زمان بارگزاری این صفحه: 12:51 AM UTC

استقبال گيلاني ها از طب سنتي/ حجامت و زالو درمانی

مدتی است در گذراز کوچه ها وخیابان های شهرهای گیلان به ویژه رشت بروشورهایی بر دیوار، درب منازل و تیر برق ها دیده می شود که در آن، از درمان بسیاری از بیماری ها با شیوه های حجامت و زالو درمانی خبر می دهند.

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

استقبال گیلانی ها از حجامت و زالو درمانی زیاد است. مدتی است در گذراز کوچه ها وخیابان هایشهرهای گیلان به ویژه رشت بروشورهایی بر دیوار، درب منازل و تیر برق ها دیده می شود که در آن، از درمان بسیاری از بیماری ها با شیوه های حجامت و زالو درمانی خبر می دهند.

 

کارت ویزیت مراکزی که خدمات حجامت و زالو درمانی را ارائه می دهند هم دست به دست بین شهروندان می چرخد.

 

اگرچه آمارهای رسمی از میزان استقبال گیلانی هایی که به حجامت و زالو درمانی روی آورده اند در دست نیست اما مشاهدات عینی حاکی است تعداد زیادی از شهروندان گیلانی بویژه در شهر رشت،مرکز استان، این روزها برای کاهش درد و درمان بسیاری از بیماری هایشان به این 2 شیوه درمانی روی آورده اند.

 

مسئولان دانشگاه علوم پزشکی گیلان علت استقبال مردم را تبلیغات گسترده مراکز حجامت و زالو درمانی و آشنایی مردم با فواید این 2 شیوه درمانی، عوارض داروهای شیمیایی، قرارگرفتن طب سنتی در مجموعه رشته های تخصصی پزشکی و به تبع آن افزایش مراکز حجامت و زالو درمانی اعلام می کنند.

 

رییس بخش درد دانشگاه علوم پزشکی گیلان درپاسخ به این سوال خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما که آیا حجامت و زالو درمانی شیوه درستی برای بهبود و درمان بیماری هاست؟ گفت: سابقه این دو شیوه درمانی که از زیر شاخه های طب سنتی هستند به پیش از اسلام برمی گردد و چنانچه اصولی و ازطریق متخصصان انجام شود، در پیشگیری و درمان برخی از بیماری ها و کاهش دردهای موضعی بسیار موثر است

 

دکتر بهرام نادری نبی با اشاره به اینکه درحال حاضر طب مکمل و جایگزین از جمله زالو درمانی و حجامت در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا کاربرد دارد افزود: آمریکا، کانادا، آلمان، فرانسه، چین و هند جزء کشورهای پیشرو در زمینه استفاده از حجامت و زالو درمانی هستند.

 

وی درخصوص درمان با حجامت گفت: حجامت به 2 شیوه ی تحریک مویرگ ها با بادکِش و خونگیری انجام می شود .

 

رییس بخش درد دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اینکه سموم و مواد زائد از جمله اسید لاکتیک دراثر سوخت و ساز بدن با جریان خون درسلول ها و رگ های بدن جمع شده و ایجاد درد وعارضه می کند افزود: با حجامت، خون غلیظ از بدن خارج و یا دست کم دیواره مویرگ ها از طریق بادکِش، تحریک شده و انسداد عروق از بین می رود.

 

دکتر بهرام نادری نبی که فارغ التحصیل طب سنتی از دانشگاه تی سی اِم چین است می گوید : حجامت در درمان دردهای عضلانی، گرفتگی رگ ها، کاهش غلظت خون و پیشگیری از بیماریهای قلبی– عروقی هم موثر است.

 

وی درخصوص درمان با زالو هم گفت: این موجود بیش از 100نوع ماده درمانی در بزاقش دارد که یکی از این مواد اثر بخش، ماده ضد انعقادی هیرودین است که موجب رقیق شدن خون، باز شدن عروق تنگ و افزایش خون و اکسیژن رسانی به عضو می‌شود.

