زمان بارگزاری این صفحه: 5:20 AM UTC

تصویب حریم محله‌ «انارستان» املش با 21 اثر تاریخی‌اش

مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از تصویب حریم محله‌ «انارستان» در شهر املش با 21 بنای ارزشمند در این محدوده‌ تاریخی خبر داد.

 پایگاه تحلیلی خبری صدای گیلان (sedayegilan.ir)؛

مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از تصویب حریم محله‌ «انارستان» در شهر املش با 21 بنای ارزشمند در این محدوده‌ تاریخی خبر داد.

فرهاد نظری با اشاره به بند 12 از ماده‌ی 3 قانون اساسنامه‌ سازمان میراث فرهنگی و گردشگری که براساس آن محدوده‌ عرصه و حریم و ضوابط و مقررات حفاظتی آثار تاریخی فرهنگی که در فهرست آثار ملّی به ثبت رسیده‌ُاند تعیین و ابلاغ می‌شود، گفت: به دنبال این مصوبه حریم و ضوابط حفاظتی محله‌ «انارستان» شهر املش در استان گیلان تصویب شد.

 

وی نقشه‌ حریم این محله‌ تاریخی را شامل 21 اثر ارزشمند تاریخی دانست و افزود: 9 اثر از مجموع این 21 اثر در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌اند.

او تاکید کرد: همچنین محدوده‌ حریم این آثار تحت حفاظت و نظارت سازمان میراث فرهنگی است و هرگونه دخل‌ و تصرف در محدوده‌ حریم و تخلف از ضوابط حفاظتی مقرر، برابر مواد 558 لغایت 569 از کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی «تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده» جرم محسوب می‌شود و مرتکب، مشمول مجازات‌های قانونی می‌شود.

محله‌ انارستان در املش

محله‌ انارستان در املش

به گفته‌ نظری، خانه‌ «میرزایوسف صوفی» و پل «خشتی» املش ثبت شده در دوم آبان 1382، خانه‌ «محمدتقی صوفی سیاوش» ثبت شده در دهم مهر 1380، خانه‌ «صوفی عنایتی» ثبت شده در یکم مهر 1382، خانه‌ «پاک سرشت صوفی» ثبت شده در 16 شهریور 1383، سه خانه‌ «خانم نعمتی»، خانه‌ «گوهر تاج خانم» و خانه‌ «عزیزالله خان صوفی» ثبت شده در 11 شهریور 1382 و خانه‌ «عبدالعلی‌خان‌ صوفی» ثبت شده در 26 شهریور امسال جزو بناهای ثبت شده در فهرست آثار ملی هستند که در این مخله‌ی تاریخی وارزشمند قرار دارند./ ایسنا

به گزارش صدای گیلان ،محدوده عرصه و حریم انارستان املش درحالی به تصویب رسید که پیشتر باستان‌شناسان و پژوهشگران با کاوش‌هایی که در این منطقه انجام داده بودند، از تاریخ املش به‌عنوان تمدنی سه هزار ساله یاد کرده بودند. درحال‌حاضر کارشناسان با تعیین عرصه و حریم تعدادی از آثار این شهرستان سعی در حفظ بناهای موجود کردند.

 

طبق آثار و شواهدی که باستان‌شناسان در کاوش‌های خود از مناطق مختلف شهرستان املش به دست آورده‌اند، اثبات کرده‌اند که املش یکی از مناطق قدیمی و باستانی گیلان به‌شمار می‌رود.

محله‌ انارستان در املش

محله‌ انارستان در املش

آنطور که «ویلیام کالیگان»، خاورشناس و ایران‌شناس برجسته‌ استرالیایی در اثر معروف خود به نام «مادی‌ها و پارسی‌ها» آورده‌ است:«آثار به دست آمده، در املش ثابت می‌کند که در آن یک تمدن درخشان سه هزار ساله و سلسله‌هایی از پادشان محلی وجود داشته‌ و با آثار به دست آمده در تپه‌ی مارلیک اشتراکاتی دارد و تقریباً در یک دوره‌ی تاریخی بوده‌اند.»
 

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،


عناوین ویژه