زمان بارگزاری این صفحه: 12:46 AM UTC

بیانیه شورای لاهیجان در راستای دفاع از عملکرد خود.

شورای شهر لاهیجان طی بیانیه ای به مسایلی که حول این شورا اتفاق افتاد پرداخته است ، مخصوصا پس از استیضاح کحالی و انتخاب آگشته که منجر به انتقاداتی نیز به این عمل شورا شد .

صدای گیلان ؛  شورای شهر لاهیجان طی بیانیه ای به مسایلی که حول این شورا اتفاق افتاد پرداخته است ، مخصوصا پس از استیضاح کحالی و انتخاب آگشته که منجر به انتقاداتی نیز به این عمل شورا شد و البته صحبت های ایرج ندیمی نماینده لاهیجان و دیگر مسایل در این خصوص که به نظر می رسد شورای شهر لاهیجان با صدور این بیانیه در صدد پاسخگویی به این اتفاقات و دفاع از عملکرد خود برامده است.

به گزارش صدای گیلان ، متن این بیانیه را در ذیل مشاهده می کنید؛

با توجه به اتفاقات اخير كه در خصوص با مديريت شهري لاهيجان بوقوع پيوست به جهت تنوير افكار عمومي و در راستاي شفاف سازي كليه مسائل را در ۳ فصل به استحضار شما خوبان مي رسانيم . اميد است بيان واقعيات زير بتواند روشنگر بسياري از مسائل بوده و اندكي از نگرانيهاي شما عزيزان را تعديل نمايد .

فصل اول :شروع دوره چهارم

پس از انتخابات شوراهاي اسلامي در شهريور ماه سال ۱۳۹۲ كار رسمي شورا آغاز و در اولين جلسه آن پس از انتخاب هيئت رئيسه ، شهردار نيز انتخاب گرديد . با عنايت به كارنامه شهردار وقت در ۲ سال پاياني دوره سوم شورا و نظر به احترام نظرات مثبت مردم به شهردار وقت ، عليرغم اختلاف سليقه در بين اعضاء شورا بنابر تصميم شورايي ايشان با احتساب ۹ راي به عنوان سكاندار مديريت شهري لاهيجان انتخاب گرديدند و در همان جلسه اول بر اهتمام در ارتباط با شروع پروژه هاي عمراني و اتمام پروژه هاي نيمه تمام – اقدام به حل مسائل حقوقي برخي از املاك شهرداري (جزيره لاهيجان) و توجه به مسائل فرهنگي در اولويت قرار گرفت و شهردار منتخب تعهد به اجراي موارد ياد شده نمود .

فصل دوم : استيضاح

پس از انتخاب شهردار و گذشت چند ماه از شروع فعاليت ايشان در دوره چهارم بر خلاف كارنامه ۲ سال آخر شوراي سوم شهرداري صرفاً در ايجاد پروژه هاي زودبازده و ظاهرسازي ، بدون پشتوانه علمي معطوف گرديد و پس از كش و قوس هاي فراوان و نشست هاي پي در پي و تذكرات متعدد شورا ، ربا توجه به تجربه مشابه ايشان در شهرهاي قبلي خدمت ايشان ، سرانجام شورا تصميم به انجام پروسه استيضاح نمود . از شروع اين فرآيند قانوني تا به امروز شورا شهر لاهيجان آماج حملات بسياري از عزيزان در دنياي مجازي گرديد . استفاده ابزاري از تبليغات كاذب و يارگيريهاي سياسي غيرمنصفانه از يك سو و اتهامات رنگارنگ از سوي شهردار به شورا كه خواسته هاي شخصي و غير منطقي از شهردار دارد و مسائلي نظير آن .

