زمان بارگزاری این صفحه: 7:47 PM UTC

بخش تعاون نياز به بازسازي اساسي دارد

استاندار گيلان در مراسم تجليل از تعاوني هاي برتر با بيان اينكه تعاونيها ميتوانند مدار توسعه باشند گفت :اين بخش براي حضور موثر تر در اقتصاد استان به بازسازي ،بازنگري ،تجديد روحيه وحمايت اساسي نيازدارد.

استاندار گيلان در مراسم تجليل از تعاوني هاي برتر با بيان اينكه تعاونيها ميتوانند مدار توسعه باشند گفت :اين بخش براي حضور موثر تر در اقتصاد استان به بازسازي ،بازنگري ،تجديد روحيه وحمايت اساسي نيازدارد.

صدای گیلان به نقل از پايگاه اطلاع رساني استانداري گيلان ، دکتر محمد علی نجفی صبح امروز در مراسم تجلیل از تعاونگران نمونه استان که در سالن الغدیر استانداری گیلان برگزارشد گفت:تعاون از ارکان مهم اقتصادی اسلامی است.

وی با تاکید بر بازنگری ،بازسازی و تجدید روحیه تعاونی ها گفت: یکی از وظایف مهم تعاونی ها بازار یابی برای تولیدات اعضایشان است و در صورت تحقق این امر می توان رونق اقتصاد در تعاون را شاهد بود.

استاندار گیلان تصریح کرد: تعاونی ها حساس باشند کسانی را به عنوان هیئت مدیره و مدیرعامل انتخاب کنند که در جهت تقویت و توان تعاونی موثر عمل کنند.

وی با بیان اینکه بيشتر جلسات تعاونی‌ها تشکیل نمی‌شود، افزود: جلسات بدون اینکه تشکیل شود موارد آن دست به دست امضا و یا تلفنی تصمیم‌گیری می‌شود.
دکتر نجفی با اشاره به اینکه ما برنامه داریم تا تعاونی های استان را در جهت تقویت اشتغال و اقتصاد استان حمایت کنیم،ادامه داد:متاسفانه عواملی چون آشنا نبودن اعضای هیئت مدیره و یا مدیران عامل ها با قوانین اساسی و نبود مهارت لازم برخی ازعضا در تعاونی ها موجب شد که تعاونی ها صدمه ببینند.

وی گفت:عملکرد همه تعاونی ها در نهایت باید به نفع مردم باشد و تقویت نگاه تعاونی ها در بخش اقتصاد در استان ضرروی به نظر می رسد.
استاندار گيلان با بيان اينكه تمام مشورتها وتصميم گيري ها در تعاونيها وشوراهاي اسلامي بايد منتج به انجام خواسته هاي مردم باشد افزود : اگر براساس خواسته هاي مردم حركت نكنيد حضور تا ن مقطعي خواهد بود.
وی با تاکید بر ورود بخش خصوصی در جلسات مختلف استانداری ،جلسات معاونین استاندار و حتی جلسات فرمانداری های شهرستان خاطر نشان کرد:تقویت تعاونی ها به نفع استان و مرم گیلان است و نباید فرصت ها را در این بخش از دست بدهیم.
استاندار گیلان ادامه داد:هم اکنون بیش از هزار پروژه صنعتی در گیلان دردست ساخت است که با بهره بردای از آنها جهشی بزرگ در اشتغال و تولید استان پیدا می شود اما متاسفانه چون هنوز برخی از بانکها رویکرد تولید ندارند ، تسریع در بهره برداری رسیدن این طرح های صنعتی انجام نمی شود.

وی با اشاره به اینکه تعاونی ها با سرمایه اندک جمع می شوند و پس از تجمیع، کارهای بزرگ انجام می دهند،اضافه کرد:یکی از مشکلاتی که امروز تعاونی ها دارند اختصاص تسهیلات با سودهای بالا و در حد 26درصد است که این امر در نهایت موجب از دست رفتن فرصت ها می شود.
استاندار گيلان افزود : نرخ سود بانكي بالا براي توليدكنندگان موجب از دست دادن ايجاد فرصتهاي شغلي ميشود
دکتر نجفی با اشاره به اینکه در گیلان بیش از 1میلیون و 908هزار نفر عضو تعاونی هستند،که متاسفانه بخشی از این افراد غیر فعال هستندتصریح کرد:یکی از تعاونی هایی که در گیلان عملکرد شان موجب نگرانی من است عملکرد تعاونی های مسکن مهر است.
وی افزود:برای تسریع در تحویل واحد های مسکن مهر که مورد تاکید دولت نیز است،در بخش بنیاد مسکن و راه و شهر سازی عملکرد ها بسیار بهتر از تعاونی های مسکن مهر است.
وی تاکید کرد:هم اکنون معضلات جدی در بخش تعاون داریم و با تدابیری اندیشیده شود تا عملکرد تعاونی های مسکن مهر در استان بهتر از امروز باشد تا هرچه سریعتر واحد های مسکن مهر به متاضیانشان تحویل داده شود.

مطالب بیشتر؛


عناوین ویژه