زمان بارگزاری این صفحه: 12:28 AM UTC

ادعای تازه و مضحک :آستارا و تالش جز قلمرو اردبیل است!!

مدت زمان زیادی از اظهارات استاندار اردبیل مبنی بر تمایل مردم آستارا برای الحاق به اردبیل نمی گذرد که این بار به نظر می رسد همسایه شمال غربی گیلان پا را فراتر نهاده و تالش را نیز طلب می کند!!

صدای گیلان به نقل از خزر آنلاین؛ چندی پیش بود که مجید خدابخش، استاندار اردبیل در پاسخ به سوال یکی از رسانه‌ها در خصوص الحاق آستارا به استان اردبیل گفته بود: «با توجه به اینکه بیشترین مراجعات مردم آستارا به اردبیل انجام می‌شود و حتی آنها برای درمان و خرید و تامین بسیاری از مایحتاج خود به دلیل مسافت کم به اردبیل سفر می‌کنند به نظر می‌رسد مردم آستارا خود راغب باشند تا به اردبیل ملحق شوند که این الحاق به سود ما نیز خواهد بود و ما قادر خواهیم بود تا به دریا و سواحل خزر اتصال پیدا کنیم».

وی حتی در خصوص مطرح شدن این موضوع در سفر رئیس‌جمهور هم گفت: «البته نباید در این زمینه به مانند برخی حرکت‌های قبلی نسنجیده و نپخته عمل کنیم بلکه بهتر است با طمأنینه بیشتر در این زمینه اقدام شود».

جالب آنکه همانطور که استاندار اردبیل در متن صحبت هایش هم به آن اشاره می کند، حرکت ها و اظهارنظرهایی از قبل هم برای الحاق آستارا به اردبیل وجود داشته است که البته وی نیز اذعان دارد که نسنجیده و نپخته بوده است!!

هر چند اظهار نظر استاندار اردبیل در خصوص الحاق آستارا به اردبیل کافی بود تا موجی از انتقادات بر علیه اظهارات وی به خصوص در رسانه های محلی گیلان به راه بیفتد و حتی دنباله این اعتراضات تا جایی کشیده شود که استاندار گیلان در اظهاراتی جالب بخواهد تا 20 کیلومتر از اراضی گیلان از استان اردبیل پس گرفته شود، اما به نظر می رسد حتی این اظهارات استاندار گیلان از یک سو و سفر چندی بعد وی در راس هیاتی بلند پایه به آستارا و استقبال گرم و پرشور مردم آستارا از ایشان و هیات همراهش، از سوی دیگر، نتوانست سبب شود که همسایگان شمال غربی ما اندکی از موضع خود کوتاه بیایند!

در هر حال این بار یک نشریه دو زبانه فارسی و آذری زبان اردبیلی ادعای مضحک و تازه ای را منتشر کرده است و با اشاره به عهدنامه صلح عثمانی ها با صفویان در سال 963 هجری شمسی!!، در سرمقاله ای با قلم محمد اصغری کلاسر مدعی شده است که آستارا و تالش جز قلمرو اردبیل است و از نمایندگان استان اردبیل، استاندار و همچنین از وزیر کشور و هئیت وزیران درخواست کرده است که مصوبه تقسیمات کشوری سال 1316 و 1329و سال 1337 را بازنگری کرده و تالش و آستارا را مجددا به آغوش اردبیل بازگرداند!!! و البته این را خواست مردم آستارا و اردبیل هم دانسته است!

در هر حال آن چه که مسلم است اینست که نمایندگان و استاندار محترم گیلان باید هر چه سریعتر با پاسخی محکم به این ادعا، ضمن برخورد با افرادی که با طرح ادعاهای این چنینی، بر طبل اختلاف می کوبند، نشان دهند که آستارا و تالش جز لاینفکی از استان گیلان بوده، هست و خواهد بود.

axe15760

7ul8gm9dy1sf2awkzytx

مطالب بیشتر؛


عناوین ویژه