 

رییس بخش درد دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اینکه در این شیوه با شناسایی نقاط درد زالو را برای مکیدن خون روی عضو می گذارند گفت: زالو در درمان بیماری هایی چون تنگی عروق قلب، واریس، ضایعات پوستی، بیماری های مفاصل، آرتروز و هموروئید کاربرد دارد.

 

دکتر بهرام نادری نبی می گوید: اگرچه حجامت و زالو درمانی، مورد تایید وزارت بهداشت و کاملا قانونی است اما هر دو شیوه درمانی باید درصورت نیاز، در مواردی خاص و توسط افراد آموزش دیده و متخصص استفاده شود.

 

وی بزرگترین معضل حجامت و زالو درمانی را نگاه عوامانه و استفاده سرخود از این شیوه های درمانی دانست و گفت : متاسفانه بسیاری ازشهروندان چون آگاهی لازم را درخصوص این دو شیوه درمانی ندارند در روند درمان نه تنها بیماری شان بهبود نمی یابد بلکه ممکن است بر اثر تجویز نابجا، انتخاب اشتباه یک عضو، شیوه نادرست خونگیری و همچنین استفاده از ابزار و زالوهای آلوده، بیماری های جدیدی دامنگیر سلامت شان شود .

 

دانشیار گروه بیهوشی و درد دانشگاه علوم پزشکی گیلان، بروز انواع بیماریهای عفونی وپوستی، هپاتیت، ایدز، کم خونی و ضعف عمومی را از مهم ترین عوارض استفاده از ابزار حجامت غیراستریل ، تشخیص نادرست محل خونگیری و استفاده از زالوهای آلوده برشمرد.

 

دکتر بهرام نادری نبی می گوید: برای مثال حرکت دادن زالو هنگام مکش خون، به این موجود استرس وارد کرده و باعث می شود محتویات روده آن وارد خون شود. اتفاقی که عفونت های شدید و گاه کشنده ایجاد می کند .

 

وی یکی دیگر از معضلات این شیوه درمانی را نبود آزمایشگاه و مرکز تولید زالو در گیلان عنوان کرد.

 

رییس بخش درد دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اینکه متخصصان این طب زالوهای مورد نیازشان را از تهران وارد کرده و برخی از مراکز غیرمجاز هم از زالوهایی که در طبیعت و برکه ها وجود دارد استفاده می کنند گفت: زالوهایی که در محیط طبیعی رشد می کنند در معرض بسیاری از آلودگی ها قرار دارند .

 

دکتر بهرام نادری نبی با اشاره به اینکه گیلان شرایط لازم را برای تولید زالو دارد گفت: کشورهایی نظیر آمریکا، فرانسه وآلمان سالانه میلیون ها دلار از تولید زالو و صادرات آن درآمد کسب می کنند.

 

رییس بخش درد دانشگاه علوم پزشکی گیلان به وجود مراکز زالو درمانی وحجامت غیرمجاز در گیلان اشاره کرد وگفت:متاسفانه کسانی که در این مراکز خدمات درمانی ارائه می دهند در این باره تخصصی نداشته و با تبلیغات کاذب بیماران را جذب می کنند.

 

در حالیکه وی معتقد است وزارت بهداشت نظارت خود را بر روی مراکز مجاز و پزشکان متخصص، متمرکز کرده و بر مراکز غیرمجاز وغیرقانونی نظارت چندانی ندارد، مشاهدات عینی هم از رشد قارچ گونه مراکز حجامت و زالو درمانی در گیلان حکایت دارد، مراکزی که بیشتر آنها توسط افراد غیرمتخصص اداره می شوند.

 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان بابیان اینکه فقط 7مرکز حجامت و زالودرمانی در گیلان دارای مجوز و پروانه علوم پزشکی بوده و فعالیت قانونی دارند می گوید: پزشکان این مراکز باید دروه تخصصی طب سنتی را گذارنده و کارکنان آنها هم می بایست دست کم مدرک کاردانی رشته های پیراپزشکی و بهداشت داشته باشند .

