زمان بارگزاری این صفحه: 2:32 PM UTC

اسامی نمایندگان امضاکننده طرح توقف مذاکرات هسته‌ای/ اسامی نمایندگان گیلان

طرح سه فوریتی توقف مذاکرات هسته ای با ۸۰ امضا تقدیم هیات رییسه مجلس شورای اسلامی شد.که در این میان اسامی «محمد حسین قربانی» و «محمود شکری» نیز دیده می شود.

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

طرح سه فوریتی توقف مذاکرات هسته ای با ۸۰ امضا صبح سه شنبه تقدیم هیات رییسه مجلس شورای اسلامی شد.

به گزارش ایرنا، جواد کریمی قدوسی روز سه شنبه گفت: این طرح با امضا ۷۰ نماینده تقدیم هیات رییسه شد.

 

در ماده واحده این طرح سه فوریتی آمده است: دولت و مسئولین سیاست خارجی و اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای موظفند هرگونه ارتباط و مذاکره با آمریکایی ها در موضوع هسته ای را تا زمانی که دولت آمریکا رسما و علنا تهدید ملت قهرمان ایران را کنار نگذارد ، قطع کرده و مذاکرات را با بقیه گروه ۱+۵ بدون حضور آمریکایی ها ادامه دهند.

 

در متن این طرح سه فوریتی که توسط جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد که در میان خبرنگاران توزیع شده ، آمده است: این طرح دفاع اسلامی و انقلابی و قانونمند از عزت، عظمت، هویت، شخصیت و اقتدار ملت ایران در طول ادامه مذاکرات هسته ای است که با ۸۰ امضا با استناد به بند ۳ ماده ۱۶۰ آیین نامه داخلی به هیات رییسه مجلس تقدیم شده است.

 

در مقدمه این طرح آمده است: یکی از مسایل اساسی کشور ، رصد نوع برخورد دشمنان با نظام جمهوری اسلامی ایران است. در طول ۳۵ سال گذشته همواره و همیشه هیبت انقلاب اسلامی ایران و حضور دائمی مردم در صحنه ، دشمنان جمهوری اسلامی را بهت زده و ذلیل کرده است. این هیبت مرهون ایستادگی ۳۵ ساله مردم انقلابی و بصیر جمهوری اسلامی است و این عظمت باید حفظ شود و اگر نتوانیم این عظمت جهانی را حفظ کنیم ، باید شاهد و منتظر تهدیدات متعدد باشیم.

در بخش دیگری از این مقدمه این طرح آمده است: دولت آمریکا هنوز سوابق سیلی هایی که از ملت ایران خورده را فراموش نکرده و خوب می داند که در صورت بروز غلطی از سوی آنان چه پیامدهایی در سرتاسر جهان در انتظارش است لذا با عنایت به گستاخی بیش از حد دولت آمریکا و تداوم و تهدیدات مقامات این کشور که در بیانات دردمندانه ولی امر مسلمین در دیدار با فرهنگیان به سمع و نظر ملت عزیز و همه مسئولان ، نخبگان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسید که فرمودند: همه توجه داشته باشند ؛ هم مسئولین سیاست خارجی ما ، هم مسئولین گوناگون دیگر ، همه نخبگان جامعه. یک ملت اگر نتواند از هویت خود ، از عظمت خود ، آنچنان که هست در مقابل بیگانگان دفاع کند قطعا توسری خواهد خورد، برو بگرد ندارد. باید قدر شخصیت و هویت خود را دانست. بنده با مذاکراتی که در زیر شبح تهدید انجام گیرد موافق نیستم. بروند حرف بزنند. مذاکره کنند. به توافق برسند. اشکالی ندارد. البته در حالی که آن خطوط اصلی را رعایت کرده باشند لیکن به هیچ وجه تحمیل را قبول نکنند. زور را قبول نکنند. تحقییر را قبول نکنند. تهدید را قبول نکنند.

 

در ادامه این مقدمه این طرح آمده است: بر اساس این مواضع قاطع، انقلابی و حکیمانه رهبر معظم انقلاب اسلامی برای دفاع قانونمند از عزت ، اقتدار ، شخصیت ، هویت و عظمت ملت ایران در برابر هتاکی های نظام تسلط و دولت مستکبر آمریکا ماده واحده ذیل را تنظیم و در گردش تصویب در صحن علنی مجلس قرار می گیرد.

