایی با تلفیق معماری سنتی و مدرن، سبکی جدید را در ساختمان سازی ابداع کرده است.

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

تقی دهسرایی، معمار خوش ذوق آستارایی با تلفیق معماری سنتی و مدرن، سبکی جدید را در ساختمان سازی ابداع کرده است.

وی که اهل و ساکن روستای توریستی حیران شهرستان مرزی بندر آستار است، درخصوص جزئیات این بنا به خبرنگار ایسنا، گفت: این ساختمان از نوع ویلایی است که در زیربنای ۴۹ مترمربع در روستای فوق احداث شده است.

 

این معمار آستارایی دوری جستن از زندگی ماشینی و استفاده از مصالح بومی منطقه را مهمترین انگیزه در احداث این بنا عنوان کرد و ادامه داد: ساخت و سازهای بی رویه در مناطق شهری و بی توجهی به معماری سنتی آستارا سبب شده است تا چهره شهرستان دستخوش تغییرات شود که ابداع این ایده و اجرای این طرح سبب می شود تا توجه همگان به سوی تلفیق دو معماری سنتی و مدرن سوق یابد.

 

دهسرایی در بخش دیگر سخنان خود به استفاده از مصالح سنتی از قبیل کاه و گل و چوب در دیوارسازی این بنا اشاره و خاطرنشان کرد: بهره مندی از این سبک به دلیل استحکام بالا، مقاوم بودن آن در مقابل زلزله و عایق بودن در برابر سرما و گرما از گذشته در میان بومیان منطقه حیران رایج بوده و در احداث این بنا تلاش شده است تا به این مقوله توجه گردد.

 

وی در پایان به کاهش قابل توجه هزینه ساختمان سازی با استفاده از این روش سخن گفت و افزود: با توجه به قیمت بالای مصالح، تاکنون در احداث ویلای مذکور ۵۰ درصد صرفه جویی شده است.

 

به گزارش ایسنا، روستای توریستی و گردشگری «حیران» در فاصله ۳۰ کیلومتری از شهرستان آستارا و ۲۲۰ کیلومتری از مرکز استان «رشت» قرار دارد.

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ،


عناوین ویژه