زمان بارگزاری این صفحه: 8:41 PM UTC

تامین مصالح و اعتبارات ساخت سد شفارود،بلند ترین سد ایران.

مدیر عامل اب منطقه ای گیلان از تامین اعتبارات ساخت سد شفارود با فاینانس از طریق کشور چین خبر داد.وی افزود؛110 میلیارد تومان منابع اعتباری از طریق دولت به عنوان سهم 15 درصد و 640 میلیارد تومان نیز از طریق فاینانس تامین می شود.

به گزارش صدای گیلان ،اقابیگی ادامه داد : با عنايت دولت و توجه ویژه وزارت نيرو به پروژه سد شفارود در خصوص تأمين منابع مالي که به میزان بيش از 110 ميليارد تومان به عنوان سهم 15درصدی و نيز فاينانس اين پروژه در حدود 640 ميليارد تومان، تاكنون قريب به 55 دستگاه ماشين آلات سنگين از كشور چين وارد ايران شده و 6 دستگاه، كه از محموله هاي ترافيكي سنگين محسوب مي شود، شامل جرثقيل هاي 250 تني از بندرعباس در مسير گيلان است و مابقي در گمرك بندر انزلي در آستانه ترخيص براي انتقال به پروژه شفارود مي باشد.

این مسول افزود : اين دستگاهها، متناسب با نياز كارگاه مرحله به مرحله وارد شفارود شده كه براي مثال 15 دستگاه طي روزهاي آتي به پروژه انتقال داده خواهد شد.

آقابيگي در ادامه گفت : محموله سوم اين پروژه شامل 5000 تن مصالح فلزي مورد نياز است كه از كشور چين خريداري و در روزهاي آينده وارد بندر عباس شده و توسط 250 تريلي به سوي گيلان بارگيري می شود تا همه نيازهاي مصالح فلزي پروژه را تأمين نمايد.
مدیر عامل آب منطقه ای گیلان  با اشاره به روند اجراي سد شفارود تصریح کرد : اين سد از نوع بتني غلطكي است كه بلندترين سد بتني غلطكي ايران نيز به شمار مي آيد و آب شرب شهرستانهاي رضوانشهر و پره سر به ميزان هفت ونيم ميليون مترمكعب در سال را تأمين مي نمايد كه با توجه به بتني غلطكي بودن آن تا امروز حجم قابل توجهي از مصالح آن استحصال، دهنه بندي و دپو شده، ضمناً همزمان ساختمان اداري شفارود در 4 طبقه در حال احداث است.

وی در خاتمه یاداور شد؛ پروژه  تجهيز سايت كارگاه نيز به صورت موازي در حال اجراست و كل مصالح مورد نياز پروژه و ماشين آلات سنگين آن نيز در مرحله ورود به كشور مي باشد.
لازم به توضیح است که سد شفارود با ارتفاع 137 متر ، پس از احدات ، بلند ترین سد کشور خواهد بود.این سد در محدوده شهرستان رضوانشهر و روی رودخانه شفارود در حال احداث است.

کارفرمای این پروژه که وزرات نیرو می باشد هدف از ساخت این سد را ؛ تأمین آب شرب شهرستان‌های رضوانشهر و پره‌سر به میزان ۷/۵ میلیون مترمکعب در سال، تأمین آب کشاورزی ۱۰ هزار و ۸۳۰ هکتار از زمین‌های منطقه به میزان ۹۸ میلیون مترمکعب در سال، تأمین آب سالانه مورد نیاز صنعت به میزان ۱۲ میلیون مترمکعب و همچنین تولید انرژی برق‌آبی به میزان ۷۰ گیگاوات در سال بیان نموده است.

این نکته نیز قابل یاد آوری است که برخی از طرفداران محیط زیست ، منابع طبیعی و جنگل های هیرکانی، نسبت به ساخت این سد ابراز نگرانی کرده و انتقاداتی نیز داشته اند.

 

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ،


عناوین ویژه