زمان بارگزاری این صفحه: 1:00 PM UTC

این که گفته شود نرخ بیکاری گیلان زیاد است باید مایه شرمندگی مدیریت باشد/ اگر گیلان استان هشتم در زمینه بیکاری محسوب می شود پس سیستان و بلوچستان چه باید بگوید؟/باید ببینیم مشکل کار کجاست.

سخنان اسحاق جهانگیری در جلسه شورای اداری استان گیلان

معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه در همه زمینه ها می توانیم کارها را به بخش خصوصی واگذار کنیم، گفت: هر مدیر استانی در سال آینده باید حداقل یک یا دو پروژه و طرح را به بخش خصوصی واگذار کند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان ، اسحاق جهانگیری عصر سه شنبه در جلسه شورای اداری استان گیلان افزود: دولت پروژه های مختلفی را در دستور کار خود قرار داده و به دنبال به نتیجه رساندن آن است.

معاون اول رییس جمهوری با اشاره به ‘در دستور کار گرفتن مذاکرات هسته ای پس از آغاز به کار دولت یازدهم’ گفت: در این زمینه ما تلاش داریم که با مذاکرات به حقوق مردم ایران دست یابیم و تحریم ها را نیز از بین ببریم و چهره منطقی ایران را به جهانیان نشان دهیم.

جهانگیری اظهار داشت: آنها با توجه به گرفتاری هایی مانند موضوع داعش که به دست خودشان به آن دچار شده اند می دانند که جمهوری اسلامی ایران تنها کشوری است که مرکز امنیت و ثبات منطقه تلقی می شود و بدون ایران قادر نیستند مشکلات را حل کنند.

وی ادامه داد: امیدواریم در بخش سیاست خارجی بتوانیم به دستاورد خوبی برسیم.

معاون اول رییس جمهوری همچنین به اقدامات دولت در بخش داخلی اشاره کرد و گفت: اقتدار نظام، رهبری و مردم به این است که ما یک انسجام در کشور داشته باشیم؛ چرا که با انسجام می توانیم در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشیم.

جهانگیری افزود: دولت برای اجرای برنامه هایش از تمامی نیروهای علاقه مند و توانمند استفاده می کند و شرایط را برای فعالیت آنها فراهم کرده است و ما به هیچ وجه دنبال این نیستیم که مدیری را به دلیل وابستگی به جریانی کنار بگذاریم.

وی ادامه داد: در بحث اقتصادی دستاوردی که در زمینه کنترل تورم داشتیم جزو دستاوردهای بی سابقه یک دولت است و مهمترین دلیل آن سیاست های قوی و حاصل شدن انضباط اقتصادی در کشور بوده است.

معاون اول رییس جمهوری گفت: پیش بینی ما این است که تا پایان سال نرخ تورم به حدود 13 درصد برسد.

جهانگیری افزود: در زمینه رکود نیز گام های بلندی را برداشته ایم و در 6 ماه نخست سال جاری رشد اقتصادی ما 4 درصد مثبت شده است؛ رسیدن به رشد اقتصادی مثبت کار پیچیده ای بود که ما توانستیم این کار را انجام دهیم.

معاون اول رییس جمهوری به کاهش بهای نفت اشاره کرد و گفت: این موضوع برای ما غیرمنتظره بود چون در سال های گذشته نفت به قیمت 100 دلار فروش می رفت و هیچ کس تصور نمی کرد با چنین کاهشی مواجه شود.

جهانگیری با اشاره به دو اثر جدی کاهش قیمت نفت ، اظهار داشت: یکی از این اثرها در طراز پرداخت ها است و اثر دوم نیز روی بودجه دولت است.

وی ادامه داد: این کاهش قیمت نفت ممکن است دستاوردهای اقتصادی دولت را تحت تاثیر قرار دهد اما من فکر می کنم با اطمینانی که به توانمندی مدیران خود در دولت داریم و با توجه به اعتماد و توانمندی که در بخش خصوصی وجود دارد و همچنین کمک های مردم به دولت و راهکار اقتصاد مقاومتی می توانیم در این زمینه نیز گام های خوبی را برداریم.

