زمان بارگزاری این صفحه: 5:34 AM UTC

اولویت ثبت جهانی ماسوله در صورت رفع موانع

صدای گیلان – معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بیان کرد: فرآیند ثبت جهانی شهرک تاریخی ماسوله در صورت رفع موانع، در اولویت قرار می گیرد.

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

محمدحسن طالبیان یکشنبه شب در حاشیه بازدید از وضعیت خدمات رسانی به گردشگران گیلان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در رشت افزود: موانعی در ماسوله وجود دارد که در تضاد با جهانی شدن است و در این راستا، مسوولان استان گیلان می بایست در ساماندهی بافت ماسوله و رفع موانع همت بیشتری کنند.

 

وی تاکید کرد: در صورت رفع این نگرانی ها از سوی استان، موضوع جهانی شدن ماسوله در اولویت سازمان برای ثبت جهانی قرار می گیرد.

 

شهرک تاریخی ماسوله در 36 کیلومتری غرب مرکز شهرستان فومن و 55 کیلومتری غرب رشت مرکز استان گیلان با قدمتی 800 تا هزار ساله است که در سال 1354 شمسی با شماره 1090 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

 

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری در بخش دیگری از این گفت وگو آموزش و پژوهش، ارتقاء فرهنگ حفاظت از میراث فرهنگی، مشارکت در توسعه موزه ها ، حفاظت و مرمت از بافت ها و بناهای تاریخی و معرفی تخصصی جاذبه ها در حوزه میراث فرهنگی را از اولویت های سازمان برای سال 94 عنوان کرد.

 

وی همچنین تصریح کرد: پایش، پیشگیری و نگهداری از میراث فرهنگی دیگر مواردی است که بیش از همیشه مورد اهتمام خواهد بود .

 

وی موزه ها را فرصت مناسبی برای توسعه فرهنگی و گردشگری خواند و افزود: بر همین اساس در نوروز امسال، خدمات رسانی به گردشگران در موزه ها دو ساعت افزایش یافته و بر تعداد راهنمایان آنها افزوده شده است.

 

طالبیان ادامه داد: بهره مندی از نظرات بازدیدکنندگان در ارتقای وضعیت موزه ها برای سال های آینده نقش آفرین خواهد بود.

 

وی فرسایش طبیعی و توسعه شهری و صنعتی لجام گسیخته را از موارد تهدید میراث فرهنگی کشور دانست و افزود: تنها کنترل دستگاه های اجرایی ذیربط در این زمینه کافی نیست و بصورت واضح مشارکت آگاهانه مردم در زمینه حفاظت از میراث فرهنگی غیر قابل اغماض است.

 

وی تاکید کرد: می بایست در راستای جایگزینی اقتصاد میراث فرهنگی بجای نفت، گام ها را محکم برداشت.

 

حدود 31 هزار و 700 اثر در فهرست ملی و 17 اثر از آثار ملی کشور در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده است.

 

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری بمنظور نظارت بر ارائه خدمات گردشگری به گردشگران نوروزی عصر دیروز (یکشنبه) وارد گیلان شد.

 

سمیع الله حسینی مکارم ناظر عالی ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر نیز روز گذشته از دبیرخانه ستاد اجرایی خدمات سفر، مرکز اطلاع رسانی گردشگری و نیز غرفه های عرضه صنایع دستی گیلان بازدید کرد.

 

74 هتل، 21 هتل آپارتمان، 66 مجتمع گردشگری، 47مهمانپذیر، 786 منزل استیجاری، 202 واحد پذیرایی بین راهی و سفره خانه سنتی و 56 دفتر خدمات مسافرتی در گیلان وجود دارد.

 

233 مرکز اطلاع رسانی به گردشگران نوروزی در گیلان فعالیت می کنند. این تعداد شامل 65مرکز اطلاع رسانی دائم و موقت مربوط به میراث فرهنگی، 48 مورد مربوط به هلال احمر و بقیه مراکز اطلاع رسانی متعلق به دیگر ارگان ها و سازمان ها همچون شهرداری و نیروی انتظامی است.

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ،


عناوین ویژه