زمان بارگزاری این صفحه: 7:48 PM UTC

برای کسی که “مسیح” دانشگاه‌ها لقب گرفت

برای کسی که "مسیح" دانشگاه‌ها لقب گرفت

دکتر جعفر توفیقی مرد آرام آموزش عالی کشور در حالی از مجموعه وزارت علوم خداحافظی کرد که ثمرات حضور وی در راس مهمترین نهاد آموزشی کشور چه در دولت اصلاحات و چه در دولت تدبیر و امید بر کسی پوشیده نیست.

دکتر توفیقی در تمام دوران حضورش در وزارت علوم چه در مقام وزیر،چه در سمت سرپرست این وزارتخانه و چه در جایگاه مشاورت عالی وزیر، چهره‌ای آرام ، خونسرد و با سعه صدر بالا از خود نشان داد و با این متانت مثال زدنی‌اش توانست بخوبی مسائل آموزش عالی کشور را راهبری کند.
دکتر توفیقی که یک چهره تکنوکرات است به گواه اهل فن هیچگاه تلاش نکرد با نگرش باندی و گروهی وزارت علوم را اداره کند چه آنکه او ذاتا اهل سیاست نیست و آن زمان که مسئولیت ستاد انتخاباتی دکتر محمدرضا عارف را بر عهده گرفت در همان مدت کوتاه نیز مواضعش همراه با اصول مدیریتی و نگرش اعتدالی بود.
کارنامه درخشان دکتر توفیقی در جلوگیری از ستاره‌دار کردن دانشجویان که لکه ننگی برای وزارت علوم دولت قبلی بود و بازگشت این دانشجویان به دانشگاه برای ادامه تحصیل او را محبوب قلب‌های دانشگاهیان کرده است.
نگارنده که افتخار داشت در چندین سفر به همراه این مرد شریف و درست کار باشد شاهد بود که حضورش در مجامع دانشگاهی با استقبال باشکوه دانشجویان رو به رو می‌شد و او را مسیح آموزش عالی کشور خطاب می‌کردند هر چند در برخی مواقع با اقلیت دلواپس نیز مواجه می‌شد که صبر و حوصله و خونسردی او تحرکات ایذایی دلواپسان را در نطفه خاموش می‌کرد.
بی شک توفیق دکتر توفیقی در آموزش عالی کشور مدیون هوش ،درایت و دلسوزی وصف ناشدنی او برای مجموعه وزارت علوم بود. او به واقع در طراز وزارت علوم و تحقیقات و فناوری بود و شانیتی دوباره به این وزارتخانه در طول مدت حضورش در دولت تدبیر و امید بخشید.
وقتی با دکتر توفیقی بعد از خداحافظی اش با سرپرست فعلی وزارت علوم صحبت کردم به مانند همیشه با لبخندی بر لب با من به گفت‌وگو نشست و در چهره اش نمایان بود که از کاری که کرده است رضایت قلبی دارد.
مرد آرام آموزش عالی اگر چه حضور مجددش در وزارت علوم در دولت تدبیر و امید با هیاهوی دلواپسان همراه شد ولی به همان متانت و آرامی که خصلت ذاتی او است از وزارت علوم خداحافظی کرد تا در اتاق کوچکش در دانشگاه تربیت مدرس پذیرای دانشجویانش باشد./علیرضا خامسیان

مطالب بیشتر؛

  • حاشیه های جنجالی در نماز جماعت مسجد ولی عصر(عج) فومن/ امام جماعت مسجد را ترک کرد در پی اعلام سخنرانی آیت الله مصطفی حائری فومنی به مناسبت چهلمین روز درگذشت وحید اکبری ، بهروز جلائی از حضور ایشان ممانعت به عمل آورد.
  • پذیرش دانشجو در دانشگاه علم و فرهنگ رشت صدای گیلان؛بر اساس اعلام سازمان سنجش نسبت به پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز غیرانتفاعی ،بر طبق سوابق تحصیلی ،سرپرست دانشگاه و علم فرهنگ شعبه رشت از پذیرش دانشجو در این دانشگاه […]
  • قاتل ۲۷ ساله در رشت اعدام شد قاتل ۲۷ ساله اهل رشت پس از طی مراحل قانون صدور حکم به جرم قتل عمد در زندان مرکزی رشت به دار مجازات آویخته شد.
  • تهدید به سقوط دولت در دو هفته. تهديد به «سقوط» در دو هفته/پشت پرده استيضاح‌هاي مجلس چيست؟ پرده‌برداري از آنچه كه در لايه‌هاي مجلس مي‌گذرد شوكه‌كننده است. افشاگري از سوي عده‌يي از نمايندگان معتدل مجلس صورت گرفته است و از آنچه گفته‌اند كه در حقيقت دولت يازدهم با آن روبه‌رو است اما عقلاي مجلس جلوي آن را مي‌گيرند و […]
  • پلیس به دنبال ۲ شرور پارک قدس رشت رئیس پلیس امنیت عمومی گیلان از دستگیری یک شرور و زورگیر در پارک قدس رشت خبر داد و گفت: دستگیری دو همدست شرور این متهم در دستور کار پلیس قرار گرفته است.


عناوین ویژه