زمان بارگزاری این صفحه: 12:32 AM UTC

تالش سومین تولید کننده عسل در کشور است

فرماندار تالش گفت: تالش رتبه سوم تولید عسل را در کشور دارد.

به گزارشصدای گیلان به نقل از خبرگزاری فارس ، علی فتح‌اللهی عصر امروز در شورای اداری این شهرستان با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و فرا رسیدن هفته دفاع مقدس و تبریک به مناسبت آغاز سال تحصیلی، اظهار کرد: هدف از تشکیل این جلسه بررسی مشکلات و موانع پیشرفت و ظرفیت‌های اقتصادی و شناسایی فرصت‌های اشتغالزایی و توسعه تالش است.

وی با تاکید بر روند تسهیل در انجام فعالیت‌های عمرانی تالش، ادامه داد: شهرستان تالش دارای وسعت جغرافیایی خوبی است اما نبود نمایندگی برخی اداره‌ها در بخش‌هایی که تا 55 کیلومتر از بخش مرکزی فاصله دارند موجب می‌شود تا مردم برای گرفتن حتی یک نامه ساده دچار مشکل شوند.

فرماندار تالش با اشاره به اینکه این شهرستان با برخورداری از تاریخ چند هزار ساله و آثار باستانی متعدد در حوزه گردشگری دارای موقعیت بسیار خوبی است، افزود: تالش با داشتن 94 کیلومتر سواحل که دارای دو منطقه اقلیمی جلگه و کوهستان بوده از نظر جمعیت و وسعت جغرافیایی در رتبه دوم گیلان است و فرصت کم‌نظیری را برای توسعه در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد.

وی به بخش کشاورزی در تالش اشاره کرد و گفت: بیش از 70 درصد فعالیت‌های اقتصادی تالش بر اساس کشاورزی است که با تولید محصولاتی مانند کیوی، برنج، عسل و محصولات باغی متعدد و پرورش ماهی در استان و کشور در جایگاه بسیار مطلوبی قرار دارد.

فتح‌اللهی با بیان اینکه تالش در تولید ماهیان خاویاری رتبه نخست کشور را دارد، خاطرنشان کرد: خاویار ایرانی همواره در دنیا حرف نخست را می‌زند و شهرستان تالش با داشتن ظرفیت‌های مختلف قابلیت این را دارد که با سرمایه‌گذاری‌های بیشتر، خاویار ایرانی را بیش از گذشته به دیگر کشورها صادر کند.

وی داشتن رتبه سوم کشوری در تولید عسل و رتبه نخست استانی در تولید کیوی را از دیگر مزایای شهرستان تالش در حوزه کشاورزی عنوان کرد.

این مسئول به برگزاری جلسات متعدد با سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در حوزه‌های مختلف به ویژه ماهیان خاویاری اشاره کرد و یادآور شد: وجود بروکراسی اداری در استان موجب شده تا گرفتن مجوزها به کندی پیش رود که در برخی موارد موجب بی‌رغبتی سرمایه‌گذاران شده است.

وی به وجود موانع متعدد در انجام طرح‌ها و پروژه‌های نیمه تمام اشاره کرد و متذکر شد: عدم واگذاری اراضی ملی در طرح هادیان روستایی است که در واگذاری زمین برای احداث مسکن ایثارگران بیش از 20 سال است که روند بروکراسی آن همچنان ادامه دارد.

فتح‌اللهی به دیگر طرح‌های عمرانی شهرستان اشاره کرد و گفت: مناطق روستایی ییلاقات بخش حویق چهار شهید در هشت سال دفاع مقدس تقدیم این انقلاب کرده‌اند اما به دلیل نبود راه مناسب خانواده‌های آنها برای رفتن به سر قبور شهدا گاهی تا ساعت‌ها و بدون خودرو راه را طی می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: به دلیل مشکلات موجود و با وجود تامین اعتبار نمی‌توان مجوز احداث راه برای مناطق روستایی ییلاقات مذکور گرفت.

رئیس شورای اداری تالش با اشاره به اینکه این شهرستان یکی از قطب‌های اصلی پالت‌سازی گیلان است، یادآور شد: به دلیل عدم واگذاری زمین در شهرک صنعتی تالش در منطقه کشلی با وجود سرمایه‌گذار و خریداری کردن پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها از کشور آلمان مدت چهار سال بلااستفاده رها شده است.

به گفته وی، این صنعت می‌تواند در اشتغالزایی منطقه تاثیر بسیار مثبتی داشته باشد.

مطالب بیشتر؛


عناوین ویژه