 

اسامی امضاکنندگان این طرح سه فوریتی به شرح زیر است:

۱- جواد کریمی قدوسی ۲- محمدرضا آشتیانی ۳- حسین علی حاجی دلیگانی ۴- حسن کامران ۵- سید محمود نبویان ۶- سید حسین ذوالنور ۷- حبیب آقاجری ۸- نصرالله پژمان فر ۹- موسی احمدی ۱۰- اسماعیل کوثری ۱۱- ابراهیم آقامحمدی ۱۲- سید مرتضی حسینی ۱۳- حسین طلا ۱۴- روح الله حسینیان ۱۵- سید علی طاهری ۱۶- علی اصغر زارعی ۱۷- حمید رسایی ۱۸- موسی غضنفرآبادی ۱۹- ابوالفضل ابوترابی ۲۰- بیژن نوباوه ۲۱- مهدی عیسی زاده ۲۲- روح الله بیگی ۲۳- محمدحسین قاضی زاده ۲۴- زهره طبیب زاده نوری ۲۵- مرتضی آقاتهرانی ۲۶- سید حسین نقوی حسینی ۲۷- علیرضا سلیمی ۲۸- محمدرضا امیری ۲۹- علی کائینی ۳۰- روح الله عباسپور ۳۱- مهدی کوچک زاده ۳۲- احمد سالک ۳۳- سید علی محمد بزرگواری ۳۴- ابوالقاسم خسروی سهل آبادی ۳۵- مفید کیایی نژاد ۳۶- فرهاد بصیری ۳۷- بهرام بیرانوند ۳۸- دخیل عباس زارع زاده ۳۹- احمد آریایی نژاد ۴۰- ابوالقاسم جراره ۴۱- محمدابراهیم محبی ۴۲- قاسم جعفری ۴۳- سید شکر خدا موسوی ۴۴- محمد حسین قربانی ۴۵- سید مهدی هاشمی ۴۶- سید مهدی موسوی نژاد ۴۷- علیرضا منظری توکلی ۴۸- حجت الله سوری ۴۹- فرج الله عارفی ۵۰- محمدجواد نظری مهر ۵۱- سید محمد علی موسوی ۵۲- علی ایرانپور ۵۳- محمد تقی توکلی ۵۴- کارن خانلری ۵۵- محمود شکری ۵۶- شهروز افخمی ۵۷- رجب رحمانی ۵۸- فاطمه آلیا ۵۹- سید مسعود میرکاظمی ۶۰- محمداسماعیل سعیدی ۶۱- حسین فتاحی ۶۲- ناصر سودانی ۶۳- علیرضا خسروی ۶۴- حسین محمدزاده ۶۵- سید محمد بیاتیان ۶۶- یوناتن بت کلیلا ۶۷- روبرت بیگلریان ۶۸- محمدعلی پورمختار ۶۹- محمدحسین میرمحمدی ۷۰- محمدرضا پورابراهیمی ۷۱- احمد سجادی ۷۲- محسن بیگلری ۷۳- عبدالله تامینی ۷۴- عبدالله سامری ۷۵- بهلول حسینی ۷۶- الیاس طاهری ۷۷- محمد سیروزی ۷۸- سعید زمانیان ۷۹- مراد هاشم زهی ۸۰- علی نعمت چاردولی

نکته مهم؛ پس از انتشار این خبر در رسانه ها مشخص شد شیوه ارایه این طرح مورد قبول برخی نمایندگان نبوده و اختلافاتی نمایان شد و حتی مطرح شد که تعدادی از نمایندگان امضای خود را پس گرفته که اسامی مشخص نشده است فلذا قضاوت در خصوص متن فوق را با  مطالعه متن تکمیلی زیر پیشنهاد می کنیم؛

پشت پرده ۸۰ امضای جعلی نمایندگان برای توقف مذاکرات هسته ای

برخی امضاءهای طرح سه فوریتی جعلی از آب درآمد! کم‌تر دیده و شنیده شده که نماینده ای با عنوانی دیگر، به امضا گرفتن از سایر نمایندگان اقدام کند. “جواد کریمی قدوسی” از همان موارد کم تر دیده و شنیده هاست که دست به چنین اقدامی زده! او با عنوان نامه به رئیس جمهور در راستای تقویت مذاکرات هسته ای از سایر نمایندگان امضا گرفت و با امضاهای جمع شده، طرح سه فوریتی توقف مذاکرات هسته ای را تقدیم هیئت رئیسه مجلس کرد!

 

به گزارش روزنو،این روزها که مذاکرات هسته ای در ظاهر روزهای پایانی خود را می گذراند و طرفین امیدوارند طی دو ماه آینده و چه بسا زودتر با امضای توافق جامع از حل یک اختلاف چندین و چندساله پرده بردارند، عده‌ای در ایران، خود را به آب و آتش می زنند تا روند به گونه‌ای دیگر رقم بخورد. آنان که در این مدت با اقدامات خود ثابت کردند که از رفتن هیچ راهی و انجام هیچ گونه اقدامی، برای به نتیجه نرسیدن این گفتگوها، ابایی ندارند.

