زمان بارگزاری این صفحه: 7:10 PM UTC

از 53شهرگیلان 32شهر دارای عناصربارز گردشگری هستند

دکتر روشن بابایی، عضو هیات علمی دانشگاه گیلان در مرکز خدمات سرمایه‌گذاری گیلان عنوان کرد؛ کمتر استانی در کشور قابلیت های گردشگری گیلان را دارد.

 پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

دکتر روشن بابایی، عضو هیات علمی دانشگاه گیلان در مرکز خدمات سرمایه‌گذاری گیلان عنوان کرد؛ کمتر استانی در کشور قابلیت های گردشگری گیلان را دارد.

بازار سرمایه‌گذاری خارجی استان گیلان این هفته میزبان دکتر روشن بابایی همتی عضو هیات علمی دانشگاه گیلان بود که در باره‌ی امکان سنجی فرصتهای سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری استان به سخنرانی پرداخت.

 

وی ابتدا به نقش و اهمیت سرمایه‌گذاری در فرآیند رشد و توسعه‌ی اقتصادی جوامع مختلف اشاره کرد و گفت: بیشتر نظریات و تئوریهای موجود نقش و اهمیت سرمایه‌گذاری را در فرآیند رشد و توسعه‌ی اقتصادی مورد تاکید قرار داده‌اند.

 

وی ادامه داد: ابتدا باید شناخت کافی از وضعیت موجود گردشگری در جهان داشته باشیم و سپس جایگاه ایران و به دنبال آن جایگاه گیلان و شهر رشت به عنوان مرکز آن و همچنین شهرستانهای مختلف را مشخص کنیم.

 

دکتر بابایی خاطر نشان کرد: ما در کشور زمینه‌های گردشگری بسیاری داریم که می‌توانیم با سرمایه‌گذاری روی آنها سبب جلب و جذب گردشگر شویم به طور مثال تنها دو هزار و هفتصد سایت طبیعی در کشور وجود دارد و استان گیلان هم ظرفیت بسیاری در این زمینه دارد.

 

وی با تاکید بر اینکه از یک میلیون و 200 هزار اثر تاریخی کشور تنها سه درصد آن شناسایی شده‌اند گفت: ما بایستی ابتدا در این حوزه به شناخت کافی دست یابیم و سپس به برنامه‌ریزی و بهره‌گیری از آنها مبادرت ورزیم.

 

وی سپس به نظریه‌های موجود در زمینه‌ی گردشگری اشاره کرد و انواع و اقسام گردشگری را تشریح نمود و گفت: گاهی گرفتن یک عکس از جاذبه‌های یک منطقه و به اشتراک گذاشتن آن در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی می‌تواند سبب گرایش گردشگران به آن منطقه شود.

 

این استاد دانشگاه گیلان سپس با تاکید بر اینکه از 53 شهر استان گیلان 32 شهر دارای عناصر و ویژگیهای بارز گردشگری هستند گفت: برخی از انواع گردشگری در گیلان از اهمیت ویژه برخودار هستند و گیلان می‌تواند در گردشگری آبی و ساحلی، کوهنوردی و غارنوردی، مردم شناسی، شکار و صید، ورزشی، طبیعت‌گردی و درمانی بسیار موفق شود.

 

وی در ادامه به انواع اقامتگاههای موجود اشاره کرد و گفت: ما در استان گیلان می‌توانیم در جاهایی که پوشش جنگلی دارد خانه‌های درختی برای اقامت گردشگران ایجاد کنیم و ساخت این خانه‌ها با چشم‌انداز خوب می‌تواند برای گردشگران جذاب و جالب باشد.

 

دکتر بابایی، به ارسال پرونده‌ی شهر رشت به سازمان یونسکو به عنوان رشت شهر خلاق در تنوع غذایی اشاره کرد و گفت: گیلان و به ویژه شهر رشت شهری دارای تنوع غذایی فراوان است و 170 گونه‌ی غذایی در این شهر ظرفیتی عظیم برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود.وی به بررسی امکانات اقامتی، پذیرایی، حمل و نقل و دیگر امکانات رفاهی شهرهای مختلف استان گیلان پرداخت و گفت: تجارب کشورهای موفق نشان می‌دهد که بایستی از مشارکت محلی برای پیشبرد اهداف در این زمینه استفاده کرد.

 

مدیر انجمن گردشگری مجازی پارسیان سپس اظهار نمود: نقش توریسم الکترونیک در اطلاع‌رسانی گردشگری بسیار حائز اهمیت است و ما باید از فرصتهای فضای مجازی و آی تی برای معرفی جاذبه‌های گردشگری و فرصتهای سرمایه‌گذاری در این زمینه‌ها استفاده کنیم و توسعه و پیشرفت اقتصادی منطقه را هر چه بیشتر رقم بزنیم.

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ،


عناوین ویژه