زمان بارگزاری این صفحه: 7:00 AM UTC

برگزاری چهارمین همایش بین‌المللی اسب کاسپین در گیلان

دبیر اجرایی چهارمین همایش بین‌المللی اسب کاسپین از برگزاری این همایش در گیلان خبر داد و گفت: همایش مذکور با حضور نمایندگان ایران و ۱۶ کشور دنیا، از ۱۶ تا ۱۸ شهریورماه برگزار می‌شود.

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

دبیر اجرایی چهارمین همایش بین‌المللی اسب کاسپین از برگزاری این همایش در گیلان خبر داد و گفت: همایش مذکور با حضور نمایندگان ایران و ۱۶ کشور دنیا، از ۱۶ تا ۱۸ شهریورماه برگزار می‌شود.

 

«ایرج بنیادی»، معاون بهبود تولیدات امور دامی سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان در نشست با خبرنگاران، از برگزاری چهارمین همایش بین‌المللی اسب کاسپین(اسبچه خزری) در گیلان خبر داد و اظهار کرد: انجمن بین‌المللی اسبچه خزری که دفتر آن در انگلیس است، در نظر داشت که به‌مناسبت پنجاهمین سالگرد معرفی اسب کاسپین، چهارمین همایش بین‌المللی اسبچه خزری را در یکی از کشورهای صاحب اسبچه خزری برگزار کند، از این‌رو فدراسیون سوارکاری جمهوری اسلامی ایران، میزبانی این همایش را پذیرفت.

 

به گزارش صدای گیلان به نقل از ایسنا، وی با بیان این‌که استان گیلان خاستگاه اسبچه خزری است، افزود: چهارمین همایش بین‌المللی اسب کاسپین با حضور نمایندگان ایران و ۱۶ کشور دارای اسبچه خزری از ۱۶ تا ۱۸ شهریورماه در گیلان برگزار می‌شود.

 

دبیر اجرایی چهارمین همایش بین‌المللی اسب کاسپین ذخایر ژنتیکی کشور را گنجینه‌ای مهم دانست و گفت: رونق مجدد اسب کاسپین در گیلان و کشور، تجدید هویت اسب کاسپین در حاشیه‌ی دریای خزر، توسعه‌ی ورزش سوارکاری کودکان و نوجوانان در استان، توسعه‌ی گردشگری، رونق صنعت از طریق معرفی سرمایه‌های موجود و ایجاد شرایط لازم برای جذب سرمایه‌گذار و افزایش اشتغال از طریق پرورش اسبچه‌ی خزری از جمله مهم‌ترین مولفه‌های برگزاری این همایش در گیلان است.

 

بنیادی بر جلوگیری از واردات اسب‌های پونی از سوی باشگاه‌های سوارکاری تأکید کرد و گفت: در نظر داریم اسبچه خزری را به‌عنوان اسب‌های جایگزین در باشگاه‌های سوارکاری معرفی کنیم، چون اسبچه‌ی خزری توانایی بیشتری در پرش و سوارکاری نسبت به اسب پونی دارد.

 

وی از رونمایی از نخستین کتاب «تبارنامه اسب کاسپین» در حاشیه‌ی چهارمین همایش بین‌المللی اسب کاسپین گیلان خبر داد و خاطرنشان کرد: اسب‌های کاسپین براساس آزمون‌های خاص، نمونه‌های خونی و نوع مو شناسایی و تائید می‌شوند، از این‌رو اطلاعات مربوط به کلیه اسب‌های کاسپین شناسایی شده، در این کتاب موجود است.

 

معاون بهبود تولیدات امور دامی سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان این‌که تاکنون ۱۲۰ اسبچه خزری در سطح کشور شناسایی شده است، ادامه داد: این تعداد با نمونه‌برداری‌های انجام شده طی چهار ماهه‌ی نخست سال، تائید شده و اغلب آن در استان گیلان خصوصاً در شهرستان‌های غربی وجود دارند. هم‌اکنون شمار قابل توجهی از این اسبچه‌ها در دو باشگاه سوارکاری و مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی گیلان نگهداری می‌شوند و تعدادی نیز در سطح شهرستان‌ها وجود دارند که به‌تدریج شناسایی می‌شوند.

