زمان بارگزاری این صفحه: 11:34 PM UTC

بزرگداشت هشتاد و هفتمین سالگرد درگذشت پدر چای ایران در لاهیجان/ تصاویر

مراسم بزرگداشت هشتاد و هفتمین سالگرد درگذشت محمد میرزای قوانلو ملقب به کاشف السلطنه ،پدر چای ایران با حضور ریاست سازمان چای کشور وسایرمسئولان ودست اندرکاران صنعت چای برسر مزار کاشف السلطنه در محل موزه چای ایران برگزارشد.

پدر چای ایران

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

مراسم بزرگداشت هشتاد و هفتمین سالگرد درگذشت محمد میرزای قوانلو ملقب به کاشف السلطنه ،پدر چای ایران با حضور ریاست سازمان چای کشور وسایرمسئولان ودست اندرکاران صنعت چای برسر مزار کاشف السلطنه در محل موزه چای ایران برگزارشد.

 

رئیس سازمان چای کشوردر مراسم بزرگداشت کاشف السلطنه گفت:با تلاش های این مرد وانسان بزرگ که با همت والا ومشقات زیاد این محصول را از طریق عصای خودبه ایران آورد وامروز در استانهای گیلان ومازنداران شاهدکشت وصنعت این محصول هستیم که قطعا در تاریخ ماندگارخواهدبود .

دکتر محمد ولی روزبهان با بیان اینکه در حال حاضر ۵۰هزار خانوار چایکار گیلان و مازندران به امر چایکاری می پردازند وسالانه ۱۲۰میلیارد تومان ارزش تولیدات چای می باشد.

وی اظهارداشت : امسال تصمیمات خوبی برای صنعت چای کشور گرفته شده است از جمله افزایش ۲۱درصدی قیمت خرید تضمینی برگ سبز چای،ایجاد صندوق حمایت ازتوسعه چای کشورو پرداخت تسهیلات بهزراعی به کشاورزان چایکار از جمله اقدامات مهم دولت برای رونق بازرگانی این محصول است.

روزبهان ادامه داد:تاکنون ۸ میلیاردو۴۰۰ میلیون تومان به ۹۱۰۰ خانوارچایکار تسهیلات بهزراعی پرداخت گردیده است واین روند همچنان ادامه دارد.

رئیس سازمان چای کشور تشکیل صندوق حمایت از توسعه صنعت چای کشور را کاری بزرگ دانست وافزود:یکی ازآرزوهای دیرینه دست اندرکاران چای تشکیل همین صندوق بود که هم اکنون ۴۰ میلیاردتومان پول دراین صندوق موجوداست ودر آینده به بخش های مختلف چای تسهیلات خواهدپرداخت.

ایرج هوسمی رییس اتحادیه چایکاران شمال کشور هم با بیان اینکه کاشف السلطنه مردی بزرگ بود که افق روشنی در تاریخ گیلان و حتی ایران گشود گفت:هر چند در سالهای اخیر بی مهری های زیادی به چای و چایکاران شده اما با تلاش و کوشش نمی گذاریم اسم و ثمره تلاش های این مرد بزرگ به فراموشی سپرده شود.

 

رحمت سمیعی رییس اتحادیه کارخانه داران چای کشور هم در ادامه این مراسم با بیان اینکه در حال حاضردرآمد کشوراز صادرات چای ۲۰میلیون دلار است گفت: این در حالیست که سالانه ۶۰۰میلیون دلار برای واردات چای هزینه می شود.

 

مدیر اجرایی سندیکای کارخانه‌های چای شمال در این باره گفت: امسال برای نخستین‌بار همزمان با برداشت برگ سبز چای، مراسم گرامیداشت سالروز درگذشت محمدمیرزا چایکار برگزار شد.

 

صادق حسنی افزود: این مراسم که با هدف لزوم زنده نگه داشتن یاد و خاطره مرحوم محمدمیرزا چایکار به‌عنوان پدر چای ایران برگزار شد، مسئولان مختلف در بخش‌های اجرایی و خصوصی به سخنرانی پرداخته‌اند.

 

وی خاطرنشان کرد: این مراسم امروز در محل آرامگاه محمدمیرزا چایکار و توسط سندیکای کارخانه‌های چای شمال و با حمایت‌های سازمان چای کشور، سازمان میراث فرهنگی استان گیلان، شهرداری لاهیجان و خوشه‌صنعت چای برگزار شد.

 

گفتنی است :حضورعلیرضا کاتوزی فرزند اولین کارشناس ارشد چای ایران نیز از نکات حائز اهمیت بزرگداشت امروز بود.

 

علیرضا کاتوزی فرزند «تن هاوچو» اولین کارشناس ارشد چای اهل کشور چین می باشد که کاشف السلطنه برای آموزش و ترویج صنعت چای با خود به ایران آورد.

«تن هاوچو» بعد از تشرف به دین مبین اسلام نام خود را به کاتوزی تغییر داد و با ازدواج در شهر لاهیجان تا آخرین روز عمر خود در این شهر زندگی کرد.وی هم اکنون در قبرستان بزرگ و قدیمی آقاسیدمحمد یمنی شهرستان لاهیجان مدفون می باشد.

 

لازم به ذکر است: این مراسم توسط سندیکای کارخانه‌های چای شمال و با حمایت‌های سازمان چای کشور، سازمان میراث فرهنگی استان گیلان، شهرداری لاهیجان و خوشه‌صنعت چای برای نخستین باربرگزارگردید.

 

محمد میرزای قوانلو ملقب به کاشف السلطنه در سال۱۲۸۵بذر و بوته چای را از هندوستان به لاهیجان آورد. وی که در سال ۱۲۴۴در تربت حیدریه به دنیا آمده بود در سال۱۳۰۷ بر اثر سانحه رانندگی در تهران درگذشت.

مطالب بیشتر؛

  • «جاذبه‌های گردشگری مازندران» صدای گیلان - مازندران با بهره مندی از دامنه ها و پارکهای جنگلی و کوهسانی، قله دماوند، ساحل زیبا و رویایی، آبشارهای چشم نواز، غارهای افسانه ای و چشمه های آب گرم معدنی، نگین پُرنقش و نگار گردشگری ایران زمین به شمار می […]
  • «جاذبه‌های گردشگری گیلان» آبشارهای زیبا و دیدنی گیلان از جلوه های منحصر به فرد این استان به شمار می روند و همواره پذیرایی مسافران و گردشگران از اقصی نقاط کشور هستند.
  • نظرگاه بی نظیر پل تاریخی غازیان انزلی پل تاریخی غازیان در انزلی، نظرگاهی بی نظیر به آبی بیکران خزر، بندرگاه مه آلود و کشتی های رنگارنگ پهلو گرفته در اسکله ها از یک سو و تالاب و آبراهه هایش از دیگر سو است.
  • روحانی‌فر مدیرکل ثبت احوال گیلان شد قاسم روحانی فر به عنوان مدیرکل جدید ثبت احوال گیلان منصوب شد، پیش از این خندستانی مدیرکل ثبت احوال گیلان بود.
  • کمپین «آب، زندگی است» تاکنون تهمینه میلانی، داریوش فرهنگ، بهاره رهنما، حدیث فولادوند، جمشید پژویان، رضا یزدانی، رضاایرانمنش، بابک حمیدیان، سیامک انصاری، آرام جعفری و همچنین عیسی کلانتری، شهربانو امانی، طهماسب مظاهری، صادق زیباکلام و مهدی تقوی از کمپین «آب، زندگی است» حمایت […]

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ،


عناوین ویژه