زمان بارگزاری این صفحه: 1:35 AM UTC

بررسی مشکلات دختران جامانده از ازدواج در گیلان

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری گیلان با بیان اینکه چالش‌های حوزه زنان فراوان است، از بررسی مشکلات دختران جامانده از ازدواج و شناسایی شاخص‌های حوزه زنان در این استان خبر داد.

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری گیلان با بیان اینکه چالش‌های حوزه زنان فراوان است، از بررسی مشکلات دختران جامانده از ازدواج و شناسایی شاخص‌های حوزه زنان در این استان خبر داد.

 

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، ساحره میرسیدی صبح امروز در دیدار با شهین‌دخت مولاوردی معاون رئیس جمهور در امور زنان اظهار کرد: گیلان در حوزه زنان به لحاظ سلامت و دانش آموختگان دانشگاهی در وضعیت مطلوبی قرار دارد، اما چالش‌های پیرامون حوزه زنان فراوان است و برای برطرف کردن آن نیازمند مشارکت تمام دستگاه‌ها هستیم.

 

وی افزود: در راستای سیاست‌های الحاقی دولت تدبیر و امید اقدام‌هایی از جمله شناسایی شاخص‌های حوزه زنان، مشکلات دختران جامانده از ازدواج و … در گیلان مورد بررسی قرار گرفته است.

 

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری گیلان با بیان اینکه در بحث کارآفرینی زنان از طریق ارائه مهارت‌های فنی و حرفه‌ای اقدام‌های خوبی صورت گرفته است، تصریح کرد: در بحث تشکیل بازارچه‌های اختصاصی نیز اقدام‌های خوبی در گیلان انجام شده است.

 

وی با اشاره به شناسایی زنان مدیر در گیلان گفت: تلاش شده تا بانک اطلاعاتی کامل از زنان مدیر در گیلان گردآوری کنیم.

 

میرسیدی با بیان فرمایش‌های مقام معظم رهبری در زمینه زنان ایران اسلامی خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب طی سخنانی فرمودند مسئله زن و خانواده در کشور مسئله‌ای درجه یک است.

 

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری گیلان با اشاره به نقش موثر زنان در جامعه امروز، یادآور شد: رئیس جمهور در زمینه نقش مهم زنان در جامعه گفت که امروز زنان جامعه ایران اسلامی در تمام عرصه‌ها با شجاعت، نجابت و کمالات در حرکت هستند.

 

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم با همکاری و مساعدت دستگاه‌های مربوطه و با تلاش زنان ایران اسلامی هر روز شاهد ارتقای حضور زنان در عرصه‌های مختلف جامعه در استان باشیم.

 

سرپرست کمیته امداد امام خمینی گیلان نیز در نشست مذکور گفت: 22 مرکز آموزشی ثابت برای ارائه آموزش در زمینه‌های مختلف در استان با نظارت کمیته امداد امام مشغول به فعالیت هستند.

 

علیرضا محمدی افزود: همکاری‌های خوبی بین اداره کل کمیته امداد امام و امور بانوان استانداری گیلان برقرار است و امیدواریم این همکاری‌ها موجب ارتقای وضعیت اقتصادی و… زنان استان شود.

 

وی با اشاره به اینکه از سال 91 بحث شناسایی کارآفرینان و توسعه امر کارآفرینی در قالب یکی از سیاست‌های مهم دولت در استان در دستور کار قرار گرفت، متذکر شد: اکنون کارگاه‌های آموزشی کمیته امداد امام خمینی گیلان در اختیار مردان و زنان قرار دارد و امیدواریم برای توانمندسازی زنان در سطح استان گام‌های موثری برداریم.

 

*مولاوردی در رشت؛ همدلی و همزبانی را از خانواده ها آغاز کنیم

مولاوردی عصر چهارشنبه در کارگروه تخصصی امور بانوان گیلان با اشاره به اهمیت فرهنگ سازی این شعار در خانواده ها افزود: باید پس از خانواده این همدلی به سطح جامعه، سپس دولت بین خودش و بعد با ملت و در نهایت با جهان این تعامل و همگرایی را ادامه دهیم.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت: شهیندخت مولاوردی عصر چهارشنبه در کارگروه تخصصی امور بانوان گیلان با اشاره به اهمیت فرهنگ سازی این شعار در خانواده ها افزود: باید پس از خانواده این همدلی به سطح جامعه، سپس دولت بین خودش و بعد با ملت و در نهایت با جهان این تعامل و همگرایی را ادامه دهیم.

 

وی در ادامه با اشاره به اهمیت هم افزایی دستگاه ها برای اثربخشی در امور و پرهیز از موازی کاری اضافه کرد: برای شناسایی چالش ها و آسیب های استان ها و ارائه راهکار برای آنها گزارش های تمامی استان ها را مطالعه و بررسی، جمع بندی و طبقه بندی کرده و برای آنها راهکار ارائه می دهیم.

