زمان بارگزاری این صفحه: 10:56 AM UTC

با این کارها ادم یاد دوران مغول می افتد./مفقود شدن 32 جلد اثر پژوهشی دولت خاتمی در دولت احمدی نژاد.

رئیس سازمان مشارکت زنان دولت خاتمی چگونگی از بین رفتن ۳۲ جلد کتابی که ۱۰ سال پیش در دولت خاتمی درباره خشونت علیه زنان تهیه شده بود ،‌ در دولت اصول گرای احمدی نژاد را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه خبری صدای گیلان ،  معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده روز جمعه در توئیتر خود از مفقود شدن 32 جلد کتاب تحقیقاتی درباره خشونت علیه زنان خبر داد؛ خبری که دو روز بعد از روز جهانی منع خشونت علیه زنان منتشر می‌شد و از به باد رفتن نتیجه حدود یک سال تحقیق اسنادی و میدانی فشرده در تمام استان‌های کشور حکایت داشت.

مولاوردی در 4توییت متوالی نوشته بود: «در دولت اصلاحات کمیته ملی امحای خشونت‌علیه‌زنان تشکیل شد و پس از جلسات متعدد، پروژه ملی بررسی اشکال خشونت خانگی در 28 استان کشور انجام شد. 32 جلد کتاب نتیجه این طرح است. 28 جلد مربوط به گزارش‌های مراکز استانی، سه جلد وضعیت خشونت خانگی از دیدگاه زنان به عنوان قربانی و یک جلد هم گزارش وضعیت خشونت خانگی از دیدگاه مردان به عنوان عاملان خشونت است. هم‌اکنون ما هیچ نسخه‌ای از این 32 جلد گزارش را نمی‌توانیم در مرکز وزارت کشور و یا معاونت امور زنان پیدا کنیم.»

به گزارش صدای گیلان ، خبر آنلاین در این خصوص نوشت ؛  تحقیقاتی که مولاوردی از آن صحبت می‌کند، در دوره‌ای انجام شده بود که زهرا شجاعی مسئولیت مرکز امور زنان ریاست جمهوری را به عهده داشت. شجاعی در گفتگو با خبرآنلاین، آنچه را که در معاونت زنان دولت نهم اتفاق افتاد، در دو جمله خلاصه می‌کند و می‌گوید: «تحقیقات در هر کشوری باید جزو سرمایه‌های آن کشور باشد. شاید نیاز به بازنویسی و نقد آن تحقیق وجود داشته باشد اما از بین بردن آنها آدم را یاد دوران مغول می اندازد.»

زهرا شجاعی درباره تحقیق ملی بررسی خشونت خانگی علیه زنان و ماجرای معدوم سازی کتاب‌ها می‌گوید: «یکی از رسالت‌ها و وظایف دستگاه‌های متولی امور زنان شناسایی مشکلات زنان و ارائه راهکارهای مناسب برای رفع آنها است. مرکز امور زنان در دولت هشتم در بررسی مسایل و مشکلاتی که زنان به آن مبتلا بودند، به خشونت علیه زنان رسید و برای شناسایی دقیق آن اقدام به تحقیق کرد.»

او درباره سابقه این تحقیق می‌گوید: «یادم می آید در سال 1370 که رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان بودم، در ملاقاتی خصوصی خدمت رهبر رسیدم. ایشان فرمودند روابط و مناسبات غلطی را که درون برخی خانواده‌ها وجود دارد اصلاح کنید تا زن در خانواده جایگاهی کریمانه داشته باشد. حتی ایشان موردی را ذکر کردند که خانم پزشکی در خانه مورد ضرب و شتم همسرش قرار می‌گیرد و خواستند تا به موارد این چنینی نگاه دقیق‌تری داشته باشیم.»

