زمان بارگزاری این صفحه: 2:48 AM UTC

تعیین متولی مشخص برای صیانت از دریای خزر.

صدای گیلان – سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس٬ از تلاش نمایندگان استان‌های شمالی کشور در تدوین طرحی برای تعیین متولی مشخص برای صیانت از دریا خبر داد و گفت: خواسته ما از مراکز پژوهشی٬ نظارتی و سازمان محیط زیست تهیه گزارشی از میزان و نحوه آلودگی دریای خزر است.

به گزارش صدای گیلان ، محمدحسین قربانی در گفت وگو با خانه ملت٬ با انتقاد از آلودگی بیش از حد دریای خزر که تهدیدی برای سلامت آبزیان و انسان‌ها به شمار می‌رود٬ گفت: متاسفانه نبود گزارشی دقیق از منابع آلوده کننده دریای خزر و همچنین میزان آلایندگی آن به مشکلات بسیاری منجر شده است.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی٬ از تلاش نمایندگان استان‌های شمالی کشور برای تدوین طرحی به منظور تعیین متولی مشخص برای صیانت از دریا خبر داد وافزود: تا زمانی که دریا متولی مشخصی نداشته باشد نمی‌توان راجع به نوع آلودگی٬ حجم آن و همچنین چگونگی مقابله با آن اظهارنظر کرد.

این نماینده مردم در مجلس نهم٬ با بیان اینکه گزارش‌ قابل قبولی در زمینه میزان و چگونگی آلودگی دریای خزر وجود ندارد٬ گفت: هم اکنون اطلاعات موجود از آلودگی دریای خزر کافی و موثق نبوده، از این رو از مراکز علمی و مراکز پژوهشی خواسته شده تا در اسرع وقت با مطالعه و بررسی وضعیت این دریا گزارشی منسجم از وضعیت آن ارایه کنند.

وی ادامه داد: متاسفانه نابودی ماهی‌هایی که تقریبا جزو آمار اصلی صید و صیادی در یک برهه از فصل هستند زنگ خطری برای اقتصاد و بهداشت کشور به شمار می‌رود.

قربانی با بیان اینکه به جهت مسمومیت‌ها٬ بیماری‌ها و آلودگی‌هایی که در دریا ایجاد شده شاهد تلفات قابل توجهی از آبزیان هستیم٬ گفت: ادامه روند کنونی در آلودگی دریای خزر به صلاح ایران و کشورهای همسایه این دریا نیست.

وی ادامه داد: به جهت سرازیر شدن پساب‌ها و فاضلاب‌های صنعتی و شهری و از طرف دیگر نداشتن برنامه منسجم از سوی کشورهای همسایه این دریا امروز شاهد آلودگی‌ گسترده دریای خزر هستیم.

این نماینده مردم در مجلس نهم٬ با بیان اینکه متاسفانه دستگاه‌های نظارتی و دولت گزارش جامع و مفصلی در خصوص میزان آلایندگی دریای خزر ارایه نکرده‌اند٬ گفت: در حال حاضر نسل ماهی سفید٬ آزاد و کفال در معرض انقراض قرار گرفته و همچنین ماهی کیلکا به طور کامل از بین رفته است که تمامی این فجایع در نتیجه آلودگی‌های دریای خزر رخ داده است.

وی با انتقاد از تلمبار شدن زباله در ساحل دریا٬ گفت: متاسفانه نبود متولی مشخص و پاسکاری دستگاه‌ها در حوزه صیانت از دریا مشکلات بسیاری را برای ساحل‌نشینان ایجاد کرده است.

قربانی با تاکید بر اینکه رها کردن فاضلاب‌ها٬ پسماندها و پساب‌های صنعتی دست به دست هم داده و سلامت دریای خزر را به خطر انداخته است٬ گفت: ادامه این روند برای سلامت دریا٬ آبزیان و در نتیجه انسان‌ها مضر بوده و به بروز انواع و اقسام بیماری‌ها منجر می‌شود.

وی با تاکید بر ضرورت ارایه گزارشی از میزان آلودگی دریای خزر از سوی مراکز پژوهشی٬ نظارتی و سازمان حفاظت محیط زیست٬ گفت: در صورتی که برآوردی از درصد آلودگی و عوامل آلاینده این دریا داشته باشیم می‌توانیم برای مقابله با آن وارد عمل شویم.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی٬ یادآور شد: بررسی طرحی در مجلس برای تعیین متولی مشخصی برای دریای خزر و همچنین تهیه گزارشی در خصوص میزان و نحوه آلودگی این دریا کمک شایانی به کاهش دغدغه نمایندگان استان‌های شمالی خواهد کرد.

مطالب بیشتر؛

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ،


عناوین ویژه