 

در حالی که صبح روز گذشته طرح سه فوریتی توقف مذاکرات هسته ای با ۸۰ امضا تقدیم هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی شد، تنها دقایقی زمان لازم بود تا انتشار این خبر در گوشه و کنار مجلس، نمایندگان معترض را دور کریمی قدوسی(ارائه کننده این طرح)جمع کند.

 

در این طرح که از دولت و اعضای تیم مذاکره کننده خواسته شده بود، هرگونه ارتباط و مذاکره با آمریکایی ها در موضوع هسته ای را تا زمان پایان تهدیدات ملت ایران از سوی این کشور قطع کنند، به سرعت مورد اعتراض نمایندگان امضا کننده قرار گرفت.

 

نمایندگانی که نامشان به عنوان امضا کنندگان این طرح مطرح شده بود، مدعی بودند که کریمی قدوسی با عنوان بیانیه ، تذکر و یا نامه از آنها امضا گرفته است!
حجت الله خدایی سوری، نماینده ای که نامش به عنوان ۸۰ امضا کننده ثبت شده، طرح کریمی قدوسی را جعلی عنوان می کند و می گوید:”به هیچ عنوان امضاهایی که جمع شده، برای تهیه طرح سه فوریتی نبوده است.”

 

وی امضای خود را مربوط به نامه ای خطاب به رییس جمهور برای تقویت تیم هسته ای عنوان می‌کند و می گوید:”قرار بود مرحله بعد از این نامه، تهیه طرح دو فوریتی برای نظارت مجلس بر تیم مذاکره کننده هسته ای باشد،در هر صورت این طرح سه فوریتی کذب محض است. ”

 

سید محمد بیاتیان نماینده مردم بیجار در مجلس نیز اما امضای طرح سه فوریتی را به گونه ای دیگر بازگو می کند. او می گوید:” نامه ای که امضا کردیم مربوط به این بود که تذکری به رییس جمهوری و دولت داده شود تا در سایه تهدید براساس فرمایشات رهبر معظم انقلاب مذاکره نکنیم. ”

 

او خود، بیگلری، نعمتی، میرمحمدی و برخی دیگر از نمایندگان را از افرادی عنوان می کند که از سه فوریتی بودن این طرح بی اطلاع بودند و امضای خود را پس خواهند گرفت.

 

این عضو فراکسیون اصولگرایان چنین اقدامی را ضربه به نظام می داند و می گوید که ما نباید کاری که کنگره آمریکا انجام می دهد را تکرار کنیم، طرح سه فوریتی الزامی ندارد چون کشور در حالت عادی است و کلیت نظام و تمامیت ارضی به خطر نیفتاده است!

 

اما علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات و دلیجان که یکی دیگر از امضا کنندگان نامه به شمار می رود، امضای چنین طرحی را به کل تکذیب می کند و می گوید:”به هیچ عنوان چنین طرحی را امضا نکرده ام. کریمی قدوسی کار نادرستی کرده که امضای برخی دیگر از دوستان را پیوست طرح سه فوریتی کرده است. ”

 

وی می افزاید:”کریمی قدوسی طرح دو فوریتی درباره مذاکرات هسته‌ای را برای امضا پیش ما آوردند اما بعد متوجه شدیم این طرح سه فوریتی بوده است، ما در جلسه علنی امروز متوجه شدیم که چنین طرحی را امضا کرده‌ایم!”

 

همچنین روح الله بیگی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در روایتی دیگر امضای این نامه را در راستای حمایت از سخنان رهبری عنوان می‌کند.

 

او اقدام کریمی قدوسی را غیر اخلاقی می داند و می گوید:”این اقدامات مجلس و نمایندگان را زیر سوال می‌برد. فردی که امضا جمع می‌کند وظیفه دارد همکاران را از متن مورد نظر به درستی آگاه کند.”

 

به گفته محمدحسین فرهنگی، نمایندگان معترض به اقدام جواد کریمی قدوسی، شکایت و گلایه خود را به هیات رئیسه منتقل کردند و برای بررسی بیشتر، موضوع را به اداره قوانین مجلس ارجاع دادند.

 

در این میان محمدحسین میرمحمدی، عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان، با خلاف شئونات دانستن اقدام کریمی قدوسی، پیگیری اقدام نماینده مردم مشهد را منوط به ارائه گزارش و یا اعتراضی از طرف نمایندگان به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان عنوان کرد.

 

در حالی که با در نظر گرفتن شرایط حساس کشور، انتظار حمایت مقتدرانه مجلسی ها از اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان می رود، باید دید که نمایندگان معترض در واکنش به چنین اقدامی چگونه برخورد خواهند کرد؟!

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ،


عناوین ویژه