زمان بارگزاری این صفحه: 12:51 AM UTC

با زخوانی یک پرونده بسته شده:علی مطهری؛راي به فرهادي،نشان از يک بام و دو هواي مجلس است.

مجلس نبايد به فرهادی راي اعتماد بدهد. اگر مجلس به ايشان راي اعتماد بدهد متهم به منطق دوگانه و يک بام و دو هوا مي‌شود. مردم خواهند پرسيد آيا مجلس از خط قرمز خود عبور کرده و ديگر فتنه را خط قرمز نمي‌داند .

صدای گیلان – جلسه راي اعتماد وزير پيشنهادي علوم، تحقيقات و فناوري، بيش از آن که تحت تاثير راي آوردن محمد فرهادي – که تقريبا از زمان معرفي مسجل بود – پس از رد شدن دو گزينه ديگر باشد، تحت تاثير نطق دو نماينده مجلس در موافقت و مخالفت با وزير پيشنهادي قرار گرفت. علي مطهري که در مورد هر چهار گزينه پيشين وزارت علوم از ابتداي دولت يازدهم در موافقت و همسويي با دولت حرکت مي‌کرد و حتي با استيضاح فرجي‌دانا – وزير پيشين علوم – مخالف بود، اين بار در قامت يک مخالف پشت تريبون قرار گرفت و از نمايندگان خواست به فرهادي راي ندهند. در مقابل الياس نادران که از نمايندگان منتقد دولت به شمار مي‌رود، در موافقت با وزير پيشنهادي سخنراني کرد. حاصل اين تغيير موافقان و مخالفان سنتي دولت را در نتيجه راي به فرهادي نيز مي‌شد ديد؛ آن جا که مخالفان وزراي پيشنهادي پيشين، اين بار با راي قاطعي به گزينه دولت راي اعتماد دادند. سخنراني علي مطهري در مخالفت با راي اعتماد به فرهادي، بيش از آن که يک مخالفت جدي باشد، مخالفتي نمادين بود. او در واقع مي‌خواست اقدام مجلس در ندادن راي اعتماد به ميلي منفرد، نيلي احمدآبادي و دانش آشتياني، گزينه‌هاي پيشين وزارت علوم را به چالش بکشد.وي که به گفته خود مي‌خواست از «گفتمان اصولگرايي به خطر افتاده» دفاع کند به اين موضوع اشاره کرد که مجلس نيلي احمدآبادي را به جرم امضاي نامه 88 استاد دانشگاه در سال 88 رد کرد و به دانش آشتياني به خاطر همکاري با مشارکت راي نداد در حالي که فرهادي در کارنامه خود هم امضاي نامه‌هاي اعتراضي در سال 88 را دارد و هم همکاري با حزب مشارکت.نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي اظهار کرد: علت اينکه من به عنوان مخالف وزير پيشنهادي صحبت مي‌کنم اين است که احساس کردم فضاي مجلس در مجموع موافق وزير پيشنهادي است در حالي که افرادي قوي‌تر از آقاي دکتر فرهادي با اين معيار درست مجلس که «همراهي با فتنه خط قرمز ماست» رد شدند؛ لذا احساس مي‌کنم گفتمان اصولگرايي به خطر افتاده و لازم است از آن دفاع کنم.