 

مولاوردی همچنین از نشست منطقه ای گیلان با استان های همجوار که از نظر آسیب های اجتماعی مشترک هستند، در آینده نزدیک خبر داد.

 

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده در ادامه گفت: امسال سال خاصی است که از نظر زمان اجرای سند چشم انداز 20 ساله به نیمه راه رسیده ایم که باید ارزیابی کنیم چقدر با اهداف ترسیم شده فاصله داریم و باید چه کنیم تا به نقطه مطلوب برسیم.

 

وی با اشاره به رسیدن به پایان برنامه پنجم توسعه و فراهم شدن مقدمات تدوین برنامه ششم اظهار کرد: یک برنامه جامع نگر تعریف خاصی دارد که برنامه ششم براساس افزایش تولید رقابتی مبتنی بر دانش و بهره وری در چارچوب اقتصاد مقاومتی و فرهنگ ایرانی و اسلامی در تعامل سازنده با جهان تدوین خواهد شد؛ که این فرصت مغتنمی است که بتوانیم مسائل مربوط به خانواده را در آن بگنجانیم.

 

وی از سند ملی امنیت زنان و کودکان در روابط اجتماعی به عنوان یکی دیگر از مواردی عنوان کرد که در برنامه پنجم باید تدوین می شد؛ اما اقدامات آن از سال گذشته انجام شده و اخیرا پیش نویس آن آماده شده که باید بررسی کنیم به چه علت این سند کامل اجرایی نشده و نقاط ضعف را برطرف کنیم.

 

مولاوردی تصریح کرد: باید بتوانیم برنامه توسعه ای متوازن منطقه ای داشته باشیم که مساله محور و پروژه محور باشد.

 

مولاوردی در ادامه همچنین با اشاره به تفاهم نامه های مختلف برای موضوعات گوناگون در حوزه بانوان گفت: باید در 14 محور در قالب تفاهم نامه وظایف خودمان را انجام دهیم و امیدواریم با پایش و نظارت صحیح اجرای آن را در استان ها مشاهده کنیم.

 

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری گیلان نیز در ادامه این نشست گفت: نقش زنان در تبیین اقتصاد مقاومتی با تقویت مشاغل خانگی ، آموزش صنایع تبدیلی و مهارت های بازار محور و جشنواره های عرضه محصولات را از جمله اقدامات یکسال گذشته این اداره کل در تحقق بسترسازی برای اشتغال بانوان بوده است.

 

ساحره میرسیدی با اشاره به مساحت گیلان و نسبت جمعیت با جمعیت بانوان استان افزود: گیلان با 14 هزار کیلومتر مربع یعنی 9 دهم از مساحت کل کشور ، بیست و نهمین استان کشور از نظر مساحت است.

 

وی با بیان این که گیلان از نظر جمعیتی دارای دو میلیون 480 هزار نفر است ،گفت: از نظر جمعیت، استان یازدهم و سهم استان از نظر جمعیت کشور 3/3 است که تراکم جمعیت استان با 177 نفر در هر کیلومتر مربع در رتبه شوم کشوری بعد از تهران و البرز قرار گرفته و بعد خانوار ما در استان به سه و دو دهم رسیده است.

 

وی با بیان این که 50 و سه دهم درصد جمعیت گیلان را زنان تشکیل می دهند، به وضعیت بانوان استان در زمینه های مختلف اشاره و اظهار کرد: بانوان گیلانی از لحاظ شاخص باسوادی زنان و پوشش تحصیلی نسبت به کل کشور از وضعیت مطلوبتری قرار دارند.

 

وی بیان کرد: همچنین در خصوص تسهیلات دانشگاهی که امروزه یک حقوق اجتماعی تلقی می شود، شاخص میزان دانش آموختگان زن دانشگاه نیز وضعیت بهتری نسبت به کل کشور داریم.

 

وی تصریح کرد: نرخ مشارکت اقتصادی زنان استان باتوجه به سابقه دیرینه این زنان در مشارکت های اقتصادی در حوزه های مختلف بالاتر از نرخ اقتصادی کل کشور است .

 

میرسیدی بیان کرد: همچنین در شاخص سلامت، زنان استان به لحاظ شاخص دسترسی به تسهیلات و امکانات بهداشتی و رضایت از زندگی در وضعیت مطلوب تری نسبت به کشور قرار دارد.

 

رییس جمهوری و کاروان تدبیر و امید، امروز (چهارشنبه) در پانزدهمین سفر استانی، به گیلان آمده اند که دیدار با روحانیون، علما، سرمایه گذاران ، برگزیدگان و خانواده های معظم شهدا و ایثارگران از جمله برنامه های رییس جمهوری در این سفر است.

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ،


عناوین ویژه