زمان بارگزاری این صفحه: 11:54 PM UTC

آخرین جزییات رسیدگی به تخلفات در «گردنه حیران»/ برخی متخلفان، طلبکار و مدعی هستند

احمد سیاوش پور با تاکید بر عزم و اراده جدی دستگاه قضایی در مبارزه با زمین خواری و تغییر کاربری غیرمجازدر گردنه حیران اظهارکرد؛ تخلفات چندانی در اراضی ملی صورت نگرفته و عمده تخلفات در بخش مستثنیات است.

پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

رئیس کل دادگستری استان گیلان در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی و قضایی میزان با تشریح آخرین جزییات رسیدگی به ساخت و سازهای غیرمجاز در گردنه حیران بیان کرد: منطقه حیران دارای ۱۰۴۷ هکتار اراضی ملی و ۱۲۰۰ هکتار مستثنیات است که با تحقیقات انجام شده، اراضی ملی مورد تصرف قرار نگرفته است.

 

وی افزود: بنا به اظهارات مدیر کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان گیلان، در منطقه حیران هیچ تصرفی در عرصه منابع طبیعی صورت نگرفته و عمده تخلفات در عرصه مستثنیات بوده است که پیگیری های لازم در این زمینه به عمل خواهد آمد.

 

سیاوش پور در ادامه بیان کرد: در تخلفات معدودی که در بخش منابع طبیعی صورت گرفته بود، حکم به نفع منابع طبیعی صادر شده و در سال‌های گذشته بیش از ۲۰ هکتار به اراضی ملی بازگشته است.

 

این مسئول عالی قضایی اضافه کرد: در بررسی های میدانی که در حال انجام است نتایج تخلفات درمورد مستثنیات به معنای ساخت و سازهای غیرمجاز به اطلاع عمومی خواهد رسید.

 

سیاوش پور اظهارکرد: استان گیلان منطقه ای گردشگری که حفاظت از جنگل‌ها به طور خوبی انجام شده است و دستگاه قضایی استان با جدیت بر هرگونه تجاوز و تعرض به اراضی ملی و جنگل ها نظارت خواهد داشت.

 

وی با تاکید بر حفظ حقوق بیت المال اظهارکرد: اجازه تخطی و تجاوز به بیت المال به هیچ فرد و ارگانی داده نخواهد شد و از دادستان‌های حوزه های قضایی استان خواسته ایم با تخلفات با قاطعیت و جدیت برخورد کرده و ساخت و سازهای غیرمجاز را تخریب کنند.

 

به گفته رئیس کل دادگستری استان گیلان مناطقی چون سرولات در چابکسر، واجارگاه در کلاچای ، دیلمان در سیاهکل، لیلا کوه در لنگرود ، جنگل های ماسال، جاده اسالم به خلخال و ییلاقات تالش را از جمله مناطق خوش آب و هوا و دارای طبیعتی چشمگیر هستند که ساخت سازهای غیر قانونی در آن دیده شده است .

 

وی تاکید کرد: دستگاه قضایی استان به ویژه دادستان‌ها باید اشراف بیشتری به این موضوع داشته و در صیانت از اراضی ملی، جنگلها و حفظ حقوق بیت المال کوشش وتلاش بیشتری داشته باشند.

 

وی درادامه از تشکیل کمیته ای در معاونت پیشگیری از وقوع جرم استان برای شناسایی نقاط آسیب پذیری همانند گردنه حیران خبرداد و افزود: اقداماتی پیشگیرانه در جهت صیانت از اراضی ملی در حال انجام است.

 

گفتنی است؛ «حیران» نام روستایی ییلاقی درشهرستان آستارا واقع در استان گیلان است که از سه روستای حیران سفلی، حیران وسطی و حیران علیا تشکیل شده و از مهمترین جاذبه‌های گردشگری این استان است که این روزها مورد سوء استفاده زمین خواران قرار گرفته است که با اقدامات گسترده دستگاه قضایی، دست متجاوزان و سودجویان به اراضی ملی دراین منطقه کوتاه خواهد شد.

 

به گفته حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژیه معاون اول قوه قضاییه جایی که دراین منطقه ویلاسازی می‌شود بیش از ۲ هزار هکتار است که از این ۲ هزار هکتار بالغ بر ۱ هزار هکتارش مربوط به منابع طبیعی است و ۱ هزار هکتار دیگر آن جزء مستثنیات است، یعنی در اختیار افراد بوده و مالک دارد.

 

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژیه در هشتاد و چهارمین نشست خبری خود دراین رابطه اظهارکرد طرح جامعی به نام طرح هادی را در آنجا پیاده کرده‌اند و بر اساس آن طرح، برخی از افراد که صاحب مستثنیات هستند ساخت و سازهایی را کرده‌اند که با مجوز دهیاری، شورای شهر و… بوده و عده‌ای دیگر هم از بخش زراعی مجوز گرفته‌اند.

 

معاون اول قوه قضائیه تصریح کرد که تعداد معدودی یعنی حدود ۲۰ الی ۳۰ نفر، کسانی هستند که از هیچ کجا مجوز اخذ نکرده‌اند. بحث این است که آیا کسانی که جزء مستثنیات هستند، حق ویلاسازی در منطقه دارند؟ زیرا باید نهادهای ذیربط در این زمینه تصمیمات لازم را اخذ کنند.