شجاعی می‌گوید: «در آن زمان ما در ردیف کارهایی مانند ارتقای دانش آموختگی زنان، بیمه زنان خانه دار، تحکیم بنیان خانواده و سایر ماموریت‌های مرکز، به این موضوع هم پرداختیم. البته می‌دانستیم که نباید این موضوع خیلی پررنگ شود، چون ممکن بود مورد سواستفاده مجامع بین المللی و رسانه‌های بیگانه قرار گیرد. بنابراین یک کمیته کاهش خشونت علیه زنان با همکاری دستگاه‌های ذیربط مثل قوه قضاییه، بهزیستی و… تشکیل دادیم و در حال تدوین طرح ملی منع خشونت علیه زنان بودیم. از آنجا که مرکز امور زنان در آن زمان فعالیت‌های خود را بر اساس تحقیقات انجام می‌داد نه احساسات و جو زدگی، تحقیقات گسترده‌ای را با همکاری وزارت کشور و اعضای هیات علمی یکی از دانشگاه‌های معتبر انجام دادیم.»

او درباره تقسیم بندی خشونت‌هایی که در این تحقیق بررسی شد، می‌گوید: خشونت سه نوع دارد؛ خانگی، خیابانی و خشونت در محل کار. ما به دلیل پنهان بودن خشونت خانگی و این که جامعه هدف گسترده‌تری داشت، بر خشونت خانگی متمرکز شدیم. پژوهش‌ها به صورت گسترده و عمیق در 28استان کشور انجام شد و وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی و استانداری‌ها همکاری خوبی در این زمینه با ما داشتند. در نهایت 28جلد گزارش از استان‌ها و 4جلد تحلیل منتشر شد. اما به دلیل آنکه این گزارش‌ها نیمه محرمانه بود، تنها بخش‌هایی از آن به اطلاع عموم رسید.

به گفته شجاعی در دولت بعدی نوع نگاه به مسایل زنان تغییر کرد: به دلیل نبود رویکرد تحقیق محور در سیاستگذاری‌ها و اهمیت قایل نبودن برای کارهای مطالعاتی، همه نتایج از بین برده شد. به تدریج دیدیم خبری از طرح‌هایی که در دست تدوین بود نیست. کم کم در سال های 84-85 متوجه شدیم که همه نتایج معدوم شده اند. در واقع نگاهی وجود داشت که این موارد، الهامات و تبلیغات بیگانه هستند. همان زمان هم حرف‌ها و صحبت‌های زیادی در این باره داشتیم اما چون هیچ وقت بنایی بر ایجاد التهاب نداشته‌ایم، درباره آن صحبت نکردیم. فقط می‌توانم بگویم رفتاری که در دولت قبل نسبت به منابع تحقیقاتی و سرمایه های انسانی کشور شد، بی سابقه بود.»

مطالب بیشتر؛

  • وقتی فرماندار سابق ماسال هم به محبوبیت خاتمی اعتراف می کند! صدای گیلان - این اولین باری نیست که یک مسئول کشور به تمجید از شخصیت والای این روحانی محبوب در بین جوانان کشور می پردازد. زبان نرم، رفتار آرام، وقار، متانت و بردواری این سید بزرگوار به قدری بر دل جوانان این مرز و بوم نشسته که هر جا نام خاتمی می آید نا خدآگاه دقایقی از او تعریف و تمجید می […]
  • 10 فحش برتر سیاسیون! ده مورد از فحش و ناسزاگویی چهره های مطرح سیاسی کشور بازنشر داده می شود به این امید که سیاسیون کشور ملاحظه و مراقبه بیشتری در کلام و گفتارشان به خرج دهند و عرصه سیاسی کشور از این امر مذموم و ناپسند مبرا […]
  • داعش ۳۰۰ زن را با چه هدفی به موصل آورد؟ گروه تروریستی "داعش" بیش از ۳۰۰ زن عرب و غیر عرب را از خارج عراق برای جهاد نکاح با تروریست‌های عضو این گروهک، به موصل آورده است.
  • وشهای سوء استفاده داعش از زنان اسیر روزنامه انگلیسی "دیلی میل"، از روشهای وحشیانه عناصر گروه تروریستی داعش در تجاوز به زنان اسیر و سوء استفاده از آنان پرده برداشت.
  • زنان داعشی می‌توانند بدون اجازه همسر منفجر شوند! داعش قانون جدیدی را وضع کرد که براساس آن به همسران عناصر این گروه تروریستی اجازه داده می شود بدون اجازه همسرانشان، در عملیات انتحاری خودشان را منفجر کنند.

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ،


عناوین ویژه