زمان بارگزاری این صفحه: 11:03 AM UTC

تداوم رکود ساخت‌ و ساز مسکن در گیلان.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان گیلان به کاهش ساخت‌وساز مسکن سال گذشته در این استان اشاره کرد و گفت: امسال در گیلان دچار رکود ساخت‌وساز هستیم.

به گزارش صدای گیلان ، عبدالرضا قاسمیان بعد از ظهر امروز در همایش «اخلاق حرفه‌ای در مهندسی» در محل سالن اجتماعات سازمان نظام مهندسی ساختمان گیلان با اشاره به تعداد اعضای این سازمان اظهار کرد: 18 هزار و 331 نفر عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان گیلان هستند.

وی، 7 هزار و 405 نفر از اعضای مذکور را دارای پروانه اشتغال عنوان کرد و افزود: 10 هزار و 926 نفر از اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان گیلان پروانه اشتغال ندارند.

قاسمیان با بیان اینکه 25 درصد از اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان گیلان دارای پروانه اشتغال پایه یک هستند، تصریح کرد: 22 درصد از اعضا دارای پروانه اشتغال پایه دو و 53 درصد پروانه اشتغال پایه سه دارند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان گیلان از افزایش اعضای دارای پروانه اشتغال در این سازمان خبر داد و بیان کرد: از سال 92 تاکنون تعداد 3 هزار و 500 نفر دارای پروانه اشتغال اضافه شدند.

وی به زیربنای ساختمان‌های احداث شده در سال‌های 92 و 93 در گیلان اشاره کرد و گفت: سال گذشته 3 میلیون و 870 هزار متر مربع در قالب 18 هزار و 821 مورد پروژه نوساز در استان احداث شده است.

قاسمیان متراژ ساختمان‌های احداث شده از ابتدای امسال تاکنون را یک‌میلیون و 512 هزار متر مربع دانست و یادآور شد: متراژ مذکور در قالب 7 هزار و 924 مورد پروژه در سازمان نظام مهندسی ساختمان گیلان به ثبت رسیده است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان گیلان با اشاره به اینکه امسال ساخت‌وساز 55 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته در استان انجام شده است، خاطرنشان کرد: سال 92 از نظر ساخت‌وساز سال خوبی نبود. وی 27 درصد از پروژه‌ها در سال 92 را در گروه ساختمانی «الف» عنوان کرد و افزود: سال گذشته 57 درصد از پروژه‌ها در گروه ساختمانی «ب»، 10 درصد در گروه ساختمانی «ج» و شش درصد از پروژه‌ها در گروه ساختمانی «د» بود.

قاسمیان با بیان اینکه 35 درصد از پروژه‌ها امسال در گروه ساختمانی «الف» است، اظهار کرد: 53 درصد از پروژه‌ها در گروه ساختمانی «ب»، 11 درصد در گروه ساختمانی «ج» و کمتر از یک درصد در گروه ساختمانی «د» است.

* صدور شناسنامه فنی ملکی در گیلان

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان گیلان از صدور شناسنامه فنی ملکی در استان خبر داد و بیان کرد: ابتدای مهر ماه سال 92 تهیه شناسنامه فنی ملکی در گروه «ج» و «د» در گیلان آغاز شده است.

وی با اشاره به آغاز پر کردن دفترچه اطلاعات ساختمان در گیلان، تصریح کرد: هنوز شناسنامه فنی ملکی برای هیچکدام از ساختمان‌های استان صادر نشده اما بعضی از پروژه‌ها در حال اتمام است.

* رکود ساخت‌وساز در گیلان

قاسمیان در پایان به رکود ساخت‌وساز در گیلان مانند تمام کشور اشاره کرد و گفت: روند مذکور بهترین فرصت است، چراکه با نگاه انتقادی به عملکرد گذشته خود می‌توانیم نقاط قوت را تقویت کرده و نقاط ضعف را شناسایی و برطرف کنیم./فارس

 

کلیدواژه ها: ، ، ، ،


عناوین ویژه