زمان بارگزاری این صفحه: 7:06 PM UTC

برگزاری همایش تبیین پیدایش جنبش جنگل در رشت/ تصاویر

برای نخستین بار میزگرد تبیین پیدایش جنبش جنگل با حضور شماری از صاحب نظران و فعالان این بخش در رشت برگزار شد.

جنبش جنگل

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

برای نخستین بار میزگرد تبیین پیدایش جنبش جنگل با حضور شماری از صاحب نظران و فعالان این بخش در رشت برگزار شد.

 

این همایش که ساعت ۵ عصر روز یکشنبه ۲۹ آذر ماه امسال در سالن همایش های جمعیت هلال احمر استان گیلان در رشت برگزار شد، با استقبال پژوهشگران، صاحب نظران، دانشجویان و علاقه‌مندان به مباحث فرهنگ و گیلان شناسی روبه‌رو گردید.

 

در این برنامه‌ی میزگرد عباس نعیمی جورشری جامعه‌شناس و پژوهشگر فعال در زمینه‌ی جنبش جنگل، غلامرضا فروتن پژوهشگر، عباس پناهی پژوهشگر، علی امیری سندپژوه و هوشنگ عباسی پژوهشگر گیلان شناس و فعال در زمینه‌ی تحقیقات مردم‌نگاری با حضور در سالن همایش های جمعیت هلال احمر استان گیلان هر یک به گوشه‌هایی از چگونگی پیدایش جنبش جنگل اشاره کردند.

 

در این همایش شهردار کلانشهر رشت نیز در سخنانی تاکید کرد: حس آزادگی و عزت نفس موجب شده است تا میرزاکوچک خان جنگلی در جغرافیای زمانی و مکانی نگنجد و از مرزها فراتر رود.

 

دکتر سید محمدعلی ثابت‌قدم در میزگرد تبیین پیدایش جنبش جنگل تلاشهای میرزاکوچک خان جنگلی را در دوران استبداد زدگی حکومتی ستود و مبارزات او را نمونه‌یی از اقدامات‌ مردمی در جامعه دانست که حتی امروزه به الگوی جهانی‌ تبدیل شده ‌است و خاطر نشان کرد: شهرداری رشت در تلاش است که با یاد‌آوری روزهای پرماجرای نهضت جنگل‌، با تلاشهای خود به جایگاه والای این بزرگمرد گیلانی بپردازد.

 

شهردار رشت همچنین به توسعه‌ی آرامگاه این بزرگمرد تاریخ گیلان و ایران نیز اشاره کرد و گفت: باید در کنار آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی در سلیمانداراب رشت فضاهای فرهنگی نیز برای ارج نهادن به مقام شامخ وی در نظر گرفته شود.

 

گفتنی است در این همایش همچنین به پاس سالها فعالیت فرهنگی و تحقیقاتی دو پژوهشگر فقید گیلان استاد میرابوالقاسمی و استاد افشین پرتو از خانواده‌‌ی این دو بزرگوار تجلیل گردید و همچنین از تمبر میرزاکوچک خان جنگلی رونمایی شد.

 

/( روابط عمومی سازمان فرهنگی – ورزشی شهرداری کلانشهر رشت)

مطالب بیشتر؛

  • گیلان در تب بیکاری می سوزد ایجاد بنگاه های کوچک و متوسط که عاملی برای خلق فرصت سرمایه گذاری و اشتغال مولد در هر جامعه ای به شمار می روند باید از اولویت های اساسی در برنامه های توسعه اقتصادی استان باشند. به گزارش خبرنگار مهر، بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط در ایجاد اشتغال، و فراهم کردن بستر مناسب برای نوآوری و […]
  • درختان نارنج آستارا افسرده شده‌اند؟ صدای گیلان - در یک پدیده‌ای نادر، همزمان با آخرین ماه فصل پاییز، گل‌های بهار نارنج بر درختان نارنج باغ ملی آستارا شکوفا شده‌اند.
  • لاهیجان،عروس ایران در محاصره کاج‌های سمی لاهیجان، عروس شهرهای ایران با کاشت هزاران درخت کاج در سالیان متمادی امروز در محاصره کاج‌های سمی بوده و نیازمند تغییر برنامه در حوزه فضای سبز شهری است.
  • سرقت از ۶۰ زن با شگرد «عقد موقت» مرد جوانی که متهم است با شگرد «عقد موقت» اموال و طلاهای زنان بیوه را می ربود، دستگیر شد.
  • غرب گیلان لرزید زلزله‌ای به بزرگی ۷ . ۳ درجه در مقیاس ریشتر،مناطق غربی استان گیلان را لرزاند.


عناوین ویژه