براستي كدام خواسته ؟ آيا پيگيري اعضاي شورا در ارتباط با تملك استخر و جزيره لاهيجان خواسته اي شخصي بود . اتمام كمربندي عاقليه چطور ؟ اهتمام به روشن شدن وضعيت باغ قطبي چه ؟ براستي پرداختن بيش از حد شهردار وقت به مسائل تبليغاتي آن هم با پول مردم و استفاده از سكوت رسانه اي شورا شهر ميبايست به پاشنه آشيل شورا تبديل مي گرديد . عدم پرداخت حقوق و مزايا به پرسنل شركتي و خدماتي و مطالبه بيش از ۱ ميليارد تومان شركت تحت قرارداد كار شخصي بود ؟ عدم پرداخت وجه مربوطه به برخي ادارات مانند بيمه تامين اجتماعي – بيمه آتيه سازان و … كه سابقه بيمه كارگران زحمتكش تحت پوشش را به مخاطره انداخته و امروز شاهد مراجعات مكرر اين عزيزان به شورا مي باشيم كه به جهت درمان خود واعضاء خانواده به دليل آن عدم پرداخت با مشكل جدي مواجه مي باشند نيز از آن دسته مطالبات شخصي بود ؟ ! عدم اجراء قوانين جاري در شهرداريها مانند ماده ۳۷ قانون شهرداريها چطور ؟! عدم استفاده از جوانان تحصيلكرده لاهيجاني در شهرداري به بهانه نداشتن مجوز و پذيرفتن بسياري از ميانسالان از بستگان و دوستان كه حتي ساكن شهر لاهيجان نيز نمي باشند چطور ؟ ايجاد فرصت شغلي براي اقوام درجه ۱ و ۲ كه خود در دهه چهارم يا پنجم زندگي بسر مي برند كه به دليل عدم آگاهي و نيز علم به اصول اوليه اداري با اشغال پست هاي تخصصي موجبات مخاطره جان زيرمجموعه و متاسفانه فوت احدي از آنان گرديد ! تبعيض در  اجرا قوانين و صدور پروانه بصورت سليقه اي كه منجر به نارضايتي بسياري از شهروندان گرديده عدم توجه به ايجاد پاركينگ هاي عمومي و استفاده منابع مالي تامين پاركينگ عمومي در موارد ديگر، عدم توجه به تامين پاركينگ در بسياري از ساختمانهاي مسكوني و تجاري كه در برخي از خيابانهاي شهر در آينده اي نزديك مشكلات ترافيكي فراواني را به وجود مي آورد و اكنون نيز وجود دارد . عدم توجه به مسائل مرتبط با علم فضاي سبز در ايجاد پارك هاي مختلف و اصرار بسيار به استفاده از سنگ هاي آنتيك به جاي چمن و سبزه طبيعي و تخريب فضاي سبز . صدور اصلاحيه هاي متعدد براي ساختمانهاي مختلف كه داراي مجوز ماده ۵ قانون شهرداريها بوده و قانوناً ميبايست بر اساس نظر اعضاء محترم كميسيون ماده ۵ اصلاح مي گرديد و جلوگيري از ارجاع پرونده آنان به كميسيونهاي سيدگي به تخلفات . تبليغات بسيار وسيع و گسترده در ارتباط با كارهاي انجام نگرفته و فريب افكار عمومي بطور مثال عدم پرداخت حتي ۱ ريال به مالك ساختمان اجرائي شهرداري (در حاجي آباد ) و عقد قرارداد متفاوت با ايشان كه اولي به شورا ارسال و دومي كه شهرداري را ملزم به پرداخت سودي بالغ بر سود بانك مركزي نموده هرگز به شورا ارسال نگرديد و ايجاد تعهد براي شهرداري به مبلغ بالغ بر ۳ ميليارد تومان كه بر ذمه شهرداري از حقوق شهروندان مي باشد .

عدم توجه به آسفالت  و روكش آن در خيابانهاي اصلي ، فرعي و مناطق حاشيه اي شهر كه امروز متاسفانه مشكلات بسياري را براي شهروندان بوجود آورده است . غفلت از مناطق محروم و حاشيه نشين شهري و محلات قديمي . نداشتن قرارداد با بسياري از پيمانكاران كه متاسفانه امروز با توجه به انجام تعهد خود در راهروهاي شهرداري و شورا به دنبال مطالبات خود مي باشند .عدم توجه به پيمانكاران بومي و اصرار به استفاده از پيمانكاران غير بومي و مشخصاً از قوميتي خاص . اينها و ده ها مشكل ديگر كه شورا مجاب به استيضاح با حداكثر راي ممكنه نمود . جالب است بدانيد كه جوابيه ايشان در خصوص سئوالات شورا در فرآيند استيضاح كه به چاپ هم رسيده هرگز جنبه قانوني نداشته و اسناد و مدارك مربوطه به دلايل استيضاح در شورا و شهرداري موجود مي باشد كه از آن جمله مي توان به عدم قرارداد قانوني و مجوز به جهت راه اندازي بالن تبليغاتي و بكارگيري غيرقانوني كاركنان زحمتكش شهرداري در اين امر كه منجر به مجروح شدن تني چند و فوت احدي از پرسنل گرديد كه گزارش پزشكي قانوني مبين بسياري از واقعيتهاست . و يا ادعاي شهردار وقت در خصوص عدم بدهي به ادارات تامين اجتماعي و دارايي برخلاف واقعيات و اسناد و مدارك بدهي ها همچنان در شهرداري موجود و يا همانگونه كه عرض شد استفاده غير قانوني و بدون مجوز از وجوه حساب مربوطه به پاركينگ هاي عمومي كه فقط براي تملك اين امر مي باشد . و در نهايت اينها و بدهي هاي موجود گوشه اي از دلايل استيضاح بود كه پس از تكميل و ارائه گزارش حسابرسب شورا شهر به استحضار شهروندان و همشهريان عزيز خواهد رسيد .

