زمان بارگزاری این صفحه: 3:13 PM UTC

بهره‌برداری از 24 سد جدید در سال جاری

در سال گذشته 5 سد بزرگ در نقاط مختلف کشور به بهره‌برداری رسید که یکی از آنها سد “شهربیجار” در استان گیلان بود و این سد آب شرب 14 شهر استان و بیش از صدها روستای استان گیلان را تامین کرد.

بهره‌برداری از 24 سد جدید در سال جاری

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

وزیر نیرو از بهره‌برداری 24 سد جدید در سال جاری در نقاط مختلف کشور خبر داد.

 

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس حمید چیت‌چیان امروز (شنبه) با اشاره به وضعیت بارش‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری اظهار داشت: از ابتدای مهر ماه 93 تا به امروز حدود 163 میلی‌متر بارندگی در کشور گزارش شده که این میزان بارش درمقایسه با میزان بارش‌های مدت مشابه سال آبی گذشته 15 درصد و در مقایسه با متوسط درازمدت 17 درصد کاهش یافته است.

 

وی ادامه داد: با توجه به وضعیت بارش‌ها در سال جاری، ما در سدهای کشور با وضعیت خاصی مواجه هستیم و تاکنون میزان ورودی آب به مجموعه سدهای کشور 15 میلیارد و 840 میلیون مترمکعب بوده که در مدت مشابه سال گذشته این رقم 19 میلیارد و 770 میلیون مترمکعب بوده است.

 

وزیر نیرو افزود: با این رقم در حدود 20 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش ورودی در سدها مواجه بوده‌ایم و تا این زمان 49 درصد از مجموع ظرفیت سدهای کشور که حدود 48.8 میلیارد مترمکعب است، از آب پر شده است.

 

چیت‌چیان درباره برنامه‌های وزارت نیرو برای مقابله با کم‌آبی و نقش مردم در این برنامه‌ها گفت: وزارت نیرو متناسب با وضعیت بارش‌های کشور تلاش خود را در زمینه آب توسعه داده است.

 

وی افزود: در سال گذشته 5 سد بزرگ در نقاط مختلف کشور به بهره‌برداری رسید که یکی از آنها سد “شهربیجار” در استان گیلان بود و این سد آب شرب 14 شهر استان و بیش از صدها روستای استان گیلان را تامین کرد؛ امسال نیز 24 سد در نقاط مختلف به بهره‌برداری خواهد رسید و تلاش ما برای تامین آب ادامه خواهد یافت.

 

وزیر نیرو از آب‌رسانی به 1660 روستا در سال 93 خبر داد و افزود: در سال 93 اعتبار آب‌ روستایی کمی بیشتر از 300 میلیارد تومان بود که امسال این رقم به حدود 2200 میلیارد تومان رسیده است و با این اعتبار اجرای 920 مجتمع آب‌رسانی در دستور کار قرار دارد.

 

وی ادامه داد: در سال جاری اجرای 121 طرح آب‌رسانی به شهرهای بزرگ از جمله تهران، اصفهان، تبریز، شیراز و زاهدان را در برنامه داریم و به دلیل محدودیت شدید منابع آب در برخی نقاط کشور درخواست ما از مردم این است با توجه به این که امسال، سال هم‌دلی و هم‌زبانی نام گرفته است، همراه ما باشند و با همراهی مردم و دولت خواهیم توانست بر مشکلات غلبه کنیم.

مطالب بیشتر؛

  • کواکبیان رییس خانه احزاب شد انتخاب هیات رییسه مجمع عمومی فوق العاده برای اصلاح اساسنامه خانه احزاب روز پنجشنبه با حضور نزدیک به ۱۸۰ حزب برگزار و مصطفی کواکبیان به عنوان رییس آن انتخاب شد.
  • یک تبعه عربستانی مسافر هواپیمای تفریحی ناپدید شده در چابکسر صدای گیلان - مدیرکل مدیریت بحران مازندران ضمن اعلام هویت سرنشینان هواپیمای مفقود شده از تلاش نیروهای گیلان و مازندران برای یافتن هواپیمای مفقود شده، خبر داد.
  • منافع ملي در سايه وحدت ملي جريان‌ها و افرادي كه در اين روزها مدام بر طبل اختلاف‌افكني‌ها و كينه‌ورزي‌ها مي‌كوبند را بايد ضرركننده‌ترين افراد و گروه‌ها دانست، چرا كه اگر بنا بود كه سودي از داغ كردن اين تنور روانه خزانه و جيب‌هاي‌شان شود تا به امروز بايد نماد و نمودي از آن را در اين سال‌هاي اخير مشاهده […]
  • پشت‌پرده روزهاي منتهي به استيضاح فرجي‌دانا سايت «الف» با اين عنوان نوشت: هفته گذشته مجلس شوراي اسلامي با استيضاح فرجي‌دانا، اعتماد خود را از وزير علوم پس گرفت. در ماه‌ها، هفته‌ها و روزهاي منتهي به موعد استيضاح، اتفاقات بسياري افتاد كه بخشي از آن همچنان ناگفته مي‌ماند. همچنين برخي از اتفاقاتي كه پشت صحنه استيضاح افتاد قابل توجه […]
  • اسامی نمایندگان امضاکننده طرح توقف مذاکرات هسته‌ای/ اسامی نمایندگان گیلان طرح سه فوریتی توقف مذاکرات هسته ای با ۸۰ امضا تقدیم هیات رییسه مجلس شورای اسلامی شد.که در این میان اسامی «محمد حسین قربانی» و «محمود شکری» نیز دیده می شود.

کلیدواژه ها:


عناوین ویژه