زمان بارگزاری این صفحه: 7:22 PM UTC

انتشارکتاب «رجال گیلان در عصر ناصری»

صدای گیلان – کتاب «رجال گیلان در عصر ناصری» با کوشش دکتر هومن یوسفدهی به همت حوزه هنری گیلان توسط انتشارات فرهنگ ایلیا منتشر شد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان ، معاون فرهنگی هنری حوزه هنری گیلان گفت : کتاب «رجال گیلان در عصر ناصری» با کوشش دکتر هومن یوسفدهی به همت حوزه هنری گیلان توسط انتشارات فرهنگ ایلیا منتشر شد.

محمد پرحلم افزود: کتاب «رجال گیلان در عصر ناصری» علاوه بر نگاهی گذرا به زندگی ناصرالدین شاه و رویدادهای مهم گیلان در پنجاه سال حکومت وی، به زندگی کسانی پرداخته است که در برهه ای از این حکومت پنجاه ساله در رخدادها و وقایع مهم نقشی بسزا داشته اند.هم چنان که زندگی اشخاصی از دیوان سالاران،روحانیان،مالکان عمده،تجار ،مستوفیان،طبیبان وشعرای مهم گیلان در آن دوره دستمایه قرار گرفته است.

وی ادامه داد: شیوه ی حکومت این شاه قاجاردر نوع خود منحصر به فرد و قابل بررسی است. او در ایالات و ولایات کارگزارانی داشت که امور حکومتی و عمرانی را توسط آنان به انجام می رساند که غالبا از حکام ،خوانین و مال داران طراز اول هر منطقه بودند.

معاون فرهنگی هنری حوزه هنری گیلان اظهار کرد: این کتاب پیش از هر چیز نگاهی دارد به زندگی ناصرالدین شاه قاجار و سپس شمه ای از رویدادهای گیلان در نیم قرن دوران سلطنت او را بازگو می کند. در بخش دوم به شرح احوال 92 نفر از مشاهیر رجال گیلان در آن دوره ی تاریخی وبه تبع آن به معرفی تعدادی از مهم ترین نزدیکان آنان پرداخته شده است.

وی در خصوص بیوگرافی نویسنده ی کتاب افزود: هومن یوسفدهی در سال 1349در لاهیجان به دنیا آمد .تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش به انجام رساند. پس از آن به همراه خانواده مقیم رشت شد و تحصیلات متوسطه را در این شهر به انجام رساند. وی پس از آن جهت ادامه ی تحصیل در رشته ی زبان و ادبیات فارسی عازم تهران شد و موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد(1375) از دانشگاه آزاد اسلامی گردید و در همان دانشگاه به تدریس پرداخت و در حال حاضر به عنوان پژوهشگر با دایره المعارف زبان و ادب فارسی شبه قاره هند همکاری می کند.

از او تاکنون مقالات متعددی در زمینه ی تاریخ و ادبیات در مجلات گلچرخ،پژوهشیار،گیله وا و مجموعه مقالات گیلان نامه ، نامواره دکتر محمود افشار و دایره المعارف اسلامی منتشر شده و کتاب های حکایت عشق صنعان ، حکمرانان گیلان در عهد زندیه و قاجاریه وانجمن های گیلان در عصر مشروطه (دانشنامه ی فرهنگ و تمدن گیلان )از جمله آثار منتشر شده اوست.

این کتاب در 318 صفحه با قیمت -/000/150 ریال با شمارگان 1000 نسخه روانه بازار کتاب شده است .

شایان ذکر است : علاقه مندان جهت خرید و تهیه آن می توانند به خانه کتاب حوزه هنری گیلان واقع در رشت- میدان دفاع مقدس – ابتدای خیابان حافظ – نبش کوچه قلمستان 2 مراجعه و یا با شماره تلفن4-33345571 حوزه هنری گیلان تماس حاصل نمایند .

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ،


عناوین ویژه