با منطق اکثريت مجلس سخن مي‌گويم
وي که در ميان همهمه‌هاي مخالفت نمايندگان به سخنان خود ادامه مي‌داد، افزود: مي‌خواهم با منطق اکثريت مجلس در مساله وزارت علوم صحبت کنم. مي‌خواهم از حيثيت و اعتبار مجلس دفاع کنم چرا که اگر مجلس آسيب ببيند کل نظام آسيب مي‌بيند.مطهري اضافه کرد: مجلس در جريان استيضاح وزير سابق علوم آقاي فرجي‌دانا و در جريان راي اعتماد به دو وزير پيشنهادي قبلي مهم‌ترين ملاک و معيار خود را عدم همراهي با فتنه سال 88 اعلام کرد و گفت فتنه خط قرمز ماست، نامه‌نگاري و يا تحصن مبني بر تظلم و دادخواهي را به معني فتنه‌گري اعلام کرد و گفت: ما به چنين کسي راي اعتماد نمي‌دهيم.اين نماينده مجلس يادآور شد: ما نيلي احمدآبادي را به جرم امضاي تظلم 88 استاد دانشگاه از مقام رهبري به خاطر قضيه حمله عده‌اي به دانشکده فني دانشگاه تهران و ضرب و شتم و بازداشت دانشجويان فتنه‌گر ناميديم و به او راي اعتماد نداديم. دانش آشتياني را هم به جرم امضاي يک نامه انتقادي در جريان حوادث سال 88 فتنه‌گر ناميديم و هر چه گفت اطلاعي از آن نامه ندارم و اسم من را بي‌خبر جزء امضا‌کنندگان قرار دادند از او نپذيرفتيم و گفتيم الان دير است. بايد همان موقع تکذيب مي‌کردي.مطهري در ادامه گفت: همچنين دانش آشتياني را به جرم همکاري با حزب مشارکت ضدنظام دانستيم و گفتيم صلاحيت وزارت را ندارد. اکنون جناب آقاي دکتر فرهادي به عنوان وزير پيشنهادي علوم به مجلس معرفي شد در حالي که در کارنامه سياسي خود امضاي نامه‌اي را به همراه آقايان خاتمي، موسوي و کروبي و ده‌ها استاد دانشگاه و فعال سياسي ديگر خطاب به مراجع تقليد در اعتراض به نحوه برخورد ماموران امنيتي و انتظامي با مردم معترض دارد.وي همچنين با اشاره به محتواي اين نامه در ميان همهمه نمايندگان گفت: با منطق اکثريت مجلس در مساله وزارت علوم آقاي دکتر فرهادي نيز به موجب اين نامه فتنه‌گر است و اگر بگويد من از محتواي نامه خبر نداشتم يا از قرار دادن نامم پاي نامه خبر نداشتم و آن را تکذيب مي‌کنم مطابق رفتاري که با دو وزير پيشنهادي قبلي شد اين عذر پذيرفته نيست، چون مي‌گوييد چرا همان موقع تکذيب نکرديد. ديگر دير شده است. اکنون که نياز به راي مجلس داريد تکذيب مي‌کنيد و اين پذيرفته نيست.
راي به فرهادي، يک بام و دو هواي مجلس است
مطهري تصريح کرد: مجلس نبايد به ايشان راي اعتماد بدهد. اگر مجلس به ايشان راي اعتماد بدهد متهم به منطق دوگانه و يک بام و دو هوا مي‌شود. مردم خواهند پرسيد آيا مجلس از خط قرمز خود عبور کرده و ديگر فتنه را خط قرمز نمي‌داند يا همچنان فتنه را خط قرمز مي‌داند اما ديگر اقداماتي مانند امضاي اينگونه نامه‌ها را فتنه‌گري نمي‌داند و يا خداي نکرده معامله‌اي در کار است.نماينده مردم تهران در مجلس يادآور شد: به هر حال در اين صورت مجلس از معيار و رويه قبلي خود عدول کرده است. درست نيست که مجلس اصولگرا احيانا به خاطر قول‌هايي که براي انتصاب همکاران آقاي وزير دريافت کرده از اصول و مباني خود عدول کند.در اين بخش از سخنان مطهري سر و صداي نمايندگان براي چند لحظه‌اي ادامه نطق وي را غيرممکن کرد.مطهري در ادامه افزود: در اين صورت معلوم مي‌شود که درد مجلس فتنه نيست بلکه اين است که وزارت علوم بايد تحت تسلط ما باشد و خلاصه مجلس و اصولگرايي به معامله متهم مي‌شود. مجلس نبايد دچار تناقض در رفتار شود در اين صورت جايگاهش نزد ملت تنزل پيدا مي‌کند. من به خاطر دفاع از جايگاه و حيثيت و اعتبار مجلس….وي همچنين گفت: به نمايندگان محترم مجلس توصيه مي‌کنم اگر راه خود را درست مي‌دانيد ثبات قدم خويش را حفظ کنيد و به جناب آقاي فرهادي راي مخالف بدهيد تا فردي که به ايده‌آل مجلس نزديک‌تر است سکان وزارت علوم را در دست گيرد و مجلس همچنان اصولگرا و ثابت قدم شناخته شود.نماينده مردم تهران در مجلس در پايان اظهار کرد: پزشک بودن آقاي دکتر فرهادي هم چندان با وزارت علوم سازگار نيست بلکه با وزارت بهداشت و درمان سازگارتر است بنابراين تقاضا مي‌کنم براي حفظ منزلت مجلس به وزارت جناب آقاي دکتر فرهادي راي مخالف بدهيد.
واکنش لاريجاني به نطق مطهري
