زمان بارگزاری این صفحه: 6:17 PM UTC

اختلاف عجیب بین آرای نخبگان و آرای اعضای شورای رشت در انتخاب شهردار

پس از انتخاب مسعود کاظمی از طرف شورا چهارم به عنوان شهردار کلانشهر رشت که با انتقادات بسیاری نیز مواجه شده است ، بازخوانی یک نظر سنجی از نخبگان گیلان نشان می دهد که ، انتخاب اول نخبگان این استان ،انتخاب آخر اعضای شورای رشت بوده است.

پایگاه خبری صدای گیلان / روزنامه «فرهیختگان گیلان» با هدف ارتقای گفتمان انتخاب شهردار و شفافیت و سلامت این فرآیند در کلان‌شهر رشت و حتی استان گیلان و در راستای انجام وظیفه به عنوان رسانه‌ای توسعه‌گرا و تحول‌خواه، در مقابل هرگونه اعمال و اقوال ناصواب و ناظر به منافع شخصی یا گروهی و حاکمیت دلالان سیاسی اقدام به جمع‌آوری نظرات صاحب‌نظران و فرهیختگان جامعه پیرامون شاخصه‌های مطلوب آنان در انتخاب شهردار نمود. این فرآیند به صورت پرسش‌نامه‌های تلفنی و مکاتبه اینترنتی و حضوری به صورت فردی از تاریخ ۲۲ تا ۲۴ آذر‌ماه در اختیار پنجاه نفر شامل اساتید دانشگاه‌های دولتی، آزاد و علمی-کاربردی، مدیران دولتی و فعالین بخش خصوصی و فعالین سازمان‌های مردم‌نهاد در حوزه‌های مرتبط با مسایل شهری و همچنین اهالی رسانه، هنرمندان و ورزشکاران قرار گرفت.

تلاش شد افراد پاسخ دهنده از طیف‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی، سیاسی انتخاب شوند؛ به نحوی که تا حد امکان نتیجه حاصله منعکس کننده نظرات عموم باشد. تنها با یک شرط که حضور در محدوده جغرافیایی شهر رشت به عنوان مرکز استان گیلان است. شهری که بی‌شک تاثیر‌گذاری‌هایی هم بر سایر شهرهای استان دارد و به همین میزان مناسبات و عوامل موثر خاصی بر فرآیند انتخاب شهردار در آن نقش دارند. ضمن اعلام این نکته که قطعا با توجه به قالب رسانه‌ای این اقدام و محدودیت‌های زمانی و مادی برای انجام نظرسنجی‌ با جامعه آماری گسترده‌تر و نیز اختلاف نظر تئوری و علمی با شاخص‌های تنظیمی، نظرسنجی ارایه شده را نمی‌توان کاملا قطعی و غیرقابل خدشه دانست، اما باور داریم که انجام چنین تحقیقاتی می‌تواند فارغ از فضای جانبدارانه و ناشی از ملاحظات خاص فردی و گروهی، و در فرآیندی متفاوت از نظرسازی‌های برخی رسانه‌های مجازی، به ارتفای فرهنگ و گفتمان انتخاب مدیران شهری کمکی هرچند کوچک نماید.

ده شاخص ذیل پس از تحقیق و مشورت با کارشناسان حوزه‌های مرتبط با نگاهی به آیین نامه اجرایی شرایط احراز سمت شهردار مصوب سال ۱۳۷۷ هیات وزیران، توسط تحریریه فرهیختگان گیلان تنظیم و برای نمره دهی بر حسب اولویت از صفر (کمترین) تا پنج در اختیار پاسخ‌دهندگان قرار گرفت. همچنین امکان استفاده از اطلاعات و اظهارات افراد جهت انجام پژوهش‌هایی با اهداف جزئی‌تر نیز وجود دارد که به دلیل محدودیت‌های فضای رسانه قابل طرح نیست./گیلان شهر

اولویت-شاخص-شهردارا-رشت
رتبه-بندی-شاخص-شهردار-رشت

کلیدواژه ها: ، ،


عناوین ویژه