معاون اول رییس جمهوری گفت: اگر مدیران در استان ها کمک کنند ما همچنان ادامه رشد مثبت اقتصادی را خواهیم داشت و نرخ تورم نیز همچنان در سال آینده کاهش خواهد یافت.

جهانگیری افزود: لازمه افزایش طراز پرداخت های دولت نیز این است که همه مسوولین در استان ها برای صادرات غیرنفتی تلاش و مشکلات صادرات را حل کنند.

وی ادامه داد: ما اگر موفق شویم صادرات غیرنفتی را افزایش دهیم می توانیم طراز پرداخت ها را افزایش دهیم. همچنین مدیران در هزینه ها باید صرفه جویی داشته باشند و در جاهای لازم هزینه کنند.

معاون اول رییس جمهوری گفت: در بخش عمرانی نیز باید کارایی هزینه ها را بالا ببریم و از بخش خصوصی کمک بگیریم و تمامی مدیران در استان ها باید بتوانند تا پایان سال 94 چند پروژه را به بخش خصوصی واگذار کنند.

جهانگیری افزود: تاکنون حدود 23 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی پرداخت کرده ایم و بودجه عمرانی استان ها نیز به صورت تقریبا 100 درصد پرداخت شده است.

وی ادامه داد: در بودجه سال 94 نیز سعی کردیم منابع بودجه عمرانی را افزایش دهیم.

معاون اول رییس جمهوری گفت: صندوق توسعه ملی نیز فرصتی است که بخش خصوصی می تواند از ظرفیت های آن استفاده ودر حوزه های مختلف سرمایه گذاری کند.

معاون اول رییس جمهوری در ادامه با بیان اینکه گیلان استانی مهم در زمینه های مختلف است گفت: این که گفته شود نرخ بیکاری گیلان زیاد است باید مایه شرمندگی مدیریت باشد چرا که اگر گیلان استان هشتم در زمینه بیکاری محسوب می شود پس سیستان و بلوچستان چه باید بگوید؟ باید در این زمینه بررسی های لازم صورت بگیرد و ببینیم مشکل کار کجاست.

جهانگیری با اشاره به استعدادهای فراوان استان گیلان در حوزه کشاورزی اظهار داشت: باید توسعه برنج کاری در این استان مورد توجه قرار بگیرد و مشکلات موجود در حوزه چای نیز برطرف شود و تدبیری اندیشیده شود تا کشاورز آسیب نبیند.

وی بر لزوم اولویت بندی طرح های عمرانی در استان گیلان تاکید کرد و گفت: در زمینه اتوبان تهران- رشت همه مدیران باید روی این موضوع تمرکز کنند تا این مشکل حل شود چرا که معتقدیم هیچ جا نباید به بن بست برسیم و باید راهکار را پیدا کنیم.

معاون اول رییس جمهوری گفت: درخصوص مساله راه آهن قزوین – رشت که در حال حاضر در حال انجام است باید برنامه ریزی های لازم صورت بگیرد تا این کار به سرعت به نتیجه برسد.

جهانگیری همچنین درخصوص راه آهن رشت- آستارا نیز گفت: در سفر رییس جمهوری به کشور آذربایجان اعلام شد که این راه آهن باید ایجاد شود و می تواند به عنوان یک راه برای حمل و نقل ترانزیتی تلقی شود.

جهانگیری افزود: رییس جمهور چین به زودی به تهران می آید که ما امیدواریم بتوانیم از راه فاینانس با کشور چین موضوع راه آهن رشت- آستارا را دنبال کنیم.

وی در ادامه اظهار داشت: بحث فاضلاب و زباله دو مشکل استان های شمالی کشور است که می توان برای این مشکل راه حلی پیدا کرد؛ باید امتیاز و تسهیلاتی به بخش خصوصی داده شود تا برای حل این مشکل ورود پیدا کند.

معاون اول رییس جمهوری همچنین به اعتبارات آزادراه رشت- قزوین اشاره کرد و گفت: اعتبارات این پروژه در سال آینده 80 درصد رشد داشته است.

منبع؛ایرنا

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،


عناوین ویژه