زمان بارگزاری این صفحه: 9:02 AM UTC

تغییر کاربری بلای جان اراضی کشاورزی املش

با جلوگیری از تغییر کاربری بالغ بر 52 هزار مترمربع اراضی کشاورزی املش، مسئولان را در حفظ آنها راغب‌تر کرده است.

صدای گیلان؛ تغییر کاربری زمینهای کشاورزی گیلان به مسکونی و عمدتا هم در  شکل ویلایی و استفاده محدود و کوتاه مدت، مساله ای است اخیرا زیاد در مورد ان گفته و شنیده می شود و به همین منوال مسولین استانی هم به نظر می رسد پس از مدت ها هشدار رسانه ها در صدد رفع این مهم بر امده اند.هر چند این مشکل صرفا با اقدام مسولین قابل حل نیست ، بلکه باید خود مالکین هم اهمیت این قضیه را درک کنند . در همین راستا یک گزارش از خبرگزاری فارس از املش ذکر می گردد؛

اختصاص بیش از 7 میلیارد ریال به بخش کشاورزی

فرماندار املش از تخصیص 7 میلیارد و 76 میلیون ریال به بخش کشاورزی املش خبر داد و گفت: این اعتبار در سال جاری تخصیص یافته است.

مهدی جعفری توجه به بخش کشاورزی را مهم دانست و ادامه داد: حفظ اراضی و جلوگیری از تغییر کاربری از برنامه‌های مهم در املش است.

دادستان املش با اشاره به آزادسازی اراضی ملی تصریح کرد: 17 هزار مترمربع از اراضی ملی در سه روستای این شهرستان در نیمه نخست امسال از دست هفت نفر از متجاوزان به عرصه‌های ملی پس از رفع تصرف، آزاد شده است.

محمدصالح جنت‌رستمی افزود: اگر کسی با تغییر کاربری غیرمجاز اقدام به احداث بنا در اراضی کشاورزی کند، مرتکب خلاف شده است.

به گفته وی، متجاوزان عرصه‌های طبیعی براساس قانون علاوه بر قلع و قمع بنای احداثی، به پرداخت جزای نقدی از یک تا سه برابر بهای اراضی زراعی و باغی به قیمت روز زمین با کاربری جدید که مورد نظر متخلف بوده، محکوم می‌شوند.

دادستان املش تاکید کرد: در صورت تکرار تصرف اراضی ملی املش فرد متخلف محکوم به حبس از یک تاشش ماه می‌شود.

جلوگیری از تغییر کاربری 52 هزار و 800 متر مربع اراضی املش

رئیس جهاد کشاورزی املش نیز اظهار کرد: حفظ اراضی کشاورزی موجب تامین امنیت غذایی برای نسل فعلی و نسل‌های آینده می‌شود.

مسعود امیربنده‌ای افزود: 52 هزار و 800 متر مربع از اراضی کشاورزی شامل زراعی و باغی در روستاهای «سیاه مرزگوابر»، «اسماعیل گو ابر»، «چماقستان»، «نرکه»، «خرشتم» ،«شبخوس سرا» و «کهنه گویه» در شش ماه گذشته با هوشیاری واحد امور اراضی مدیریت جهاد کشاورزی املش از تغییر کاربری آن جلوگیری شده است.

این مسئول با اشاره به برخورد با سودجویان اراضی مذکور خاطرنشان کرد: این سودجویان پس از تشکیل پرونده به مراجع و محاکم قضایی معرفی شدند.

سرشماری کشاورزی املش در 9 آیتم

رئیس جهاد کشاورزی املش درباره آغاز سرشماری کشاورزی اظهار کرد: سرشماری کشاورزی املش در 9 آیتم آغاز شده است

مسعود امیربنده‌ای، با بیان اینکه این سرشماری توسط 10 نفر مامور انجام می‌شود، تصریح کرد:

دو کارشناس اجرایی و یک کارشناس IT به مدت 40 روز در 146 روستای املش کار آماربرداری را انجام می‌دهند.

وی، زراعت، باغبانی، گلخانه، پرورش زنبور عسل، پرورش ماهی، دام سبک، دام سنگین، طیور سنتی و کرم ابریشم از آیتم سرشماری هستند.

این مسئول از خانواده‌ها خواست با ارائه آمار و اطلاعات صحیح به ماموران، مسئولان را در تصمیم‌گیری برای آینده کشور یاری کنند.

 

مطالب بیشتر؛


عناوین ویژه