 

وی در رابطه با پرونده‌هایی که در این مورد به قوه قضائیه گزارش شده، هم در استان‌ اردبیل و هم در استان گیلان بیان کرد: از قوه قضائیه و استانداری در حال رسیدگی موضوع و تفکیک زمین‌ها هستند تا بفهمند که کسانی که با مجوز ساخت و ساز را انجام داده‌اند باید چه کار کنند.

 

سخنگوی قوه قضائیه همچنین یادآور شد: یکی از مشکلات ما این است که مراکز مختلف جواز ساخت را می‌دهند. در رسیدگی‌هایی که قوه قضائیه انجام می‌دهد اگر این ساخت و سازها غیرمجاز باشد حتماً برخورد می‌کنیم.

 


 

‌دستور ویژه معاون اول رئیس جمهور برای برخورد با تخلفات در «حیران»

‌دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی از دستور ویژه اسحاق جهانگیری، برای پیگیری و برخورد قاطع با تخلفات گردنه «حیران» خبر داد.

 

نخستین‌بار در ۲۱ مردادماه امسال، یوسفیان ملا، نماینده آمل در مجلس و عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی، خبر ساخت و سازهای غیر مجاز در گردنه حیران را اعلام کرد. پس از آن ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی در یکی از نشست‌های خود در دفتر معاون اول رئیس جمهوری، پرونده زمین‌خواری در «گردنه حیران» را بررسی کرد. این موضوع علاوه بر گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای، به بحث‌هایی میان برخی از نمایندگان مجلس و اتهام‌زنی آنان به یکدیگر نیز منجر شد، همچنان که نماینده آمل نیز به نقش مسئولان اجرایی در این زمین‌خواری‌ها اشاره کرده بود.

 

مهندس غلامعلی جعفرزاده، یکی از نمایندگان رشت در مجلس در این خصوص اظهار کرد: زمین‌خواری در این منطقه از سال ۸۲ آغاز شده و اکنون نزدیک به ۲۰۰ تا ۴۰۰ ویلا در این منطقه از استان گیلان وجود دارد.

 

وی با بیان اینکه اکنون تخلفات ‌آنقدر گسترش یافته است که به صورت یک رویه عادی درآمده و قبح زمین‌خواری در منطقه شکسته شده است، تصریح کرد: اکنون برخی متخلفان، طلبکار و مدعی داشتن سند هستند و خود را مالک می‌دانند.

 

جعفرزاده افزود: بخشی از مسئولان نظام در سه قوه و بیشتر قوه مجریه در تصاحب زمین‌ها و ساختن ویلاها شریک هستند، البته باید اذعان کرد که دستگاه‌های نظارتی نیز ضعیف عمل کردند.

 

این نماینده با اشاره به اینکه متأسفانه در دولت‌های نهم و دهم، بیشترین تخلف در این منطقه انجام شد، گفت: اکنون هم به جای سیاسی کردن مسأله و اینکه چه مسئولانی یا در چه دولت‌هایی این اقدامات خلاف قانون را انجام داده‌اند، باید با هر کسی که تخلف کرده، برخورد شود.

 

جعفرزاده تخریب همه ویلاهای غیرقانونی با لودر را خواست مردم منطقه «حیران» دانست و ادامه داد: باید با لودر همه ویلاهای غیرقانونی ساخته شده در منطقه را تخریب کنند و دشت را به طبیعت مردم منطقه بازگردانند، زیرا نظر مردم این است که اگر مسئولان در عزم خود برای برخورد با زمین‌خواری صادق هستند،‌ تنها با این کار می‌توانند عزم خود را نشان بدهند، عزمی که اقتدار نظام در برخورد با تخلفات را نیز نشان می‌دهد.

 

وی با ذکر نمونه‌ای دیگر از گفته‌های مردم، اضافه کرد: در گذشته اگر چند گوسفند یک کشاورز یا دامدار به زمین‌های منطقه می‌رفت، با شکایت و پیگیری‌های بسیاری از سوی سازمان‌های مسئول مانند منابع طبیعی مواجه می‌شد، حالا مردم می‌پرسند که وقتی با مردم عادی آن طور سختگیری می‌شد، این ویلاها چه‌طور ساخته شد؟

 

‌کاظم پالیزدار، دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی نیز از دستور ویژه اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری برای پیگیری و برخورد قاطع با تخلفات گردنه «حیران» خبر داد و گفت: این دستور می‌تواند گامی مهم برای حل مسأله زمین‌خواری و ویلاسازی در این منطقه تلقی شود.

 

وی با اشاره به احراز تخلفات در منطقه «حیران» که با بازدیدهای میدانی و با حضور مسئولان استانی و کشوری صورت گرفت، تصریح کرد: هفته گذشته دستور کتبی در این باره از سوی اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور و رئیس ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی به وزیران راه و شهرسازی، جهادکشاورزی، کشور، رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و استاندار ابلاغ شده است.

 

این مقام مسئول همچنین با اشاره به ارسال و طرح برخی گزارش‌ها درخصوص زمین‌خواری در گردنه حیران در دبیرخانه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی، اضافه کرد: با طرح این موضوع در ستاد، برنامه‌ریزی فوری برای حضور در این منطقه صورت گرفت و در جریان بازدیدی که به همراه برخی مدیران ارشد وزارتخانه‌های مرتبط از جمله جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و بعضی دستگاه‌های مسئول استانی از این منطقه انجام شد، تخلفات گسترده در این منطقه محرز شد.

 

پالیزدار خاطرنشان کرد: اکنون تیم‌های بازرسی در استان مستقر و در حال بررسی تخلفات هستند.

/ میزان / ایسنا

 

 

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ،


عناوین ویژه