 

بنیادی با اشاره به اقدام مناسب هیئت سوارکاری استان نسبت به تربیت مربی و هندل‌های شرکت‌کننده در جشنواره‌های اسب کاسپین، خاطرنشان کرد: ارائه‌ی مقالات، برگزاری همایش تخصصی، برگزاری جشنواره زیبایی، سوارکاری معلولان و نوجوانان از برنامه‌های جنبی این همایش سه‌روزه است. مقالات تخصصی در سه محور اسب کاسپین و ورزش سوارکاری، اقتصاد و بازار جهانی اسب کاسپین و ژنتیک و تکامل اسب کاسپین ارائه می‌شود.

 

وی با بیان این‌که استان‌های گلستان، مازندران، قزوین، کرمان، فارس، لرستان، البرز، یزد، تهران و گیلان، استان‌های شرکت‌کننده در این همایش هستند، افزود: چهارمین همایش بین‌المللی اسب کاسپین با حضور شرکت‌کنندگانی از کشورهای انگلیس، آمریکا، قطر، ایرلند، کانادا، استرالیا، هلند، بلژیک، سوئد، فرانسه و سوئیس برگزار می‌شود. تاکنون ۴۸ رأس اسبچه‌ی خزری برای حضور در جشنواره‌ی زیبایی ثبت‌نام کرده‌اند.

 

بنیادی با اشاره به اقدامات انجام‌شده برای کنترل قاچاق اسبچه‌های خزری، گفت: برای حفاظت و کنترل اسبچه‌های شناسنامه‌دار، از میکروچیپ استفاده می‌شود، اما اسبچه‌های شناسایی نشده در معرض قاچاق هستند. یکی از اهداف اصلی برگزاری همایش اسب کاسپین، نشان‌دادن اهمیت این اسبچه‌ها به شهروندان در راستای حفظ و نگهداری از آنهاست.

 

دبیر اجرایی چهارمین همایش بین‌المللی اسب کاسپین از مشارکت استانداری و سازمان جهادکشاورزی گیلان با فدراسیون سوارکاری برای برگزاری این همایش خبر داد و گفت: سه کمیته‌ی علمی، اجرایی و تبلیغات و اطلاع‌رسانی فعال هستند. از مجموع مقالات ارسالی به دبیرخانه همایش، ۳۵ مقاله مورد تائید کمیته‌ی علمی قرار گرفته‌اند که در قالب پوستر و سخنرانی طی دو روز نخست همایش ارائه می‌شوند.

 

مطالب بیشتر؛

  • ایران چند میلیون سیگاری دارد؟ عضو جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران تخمین زد: سالانه 10 هزار میلیارد تومان برای خرید سیگار و درمان بیماری های ناشی از آن در ایران هزینه می شود. به گزارش صدای گیلان ؛ دکتر نصیر دهقان گفت: بر اساس آمار حاصل از تعداد افراد سیگاری، میزان مصرف روزانه سیگار آنها و قیمت فعلی سیگار، […]
  • گیلانی های عاشق خاندان امامت، در تاسوعای حسینی اشک ماتم ریختند در روز تاسوعای حسینی، جای جای شهرها و اقصی نقاط مختلف گیلان مملو از خیل عاشقانی است که نوای یا حسین (ع) و یا ابوالفضل(ع) آنها به همراه صدای حزن انگیز طبل ها در آسمان طنین انداز شده و جاودانگی مکتب عاشورای حسینی به نمایش گذاشته […]
  • سفارت انگلیس بعد از ۴ سال مجدد باز شد/ عکس با روی کار آمدن دولت جدید در ایران، طرفین به سمت بهبود روابط حرکت کردند و در اولین گام دو طرف در سال ۲۰۱۳ کاردار غیرمقیم تعیین کردند.
  • آیا به هر قیمت و ذلت باید به عمره رفت؟ حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی؛ سؤال ما از مسؤولان حج این است که عمره مستحب را باید به هر قیمتی برویم؟ ما نمی خواهیم مساله تحریم عمره را پیش بکشیم، اما آیا باید به هر قیمت رفت و به هر ذلتی تن […]
  • بیت الله عباسپو ردر کنار رونی کلمن/ عکس بیت الله عباسپور قهرمان فقید پرورش اندام ایران در کنار رونی کلمن اسطوره بدنسازی جهان.






عناوین ویژه