زمان بارگزاری این صفحه: 12:39 PM UTC

افزایش مرگ و میر فک های خزری

صدای گیلان – مدیر کل اداره حفاظت محیط زیست استان گیلان از مشاهده لاشه چهار قلاده فک خزری طی یک ماه گذشته در سواحل گیلان خبر داد.

به گزارش صدای گیلان ؛ محمد رضا برجی در گفتگو با خبرنگار مانا اظهار داشت: طی ماه گذشته، مشاهده چهار قلاده فک خزری در سواحل گیلان به اداره کل حفاظت محیط زیست گزارش شده است.
مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست استان گیلان گفت: این فک ها در سواحل آستارا، لنگرود، انزلی و آستانه اشرفیه مشاهده شده اند.
به گفته وی به منظور بررسی دلیل مرگ و میر این فکها، از لاشه آنها نمونه برداری و به سازمان حفاظت محیط زیست ارسال شده است.
وی گفت: از آنجا که پاییز فصل شروع صیادی محسوب می شود، احتمال زیاد دلیل مرگ این فک ها، گیر افتادن در دام صیادان بوده است.
این مقام مسئول در اداره محیط زیست گیلان تاکید کرد: اما تا اعلام نتایج آزمایشات از نمونه های ارسالی نمی توان نظر قطعی را اعلام کرد.
برجی اذعان داشت: همچنین نمی توان به طور قطع گفت این فک ها در آبهای ایران کشته شده اند، چرا که ممکن است جریان آب آنها را از سواحل سایر کشورها به گیلان آورده باشد.
این مقام مسئول در استان گیلان در ادامه گفت: به منظور حفاظت از فک خزری، هر ساله از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست استان با همکاری اداره کل شیلات گیلان، کلاسهای آموزشی برای صیادان محلی برگزار می شود.
وی یادآور شد: اکثر آسیب هایی که از طریق صیادی متوجه فک ها می شود مربوط به صیادی توسط صیادان غیر مجاز است.
برجی تاکید کرد: از آنجا که فک تنها پستاندار دریای خزر محسوب می شود لذا باید با انجام سیاستگذاری صحیح بین پنج کشور حاشیه دریای خزر، نسبت به حفاظت از این گونه با ارزش اقدام شود.
مدیر کل اداره حفاظت محیط زیست استان گیلان عنوان کرد: آمارها حاکی از آن است این گونه شاخص خزری به شدت در معرض نابودی قرار گرفته است.
این مقام مسئول در استان گیلان با اشاره به اینکه پیش از فروپاشی شوروی سابق، تعداد فک خزری نزدیک به یک میلیون قطعه بوده است، اظهار داشت: اما در سرشماری سال ۲۰۰۸ معلوم شد این تعداد به یک صد هزار قطعه کاهش یافته است.
وی با اشاره به اینکه صيد غيرقانوني در كشورهاي حاشيه خزر عامل اصلي كاهش اين گونه بوده است، تصریح کرد: كشور روسيه سالانه 10 هزار مجوز شكار فك را صادر مي كند و كشور هاي ديگر نظير آذربايجان، قزاقستان و تركمنستان نيز به طور بي رويه شكار فك خزر را انجام مي دهند.
وي با بيان اينكه فقط كشور ايران اجازه شكار فك خزر را نمي دهد، افزود: تاكنون كارگاه هاي آموزشي متعدد امداد و نجات پستانداران دريايي براي جوامع محلي در ايران برگزار شده است و جوامع بومي در حفظ اين گونه مشاركت فعالي دارند.

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ، ،


عناوین ویژه