زمان بارگزاری این صفحه: 6:31 AM UTC

افتتاح رادار پیشرفته هواشناسی در کیاشهر

رئیس سازمان هواشناسی کشور گفت:رادار پیشرفته هواشناسی در کیاشهر گیلان افتتاح شد و یکی از ۸ رادار موجود در کشور است.

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

داود پرهیزکار صبح امروز در مراسم افتتاح رادار پیشرفته هواشناسی در کیاشهر اظهار داشت: این رادار هواشناسی یکی از ۸ رادار موجود در کشور است و از جمله سامانه‌های پایشی جو در کشور است.

 

وی با اشاره به اینکه رادار گیلان و رادار شیراز از جمله پیشرفته‌ترین رادارهای هواشناسی ایران هستند گفت: نخستین رادار هواشناسی کشور، ۱۲ سال پیش در اهواز نصب شد.

 

رئیس سازمان هواشناسی کشور با اشاره به تفاوت‌های ایستگاه‌های هواشناسی و رادار بیان کرد: برد ایستگاه‌ها کوچک است، اما رادارها دارای برد دورتر و سنجش از راه دور هستند.

 

پرهیزکار با بیان اینکه این رادار تا شعاع ۲۰ کیلومتر کار می‌کند و مانند ماهواره هواشناسی جزء سنجنده‌های دورسنج محسوب می‌شود، اظهار کرد: ۲۰ تا ۲۴ رادار هواشناسی برای کشور مورد نیاز است که به‌دلیل محدودیت‌های مالی فقط ۸ رادار راه اندازی شده است.

 

وی با اشاره به اینکه استان گیلان پرباران‌ترین استان کشور است و در مسیر سامانه‌های فعال کشور قرار دارد و به‌همین دلیل این رادار در این استان نصب شد تأکید کرد: به هیچ عنوان ملاک انتخاب استان یا شهرستان سیاسی نیست و در انتخاب ایستگاه و رادار تقریباً بعد علمی ملاک است.

 

رئیس سازمان هواشناسی کشور افزود: قدرت تشخیص این رادار هواشناسی به حدی بالاست که ذره‌ای باران را تشخیص می‌دهد.

 

افتتاح هفتمین رادار هواشناسی کشور در کیاشهر

بهمن کمان‌گر، مدیرکل هواشناسی گیلان نیز در افتتاح این رادار هواشناسی بیان کرد: این هفتمین رادار هواشناسی کشور است که با اعتبار ملی ۱۱ میلیارد تومان در کیاشهر به‌بهره‌برداری رسیده است.

 

وی گفت: این رادار با برد ۲۵۰ کیلومتر، در پیشبرد عمومی جو، شدت بارش، نوع بارش، و در مسائل کشاورزی کاربرد دارد./تسنیم

 

 

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ،


عناوین ویژه