زمان بارگزاری این صفحه: 7:22 PM UTC

بیانیه بسیج دانشجویی و جامعه اسلامی دانشگاه علوم پزشکی گیلان به مناسبت روز دانشجو

صدای گیلان – شاید بتوان 16 آذر 1332 را سرآغازی برای به منصه گذاردن روحیه ِ استکبارستیزی و عدالتخواهی جنبش دانشجویی تلقی نمود .

به گزارش صدای گیلان ، متن این بیانه به شرح ذیل می باشد:

« همه می توانند ببینند که دشمن امروز هم در تلاش است که دانشگاه را از صراط مستقیم علم و دین و روحیه ی انقلابی منصرف کند.بزرگترین مسئولیت در مقابله با توطئه دشمنان،بر دوش خود دانشگاهیان عزیز چه اساتید و چه دانشجویان است،و یقینا ً مانند برخی مقاطع حساس گذشته به این مسئولیت عمل خواهند کرد.انتظار اینجانب از فرزندان دانشجویم آن است که هوشیارانه حوادث سیاسی جهان و کشور را زیر نظر داشته باشند . دشمن را در هر جا و یا هر چهره ئی بشناسند و هدفها و روشهای خصمانه را با تیزبینی تشخیص دهند.در هیچ شرایطی اجازه ی اخلال در روند علم و دین را در دانشگاه به کسی ندهند و محیط مصفا و پرنشاط دانشجویی را برای پیشرفت سریع علمی همراه با تعهد و تدین و تلاش انقلابی حفظ کنند . »

( پیام مقام معظم رهبری به مناسبت بازگشایی دانشگاه ها 6/7/78 )

با سلام و درود به پیشگاه سرور و سالار شهیدان ، حضرت ابا عبدالله الحسین ( ع ) و یارانش که با حماسه ی خویش راهی جاویدان برای مبارزه با ظلم و استکبار بنیان نهادند .16 آذر ماه که یادآور استکبارستیزی،آزادی خواهی ، حق طلبی و عدالتخواهی قشر دانشجو است در حقیقت پیروی از همان راهی است که حسین بن علی ( ع ) و یارانش به این ملت و خاصه دانشجویان نمایاندند.قشری که در همه میادین در صفوف اول و پیشتاز در مبارزه با ظلم و استکبار بوده است. جنبش های دانشجویی دارای ویژکی های مشترکی در نقاط مختلف دنیا هستند .شاید مطالبه گری در امور صنفی ، آموزشی ، رفاهی و … از ویژگی های مشترک این جنبش در اقصی نقاط دنیا باشد ، اما آنچه که این جنبش را در کشورمان از سایر جنبش های دانشجویی در نقاط دیگر دنیا متمایز می کند ، استکبارستیزی و عدالتخواهی این جنبش می باشد ، جنبشی که همواره ، هوشیارانه و متعهدانه تمامی مسائل جهان و کشور را علاوه بر امور صنفی خود زیر نظر داشته و منشاء تحولاتی عظیم گشته است.

شاید بتوان 16 آذر 1332 را سرآغازی برای به منصه گذاردن روحیه ِ استکبارستیزی و عدالتخواهی جنبش دانشجویی تلقی نمود و در آن روز که تا بیداری ملت در انقلاب اسلامی 1357 فاصله زیادی داشت ، با اعتراض آگاهانه و متعهدانه ی خود در برابر حضور معاون اول رئیس جمهوری وقت آمریکا در دانشگاه تهران را بتوان ناشی از روحیه ی استکبارستیزی و عدالتخواهی این جنبش دانست ، که منجر به شهادت سه تن از دانشجویان دانشکده ی فنی شد .

در طی چند سال اخیر جهان شاهد تحولات شگرف خصوصا ٌ در منطقه ِ غرب آسیا و شمال آفریقا بوده که یقینا ً یکی از آثار و پیامدهای انقلاب اسلامی ایران در بهمن ماه 1357 است . در بیداری اسلامی و خیزش جهان اسلام نقش جنبش های دانشجویی و استکبارستیزی این جنبش قطعا ً برگرفته از اسلاف صالح خود در خیزش های اعتراضی همچون 16 آذر بوده است . اما متاسفانه امروز با گذشت مدت اندکی از خیزش اسلامی و بهار عربی شاهد به ا نحراف کشیده شدن این جریان استکبارستیز توسط جریان های منحط تکفیری هستیم که وظیفه را بر قشر دانشگاهی ، متعهد و آگاه دوچندان میکند ، چرا که اهداف تعریف شده برای ایجاد چنین گروه هایی توسط نظام سلطه مخدوش نشان دادن چهره ی اسلام ، منحرف کردن شور و حماسه ی جوانان دنیای اسلام و به انحراف کشیده شدن مسئله ی اصلی جهان اسلام ، یعنی مسئله فلسطین است .

شکی نیست پیشرفت های صلح آمیز هسته ای در سالهای اخیر یکی از دستاوردهای مهم دانشمندان جوان کشورمان است که نظام سلطه در راس آنها آمریکا با بهانه قرار دادن مسائلی از قبیل نظامی بودن این فعالیت ها با روش های مختلف ازجمله تحریم های ظالمانه،به شهادت رساندن دانشمندان هسته ای و … سعی در ایجاد توقف در این مسیر داشته، اما بعد از گذشت یکسال از مذاکرات گروه 5 + 1 با جمهوری اسلامی ایران بار دیگر ثابت شد که غرب و آمریکا هیچگاه قابل اعتماد نبوده و از خوی استکباری و زیاده خواهانه ی خود کوتاه نخواهند آمد و همانگونه که مقام عظمای ولایت ، امام خامنه ای مدظله العالی فرمودند : ” برای دنیا مشخص گردید که ما قول و قرارهای منطقی عادلانه و عاقلانه را می پذیریم اما زیر با حرف زور نمی رویم . ”

در دهه ی چهارم انقلاب اسلامی که دهه ِ پیشرفت و عدالت نامیده شد ، وظایف جامعه ی دانشگاهی خصوصا ً دانشجویان دوچندان است چرا که تولید علم و جنبش نرم افزاری که همواره مورد تاکید رهبر انقلاب قرار گرفته است منشاء قدرت سیاسی و اقتصادی بوده و آنها را می توان مهمترین ابزارهای مورد نیاز برای مبارزه با استکبار دانست.لذا؛ از این رو است که تحقق این شعار زیرساخت های مورد نیاز برای آموزش و پژوهش و توجه بیشتر مسئولین امر به رفع مشکلات محیط دانشگاهی درزمینه های مختلف صنفی از جمله مسائل رفاهی،آموزشی، پژوهشی و…را می طلبدکه با تلاشهای مجدانه و جهادگونه ی مسئولین ذیربط تمامی موانع جهت رسیدن به این مهم مرتفع خواهد گردید . ان شا الله .

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ،


عناوین ویژه