سخنان مطهري با واکنش شديد علي لاريجاني، رئيس مجلس شوراي اسلامي مواجه شد. وي در انتقاد از سخنان مطهري گفت: اين‌گونه صحبت کردن در مورد مجلس کار مردانه‌اي نيست، ناجوانمردانه است.وي افزود: اين ‌که مي‌گوييد اگر مجلس به فرهادي رأي دهد يک معامله‌اي صورت گرفته اين حرف حتماً نادرست است.رئيس قوه مقننه افزود: نمايندگان مجلس خودشان بررسي مي‌کنند، ممکن است رأي دهند و يا رأي ندهند. لذا بر حسب موضوع بررسي مي‌کنند. اينکه بخواهيم اگر رأي دادند به يک نوع متهم شوند و اگر رأي ندادند به نوع ديگر کار مردانه‌اي نيست ناجوانمردانه است.
راي ما به فرهادي مشروط است
در مقابل مطهري، الياس نادران، نماينده منتقد دولت که پيشتر در مخالفت با وزيران پيشنهادي علوم صحبت کرده بود، اين بار در قامت يک موافق سخنراني کرد. نماينده مردم تهران در مجلس ضمن اعلام موافقت با وزير پيشنهادي علوم، گفت: راي ما به آقاي فرهادي و همه وزرايي که از مجلس راي گرفتند راي موافق مشروط است و تا زماني که آنها در اين گفتمان باقي بمانند از آنها حمايت مي‌کنيم اما با کسي هم عقد اخوت نبسته‌ايم.وي همچنين گفت: دلايل موافقت با آقاي فرهادي متعدد است، مجلس بارها اعلام کرده خط قرمز مجلس در مواجهه با مديريت‌هاي کلان اجرايي کشور فتنه است و دچار حاشيه‌سازي‌ها هم نخواهد شد.اين نماينده اصولگراي مجلس ادامه داد: دوستان اصولگراي مجلس از امثال آقاي فرهادي هيچ توقعي نداشته و ندارند. اگر يک مورد سراغ دارند که مجلس بابت راي اعتماد دادن يا ندادن مطالبه‌اي داشته آن را از تريبون مجلس بگويند.اين نماينده اصولگراي مجلس تصريح کرد: راي ما به آقاي فرهادي و همه وزيراني که از مجلس راي اعتماد گرفتند راي موافق مشروط است تا آنها در اين گفتمان باقي هستند، در اين چارچوب عمل مي‌کنند. سرباز ولايت هستند و قانون ملاک تصميم‌گيري آنهاست از آنها حمايت مي‌کنيم اما اگر مجلس ببيند که جريانات افراطي به اين شرايط طمع کرده‌اند ما با کسي عقد اخوت نبسته‌ايم.
مخالفانِ موافق
در شرايطي که موافقان ديگر وزير پيشنهادي علوم، يعني محمد مهدي رهبري املشي نماينده رودسر و املش، محمد حسين قرباني، نماينده آستانه اشرفيه و همچنين سيد مهدي هاشمي نماينده تهران در مجلس، به دفاع از گزينه دولت پرداختند، مخالفان نيز عملا نطق مخالفي ابراز نکردند و بر راي آوردن فرهادي تاکيد داشتند.به عنوان مثال علي محمد احمدي، نماينده ايلام در شرايطي که اعتقاد داشت فرهادي از جنس وزارت علوم نيست و براي حل مشکلات وزارت علوم، نبايد فردي خارج از اين ساختار مسئوليت آن را بر عهده بگيرد، در پايان ابراز اميدواري کرد که با وفاق دولت و مجلس راي لازم را کسب کند.حميدرضا مشهدي عباسي عضو کميسيون اجتماعي و نماينده مردم دماوند در مجلس نيز در نطق مخالف خود صرفا درخواست‌هايي همچون تعامل بيشتر با مجلس، نظارت بر تحصيلات تکميلي، آمايش سرزمين و البته رسيدگي به موضوع بورسيه‌هاي غيرقانوني را مطرح کرد.
از تجاري‌سازي علم تا توسعه پايدار
پس از سخنان نمايندگان موافق و مخالف، محمد فرهادي، وزير پيشنهادي علوم به دفاع از خود پرداخت. وي در نطق خود ضمن معرفي مختصر برنامه‌هايش براي وزارت علوم، تجاري‌سازي علم و فناوري، تنظيم سند تحول آموزش عالي کشور، توسعه پايدار و رسيدگي به وضعيت دانشجويان ستاره‌دار را از برنامه‌هاي خود اعلام کرد.وي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به اين که دانشگاه‌ها نيازمند فضاي آرام با نشاط و پرتحرک و پويا هستند، در مورد انتخاب وانتصاب مديران اين وزارت‌خانه نيز گفت:‌ بنده شرايط کلي انتخاب مديران را بيان کردم که بايد افرادي متدين و در مسير نظام و انقلاب باشند انشاءالله اين وزارت‌خانه در اين مسير مديرانش را انتخاب خواهد کرد.فرهادي همچنين تاکيد کرد که بنده هيچ نامه‌اي را امضاء نکرده‌ام و اين که گفته مي‌شود اسم بنده در نامه‌اي بوده يا خير، اطلاعي ندارم.وزير پيشنهادي علوم در مورد مسائل مربوط به «فتنه» نيز اين گونه اظهار کرد که در اين خصوص فصل‌الخطاب فرمايش رهبري است و فتنه خط قرمز من است.در نهايت پس از راي‌گيري، مجلس با 197 راي موافق و 28 راي مخالف و 10 راي ممتنع از مجموع 235 راي با تصدي وزارت علوم توسط محمد فرهادي موافقت کردند و تکليف تنها وزارتخانه بي وزير دولت يازدهم پس از 96 روز مشخص شد.

