زمان بارگزاری این صفحه: 7:00 PM UTC

تعریف مظفرالدین شاه از باغ محتشم رشت

مظفرالدین شاه قاجار در سال ۱۳۲۰ ه. ق به هنگام عزیمت به دومین سفر فرنگستان که به رشت آمده بود از باغ محتشم به جهت تماشای گاو بازی دیدن کرده و در سفرنامه خود آورده است؛ باغ محتشم دارای درختان جنگلی بسیار و عمارت سه طبقه چوبی باصفایی است

صدای گیلان/ باغ محتشم در جنوب شهر رشت، از سال‌های دور برای مردم این دیار که اوقات فراغت را با گردش در خیابان های مشجر آن سپری می‌کردند، مکانی آشناست و این باغ قابل ثبت در فهرست آثار ملی ایران است.

بانی این باغ را صادق اکبر محتشم الملک ملقب به سردار معتمد از مالکین و حکام گیلان در صدر مشروعیت (۱۳۲۷ ه. ق) می‌دانند. گفته شده است محتشم السلطنه یا سردار معتمد که به عنوان یک رجل سیاسی با عناوین سفیر یا کنسول ایران در طرابوزان بود با مشاهده باغ بزرگ و مشجری که در حصار رود و جویبار قرار داشت، به این اندیشه افتاد که عین آن را در رشت پیاده کند.

-محتشم-رشت-1389545605

به همین علت وقتی به رشت آمد با استفاده از الگوی باغ بزرگ یاد شده به پیاده کردن اندیشه خود پرداخت و بدین ترتیب طرح باغ محتشم موجود از قوه به فعل درآمد. همچنین برای اینکه در تابستان ها از آب سرد استفاده نمایند، در قسمت غربی عمارت یخچال سنتی احداث کرد که هم اکنون آثار آن مشاهده می‌شود.

مظفرالدین شاه قاجار در سال ۱۳۲۰ ه. ق به هنگام عزیمت به دومین سفر فرنگستان که به رشت آمده بود از باغ محتشم به جهت تماشای گاو بازی دیدن کرده و در سفرنامه خود آورده است؛ باغ محتشم دارای درختان جنگلی بسیار و عمارت سه طبقه چوبی باصفایی است اما قدمت درختان آزاد باغ محتشم که در اصطلاح محلی به اوجا معروفند حکایت از احداث باغ در زمان دورتر دارد. دقت در خیابان بندی و رعایت فواصل غرس نهال- محوطه سازی و بهره گیری از روش علمی احداث باغ‌های عمومی، شکل گیری یکی از زیباترین و بزرگ ترین باغ‌های ایران در اواخر قرن ۱۳ ه. ق را در پی داشته است.

-محتشم-گیلان-1389545605

باغ محتشم با مساحت اولیه بالغ بر 157 هزار و 400 مترمربع و حدود ۱۸۶۴ اصله درخت پلاک کوبی شده داشته است. این باغ به استثنای درختان قطع شده برای احداث ساختمان کلاه فرنگی، در ازای بدهی مالیاتی سردار معتمد در زمان رضاخان به اداره دارایی، واگذار و بعدها در اختیار شهرداری قرار گرفت. وجود هزاران اصله درخت به وجود آورنده خیابان‌های مشجر این پارک، دقت در خیابان بندی و رعایت فواصل درختان و دقت در محوطه سازی و بهره گیری از روش‌های علمی در احداث این پارک موجب شده مکان مذبور به یکی از زیباترین و بزرگترین پارک‌های ایران از زمان احداث (اواخر قرن ۱۳ ه-ق) تاکنون تبدیل شود.

-شهر--رشت-کجاست-1389545605

باغ محتشم به لحاظ بهره گیری از اصول و روش علمی احداث باغ‌های عمومی در اواخر قرن ۱۳ ه .ق قابل ثبت در فهرست آثار ملی ایران است. همچنین عمارت کلاه فرنگی در ضلع جنوبی این باغ در کنار گوهررود و با بام سفال پوش همگن با درختان سرسبز متشکل از سه طبقه با فرم ییلاقی خاص به صورت دو شکل ۸ ضلعی و مربع بنا شد و در کل فرم زیبایی به ساختمان داده است. در طبقه اول و دوم آن هر کدام دو اطاق و در طبقه سوم یک اطاق به شکل کلاه فرنگی ساده ساخته شده است.

مصالح به کار رفته در بنا از جنس آجر و چوب بوده و بام آن به صورت خرپشته‌ای و پوشش آن از جنس سفال خمره‌ای تعبیه شده که در زیر آن سفال‌هایی قرار گرفته‌اند که کار آنها عایق بندی گرمایی و سرمایی ساختمان و نگهداری سفال است.

-کلاه-فرنگی-رشت-1389545605

دور تا دور ساختمان در طبقه اول به صورت ایوان و در طبقه دوم به صورت بالکنی چوبی است که ۶۸ ستون بالکن بام ساختمان را مهار کرده و دامنه ساختمان از سر شیرهایی چوبی ساخته شده که به صورت دو پوش است. برای جلوگیری از ریزش برف و باران به داخل ساختمان طول آن را بلند گرفته‌اند.

park-e-shahr-rasht-1382877367

این بنا در گذشته محل سکونت تابستانی حکام و فرمانداران شهر بود. این باغ با توجه به تغییر شرایط اجتماعی جامعه مورد بهره برداری‌های گوناگون از جمله خانه شطرنج شهر و رستوران پارک قرار گرفته و در حال حاضر توسط مدیریت میراث فرهنگی گیلان به مرکز آموزش هنرهای سنتی در استان تبدیل شده است.ایسنا

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ،


عناوین ویژه