زمان بارگزاری این صفحه: 12:10 AM UTC

اما و اگرهای ثبت جهانی ماسوله

نبود مدیریت یکپارچه شهری یکی دیگر از موانع ثبت جهانی ماسوله است.

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

حاشیه سازی ثبت ماسوله را در یونسکو به تعویق انداخته است.

 

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مدیر پایگاه ملی شهرک تاریخی ماسوله امروز گفت:ثبت جهانی ماسوله از سال ۹۰ در دستور کار قرار گرفت اما نبود مدیریت یکپارچه شهری و وجود ۱۱ ساختمان اداره برق، آب و فاضلاب ، مخابرات ، هواشناسی ، تعاونی صنایع دستی ، درمانگاه ، دو واحد تجاری، دو واحد مسکونی در حریم فضای سبز مانعی بر سر راه جهانی شدن ماسوله شده است.

 

مصطفی پورعلی افزود : الویت رفع مشکل ثبت ماسوله تخریب ساختمان های اداره برق و مخابرات است.

 

وی گفت : برای رفع این مشکل در مرحله اول پیشنهاد شده است دو ساختمان اداره برق و مخابرات بطور موقت برای ۳ تا ۵ سال به داخل بافت ماسوله انتقال داده شده تا با تخریب این دوبنا بخشی از حریم فضای سبز ماسوله آزاد شود و مراحل ثبت ادامه یابد.

 

اگرچه از سال ۷۶ نواحی پایین دست بافت تاریخی ماسوله در حریم فضای سبز قرار گرفت و ساخت و ساز در آن ممنوع شده اما مشکل ۱۱ ساختمان ناهمگون که در این قسمت این شهر تاریخی قرار دارد تاکنون حل نشده است.

 

نبود مدیریت یکپارچه شهری یکی دیگر از موانع ثبت جهانی ماسوله است.

 

مدیر پایگاه ملی شهرک تاریخی ماسوله تصریح کرد : در حال حاضر مدیریت دستگاه های خدمات رسان در شهرک تاریخی ماسوله جداگانه است که بر اساس شرط یونسکو باید این مدیریت منسجم و یکپارچه شود.

 

قدمت شهر ماسوله حدود ۸۰۰ سال است.

 

بافت پلکانی بناهای ماسوله مهمترین جاذبه این شهر تاریخی است بطوریکه سقف هر خانه حیاط خانه دیگری است.

 

این شهرک تاریخی در فصل سرد سال حدود ۵۰۰ نفر و در فصول گرم سال حدود هزار و ۵۰۰ نفر سکنه دارد.

 

ماسوله در ۲۵ کیلومتری شهر فومن در غرب گیلان قرارگرفته است.

 

سالانه حدود ۲ میلیون گردشگر از این شهرک تاریخی دیدن می کنند.

مطالب بیشتر؛

  • صهیونیست‌ها منتظر صاعقه‌های ویرانگر باشند سرلشکر محمد علی جعفری در پیامی به مناسبت شهادت سردار سرتیپ پاسدار محمد علی‌الله دادی تاکید کرد: سپاه همان طور که در صحنه‌ی جنگ های گذشته لبنان و فلسطین نشان داده است، تا آخر پای فروپاشی رژیم صهیونیستی خواهد […]
  • سامانه ۱۵۰۴؛ دریافت گزارش تخلفات جنگلی رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری از راه اندازی سامانه ۱۵۰۴ برای دریافت گزارش های مردمی درباره آتش سوزی ، تخلف و تصرفات جنگلی در کشور خبر داد.
  • فراتر از توافق ژنو طنز ماجرا در این است که ، در همان موارد و نکاتی از توافق نامه ژنو که از طرف مخالفین داخلی دولت به عنوان نکات منفی وامتیاز دهی به غربیان و آمریکا نامبرده میشود ، در مقابل ؛ مخالفین خارجی عیناَ همان موارد مشابه را امتیاز دهی به ایران می دانند. وکاملا روشن است که این موضوع در خصوص یک مورد […]
  • هشدار:مراقب نسخه جعلی واتزاپ باشید صدای گیلان؛نماینده ضدویروس پاندا در ایران اعلام کرد "مجرمان سایبری یک نسخه جدید از برنامه پیام رسان واتس اپ موسوم بر "WhatsApp Oro" یا "WhatsApp Gold" طراحی و در اینترنت منتشر کرده […]
  • طراحی صورت مصنوعی در ژاپن/ عکس یک شرکت ژاپنی به موفقیت های اولیه در زمینه طراحی صورتهای مصنوعی از ماده سیلیکون دست یافته است.


عناوین ویژه