زمان بارگزاری این صفحه: 3:28 AM UTC

تخریب، تنها راه حل مقابله با ساخت‌وسازهای غیرمجاز

مهرداد بائوج لاهوتی نماینده مردم لنگرود در مجلس با انتقاد از عملکرد کمیسیون های ماده ۹۹ و ۱۰۰، گفت؛ اجرای حکم تخریب از سوی این دو کمیسیون تنها راه حل جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز است.

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

عضو فراکسیون محیط زیست مجلس با انتقاد از عملکرد کمیسیون های ماده ۹۹ و ۱۰۰، گفت: اجرای حکم تخریب از سوی این دو کمیسیون تنها راه حل جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز است.

 

 

مهرداد بائوج لاهوتی در گفت و گو با خانه ملت، در توضیح علل افزایش ساخت و سازهای غیر مجاز در کشور، گفت: کمیسیون ماده ۹۹ و ماده ۱۰۰ که از لحاظ قانونی باید بازدارنده باشند، اما در حال حاضر رافع موانع متخلفان ساخت و ساز شده است.

 

 

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: متاسفانه سودجویان با اطمینان خاطر از اینکه برخورد جدی با آنها صورت نمی گیرد، برخلاف قانون اقدام به ساخت و ساز می کنند، این افراد حتی حاضر به پرداخت جریمه مربوطه هستند چراکه میزان جریمه برای این افراد قابل مقایسه با سودشان، نیست.

 

 

وی در ادامه افزود: کمیسیون های ماده ۹۹ و ۱۰۰ بر اساس قانون حق تخریب ساختمان های بدون مجوز را دارند، و تنها در صورتی که ساختمانی قوانین و مقررات را به طور کامل رعایت نکرده باشد، می توانند جریمه کنند، در حقیقت اگر این دو کمیسیون حداقل برای شش ماه قانون را رعایت کنند و حکم تخریب دهند، به نوعی هم کاربری های غیر مجاز بازخواهد گشت و مهم تر اینکه دیگر کسی تخلف نخواهد کرد.

 

 

این نماینده مردم در مجلس نهم، افزود: سهل انگاری دستگاه های نظارتی و عدم اجرای قانون در کمیسیون های ماده ۹۹ و ۱۰۰ بستر ساخت و سازهای بدون مجوز را رقم زده و عدم نظارت پیش از ساخت نیز سبب افزایش تعداد ویلاها و املاک بدون مجوز شده، این در حالی است که “تخریب” تنها راه حل ریشه کن شدن این تخلفات در مقابل افکار عمومی است.

 

 

عضو کمیسیون عمران مجلس، تاکید کرد: کوتاهی شهرداری ها در داخل شهرها و بخشداری ها در خارج از شهر، زمینه بروز تخلفات ساختمانی را فراهم ساخته است.

 

 

عضو فراکسیون محیط زیست مجلس، یادآور شد: : در زمینه جلوگیری و برخورد با ساخت و سازهای بدون مجوز، خلاء قانونی وجود ندارد، در واقع قانون وضع شده اگر به درستی اجرا شود بازدارنده خواهد بود اما این قانون ابزاری برای رفع مشکل، خلاف مردم شده است.

 

 

قابل ذکر است؛  مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان امور اراضی کشور از شناسایی ۵۰۰ هزار فقره ساخت و ساز غیر مجاز ویلایی و مسکونی در اراضی کشور خبر داد.

 

 

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ،


عناوین ویژه