زمان بارگزاری این صفحه: 11:04 AM UTC

ایجاد هویت بومی معماری در گیلان ضروری است/ تصاویر

اکبر ترکان اظهار داشت؛ توجه به معماری اقلیمی در گیلان به عنوان تنها استان دارای موزه میراث روستایی با پیشینه تاریخی-فرهنگی و ظرفیت نخبگی استان ضروری است.

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

دکتر اکبر ترکان با بیان این که استان گیلان دروازه اروپا بوده افزود: این شهر بیشترین تحصیل کرده و ستاره های علم را داشته و این به معنای آن است که باید در این شهر کارهای خوبی انجام گرفته باشد که ما در معماریش ببینیم.اما ساختمان های معدودی در گیلان و رشت با چنین رویکردی وجود دارد.

 

عصر یکشنبه به دنبال سفر دکتر اکبر ترکان مشاورعالی رئیس جمهور و رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور به همراه هیات رئیسه شورای مرکزی سازمان به استان گیلان وی در جلسه ای به میزبانی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان گیلان و در حضور جمعی از مسئولین استانی شرکت کرد.

 

در این نشست که با حضور رئیس و اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان گیلان ، فرماندار و شهردار رشت، نمایندگان مردم گیلان در مجلس شورای اسلامی، مهندس خاوری مدیر کل راه شهرسازی استان گیلان ، دکتر مسرورمدیر عامل منطقه آزاد انزلی و بازرسین و اعضای شورای انتظامی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان گیلان در هتل کادوس رشت برگزار شد، در خصوص مسائل سازمان نظام مهندسی ساختمان استان ، موانع ساخت وساز، هویت معماری بومی بحث و تبادل نظر شد.

 

در ابتدای جلسه مهندس عبدالرضا قاسمیان لنگرودی، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان گیلان ضمن خیر مقدم و خوش آمدگویی با اشاره به آمار و ارقام مربوط به این سازمان افزود: سازمان نظام مهندسی ساختمان گیلان بیش از هجده هزار و هفتصد عضو دارد که از این تعداد هشت هزار و ۴۴۵ نفر دارای پروانه اشتغال به کار مهندسی هستند .

 

مهندس قاسمیان با اشاره به ایجاد پانزده دفتر نمایندگی سازمان در شهرستان های استان به جزء رشت اظهار داشت: مراحل ساخت ساختمان دفتر نمایندگی رشت و جداسازی آن از ساختمان ستاد در دست اقدام است که ایجاد این دفاتر نمایندگی ارائه خدمات به مراجعین و مهندسین عضو سازمان را تسهیل می نماید.

 

وی با اشاره به فعالیت های موثر سازمان نظام مهندسی ساختمان در حوزه ارائه خدمات به اعضای سازمان ، همچنین اجرای قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و ترویج مقررات ملی ساختمان ادامه داد: آغاز به کار سیستم ارجاع نظارت کار ، راه اندازی سیستم آمار آنلاین که به صورت لحظه ای فعالیت های سازمان استان را منعکس می کند ،فعالیت های متعدد در بخش خدمات مهندسی ، دفاتر مهندسی و کنترل نقشه، همچنین فعالیت در حوزه های فرهنگ سازی و ترویجی مقررات ملی ساختمان با ایجاد کارگروه های تخصصی، برگزاری همایش ها و سمینارهای علمی و عملی ، استفاده از پرسنل متخصص و برگزاری دوره های آموزشی متعدد ویژه کارکنان سازمان و فعالی سازی بخش رفاهی و ورزشی را از اهم فعالیت های انجام شده دانست.

 

در ادامه جلسه رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور ایجاد هویت بومی معماری در گیلان را ضروری دانست. دکتر ترکان با بیان این که امروز کمتر بنائی را می توانیم با هویت معماری گیلانی در استان ببینیم ادامه داد: در ۳۵ سال گذشته، ساختمان های زیادی ساخته شده است ، تعداد بسیار زیادی مدرسه و دانشکده احداث شده است اما کمتر ساختمان ، مدرسه یا دانشکده ای در گیلان متناسب با هویت بومی و معماری اقلیمی ساخته شده است.

 

دکتر ترکان با بیان این که رشت دروازه اروپا بوده افزود: این شهر بیشترین تحصیل کرده و ستاره های علم را داشته و این به معنای آن است که باید در این شهر کارهای خوبی انجام گرفته باشد که ما در معماری این شهر ببینیم و توجه به معماری اقلیمی در گیلان به عنوان تنها استان دارای موزه میراث روستایی با پیشینه تاریخی-فرهنگی و ظرفیت نخبگی استان ضروری است.

 

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور ادامه: حالا که ساختمان دفتر نمایندگی جدید سازمان نظام مهندسی در رشت در مرحله ساخت اسکلت است، می توان پس از بررسی های لازم برای ایجاد هویت آن مطابق با اصول معماری بومی گیلان اقدام نمود و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان گیلان می تواند در انجام این امر پیش قدم باشد.

 

دکتر ترکان رکود در صنعت ساختمان را سراسری خواند و اظهار داشت: همان طور که در صنعت خودرو شاهد رکود هستیم در صنایع دیگر هم وضع به همین شکل است. اکنون تعادل بازار کم شده و وقتی توان مردم از لحاظ اقتصادی کم شود اولین چیزی که با رکود مواجه می شود صنعت ساختمان و خودرو است.

 

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با اشاره به تعداد بالای فارغ التحصیل های مهندس در حوزه ساختمان با وجود ظرفیت کم کار افزود: در حالی که یک استادکار سنگ کار یا گچ برای کار روزانه حداقل صد هزار تومان دریافتی دارندتعداد بسیار زیادی مهندس حوزه ساختمان داریم که بیکار هستند . این نشان می دهد در حوزه های مهارتی کار کافی نکردیم و می بایست برای تخصص و مهارت مهندسان برنامه ریزی های دقیق تری شود.

نظام مهندسی ساختمان گیلان۱۸

 

مشاور عالی رئیس جمهور با دفاع از شهر شدن مناطقی با جمعیت بیش از پنج هزار نفر اظهار داشت: شاید این کار مشکلاتی نیز به همراه داشته باشد اما فرصت خوبی جهت ضابطه مند کردن ساخت و ساز با ارائه نقشه و افزایش نظارت سازمان های نظام مهندسی ساختمان فراهم می سازد.

 

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختان کشور همچنین در مورد مخالفتش با ابلاغیه وزبر راه و شهرسازی جهت انتخابات سازمان نظام مهندسی ساختمان اظهار داشت: من در مورد ابلاغیه وزیر گفتم که نیاز به قانونگذاری دارد.

 

در ابن نشست اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان گیلان ، بازرسین و اعضای شورای انتظامی این سازمان، نمایندگان استان ، مدیرکل اداره راه و شهرسازی استان گیلان ، مدیرعامل منطقه آزاد انزلی، شهردار و فرماندار رشت و جمعی از مسئولین سازمان های استان به بیان دیدگاه های خود در خصوص مسائل صنعت ساختمان و امور شهری گیلان پرداختند.(روابط عمومی نظام مهندسی ساختمان گیلان)

 

 

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،


عناوین ویژه