فصل سوم : انتخاب شهردار

با توجه به مشكلات موجود از يك طرف و نزديكي به پايان سال از طرف ديگر و جلوگيري از روند رو به افول شهرداري و قطع خسارات ياد شده و آغاز حركتي تازه با توجه به انتظارات مردم از منتخبين خود اعضا شورا شهرلاهيجان پس از دعوت قريب به يك ماه از متقاضيان خدمت در سمت شهرداري طي جلسات فشرده و متوالي رزومه كنديداهاي پست شهرداري لاهيجان را بررسي و نهايتاً به ۴ نفر اجازه حضور در مرحله بعدي كه ارائه برنامه ها و پاسخ به سئوالات اعضا بر اساس مشكلات موجود بود را دادند و با توجه به اينكه فرصتي براي آزمون و خطا در شهر وجود ندارد و مردم اين شهر انتظار حركت رو به رشد را دارند تجربه كار در شهرداري و مديريت شهري تحصيلات مرتبط و عاليه و تعهد و تخصص از فاكتورهاي مدنظر شورا بود كه بر اين اساس آقايان : سعيد آگشته با سابقه شهرداري – فيروز جعفري با سابقه شهرداري – حسن پورقربان با سابقه شهرداري و آقاي دمرچلي با سابقه بسيار در امور مرتبط با شهرداريها انتخاب گرديدند كه اتفاقاً مورد تائيد همه اعضا شورا قرار گرفتند و در صورتجلسات نيز موجود است و جالب آنكه با توجه به اينكه هيچكدام از اين نفرات بومي نبودند هيچ اعتراضي از طرف دوستان وارد نگرديد و اتفاقاً مورد استقبال نيز قرار گرفتند پس از انصراف آقايان : جعفري – پورقربان و دمرچلي عزيزان به اين نتيجه رسيدند كه اينبار فرصت ارائه برنامه به افراد بومي كه سابقه شهرداري نيز ندارند داده شود و تعدادي ديگر نيز جهت ارائه برنامه بهجلسات شورا دعوت گرديدند و خوشبختانه برنامه هاي خوب تئوري و كارشناسانه از برخي كانديداهاي بومي ارائه گرديد اما از مديريت و سابقه اجرائي مناسب در حوزه شهرداري خبري نبود . لذا با توجه به موقعيت حساس و ويژه شهر لاهيجان و نياز به مديريت قوي در كنار ايده هاي علمي و تئوري و تجربه كاري ، اعضا شورا شهر لاهيجان پس از مطالعه و رزومه كاري و ارائه برنامه هاي اجرايي و تحقيق در خصوص احراز تخصص ، تعهد و تعامل با مردم در حوزه هاي مختلف . آقاي سعيد آگشته را از ميان كانديداهاي موجود برگزيدند و ايشان را باتوجه به ارتباطات ويژه با سازمان هاي وابسته به شهرداري ها و نيز سوابق شهرداري ايشان در الوند به مدت ۷ سال و نيز معاونت شهرداري كلان شهر قزوين واجد شرايط شهرداري لاهيجان دانستند . ايشان داراي مدرك تحصيلي كارشناسي ارشد در رشته معماري و شهرسازي مي باشد . و اما چند نكته قابل تامل :

متهم شده ايم به اين كه چرا شهردار غير بومي انتخاب نموديم؟!

يادمان است كه مسيح موفق ترين شهردار لاهيجان اهل شيراز بود !؟

يادمان است كه برهاني و كحالي و پورباقري لاهيجاني نبودند و هيچ اعتراضي به حضور آنان نشد!!

 

اينكه شورا شهر بتواندتجربه ، ايده ، تحصيل و تعهد يك ايراني را در شهر خود و براي پيشبرد و آباداني آن داشته باشد ايراد است؟! اگر چنين است پس لاهيجاني هاي عزيز كه در جاي جاي ايران اسلامي مديريت (آن هم از نوع ارشد ) را دارند محكومند و بايد برگردند و فقط در شهر زادگاه خود خدمت كنند!!

مگر بر اين عقيده نيستيم كه جهان دهكده كوچك است و ديگر براي خدمت كردن به مردم مرزها برداشته شده است ؟! و اما در نظام شورايي ، آنچه كه از آموزه هاي ديني و نظام اجتماعي آموخته ايم اين است كه تصميمات شورايي مي بايست به راي اكثريت تمكين نمود كه خوشبختانه منتخبين شوراي اسلامي شهر لاهيجان همواره خود سعي نموده اند در زمينه هاي مختلف الگو باشند .

خوشبختانه با توجه به ديدگاههاي مختلف سياسي و اجتماعي در شوراي اسلامي شهر و اجماع راي حداكثري شورا در انتخاب آقاي آگشته بايد عرض نمائيم كه هيچ فرد يا گروه سياسي نتوانستند نظر خود را به اعضاي شوراي اسلامي شهر لاهيجان تحميل نمايند و اين شورا استقلال راي و با تحقيقات بسيار شهردار منتخب خود را انتخاب نموده و از اين بابت از خداوند شاكر است .

در نهايت برخي از ايجاد ثبات مديريتي در شهر هراس دارند و با ايجاد تنش و نشر و انتشار شايعات بي اساس سعي در بر هم زدن آرامش شهروندان دارند و در اين خصوص منتخبين شهر لاهيجان عزم خود را جزم نموده تا بدور از حاشيه هاي سياسي و تماميت خواهي عده اي فرصت طلب در پيشبرد شهر و برآوردن مطالبات شهروندي همه توان خود را مصروف نمايند .

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ، ، ،


عناوین ویژه