زمان بارگزاری این صفحه: 8:58 AM UTC

اعضای شورای رشت نباید سودای شهردار شدن در سر داشته باشند.

اشتیاق وافر برخی از اعضاء برای نشستن بر صندلی شهرداری کلانشهر رشت ، ناخودآگاه ، حدس و گمان عدم همکاری لازم و بدور از منفعت طلبی شورا با شهردار را در اذهان متبادر می سازد،که این رویه هیچگونه کمکی به شهر و شهروندان نمی کند.

صدای گیلان – تقریبا در بین تمام ارگانها و سازمانهای دولتی و خصوصی استان ، شورا و شهردای رشت جزء ارگانهایی هستند که بیشترین گزارش و بازخورد رسانه ای را به خود اختصاص داده اند. که این امر هم بدلیل انتخاب بی واسطه اعضای این شورا از طرف مردم و حقی که خود بخود برای مردم  و رسانه ها ایجاد میشود تا به نقد و برسی عملکرد  ان بپردازند و هم بدلیل جایگاه و اهمیت آنها در راستای خدمات دهی به شهروندان می باشد.و روشن است که بخشی از زندگی روزمره شهروندان با واسطه یا بی واسطه با عملکرد شورا و شهرداری گره خورده است.

البته در این مجال قصد برسی  عملکرد شورای چهارم رشت در مدت زمان یکسال و اندی که گذشته نیست بل هدف، انتقاد از یک رویه اشتباه در بین اعضای شورا ست که سودای شهردار شدن را در سر دارند.

پس از جلسه پرسش و پاسخی که بین شورا و شهردار برگذار شد و آنگونه که در خبرها آمد نزدیک به 11 نفر از اعضاء شورا از پاسخ های خلیلی قانع نشدند به طبع  بعد از آن بود که گمانه زنیها برای استیضاح و تغییر شهردار قوت بیشتری گرفت.اما جدا از حکایت تراژیک شهرداران کلانشهر رشت که در یک دهه اخیر تقریبا هر سال یکبار عوض شده اند حکایت تعجب برانگیز دیگر ، جدیت و علاقه شدید برخی از اعضای فعلی شورا برای شهردار شدن است.حتی این جدیت و علاقه تا حدی است که به فرض وقتی از جمشیدی ریاست قبلی شورا در خصوص عملکرد شهردار فعلی پرسش میشود وی در جواب ؛ از عملکرد خلیلی انتقاد کرده و اعلام میکند که در بین اعضای شورای فعلی  افراد توانمندی برای شهردار شدن وجود دارند ، هر چند  قصد شهردار شدن خود  را تکذیب می کند.

حال شاید پرسیده شود که مگر  شهردار شدن خود اعضای شورای شهر دارای چه ضعف یا اشکالی می باشد.؟

نخست باید بپذیریم که که مردم در انتخاب افراد برای عضویت در شورا از توانایی و وظیفه شناسی منتخبین آگاه بوده اند.و ناگفته نماند که کاندیداها هم در زمان انتخابات وعده ها و شعارهایی داده اند و یکی از معیارهای سنجش و رای دادن هم بر مبنای همین شعارها و برنامه های ارایه شده است.

یکی از وظایف اصلی شورا نظارت بر عملکرد شهردار و در کل مجموعه شهرداری می باشد. حال سوالی که مطرح میشود آیا اعضای شورایی که قصد شهردار شدن دارند  عهد خود با مردم و رای دهندگانشان را فراموش کرده اند و ایا این بی حرمتی به رای دهندگانشان نیست.آیا اگر همین عضو علاقه مند به شهردار شدن به فرض اگر انتخاب شهردار (همانند شورا) به شکل بی واسطه از طرف مردم انجام میشد باز هم مردم به وی به عنوان شهردار رای می دانند.و البته بسیاری از مسایل مشابه دیگر نیز قابل طرح می باشد.

شاید برخی در پاسخ بگویند که به هر روی مردم رای داده اند تا مجموعه شورا و شهرداری وضعیت رفاهی شهری بهتری بوجود بیاورند و اینکه چه کسی در چه جایگاهی در این مجموعه باشد زیاد اهمیتی ندارد ولی دقیقا بحث  همین است که رای دهندگان با آگاهی رای داده اند و دقیقا هم جایگاه هر کدام را مشخص کرده اند یعنی اعضای شورایی را انتخاب کرده اند که شهردار انتخاب کنند و بمدت 4 سال بر عملکرد ان نظارت کنند نه اینکه خود شهردار شوند.

جدا از مورد فوق،  اشتیاق وافر برخی از اعضاء برای نشستن بر صندلی شهرداری کلانشهر رشت ، ناخودآگاه ، حدس و گمان عدم همکاری لازم و بدور از منفعت طلبی شورا با شهردار را در اذهان متبادر  می سازد که نه برای این مجموعه مفید هست و نه کمکی به توسعه و رشد خدمات دهی  به شهر و شهروندان را در بر خواهد داشت.این  که گفته میشود عدم همکاری الزاما این گونه نیست، ولی به طبع قضاوت ها بر اساس عملکردها صورت می گیرد و خود اعضاء و مجموعه شورا باید به گونه ای عمل کنند که حدس ها و قضاوت های دور از واقع شکل نگیرد نه اینکه خود خواسته یا ناخواسته این حدس و گمانها را تقویت کنند.

این نکته ضروری قابل تاکید است که این نوشتار قصد انتقاد از شورا جهت استیضاح شهردار را ندارد ، چرا که این حق طبیعی شوراست و حتی به نظر می رسد با اختلافات شدیدی که بین شورا و شهردار بوجود امده است بهتر ان است که شهردار دیگری جای خلیلی  انتخاب شود ولی انتظار می رود شورا با جدیت و تعهد از بین مدیران لایقی که در استان کم هم نیستتند فرد مناسب را برای مدیریت شهر رشت انتخاب کنند نه اینکه خود در صدد رسیدن به این مقام باشند.

به نظر می رسد شهروندان کلانشهر رشت وظیفه خود را به درستی انجام داده اند.چرا که جدا از فعالیت های جانبی و فرهنگی ای که شورا برعهده دارد بیشترین انتظار از شورا و شهرداری حرکت در راستای خدمات دهی شهری و عمرانی است.و رای دهندگان هم چندین  نفر مهندس عمران انتخاب کردنند.و حتی رییس فعلی شورا هم خود یکی از خوشنام های نظام مهندسی ساختمان استان است.هر چند نفرات دیگر هم با توجه به تخصص خود در کمسیونها ی مختلف فعالیت می کنند .حال دیگر این شوراییان اند که باید به وظایف و تعهدات خود عمل کنند.

انتظار از شورای چهارم رشت تا حدی بود که بتواند با عملکرد قوی خود ، خاطره تلخ شورای سوم را از ذهن مردم  پاک کند.هر چند تاکنون به شکل جدی شاهد چنین رویکردی نبوده ایم ولی توصیه آن است که که اعضای شورا بدور از جنجال سازیهای مضاعف و چند قطبی کردن شورا ، (چون واقعا شهروندان از شورای شهر انتظار سیاسی کاری ندارند) سودای شهردار شدن را از سر بیرون کرده و با احترام به رای دهندگان خود به فکر ابادانی شهر و خدمت دهی به شهروندان باشند.و به میثاق و عهدی که با مردم در زمان انتخابات بسته اند وفادار بمانند.


عناوین ویژه