زمان بارگزاری این صفحه: 3:54 PM UTC

“انتخابات غول کش” اتاق بازرگانی

صدای گیلان – ثبت‌نام برای انتخابات اتاق بازرگانی تهران به پایان رسید. مشارکت در ثبت‌نام این دوره از انتخابات بسیار پررنگ‌تر از دوره‌های قبل بود.

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

ثبت‌نام 249 نفر تا روز پایان ثبت‌نام خبر از رقابتی سخت دارد چراکه قرار است 40 نفر از این عده به اتاق راه یابند. به‌عبارت روشن‌تر از هر 6.2 نفر تنها یک نفر به اتاق بازرگانی تهران خواهند آمد. هرچند ثبت‌نام در شهرستان‌ها بسیار کم بود ولی نام‌هایی که برای شرکت در انتخابات اتاق بازرگانی تهران آمده‌اند خبر از انتخاباتی بسیار دشوار می‌دهد. نگاهی به وضعیت ثبت‌نام شده‌ها در انتخابات خبر از نام‌های بزرگ در تمام بخش‌ها می‌دهد که با توجه به ظرفیت گروه‌ها طبیعتا شاهد شکست افرادی نامدار در انتخابات اتاق بازرگانی خواهیم بود.

بازرگانی مثل همیشه پرتعداد
نام بازرگانی در ابتدای اسم اتاق قرار دارد پس طبیعی خواهد بود که مشارکت در این بخش بسیار گسترده‌تر از سایر بخش‌هاست. تا پایان روز شنبه 117نفر در بخش بازرگانی ثبت‌نام کرده‌اند. این درحالی است که با تغییرات صورت گرفته فقط 16نفر از این اسامی قرار است انتخاب شوند. به همین دلیل رقابت بسیار در بخش بازرگانی دشوار است و از هر 7.3 نفر فقط یک نفر به اتاق بازرگانی راه خواهد یافت.

از چهره‌هایی که در دوره هفتم در اتاق بازرگانی حضور داشتند، چهره‌های زیادی در این انتخابات ثبت‌نام کرده‌اند. به‌ترتیب زمان ثبت‌نام کسانی که در بخش بازرگانی ثبت‌نام کرده‌اند شامل چهره‌های زیر هستند: محسن بهرامی ارض‌اقدس، یحیی آل‌اسحاق، محمدمهدی رییس‌زاده، اسدالله عسگراولادی، فاطمه مقیمی، مسعود خوانساری، جمشید عدالتیان‌شهریاری، مسعود دانشمند، توفیق مجدپور، سیدحمید حسینی، فاطمه دانشور، وحید صدوقی و مجیدرضا حریری.

اگر قرار بود لیست انتخابات فقط شامل همین اسامی باشد مشکل چندانی نبود ولی اسامی بزرگ دیگری در این انتخابات در بخش بازرگانی حضور یافته‌اند. محمد صدرهاشمی‌نژاد، موسس هلدینگ استراتوس و بانک اقتصاد نوین از این افراد است. همچنین معاون سابق سازمان توسعه تجارت حسین سلطانی‌نیا در این مسیر وی را همراهی می‌کند. فرهاد فزونی که در دوره‌های قبل هم در اتاق بازرگانی حضور داشت مجددا قصد حضور در انتخابات را دارد.

از گروه ائتلاف فردا رضی میری، رییس سابق کنفدراسیون صادرات در بخش بازرگانی حضور دارد. محمدعلی کریمی از چهره‌های سابق دولتی است که در این انتخابات حضور دارد. حمیدرضا انصاری، مدیرعامل شرکت معتبر کیسون، مرتضی عراقچی برادر مذاکره‌کننده ارشد هسته‌یی ایران و از چهره‌های قدیمی صادرکننده فرش، بهرام شهریاری از قطعه‌سازان خودرو، کاظم سماک از چهره‌های سابق هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران و ضیاالدین خرمشاهی، رییس کمیسیون حقوقی اتاق بازرگانی ایران از چهره‌های جدید در این دوره در انتخابات اتاق بازرگانی تهران هستند.

صنعت و نام‌های فراوان
در نگاه اول از نظر عدد و رقم به نظر می‌رسد که وضعیت بخش صنعت از بازرگانی بهتر باشد. برای 14صندلی بخش صنعت اتاق بازرگانی تهران 88 نامزد وجود دارد.

به‌عبارت دیگر از هر 6.2 نفر یکی به بخش صنعت راه خواهد یافت. با این وجود به حدی نام‌های مطرح بخش صنعت زیاد است که می‌توان گفت انتخاب شدن در این بخش سخت‌تر از بخش بازرگانی است. از چهره‌های دوره هفتم هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران چهره‌های زیادی در این دوره حضور دارند. محمدرضا نجفی‌منش، محسن خلیلی‌عراقی، محسن حاجی‌بابا، مرسل صدیق، مهدی پورقاضی، حمیدرضا صالحی، علی نقیب، علینقی خاموشی، عباسعلی قصاعی، محمدمهدی راسخ، علیمردان شیبانی و محمدحسین برخوردار در دوره قبل هم در اتاق تهران حاضر بودند.

