زمان بارگزاری این صفحه: 2:48 PM UTC

ادعای کشف قدیمی‌ترین قرآن دنیا در دانشگاه بیرمنگهام/ عکس

دانشگاهی در انگلیس مدعی کشف قدیمی‌ترین قرآن دنیا شده که عمر آن دست کم به ۱۳۷۰ سال می‌رسد.

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

دانشگاه بیرمنگهام اعلام کرده که آزمایش تاریخ‌گذاری رادیوکربن روی اوراق یک قرآن متعلق به کتابخانه این دانشگاه نشان داده است که عمر این قرآن دست کم به ۱۳۷۰ سال می‌رسد و در نتیجه، احتمال دارد قدیمی‌ترین قرآن موجود در جهان باشد.

 

اوراق این قرآن برای حدود یکصد سال بدون تشخیص قدمت آن در کتابخانه نگهداری می‌‌شد تا اینکه یک دانشجوی دوره دکترا هنگام تحقیق روی این اوراق تصمیم گرفت آنها را برای تعیین قدمت به واحد تاریخ‌گذاری رادیوکربن دانشگاه آکسفورد ارسال کند. نتیجه این آزمایش برای او و کتابخانه دانشگاه غیرمنتظره بوده است.

 

آزمایش‌های انجام شده دامنه تاریخ‌های محتمل را معین کرد و با احتمال بالای ۹۵ نشان داد که قدمت این قرآن که روی پوست نوشته شده به زمانی بین سال های ۵۶۸ تا ۶۴۵ میلادی می‌رسد.

 

اوراق موجود در کتابخانه دانشگاه بیرمنگهام به خط حجازی نوشته شده که یکی از شیوه‌های اولیه کتابت به زبان عربی بوده است.

 

مسئول بخش کتاب‌ها و متون خطی کتابخانه بریتانیا گفته است که قرآن کتابخانه بیرمنگهام حتی اگر هم در حیات پیغمبر اسلام کتابت نشده باشد قطعا قدمت آن به عصر سه خلیفه اول می‌رسد. نحوه کتابت این اوراق بسیار خوب است به نحوی که حتی امروز هم می‌توان به سادگی حروف آن را تشخیص داد و متن را قرائت کرد.

 

این اوراق بخشی از مجموعه مینگانا شامل بیش از سه هزار سند و کتاب خطی متعلق به منطقه خاورمیانه است که «آلفونسو مینگانا» کشیش کلدانی متولد عراق، در دهه ۱۹۲۰ میلادی گردآوری کرد.

 

هزینه سفر و تحقیقات او را «ادوارد کدبوری» از خانواده معروف کدبوری، صاحبان یک شرکت تولید شکلات در بریتانیا تامین کرده بود. متون گردآوری شده سپس به بریتانیا انتقال یافت و سرانجام در اختیار دانشگاه بیرمنگهام قرار گرفت.(ابنا۲۴)

 

مطالب بیشتر؛

  • تامین مصالح و اعتبارات ساخت سد شفارود،بلند ترین سد ایران. مدیر عامل اب منطقه ای گیلان از تامین اعتبارات ساخت سد شفارود با فاینانس از طریق کشور چین خبر داد.وی افزود؛110 میلیارد تومان منابع اعتباری از طریق دولت به عنوان سهم 15 درصد و 640 میلیارد تومان نیز از طریق فاینانس تامین می […]
  • بحران برداشت بی رویه‌ی بستر رودخانه‌های گیلان گیلان - رودخانه‌ها نقش مهمی در اقتصاد و زندگی مردم گیلان دارند. متاسفانه رودخانه‌های گیلان سال‌هاست که بر اثر کم آبی، آلودگی ناشی از ورود انواع فاضلاب‌های شهری، صنعتی و کشاورزی سلامت خود را از دست […]
  • رییس‌جمهور: از رکود عبور کرده‌ایم رییس‌جمهور اعلام کرد که محاسبات سه ماهه اول سال 93 به ما اعلام می‌کند که دولت از رکود عبور کرده است. امام هشتم از شعار افراطیون و تندروان نترسید به ایسنا، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جمع اقشار مختلف مردم مشهد در صحن جامع رضوی ضمن سلام و درود بر روان پاک هشتمین پیشوای […]
  • خانم دکتری که 50 خانه اجاره ای دارد/ بلای جان گردشگری گیلان «دلال‌های تابلو به‌دست، مسافرکاشانه‌ها و شهرداری‌ها اجازه نمی‌دهند یک لیوان آب خوش از گلوی هتلداران گیلان پایین برود، به طوریکه بعد از 30 سال فقط یک هتل در رشت افتتاح شده، اما به ازای آن 25 هتل دیگر تعطیل شده […]
  • راه اندازی کلینیک کنترل خشم در رشت نشست بررسی طرح ایجاد کلینیک کنترل خشم در کلانشهر رشت امروز(20 مهر) با حضور معاون سازماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در رشت تشکیل شد.


عناوین ویژه