زمان بارگزاری این صفحه: 6:38 PM UTC

برپایی جشن عروسی به سبک کالسکه‌سواری و سنن کهن تالشی در شاندرمن/ عکس

زوج جوان شاندرمنی ماسال جشن عروسی خود را به دور از تجملات و بر اساس آداب و سنن کهن تالشی برگزار کردند و کالسکه، خودروی عروسی آنها شد.

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

زوج جوان شاندرمنی ماسال جشن عروسی خود را به دور از تجملات و بر اساس آداب و سنن کهن تالشی برگزار کردند و کالسکه، خودروی عروسی آنها شد.

 

با همکاری اداره ورزش و جوانان و هیئت سوارکاری این شهرستان و در راستای دوری از تجملات جشن‌های عروسی امروزی و مقابله با تهاجم فرهنگ بیگانه، زوج جوان شاندرمنی مراسم عروسی خود را طبق آداب و سنن قدیم تالشی برگزار کردند.

 

رئیس هیئت سوارکاری ماسال در جریان برگزاری مراسم مذکور، لزوم احیای فرهنگ‌های بومی‌ـ‌محلی برای مقابله با فرهنگ بیگانه و رواج تجمل‌گرایی در عروسی‌های امروزی را ضروری دانست.

 

محمد عبدی افزود: از آنجا که اسب در حوزه‌های مختلف فرهنگی و اقتصادی زندگی گذشته مردم منطقه نقش مهمی دارد در این جشن عروسی به جای استفاده از خودروی عروس، از کالسکه و اسب استفاده شد و سوارکاران ماسالی و شاندرمنی نیز کالسکه این زوج جوان را همراهی کردند.

 

وی استفاده از نمادهای فرهنگ تالشی مانند موسیقی سنتی، لباس‌های محلی، حمل «مجمه» «سینی ویژه جهاز عروس» توسط زنان روستایی و شلیک تفنگ را از دیگر نکات جالب این عروسی سنتی عنوان کرد.

 

این مسئول گفت: با برپایی چنین جشن‌هایی می‌توان ضمن ایجاد نشاط و شادی در جامعه، الگوی مناسبی از جشن عروسی مطابق با فرهنگ و آداب و رسوم بومی را به جوانان عرضه کرد.

 

 

از دیدگاه کارشناسان اجتماعی، افزایش غیرمنطقی هزینه‌های مراسم عروسی ناشی از تجملات و چشم و هم‌چشمی‌ها یکی از جدی‌ترین عوامل کاهش میزان ازدواج در کشورمان محسوب می‌شود./منبع؛ فارس

مطالب بیشتر؛


عناوین ویژه