علاوه بر این اسم‌ها محمد پارسا که تا اواسط دوره هفتم نماینده اتاق بازرگانی تهران بود برای بخش صنعت ثبت‌نام کرده است. محمدحسن شمس‌فرد، نصرالله فلاح و محمد لاهوتی از چهره‌های تشکلی هستند که در بخش صنعت حاضر هستند. سیدمحمد اتابک از چهره‌های مطرح صنعت سیمان نیز در این بخش حضور دارد. هیبت‌الله فاضلی، برادر رییس اتاق اصناف ایران و از چهره‌های قدیمی اصناف این‌بار به اتاق بازرگانی آمده است. محمدباقر رجال زمانی نایب‌رییس اتاق بازرگانی ایران بود و بار دیگر قصد شرکت در انتخابات را دارد. محمدکاظم از لیزینگ بانک اقتصاد نوین و محمدحسین زهتابچیان، مدیرعامل راک شیمی هم در این انتخابات حضور دارند. ابوالفضل روغنی گلپایگانی از نمایندگان اتاق بازرگانی ایران و عادل نژادسلیم، مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس از چهره‌های مطرح دیگر بخش صنعت هستند. محسن مهرعلیزاده، معاون اسبق رییس‌جمهور هم مجددا قصد حضور در اتاق بازرگانی را دارد. سیدعباس موسوی رهپیما، مدیرعامل فومن شیمی است. علی شمس‌اردکانی که از چهره‌های قدیمی اتاق بازرگانی محسوب می‌شود هم در بخش صنعت ثبت‌نام کرده است. رضا پدیدار، رییس اتحادیه سازندگان تجهیزات نفتی و مسعود حجاریان برادر سعید حجاریان در این دوره نامزد حضور در اتاق هستند. حجم بالای این اسامی نشان می‌دهد که قرار است رقابت سختی در این بخش وجود داشته باشد و مطمئنا در این انتخابات بسیاری از این اسامی امکان راهیابی به اتاق بازرگانی را نخواهند داشت.

بخش جدید و چهره‌های قدیمی
با وجود آنکه بخش کشاورزی به‌تازگی ایجاد شده و انتظار بر این بود که چهره‌های جدید زیادی در این بخش حضور داشته باشند اما اکثر نام‌های این بخش از چهره‌های گذشته اتاق بازرگانی محسوب می‌شوند. با توجه به 6 کرسی بخش کشاورزی و ثبت‌نام 26نفر از هر 4.3 نفر یکی به اتاق تهران به‌عنوان نماینده بخش کشاورزی راه خواهد یافت. در این میان سیدرضا نورانی، شاهرخ ظهیری، احمد ترک‌نژاد و حامد واحدی پیش از این هم در هیات نمایندگان دوره هفتم اتاق تهران حضور داشتند با این وجود در این بخش چهره‌های مطرح زیاد دیگری حضور دارند. مهدی معصومی مدیرعامل تلاونگ، عباس وطن‌پرور و جهانبخش نورایی ازجمله این چهره‌ها هستند. ابراهیم جمیلی، رییس سابق اتاق بازرگانی زنجان بعد از البرز این‌بار به تهران آمده و در بخش کشاورزی کاندیدا شده است. ابوالحسن خلیلی هم که از چهره‌های مطرح صنایع غذایی است در این انتخابات در بخش کشاورزی حضور دارد. فاطمه شعبانی، کاوه زرگران و احمد صادقیان مدیرعامل تک ماکارون در این انتخابات حضور دارند ولی از چهره‌های جنجالی این بخش می‌توان به محمدرضا بهزادیان، رییس سابق اتاق بازرگانی تهران اشاره کرد.

بخش معدن و جنگ گلادیاتورها
بخش معدن با توجه به ظرفیت بسیار پایین خود همیشه به جنگ گلادیاتورها تشبیه می‌شود. برای 4صندلی بخش معدن 18 مدعی وجود دارد که 5 نفر از آنها از قبل در اتاق بازرگانی حضور داشته‌اند. جالب‌ترین تغییر مربوط به پدرام سلطانی است که به رقابت سخت معدن وارد شده است. وی که از چهره‌های اصلی ائتلاف برای فردا محسوب می‌شود احتمالا شانس زیادی برای پیروزی خود قایل است که در بخش معدن ثبت‌نام کرده است. محمد نوریان، مدیرعامل معدن چادرملو و عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران هم مجددا در بخش معدن حضور دارد. علامیرمحمدصادقی، رییس مجمع فعالان توسعه از چهره‌های قدیمی معدن است و یار قدیمی وی محمدرضا بهرامن و نایب‌رییس وی در خانه معدن در این مسیر مجددا میرمحمد صادقی را همراهی می‌کنند. فریال مستوفی هم در این انتخابات تصمیم گرفته است به بخش معدن وارد شود. اما از چهره‌های شاخصی که اکنون عضو هیات نمایندگان تهران نیست باید به مهرداد اکبریان اشاره کرد. اکبریان که تا چندی پیش رییس اتحادیه سنگ‌آهن بود در این دوره تصمیم دارد به همراه همسرش در اتاق بازرگانی تهران حاضر شود./ اقتصاد آنلاین به نقل از روزنامه تعادل

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،


عناوین ویژه