زمان بارگزاری این صفحه: 7:25 PM UTC

برند چادرشب بافی از آن قاسم آباد گیلان می شود

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گیلان بیان کرد : جشنواره صنایع دستی ، چادرشب و لباس محلی در قاسم آباد با هدف برندسازی محصولات صنایع دستی و معرفی ابعاد فرهنگی روستا و نیز نوآوری در تولیدات هنرمندان برگزار می شود.

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

سلمان شاه محمدی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : برندسازی ، استاندارد و خلاقیت در کاربردی کردن صنایع دستی اهدافی است که از سوی این اداره کل در حال پیگیری است.

 

وی، با بیان اینکه در قاسم آباد ۳۰۰ هنرمند به تولید صنایع دستی و هنرهای سنتی اشتغال دارند ، به جایگاه این روستا در زنده نگاه داشتن هنر و سنن گذشتگان اشاره کرد و گفت : رایزنی برای ملقب نمودن قاسم آباد به دهکده صنایع دستی گیلان انجام شده و همچنان این موضوع در حال پیگیری است.

 

وی ، قاسم آباد را سند هویتی هنر در استان گیلان توصیف کرد و افزود : جشنواره پیش گفته بزودی در راستای توسعه گردشگری فرهنگی برگزار می شود.

 

وی ادامه داد : توسعه جاذبه های طبیعی و فضای سنتی قاسم آباد برای گردشگران بسیار مطلوب است و این روستا با تکیه بر تولیدات آن در کشور شناخته شده است.

 

شاه محمدی، مهمترین برنامه های معاونت صنایع دستی را ایجاد تنوع ، کیفیت ، افزایش مراکز عرضه ، تقویت روحیه نوآوری و خلاقیت در حوزه صنایع دستی اعلام و خاطرنشان کرد : اشتغالزایی و رونق اقتصادی استان با مورد توجه قرار دادن و احیای هنرهای اصیل و سنتی پدیدار می شود.

 

قاسم آباد یکی از روستاهای شهرستان رودسر ، از توابع بخش چابکسر و واقع در دهستان اوشیان است ، لباس قاسم آبادی ، از قدیمی ترین و اصیل ترین لباس های ایران و خاور میانه است که در جشنواره های بین المللی مختلف مد و لباس ، حایز جوایز ویژه شده است.

 

همچنین ، مردان قاسم آبادی ، با لباسی مرکب از پیراهن قرمز جگری و شلوار سیاه ، در مسابقات کشتی گیله مردی شرکت می کنند ؛ قاسم آباد بخش عمده ای از شهرت ملی و بین المللی خود را از چنین لباس فاخر و زیبایی بهره مند است.

 

از ۹۰ رشته صنایع دستی گیلان ۷۱ رشته فعال است و تاکنون شش هزار و ۲۹۸ هنرمند هنرهای سنتی و صنایع دستی استان بیمه شده اند.

 

رشتی دوزی ، لباس محلی ، چادرشب بافی ، خراطی ، چوب تراشی ، گره چینی ، نازک کاری ، منبت و معرق چوب ، کدوی منقوش ، حصیربافی ، بامبوبافی ، مرواربافی ، سفالگری ، کاشی معرق ، مینای خانه بندی ، چلنگری ، قلمزنی ، گلیم بافی ، جاجیم بافی ، شال بافی ، نمد مالی ، جوراب بافی ، عروسک بافی ، قلاب بافی و …برخی از هنرهای سنتی و صنایع دستی گیلان است.

 

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،


عناوین ویژه