 

درحالی که شواهد، از وجود تعداد زیادی از مراکز غیرتخصصی و عدم نظارت بر عملکرد این مراکز حکایت دارد، دکترمحمد تقی آشوبی از بازرسی ماهانه ی 50 بازرس بهداشت از این مراکز می گوید .

 

وی افزود: پارسال 2مرکز غیر مجاز حجامت و زالو درمانی که پروانه فعالیت نداشتند و درمکانی غیربهداشتی خدمات ارائه می کردند پلمپ شدند .

 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان درخصوص نبود مرکز تکثیر و پرورش زالو در گیلان هم گفت: از آنجا که سرمایه گذاری دراین خصوص بازدهی و سود چندانی ندارد تاکنون هیچ سرمایه گذاری، از ایجاد مرکز پرورش زالو در گیلان استقبال نکرده است.

 

با وجود افزایش اقبال عمومی نسبت حجامت و زالو درمانی، انتقال خون گیلان نظر چندان مساعدی درباره این شیوه های درمانی ندارد.

 

مدیرکل انتقال خون گیلان با ابراز نگرانی از شیوع بیماری های عفونی و خونی بر اثر استفاده از ابزار غیربهداشتی در برخی مراکز حجامت و زالودرمانی می گوید: متاسفانه تعدادی از شهروندان تحت تاثیر تبلیغات این مراکز قرارگرفته و فکر می کنند تنها راه تصفیه خون، حجامت و زالودرمانی است، این درحالی است که با اهدا خون از طریق وسایل بهداشتی و استریل علاوه بر کار خیری که انجام می دهند، قبل از دریافت خون، سلامت شان هم به لحاظ حرارت بدن، مشکلات قلبی و تنفسی و میزان هموگلوبین خون، سنجیده می شود.

 

دکتر علی داودی افزود: از طرفی دیگراهدا کنندگان خون درصورت ابتلا به بیماری های عفونی وخونی، در جریان بیماری شان قرار خواهند کرد.

 

وی اگرچه حجامت و زالو درمانی را به عنوان یکی از شیوه های درمانی تایید می کند اما می گوید: وجود 10 درصد از بیماران تالاسمی کشور در گیلان، بالا بودن آمار جراحی های قلب و عروق و آمار بالای تصادفات در برخی از فصول، سبب شده نیاز روزانه خون در گیلان به 300واحد برسد که تامین این میزان خون مستلزم اهداء خون توسط شهروندان خیر است .

 

مدیرکل انتقال خون گیلان با گلایه از اینکه برخی از مراکز حجامت، افراد سالم را به انجام این شیوه درمانی ترغیب می کنند گفت: این افراد، منبع وسیعی از خون سالم هستند که نیاز بیماران را برطرف می کند اما براساس دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت، درصورت حجامت یا زالودرمانی به علت امکان آلوده شدن خونشان، تا حدود ? ماه نباید خون اهدا کنند.

 

کوتاه سخن اینکه : اگرچه حجامت و زالودرمانی در درمان بسیاری ازبیماری ها موثر است اما به نظر می رسد کمبود نظارت ها برعملکرد برخی از مراکزی که این خدمات درمانی را ارائه می کنند سلامت برخی شهروندان را با مخاطراتی مواجه کرده است.

 

بی شک ایجاد امکانات و زیرساخت های آموزشی برای علاقمندان به این شیوه های درمانی، در کنار فراهم کردن امکانات، تجهیزات ومواد بهداشتی مورد نیاز این مراکز در کنار افزایش نظارت ها می تواند سلامت افراد جامعه را تضمین کند.

 

البته توسعه این زیرشاخه های طب سنتی نباید فرهنگ اهداء خون را در جامعه کمرنگ کند .

منبع: واحدمركزي خبر

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،


عناوین ویژه