راي اعتماد، پيوند مبارک مجلس و دولت است
حجت‌الاسلام حسن روحاني، رئيس‌جمهور، که ديروز براي دفاع از وزير پيشنهادي خود به صحن علني مجلس رفته بود، در سخناني از وزراي سابق پيشنهادي وزارتخانه علوم و تحقيقات و فناوري تشکر و ابراز اميدواري کرد که آنها در مناصب و مسئوليت‌هاي ديگر براي مردم عزيز کشورمان اداي وظيفه کنند.وي افزود: راي اعتماد پيوند بسيار مبارکي را بين مجلس و دولت به وجود مي‌آورد و وزراي ما تنها از حمايت دولت برخوردار نيستند. وزير زماني وارد وزارتخانه مي‌شود که تاييد و رأي مثبت نمايندگان را به همراه داشته باشد.رئيس جمهور در ادامه تصريح کرد: راي نياوردن وزرا را در سايت‌ها و رسانه‌ها به مسائلي منتسب نکنيد که نتيجه‌ آن اهانت به مجلس و يا نمايندگان مجلس باشد.روحاني همچنين با بيان اين که در آخرين انتخاباتي که افکار مردم را ديديم و اين امر بايد معيار ما قرار گيرد، افزود: 24 خرداد ماه گفتماني مورد تاييد مردم بود و فردي مورد انتخاب مردم قرار گرفت که اگر اختلاف راي‌شان با نفر بعدي يک ميليون بود مي‌توانستيم بگوييم به هم نزديک هستند اما اگر گفتماني راي مي‌آورد که ميزان راي‌اش با نفر بعدي 3 برابر بيشتر است يعني اختلاف راي آنها 13 ميليون است نشان مي‌دهند که اين افکار مورد تاييد قاطع مردم است. ضمن اين که گفتمان نفر اول با نفر بعدي تفاوت زياد نداشته باشند./روزنامه ابتکار

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ، ، ،


عناوین ویژه